Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (257. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
600.473
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 255256257258259
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 16 lık kablo ile invertörü kurdum. Sorunsuz çalışıyor. Güneş enerjisi sistemini 1 ay gibi kullanmadığım dönemler olacak bu dönemlerde akü bağlantılarını çıkarmadan sadece invertörü kapatsam aküleri tam dolu olarak bıraksam olur mu? Araştırdığım kadarıyla akülerin döngü sayılarına göre ömrü varmış. kullanmadığım dönemde aküler kendi kendine dolup boşalarak ömürleri azalmasın. Acaba bu mantıksal çıkarımım doğru mu görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kartallar Yuksek Uçar

16 lık kablo ile invertörü kurdum. Sorunsuz çalışıyor. Güneş enerjisi sistemini 1 ay gibi kullanmadığım dönemler olacak bu dönemlerde akü bağlantılarını çıkarmadan sadece invertörü kapatsam aküleri tam dolu olarak bıraksam olur mu? Araştırdığım kadarıyla akülerin döngü sayılarına göre ömrü varmış. kullanmadığım dönemde aküler kendi kendine dolup boşalarak ömürleri azalmasın. Acaba bu mantıksal çıkarımım doğru mu görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Invertörünüzün òzelliklerini bilmiyorum. Ama şarj sistemi açık invertör kapalı bırakmak en ideal durumdur. Düşündügünüz konu tam doğru olanı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar , güneş enerji sistemlerinin verimliliği ile ilgili bir sorum olacak. 10 kw lık sistem , istanbul hava koşullarında yıllık ortalama kaç kw elektrik üretimi yapar ? Bunu yaklaşık olarak bilebilir miyiz acaba?

M2 başına 1200 kw gibi değerler var yıllık , bu da günlük 3,28 kw yapar.

Ama solar panelin m2 başına üretimi saatlik 200 watt yaklaşık , günlük 8 saat güneş görse max 1,6 kw/gün.m2 yapmaz mı.

Bu 3.28 kw yakalanamıyor gibi.

Şu hesabı bilen ve açıklayabilecek olan varsa ,

veya birebir yaşayıp deneyimleyen birileri bilgi aktarabilirlerse çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x_falcon_x -- 26 Ocak 2021; 11:10:54 >
  • 330 watt 24volt mono kristal panellerin bağlantısı serimi yoksa paralel mi olmalı ?

• Bahadır.S B kullanıcısına yanıt

..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koppa -- 1 Şubat 2021; 1:32:23 >
  • refreshing kullanıcısına yanıt

24 v inverter se paralel

48 v inverter se iki adat seri

şarj mppt ise max votajı geçmeyecek şekilde seri bağlayıp, panelden şarj cihazına yüksek voltaj taşır, kabloda enerji kaybını azaltmış olursun. fakat seri bağladığında, verimi en verimsiz panel belirler

• inverter 24 volt, mpptli akıllı sinüs.

• Merhaba Arkadaşlar, benim merak ettiğim bir konu var. Akülü sistemde solar şarj kontrol paneli aküyü şarj ettikten sonra direk sisteme akü harici enerji verebilir mi?
    Kullanmayı amaçladığım sistem aküler doluysa panelden gelen enerjiyi sisteme vermeli, panelden enerji gelmediğinde aküden kullanmalı. Bunun için ne yapmalıyım?

• quote:

Orijinalden alıntı: refreshing

inverter 24 volt, mpptli akıllı sinüs.

Sistem voltajına bağlıdır. 24V sistem ise paralel bağlanması gerekir.

Aküler ise 24 volt olacak şekilde seri bağlanmalı. (2 adet akü ise seri, 4 adetse 2 seri bağlantı paralellenmeli)

• quote:

Orijinalden alıntı: Kyzerh

Merhaba Arkadaşlar, benim merak ettiğim bir konu var. Akülü sistemde solar şarj kontrol paneli aküyü şarj ettikten sonra direk sisteme akü harici enerji verebilir mi?
    Kullanmayı amaçladığım sistem aküler doluysa panelden gelen enerjiyi sisteme vermeli, panelden enerji gelmediğinde aküden kullanmalı. Bunun için ne yapmalıyım?

Paneller sizin tükettiğinizden fazla enerji ürettiği sürece zaten sizin dediğiniz gibi olur... İstediğinizi yapmak yani aküler dolu ise enerjiyi panellerden almak zaten "default" yani varsayılan durumdur.

Aslında akülü süstemde, aküler ve panellerden gelen enerji "havuzlarnır" Üretilen elektrik ve akü çıkışı DC olduğu için ortak kullanılır. Siz enerji çekersiniz ve bu enerji üretilenden az olduğu sürece panellerden gelmiş olur. Panelden geleni aşarsanız sadece aştığınız miktar kadarı akülerden takviye edilir. Sistemdeki aküler sadece bir dengeleyici unsur gibi çalışır. Ani güç çekişlerinde panelden çekilenler yükseltilene kadar anlık bir güç verir ve sonra tekrar artan enerji ile şarja ya da float denilen bakım şarjı konumuna döner.... İstediğiniz zaten işin normalidir. Tersini (yani panelden enerji geldiği halde aküden kuullanmak) isterseniz onu yapmak zordur. Gidip panel şalterlerini kapatmanız gerekir :)

• Detaylı anlatım için çok teşekkür ederim. İzlediğim okuduğum çoğu konuda buradan bahsedilmemişti. Desteğin için teşekkür ederim

• Hakan.Can H kullanıcısına yanıt

Sizin bu dediğiniz Grid Tie inverter. Dediğiniz gibi elektirik akımı kesildiğinde cihaz kendini kapatır. Yani şebeke bağlantı şart. ikinci olarak solar veya rüzgardan gelen enerji tüketim fazlası örneğin 1000W üretiliyor kullanım 300W. Bu durumda fazlalık olan 700W şebekeye geri basılacak demektir. Bu negibi sonuç doğurur... Doğuracağı sonuç sayacınız geri dönüş engelli değilse (ki Almanya'da denedim geri sayıyor.) sayacınız geri sayacaktır. Dikkat etmeniz gereken husus kanunlarımız henüz uyugun olmadığından sayacınızın eksiye düşmesi. Yani örnek olarak bir önceki ay 10 olan sayaç bir sonraki ay 8 sayarsa başınız ağrıyabilir. Mahkemelik olduğunuz takdirde mahkemeyi kaybetmez ceza yemezsiniz. Zira elektrik kurumunun maddi bir kaybı sözkonusu değildir. Sizden gelen elektiriği hiç bir maliyeti olmadan komşunuz kullanmış elektirik kurumu bundan para almıştır.

Bu konuda başka sorunuz olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım

• quote:

Orijinalden alıntı: A.Demirbaş

Sizin bu dediğiniz Grid Tie inverter. Dediğiniz gibi elektirik akımı kesildiğinde cihaz kendini kapatır. Yani şebeke bağlantı şart. ikinci olarak solar veya rüzgardan gelen enerji tüketim fazlası örneğin 1000W üretiliyor kullanım 300W. Bu durumda fazlalık olan 700W şebekeye geri basılacak demektir. Bu negibi sonuç doğurur... Doğuracağı sonuç sayacınız geri dönüş engelli değilse (ki Almanya'da denedim geri sayıyor.) sayacınız geri sayacaktır. Dikkat etmeniz gereken husus kanunlarımız henüz uyugun olmadığından sayacınızın eksiye düşmesi. Yani örnek olarak bir önceki ay 10 olan sayaç bir sonraki ay 8 sayarsa başınız ağrıyabilir. Mahkemelik olduğunuz takdirde mahkemeyi kaybetmez ceza yemezsiniz. Zira elektrik kurumunun maddi bir kaybı sözkonusu değildir. Sizden gelen elektiriği hiç bir maliyeti olmadan komşunuz kullanmış elektirik kurumu bundan para almıştır.

Bu konuda başka sorunuz olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım

elektronik sayaçlarda geri sayım yapmaz diye biliyorum..nasıl anlayabiliriz ???

• bende 4 adet 250w panel var paralel baglanmış 24v 32 amper ,24v inverter ve 4 adet seri baglanmış 6v 225a akü var .Biri bozuldu ve şarz tutmuyor ve akşam güneş battıktan sonra sistemi kullanamıyorum.ne yapabilirim 2 aküyü iptal etsem diger 2 tanesi 6 6 12v yapıyor ama inverter 24v 2 panelide devre dışı bıraksam çalışır mı veya en basit ve masrafsız nasıl işin içinden çıkabilirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nicomedya6 -- 27 Şubat 2021; 21:52:39 >
  • aküler yenilenecek

aküler, yüksek şarj ve derin deşarjdan korunmalı, voltaj paylaşımları izlenmeli

• Merhaba arkadaşlar hibrid solar sistemimi tanıtmak isterim akü olamadan öz tüketim olarak kullanmaktayım güneş panellerinden üretmiş olduğum enerjiyi anlık olarak tüketebiliyorum bugün havanın güzel ve bol güneşli olması nedeniyle panellerin anlık olarak

2850 wat ,rahatlıkla görebildim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi borayegin -- 5 Mart 2021; 19:45:47 >

• borayegin B kullanıcısına yanıt

hayırlı olsun hocam bende 2 gün önce on grid inverterimi aldım 3kw deye. şimdilik 4 tane 330w lık panelle kullanacağım ama ilerde çoğaltmaya çalışacağım. sizin panellerinde maşallahı var :)

• Foxxly kullanıcısına yanıt

Hayırlı olsun bol güneşli günler dilerim

• Merhaba arkadaşlar,

Elektriği olmayan bir yere ara sıra üç-beş günlüğüne gitmem gerekiyor. Cep telefonu ve laptop kullanacağım. Bu ikisini şarj etmek için ne gibi bir seçenek önerirsiniz?

Bir priz girişi olsa, çok büyük olmayıp taşınabilir olsa, bir de maliyeti çok yüksek olmasa, ideal olur.

Hava güneşsiz ya da karanlık olduğunda kullanmasam da olur, hava güneşliyken laptopı çalıştırsın yeter.

Telefon ve laptop bataryalarının resimleri ekte.

Fikir ve önerileriniz için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rimbolls -- 11 Mart 2021; 12:44:35 >

• Rimbolls kullanıcısına yanıt

Güneş paneline 10 A solar şarj regülatörü gerekli,,, 12v u 220v a çevirmek yerine, 12v u leptop için 19v a çevirmek daha iyidir, şarj için otocakmaklik kullanılabilir,

• 
Sayfa: önceki 255256257258259
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.