Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
4.823
Cevap
156
Favori
444.652
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      218 Mesaj
      29 Ocak 2019 11:27:55
      quote:

Orijinalden alıntı: Merhaba,

Ben bu sistemden kurmak istiyorum çatı katına yalnızca 1 oda için (yazın fırın gibi oluyor kışın ise yalıtım olmasına rağmen neredeyse dışarı ile aynı oluyor bu sebeple de özellikle kış için 7/24 çalışacacak bir ısınma sistemi istiyorum) sizce bu mümkün müdür maliyeti en az ne kadar olur?

Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar bu konuda bilgisizim
      Isınmak için PV sistemi kullanmak mümkün değildir.
      |
      |

• Teğmen
      218 Mesaj
      01 Şubat 2019 11:21:27
      quote:

Orijinalden alıntı: Odanın hemen yanında teras var hava alması için büyük aparatları terasa yerleştirebilirim yerim bol Alıntıları Göster
      Isınmak için PV sistemi kullanmak mümkün değildir.
      |
      |

• Onbaşı
      31 Mesaj
      03 Şubat 2019 00:00:49
      Aslında güneş panelleri ile ısınmak mümkün de hocam bu iş için Türkiye'nin yarısının akülerle ve diğer yarısının da panellerle kaplanması lazım gelir xDD

Yada Güneşin etrafına sadece bir Dyson Küresi kurulsa da yeterli olabilir .)))

Aslında Dyson Küresi fikri hiç de fena değil he. Güneşin etrafını bu küre ile sararsak sadece dünyayı değil Mars ve Jüpiter'i de [hem de uyduları ile birlikte] ısıtabiliriz :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GS Erol Zafer -- 3 Şubat 2019; 0:14:19 >
      |
      |

• Yarbay
      4543 Mesaj
      03 Şubat 2019 01:45:42
      ben 100 watt panel ve 60 amper akü ile sadece 40 inç led tv. yi sadece 5-6 saat çalıştıra biliyorum ,millet ısıtma soğutma için soruyor :)
      gerçi bu teknolojiyi çok merak ettiğim için bu sistemi kurdum ,yani zaten bir beklentim yoktu
      ama umduğum kadar bile çıkmadı :)

harcadığım parayı ancak 8-10 yıl sonra çıkartırım herhalde :)

• Onbaşı
      31 Mesaj
      03 Şubat 2019 11:21:57
      Şebeke elektriği varsa hiç bulaşmayın bu işe. Güneş paneli hiç elektrik olmayan yerler için güzel ve temiz bir çözüm. C.CEMİL ve vdss hocaların dediği gibi şöyle sade aydınlatma veya küçük bir evin fazla olmayan elektrik ihtiyacı için uygun bir çözüm. Isıtma soğutma işleri için ise astronomik fiyatlar gerekecektir.

İlerde akü ve batarya teknolojisi hem çok gelişir ve hem de fiyatları düşerse ısıtma ve soğutma işleri de işin içine girebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GS Erol Zafer -- 3 Şubat 2019; 11:23:13 >
      |
      |

• Teğmen
      239 Mesaj
      05 Şubat 2019 13:47:05
      Orta boy a+ buzdolabı 24 saat 100cm led tv yi günde 3_4 saat çalıştırabilecek sistemin özellikleri ne olması gerekir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Teğmen
      218 Mesaj
      05 Şubat 2019 17:39:10
      quote:

Orijinalden alıntı: yakupkaratas255 Orta boy a+ buzdolabı 24 saat 100cm led tv yi günde 3_4 saat çalıştırabilecek sistemin özellikleri ne olması gerekir
      Kışın Çalışacak mı?
      |
      |

• Teğmen
      239 Mesaj
      05 Şubat 2019 21:39:15
      Çalıştırsa iyi olur ama dolabı mutlaka çalıştırmalı

• Yüzbaşı
      316 Mesaj
      11 Şubat 2019 15:30:21
      quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL ben 100 watt panel ve 60 amper akü ile sadece 40 inç led tv. yi sadece 5-6 saat çalıştıra biliyorum ,millet ısıtma soğutma için soruyor :)
      gerçi bu teknolojiyi çok merak ettiğim için bu sistemi kurdum ,yani zaten bir beklentim yoktu
      ama umduğum kadar bile çıkmadı :)

harcadığım parayı ancak 8-10 yıl sonra çıkartırım herhalde :)
      100watt panel 60amperlik akünüzü kaç saatte doldurabiliyor ?

• Teğmen
      218 Mesaj
      11 Şubat 2019 22:37:42
      quote:

Orijinalden alıntı: yakupkaratas255 Çalıştırsa iyi olur ama dolabı mutlaka çalıştırmalı
      Çalıştırsa iyi olur cevabını Kışın da çalıştırması gerekiyor olarak kabul ediyorum.

3 adet 250 Watt panel, 24V kurulum 2 adet 200AH Akü seri bağlanacak. 1000 Watt tam sinüs inverter. Kurulum iyi yapılırsa çalıştırır. Kötü yapılırsa çalıştırmaz.
      |
      |

• Yarbay
      4543 Mesaj
      12 Şubat 2019 00:44:45

genelde 1 günden fazla sürüyor tam dolması
      şimdi 1 tane daha 100 watt panel aldım diğer türlü bir işe yaramıyor ,bakalım bunu takınca ne olacak
      |
      |
      McSlaty kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      878 Mesaj
      12 Şubat 2019 13:55:43
      Bende 80 watt Monokristal panele ilaven 185 watt Monokristal panel sipariş verdim. Bakalım sonuç nasıl olacak. 80 watt panelde max 3 amper zar zor gördüm ama bu kış günlerinde. Şimdi 185 watt panelden 5. 6 görebilirsem ne ala.

|
      |

Her şeyi bilmen gerekmez.Haddini bil yeter. Büyük adam olman gerekmez.Adam ol yeter.
    • Yüzbaşı
      316 Mesaj
      12 Şubat 2019 14:47:05
      quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL genelde 1 günden fazla sürüyor tam dolması
      şimdi 1 tane daha 100 watt panel aldım diğer türlü bir işe yaramıyor ,bakalım bunu takınca ne olacak Alıntıları Göster
      yazın mı ? kışın için mi bunu söylediniz ?

ben özellikle yaz ayları için merak ediyorum performansını.

• Teğmen
      156 Mesaj
      12 Şubat 2019 15:07:10
      Ne güzel bir konu açılmış.kendi adıma çok bilgi aldım.teşekkürler arkadaşlar.
      |
      |

Ne Mutlu Türküm Diyene
    • Yarbay
      4543 Mesaj
      13 Şubat 2019 01:19:34

sabahtan akşama kadar güneş olursa epey doluyor ama güneş yoksa 3-4 günde idare edecek kadar doluyor
      yazında olsa bu kadar düşük sistemden bir şey çıkmayacağı belli

en azından @ vdss hocanın söylediği gibi bir sistem olmalı ki bir işe yarasın (3 adet 250 Watt panel, 24V kurulum 2 adet 200AH Akü seri bağlanacak. 1000 Watt tam sinüs inverter.) hatta bence inverter daha yüksek seçilmeli ,misal asgari 2000 watt gibi
      |
      |
      McSlaty kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      218 Mesaj
      13 Şubat 2019 15:56:46
      quote:

Orijinalden alıntı: McSlaty yazın mı ? kışın için mi bunu söylediniz ?

ben özellikle yaz ayları için merak ediyorum performansını. Alıntıları Göster
      4 mevsim yani Buzdolabının Kışın da çalışabilmesi için..

Buna fazla diyenler olabilir.. Ama Aküm 1 senede bozuldu çöp oldu dememeniz için böyle bir sistem şart.

Yaz olursa bu sistemle gece aydınlatması ve gündüz vakti küçük ev aletleri (ütü değil ama mixer, blender, ufak bir vantilatör) de çalışır ayrıca Telefon tablet laptop şarj edersiniz.
      |
      |

• Teğmen
      218 Mesaj
      13 Şubat 2019 16:06:59
      quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL genelde 1 günden fazla sürüyor tam dolması
      şimdi 1 tane daha 100 watt panel aldım diğer türlü bir işe yaramıyor ,bakalım bunu takınca ne olacak Alıntıları Göster
      Akü Boş ise tam olarak dolması kışın tüm gün güneş olsa bile mümkün değil.. Hatta sistemde 1000 adet büyük panel olsa bile olmaz...

(Ne saçma görünüyor değil mi... parlak güneş ve 1000 adet panel olsa bile akü kışın 1 günde tam dolmaz lafı?)

Bunu herkes öğrensin diye yazıyorum..

Jel sulu vs tüm Akülerin ilk %85 lik kısmı yeterli akım varsa 5-6 saatte dolar.. Kalan %15 ise tam bir felaket. Burada siz ne kadar iyi bir üretime sahip olsanız da o %15lik kısım geldiğinde Akünün absorbtion charge denen son şarj aşaması başlar. Burada akü çok az akım kabul eder ve %85 i 5-6 saatte dolan akünün kalan %15 i 7-8 saat boyunca düşük akımla ancak dolar.. Yani matematik olarak 6 saat + 8 Saat toplam 14 saat lazım tam doluluk için. Bu sebeple kışın (kasım aralık ocak ve Şubat) tam boş hatta %50'si bile boş olan bir akünün 1 günde %100 dolması mümkün değildir zira güneş ışığı ancak 7-8 saat mevcuttur ama tam şarj neredeyse %85 dolu akü için bile 7-8 saat ışık ister, daha eksik ise 1 gün yetmemiş olur...Ama bir günde %85 e geldiniz, gece %15 harcadınız ve ertesi güne %70 ile girdiniz bu durumda %70 ten başlayıp gün sonunda 95-98 doluluk elde edersiniz yani aküler yaklaşık olarak TAM dolu olur..

Bu arada son %3-4 tam süründürüyor. Bu sebeple her geceye tam dolu akü ile girebilmek sadece 15 MArt - 15 Ekim arası mümkün. Gerisi imkansız..

İyi haber, KISA GÜNLER BİTİYOR ÇOK ŞÜKÜR...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vdss -- 13 Şubat 2019; 16:23:35 >

• Yarbay
      4543 Mesaj
      13 Şubat 2019 19:41:11

aynen dediğiniz gibi oluyor hocam
      |
      |
      vdss kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      239 Mesaj
      13 Şubat 2019 21:21:30
      Cevaplar için teşekkür ederim

|
      |

• Yüzbaşı
      878 Mesaj
      13 Şubat 2019 22:56:13
      Burdan bir deneyimimi paylaşmak istiyorum.

Piyasada çokca bulunan ucuz jel akü iddiasını deneyimlemek için, ortech marka jel akü sipariş verdim. Kargo geldiğinde kutunun sırılsıklam asit akıtmış halini görünce direk kargoyu getiren arkadaşa sen bunu geri götür dedim. Ve satıcıya bu nasıl jel akü sıvı asit sızdırıyor dedim. Oda kibarca hemen değişim yapalım efendim gibi manevra yapınca. insanları nasıl kandırdıklarını anladım.

Her şeyi bilmen gerekmez.Haddini bil yeter. Büyük adam olman gerekmez.Adam ol yeter.
    Hızlı Cevap

Reklamlar
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,250
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.