Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (242. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
599.919
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 240241242243244
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    merhaba,

orta boy buzdolabı 24 saatte 600 watt,
    47" led tv saatlik 90 watt,

Buzdolabı çalışırken ve açık bırakıldığında fazla akım çeker. Bunu sürekli aküden yaptığı için geceleri sorun yaşaman muhtemel olur. Bunu önlemek için akıllı inverter kullanabilirsin. Tam sinüse göre biraz tuzlu da olsa sistemin en önemli ve pahalı kısmı olan aküye katkısı çok. Yani gidip aküye bin, iki bin lira verceksen başına bir şey gelsin istemezsin. Çatı alanın veya paneli kurabileceğin yer varsa 270 wp monokristal. Mümkünse hiç bi parçanın ucuzuna kaçmanı önermem. Çünkü bunların hepsi eğer sağlamını alırsan uzun yıllar çalışacak malzemeler. Güneş paneli 25 yıl performans garantili. Düşünsene 25 yıl. Jel aküler doğru kullanılırsa beş yıl en az. Kendim 8 yıldır arabada taşıyorum bir tane sık kullanmıyorum. 10 günde bir şarj ediyorum. 1500 watt akıllı inverter. Eğer kışın sık sık kullancam dersen iki tane 110ah jel. Sadece yazın hava güzelken kullancam dersen bitane de yeter. Her akü başına bi tane 270 wp monokristal. Üç tane 7 watt led lambada yakabilirsin.

• Merhabalar. Ben Üniversite öğrencisiyim ve tracking bir solar sistem ile dalgıç pompa çalıştırma deneyi yapmak istiyorum. Bahçe sulama deneyi için bulabildiğim en ucuz pompa 500W AC kirli su pompası. Benim için su basması yeterli olduğundan bunu almayı düşünüyorum. Off Grid bir sistem olacağından iki adet sorum var. İlki aküsüz bir sistem ile kullansam kaç W'lık bir güneş paneli ihtiyacım doğar? İkincisi akülü bir sistem için nelere ihtiyaç duyarım? Yardımlarınız için teşekkürler...
  • vdss V kullanıcısına yanıt
    hocam 2 gündür bir tuhaflık var ,daha önce sistemi söylemiştim ama fikir için bir daha yazayım ;

-2 adet 100 watt panel
    -1 adet 60 amper jel akü var
    -1200 watt modifiye sinüs inverter

bu sistemle 40 inç led tv. çalıştırıyorum ,kışın bir problem çıkmamıştı ama dediğim gibi 2 gündür tuhaf bir durum yaşanıyor (güneş bu günlerde iyi sayılır)

akü tam doluyken tv.de kanal değiştirdiğimde inverter de kırmızı ışık yanıyor ,tv. kapanıyor ve 5-10 saniye sonra kırmızı ışık sönüyor ve tv. yeniden açılıyor ,ancak gece olunca sorun kalmıyor

şarj kontrol cihazından baktığımda 13.8 voltta şarj kesme komutu var
    bugün o değeri 14 volt olarak değiştirdim ve düzeldi gibi ama yarın bakacağım gerçekten düzeldi mi

şarj voltajını 14 volt yapmanın bir zararı olur mu ?
    ve bu bahsettiğim durum neden olabilir acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

hocam 2 gündür bir tuhaflık var ,daha önce sistemi söylemiştim ama fikir için bir daha yazayım ;

-2 adet 100 watt panel
    -1 adet 60 amper jel akü var
    -1200 watt modifiye sinüs inverter

bu sistemle 40 inç led tv. çalıştırıyorum ,kışın bir problem çıkmamıştı ama dediğim gibi 2 gündür tuhaf bir durum yaşanıyor (güneş bu günlerde iyi sayılır)

akü tam doluyken tv.de kanal değiştirdiğimde inverter de kırmızı ışık yanıyor ,tv. kapanıyor ve 5-10 saniye sonra kırmızı ışık sönüyor ve tv. yeniden açılıyor ,ancak gece olunca sorun kalmıyor

şarj kontrol cihazından baktığımda 13.8 voltta şarj kesme komutu var
    bugün o değeri 14 volt olarak değiştirdim ve düzeldi gibi ama yarın bakacağım gerçekten düzeldi mi

şarj voltajını 14 volt yapmanın bir zararı olur mu ?
    ve bu bahsettiğim durum neden olabilir acaba ?
    inverterin kırmızı ışık yakıp kesme yapması, anlık güç çekişinin inverter kapasitesi üzerinde olduğu YA DA Aküden istediği beslemeyi alamadığını düşündürüyor. Yeni cihaz takmadığınıza ve eskiden kullandığınız sistemi kullandığınıza göre ikinci seçenek doğru gibi.. 14 voltla şarj edip işi çözüyorsanız bu durumda akünün sorununu fazla şarj ile kapatıp ani çıkışlara cevap vermesini sağlamışsınız.. Ama bu geçici olur. Eğer akü ölmeye başlamışsa bu çözüm bir süre çalışır sonra aynısı olur.

Gece sorun yaşamamanız sistemin tam dolu akü ile çalışıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. Gündüz şarj halindeyken akü bir miktar boş olduğunda sorunu ortaya çıkıyordur.. Tabii bunlar uzaktan tahmin.. Kablo bağlantılarının sıkılığını ve korozyon durumunu kontrol ederek işe başlayabilirisiniz.

Hatta ben olsam hemen tüm kabloları söker, korozyon varsa o kısımları kesip, terminalleri de ince zımpara ile parlatıp, uçları yeniler sıkı sıkı bağlar tekrar dener sonra düzelmez ise başka çözüm arardım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vdss -- 14 Mart 2019; 17:6:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sahinnd

Merhabalar. Ben Üniversite öğrencisiyim ve tracking bir solar sistem ile dalgıç pompa çalıştırma deneyi yapmak istiyorum. Bahçe sulama deneyi için bulabildiğim en ucuz pompa 500W AC kirli su pompası. Benim için su basması yeterli olduğundan bunu almayı düşünüyorum. Off Grid bir sistem olacağından iki adet sorum var. İlki aküsüz bir sistem ile kullansam kaç W'lık bir güneş paneli ihtiyacım doğar? İkincisi akülü bir sistem için nelere ihtiyaç duyarım? Yardımlarınız için teşekkürler...
    Kirli su pompası daha önce kirli suya girmediyse sorun yok. Hatta daha iyi ufak tefek çöp pislikten etkilenmemiş olur.

Aküsüz sistemi DC pompa ile kurmak lazım. Eğer AC pompa kullanacaksanız araya sürücü koymadan aküsüz bir sistem olmaz. DC pompalar ise çok pahalı.. Ama direkt pompa çalıştıran sürücüler de çok pahalı. Yine de bir araştırma yapın ve ucuza DC pompa bulmaya çalışın. 12-24V DC pompa ile mükemmel şekilde işinizi görebilirsiniz. AC bir pompa ve inverter kullanmaya göre en az %50 fazla verim alırsınız.. Özellikle çok güze Brushless (Fırçasız) DC motorlu pompalar var ki inanılmaz verimli sistemler. Düşünün bu tip DC motorlarla insan taşıyan PİLLİ drone'lar yapılıyor.

SADECE SU BASMA DEMİŞSİNİZ O HALDE AŞAĞIDAKİ ÜRÜNE BAKIN ÇOK UCUZ DC POMPA. TEKNELERDE KULLANILIYOR:
    https://urun.n11.com/sintine-pis-su-tatli-su/neta-2000-marin-sintine-pompalari-dc-24-volt-P209857228

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vdss -- 14 Mart 2019; 17:1:23 >

• Öncelikler merhaba
    Soruyu yanlış yerde soruyorsam şimdiden kusura bakmayın Ben sınıf öğretmeniyim sınıfımda çocuklara güneş enerjisinin önemini göstermek için bir devre yapmayı planlıyorum.
    Kısaca devremde
    6V/1W güneş paneli
    6V/ 1200mah kuru akü
    ve duruma göre 1 yada 2 adet led yada power led kullanmayı düşünüyorum.
    Gündüz güneş enerjisi ile dolan akü gece gece lambası olarak kullanılacak.
    yaptığım araştırmalarda akımın tekrar panele dönmemesi için devreye birde diyot eklemem gerektiğini anladım. direnç kullanmam gerekli mi kullanacaksam ne şekilde ve kaç ohm olmalı ayrıca ekleyeceğim yada çıkaracağım her hangi bir şey var mı
    hocam evet o ayar çözüm olmadı ,bu defa tersine 13 voltta şarj kesecek şekilde ayarlayınca sorun çözüldü ama bu defa da akü acaba tam doluyor mu ?
    tam güneş olmadığı zamanlar sorun olmuyor ama gün boyu tam güneş olduğunda bu sorun oluştu (birkaç gündür güneş pek yok o nedenle bir sorun görülmedi)

sanki inverter güneş panelinde gördüğü 14 volt nedeniyle oradan kullanmaya çalışıyor ve güç yetmediği için kapatıp açılma yapıyor gibi bir durum algıladım (tabi tam güneşli günler gelmeden yapacağım denemelerle kesin sonuca ulaşamayacak gibiyim)

diğer bir husus sonradan aklıma geldi (böyle bir durum oluşur mu şuan hiç bilemiyorum) ,önceleri akü evin içindeydi ve jel akü olmasına rağmen zararlı gaz oluşabilir diye aküyü balkona çıkarttım (bir yer hazırlayıp)

sistem bağlantısında ise aküden gelen kablolarla ,şarj cihazı çıkışını inverterde birleştiriyordum
    akü kablosu yarım metre kadar ,şarj kontrolden gelen kablo ise 1 metre kadardı

şimdi ise aküden gelen kablonun boyu 2,5 metreye çıktı ,şarj kontrol çıkışından aldığım kablonun boyu aynı kaldı (1 metre kadar) ve yine aynı şekilde akü ile şarj kontrol çıkışı inverter girişinde birleşiyor

acaba elektrik en kısa yolu seçer ilkesi gereği ,akü kablosu şarj kablosundan daha uzun olması mı böyle bir hataya sebebiyet veriyor ?

kablo kalınlıkları hepsinde aynı (4 mm kablo kullandım) panelden gelen+şarj kontroldan gelen ve akü bağlantısı

• quote:

hocam evet o ayar çözüm olmadı ,bu defa tersine 13 voltta şarj kesecek şekilde ayarlayınca sorun çözüldü ama bu defa da akü acaba tam doluyor mu ?
    tam güneş olmadığı zamanlar sorun olmuyor ama gün boyu tam güneş olduğunda bu sorun oluştu (birkaç gündür güneş pek yok o nedenle bir sorun görülmedi)

sanki inverter güneş panelinde gördüğü 14 volt nedeniyle oradan kullanmaya çalışıyor ve güç yetmediği için kapatıp açılma yapıyor gibi bir durum algıladım (tabi tam güneşli günler gelmeden yapacağım denemelerle kesin sonuca ulaşamayacak gibiyim)

diğer bir husus sonradan aklıma geldi (böyle bir durum oluşur mu şuan hiç bilemiyorum) ,önceleri akü evin içindeydi ve jel akü olmasına rağmen zararlı gaz oluşabilir diye aküyü balkona çıkarttım (bir yer hazırlayıp)

sistem bağlantısında ise aküden gelen kablolarla ,şarj cihazı çıkışını inverterde birleştiriyordum
    akü kablosu yarım metre kadar ,şarj kontrolden gelen kablo ise 1 metre kadardı

şimdi ise aküden gelen kablonun boyu 2,5 metreye çıktı ,şarj kontrol çıkışından aldığım kablonun boyu aynı kaldı (1 metre kadar) ve yine aynı şekilde akü ile şarj kontrol çıkışı inverter girişinde birleşiyor

acaba elektrik en kısa yolu seçer ilkesi gereği ,akü kablosu şarj kablosundan daha uzun olması mı böyle bir hataya sebebiyet veriyor ?

kablo kalınlıkları hepsinde aynı (4 mm kablo kullandım) panelden gelen+şarj kontroldan gelen ve akü bağlantısı
    Inverter direkt Panelden sürmeye çalışıyor olabilir. Ama Normalde inverterlerin ayarı vardır yettiği kadarını Güneşten, eksik kalanı aküden al diye. Ama elinizdeki sistemde ne özellikler var bilmiyorum..

hocam benim inverterde ayar yok ,çok basit bir sistem yani

bu arada söylemeyi unuttuğum bir şey daha var
    o anlattığım durum oluştuğunda şarj kontrolden baktığımda ,kendi kendine 24 volt sistemine geçmiş ve akü hatası da vermişti
    ancak bağlantıları sıfırladığımda 12 volt sistemine geçtiği halde sorun çıkartmaya devam ediyordu (şu sıralar aşırı güneş olmadığı için bir sorun yaşanmıyor ,ileride çok güneşli havalarda yeniden testten geçmiş olacak)

kullandığım inverter bu (12 volt olacak diye belirttim ve öyle gönderildi)
    https://urun.n11.com/diger/tommatech-12v24v-220v-1200-w-watt-inverter-invertor-P210280850

• quote:

hocam benim inverterde ayar yok ,çok basit bir sistem yani

bu arada söylemeyi unuttuğum bir şey daha var
    o anlattığım durum oluştuğunda şarj kontrolden baktığımda ,kendi kendine 24 volt sistemine geçmiş ve akü hatası da vermişti
    ancak bağlantıları sıfırladığımda 12 volt sistemine geçtiği halde sorun çıkartmaya devam ediyordu (şu sıralar aşırı güneş olmadığı için bir sorun yaşanmıyor ,ileride çok güneşli havalarda yeniden testten geçmiş olacak)

kullandığım inverter bu (12 volt olacak diye belirttim ve öyle gönderildi)
    https://urun.n11.com/diger/tommatech-12v24v-220v-1200-w-watt-inverter-invertor-P210280850
    Inverterde sıkıntı olabilir başka bir cihazla deneme yaptın mı hocam?

Bu arada lexron 370w panel kullanan varmı aramızda?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    Hocam sizin yanılmıyorsam ilk sisteminiz tek 100 Watt Paneldi. İkincisini eklediğinizde Şarj Kontrol Cihazınızın akım kapasitesi düşük kalıyor olmasın. Şarj kontrolünüz 10 Amperlikse belki şimdiki durum için yükseltmeniz yani 20 amperlik bağlamanız lazım gelebilir?

Bunu anlayabilmek için şimdilik bir müddet 100 Watt güce indirin sisteminizi. Eğer sorunsuz çalışırsa büyük ihtimal şarj kontrolünüzün akım kapasitesi düşük kalıyor demektir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GS Erol Zafer -- 18 Mart 2019; 23:45:24 >
  • Diamondx D kullanıcısına yanıt
    elimde başka cihaz olmadığı için maalesef deneme imkanım olmuyor
    benim tahminim eğer kablo bağlantısında problem çözülürse (bu gün değişik bağlantı yaptım ,kesin sonuç için yarını beklemem gerekiyor),büyük ihtimal şarj kontrol ünitesi olabilir

siz hiç denediniz mi şarj kontrol çıkış ucunu boşa aldığınızda nasıl bir durum oluşuyor ?
    ben bugün denedim çıkış bir 14-15 volt oluyor ,sonra 06-07 volta düşüyor ve sonra yine yükseliyor (sabit bir voltaj vermesi gerekmiyor mu)
  • quote:

Orijinalden alıntı: GS Erol Zafer

Hocam sizin yanılmıyorsam ilk sisteminiz tek 100 Watt Paneldi. İkincisini eklediğinizde Şarj Kontrol Cihazınızın akım kapasitesi düşük kalıyor olmasın. Şarj kontrolünüz 10 Amperlikse belki şimdiki durum için yükseltmeniz yani 20 amperlik bağlamanız lazım gelebilir?

Bunu anlayabilmek için şimdilik bir müddet 100 Watt güce indirin sisteminizi. Eğer sorunsuz çalışırsa büyük ihtimal şarj kontrolünüzün akım kapasitesi düşük kalıyor demektir..
    evet 2. paneli ekledim ama şarj kontrol ünitesi 30 amper (bilerek yüksek amperli almıştım ileriye dönük olarak)
    değişik bir bağlantı yaptım ,yarın yine aynı arızayı verirse ,büyük ihtimal şarj kontrol ünitesi problemli olabilir
  • C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    30'luksa iyi bir sorun çıkmaması lazım. Sisteminizi şöyle de güncelleyebilirsiniz:

1-Güneş panelinden gelen kablo şarj cihazında güneş paneli kısmına bağlanacak.

2-Şarj cihazı akü kısmından 2 kablo aküye gidecek.

3-Akü kutup başlarından 2 kablo invertere gidecek. Tabi ki hepsinde + ve -'lere dikkat ederek. Yani birleşme yeri inverter değil de akü kutup başları olsun. Belki böyle çalışır.
  • GS Erol Zafer kullanıcısına yanıt
    evet bugün aynen bu şekilde yaptım ,yarın çok güneş olursa bir sonuç bekliyorum
    çünkü her zaman arıza vermiyor ,şarj kontrol aküyü tam doldurup şarjı kestiği zamanlarda yapıyor

13.8 voltta kesecek şekilde otomatik belirlemiş ama tam şarj olduğunda şarj kontrolda 14.3 civarı voltaj çıkışı görüyorum
  • quote:

elimde başka cihaz olmadığı için maalesef deneme imkanım olmuyor
    benim tahminim eğer kablo bağlantısında problem çözülürse (bu gün değişik bağlantı yaptım ,kesin sonuç için yarını beklemem gerekiyor),büyük ihtimal şarj kontrol ünitesi olabilir

siz hiç denediniz mi şarj kontrol çıkış ucunu boşa aldığınızda nasıl bir durum oluşuyor ?
    ben bugün denedim çıkış bir 14-15 volt oluyor ,sonra 06-07 volta düşüyor ve sonra yine yükseliyor (sabit bir voltaj vermesi gerekmiyor mu)
    Anladım hocam. Ama 15 volt fazla oluyor. Ve tabi ki 6-7 volt da çok az kesinlikle kesmesi lazım. Normali 10,5 ile 14.4 aralığında olması lazım. Benimki böyle çalışıyor.

Olmadı yeni bir şarj kontrol alırsınız düzelir hocam.
  • Ya da garantisi varsa felan değişim yapabilirlerse tabiki daha iyi olur :)
  • GS Erol Zafer kullanıcısına yanıt
    garantisi var ama tam emin olduktan sonra garantiye göndermeyi düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: GS Erol Zafer

Anladım hocam. Ama 15 volt fazla oluyor. Ve tabi ki 6-7 volt da çok az kesinlikle kesmesi lazım. Normali 10,5 ile 14.4 aralığında olması lazım. Benimki böyle çalışıyor.

Olmadı yeni bir şarj kontrol alırsınız düzelir hocam.

Alıntıları Göster
    Sizin sarj kontrol pwm 'mi hocam mppt' mi?
    Cihazın linkini verirmisin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 240241242243244
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.