Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (241. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.121
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 239240241242243
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: yakupkaratas255

Çalıştırsa iyi olur ama dolabı mutlaka çalıştırmalı
    Çalıştırsa iyi olur cevabını Kışın da çalıştırması gerekiyor olarak kabul ediyorum.

3 adet 250 Watt panel, 24V kurulum 2 adet 200AH Akü seri bağlanacak. 1000 Watt tam sinüs inverter. Kurulum iyi yapılırsa çalıştırır. Kötü yapılırsa çalıştırmaz.
  • McSlaty M kullanıcısına yanıt
    genelde 1 günden fazla sürüyor tam dolması
    şimdi 1 tane daha 100 watt panel aldım diğer türlü bir işe yaramıyor ,bakalım bunu takınca ne olacak
  • Bende 80 watt Monokristal panele ilaven 185 watt Monokristal panel sipariş verdim. Bakalım sonuç nasıl olacak. 80 watt panelde max 3 amper zar zor gördüm ama bu kış günlerinde. Şimdi 185 watt panelden 5. 6 görebilirsem ne ala.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

şimdi 1 tane daha 100 watt panel aldım diğer türlü bir işe yaramıyor ,bakalım bunu takınca ne olacak
    yazın mı ? kışın için mi bunu söylediniz ?

ben özellikle yaz ayları için merak ediyorum performansını.
  • Ne güzel bir konu açılmış.kendi adıma çok bilgi aldım.teşekkürler arkadaşlar.
  • McSlaty M kullanıcısına yanıt
    sabahtan akşama kadar güneş olursa epey doluyor ama güneş yoksa 3-4 günde idare edecek kadar doluyor
    yazında olsa bu kadar düşük sistemden bir şey çıkmayacağı belli

en azından @ vdss hocanın söylediği gibi bir sistem olmalı ki bir işe yarasın (3 adet 250 Watt panel, 24V kurulum 2 adet 200AH Akü seri bağlanacak. 1000 Watt tam sinüs inverter.) hatta bence inverter daha yüksek seçilmeli ,misal asgari 2000 watt gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: McSlaty

yazın mı ? kışın için mi bunu söylediniz ?

ben özellikle yaz ayları için merak ediyorum performansını.

Alıntıları Göster
    4 mevsim yani Buzdolabının Kışın da çalışabilmesi için..

Buna fazla diyenler olabilir.. Ama Aküm 1 senede bozuldu çöp oldu dememeniz için böyle bir sistem şart.

Yaz olursa bu sistemle gece aydınlatması ve gündüz vakti küçük ev aletleri (ütü değil ama mixer, blender, ufak bir vantilatör) de çalışır ayrıca Telefon tablet laptop şarj edersiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

Akü Boş ise tam olarak dolması kışın tüm gün güneş olsa bile mümkün değil.. Hatta sistemde 1000 adet büyük panel olsa bile olmaz...

(Ne saçma görünüyor değil mi... parlak güneş ve 1000 adet panel olsa bile akü kışın 1 günde tam dolmaz lafı?)

Bunu herkes öğrensin diye yazıyorum..

Jel sulu vs tüm Akülerin ilk %85 lik kısmı yeterli akım varsa 5-6 saatte dolar.. Kalan %15 ise tam bir felaket. Burada siz ne kadar iyi bir üretime sahip olsanız da o %15lik kısım geldiğinde Akünün absorbtion charge denen son şarj aşaması başlar. Burada akü çok az akım kabul eder ve %85 i 5-6 saatte dolan akünün kalan %15 i 7-8 saat boyunca düşük akımla ancak dolar.. Yani matematik olarak 6 saat + 8 Saat toplam 14 saat lazım tam doluluk için. Bu sebeple kışın (kasım aralık ocak ve Şubat) tam boş hatta %50'si bile boş olan bir akünün 1 günde %100 dolması mümkün değildir zira güneş ışığı ancak 7-8 saat mevcuttur ama tam şarj neredeyse %85 dolu akü için bile 7-8 saat ışık ister, daha eksik ise 1 gün yetmemiş olur...Ama bir günde %85 e geldiniz, gece %15 harcadınız ve ertesi güne %70 ile girdiniz bu durumda %70 ten başlayıp gün sonunda 95-98 doluluk elde edersiniz yani aküler yaklaşık olarak TAM dolu olur..

Bu arada son %3-4 tam süründürüyor. Bu sebeple her geceye tam dolu akü ile girebilmek sadece 15 MArt - 15 Ekim arası mümkün. Gerisi imkansız..

İyi haber, KISA GÜNLER BİTİYOR ÇOK ŞÜKÜR...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vdss -- 13 Şubat 2019; 16:23:35 >

• vdss V kullanıcısına yanıt
    aynen dediğiniz gibi oluyor hocam
  • Cevaplar için teşekkür ederim

• Burdan bir deneyimimi paylaşmak istiyorum.
    Piyasada çokca bulunan ucuz jel akü iddiasını deneyimlemek için, ortech marka jel akü sipariş verdim. Kargo geldiğinde kutunun sırılsıklam asit akıtmış halini görünce direk kargoyu getiren arkadaşa sen bunu geri götür dedim. Ve satıcıya bu nasıl jel akü sıvı asit sızdırıyor dedim. Oda kibarca hemen değişim yapalım efendim gibi manevra yapınca. insanları nasıl kandırdıklarını anladım.

• 1500w değerinde elektrikli ocağım var. bunu özellikle yaz ayları için günde en az 3 kez (gün içinde) çalıştırmak için nasıl bir sistem kurmalıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sertac-73

Burdan bir deneyimimi paylaşmak istiyorum.
    Piyasada çokca bulunan ucuz jel akü iddiasını deneyimlemek için, ortech marka jel akü sipariş verdim. Kargo geldiğinde kutunun sırılsıklam asit akıtmış halini görünce direk kargoyu getiren arkadaşa sen bunu geri götür dedim. Ve satıcıya bu nasıl jel akü sıvı asit sızdırıyor dedim. Oda kibarca hemen değişim yapalım efendim gibi manevra yapınca. insanları nasıl kandırdıklarını anladım.
    Aynen..

Ucuza Jel akü buldum yaşasın çok karlı bir alışveriş yaptım diyorsanız, kesin olarak kazıklanmışsınız demektir. Doğru dürüst 200 AH 12V jel aküler 1500-2000 TL arasındadır. Daha aşağı bulursanız boşverin.
  • quote:

1500w değerinde elektrikli ocağım var. bunu özellikle yaz ayları için günde en az 3 kez (gün içinde) çalıştırmak için nasıl bir sistem kurmalıyım?
    Bir adet LPG tüpü 20 TL Ocak teli ve ocağı ise 10 TL.. Günde 3 kere çalıştırırsak (Süre önemli tabii ama çay demledik diyelim) 2 hafta gider. Yaz aylarında pratik olarak 12 hafta var yani tüm yaz 120 TL + 10 TL ye toplam 130 TL ye biter..

1500 Watt ocağı (ısıtıcılarda PV sistemi hiç mantıklı değil ama oldu diyelim) günde 3 kere çay demlemek için kullanmak En azından 800AH Jel akü kapasitesi (7000TL) bunu dolduracak paneller (1500 Watt ocak var ise 8 x 250 Panel en az) 7000 TL panel (işe yarar panel alınacaksa) bir de en az 3000 Watt inverter (3000 TL) Toplam 17.000 TL eder. iyi kullanılsa da 5 yılda aküler çöp olur. Neticede Senelik 130 TL'den ile 5 senelik gaz stoklasanız 650 TL ye bitecek iş için doğru olmayan bir seçimdir.. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vdss -- 17 Şubat 2019; 20:54:38 >

• teknostore.com/products/juo-gunes-enerjili-katlanabilir-solar-sarj-aleti?variant=12755732299862 şu ürün nasıl amacım powerbankları doldurmak
  • quote:

Orijinalden alıntı: vdss

Bir adet LPG tüpü 20 TL Ocak teli ve ocağı ise 10 TL.. Günde 3 kere çalıştırırsak (Süre önemli tabii ama çay demledik diyelim) 2 hafta gider. Yaz aylarında pratik olarak 12 hafta var yani tüm yaz 120 TL + 10 TL ye toplam 130 TL ye biter..

1500 Watt ocağı (ısıtıcılarda PV sistemi hiç mantıklı değil ama oldu diyelim) günde 3 kere çay demlemek için kullanmak En azından 800AH Jel akü kapasitesi (7000TL) bunu dolduracak paneller (1500 Watt ocak var ise 8 x 250 Panel en az) 7000 TL panel (işe yarar panel alınacaksa) bir de en az 3000 Watt inverter (3000 TL) Toplam 17.000 TL eder. iyi kullanılsa da 5 yılda aküler çöp olur. Neticede Senelik 130 TL'den ile 5 senelik gaz stoklasanız 650 TL ye bitecek iş için doğru olmayan bir seçimdir.. :)

Alıntıları Göster
    aslında benım kafamda böyle bir plan yoktu. bi abimiz kafama girince acaba olur mu diye düşündüm?

peki bişey sorucam. bu aliexpreste 12v inverterlar mevcut 12v=3000watt gibi, fiyatları 40-70 usd arası değişiyor. bunlardan alsak iş görmez mi?

• quote:

aslında benım kafamda böyle bir plan yoktu. bi abimiz kafama girince acaba olur mu diye düşündüm?

peki bişey sorucam. bu aliexpreste 12v inverterlar mevcut 12v=3000watt gibi, fiyatları 40-70 usd arası değişiyor. bunlardan alsak iş görmez mi?

Alıntıları Göster
    Tam sinüs inverter almalısın. Yoksa evde bir çok cihaz çalışmayabilir.
  • gurton G kullanıcısına yanıt
    aynen öyle oluyor bende 1200 watt modifiye inverter var 40-50 wattlık hava temizleme cihazını çalıştırırken bile sorun çıkartıyor
    motor ilk hareketinde zorlanarak çalışıyor ve sonrasında vınlayarak çalışmaya devam ettiğinden ,kullanamıyorum

hele ki elektrikli ısıtıcı vs. asla bu sistemlerle olacak gibi değil ,çok anormal fiyatlara sistem kurmak gerekir ve ancak elektrik imkanı mümkün olmayan yerlerde mecbur kalındığında ,anormal maliyetlere katlanarak yapılabilir

tabi hava kapalı olduğu zamanlarda büyük sıkıntı yaşanacağını da bilmek gerekiyor
  • peki rüzgar türbüni kursak , güneş paneline göre daha mı fazla enerji üretiriz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McSlaty -- 24 Şubat 2019; 13:15:5 >
  • quote:

peki rüzgar türbüni kursak , güneş paneline göre daha mı fazla enerji üretiriz ?
    Amaç elektrikli ocak ise benim daha fazla söyleyecek birşeyim yok.
  • 
Sayfa: önceki 239240241242243
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.