Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (234. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
600.284
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 232233234235236
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bağ evine güneş enerji sistemi yaptırmayı düsünüyorum fakat gecenlerde bi arkadas kafamı karıstırdı akıllı invertörlerin cok fazla enerji harcadığını bu yüzden 12 voltluk sadece aydınlatma icin bi sistem kurmamın daha akıllıca oldugunu söyledi bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim. sayet doğruysa evin bulundugu yerde elektrik yok 220 olmadan bi evin ihtiyacını nasıl karşılayabilirim

• Merhaba

resimdeki gibi projemiz var. aküde verim alamamaktayiz.

resimdeki mevcut akülerle güneşli günde 09:00-17:00 evin içinde kullanabildigimiz enerji tüketen neler olur ve kaç saat ihtiyacımızı karşılar

resimdeki mevcut akülerle özellikle akşam 18:00-02:00 içersinde evin içinde kullanabildigimiz enerji tüketen neler olur ve kaç saat ihtiyacımızı karşılar.

bu paneller gündüz aküleri tam dolduramamaktadir. yanlış bir şey mi yapıyorum. 65 ah akü tam doldurmasi için bu panellerle kaç saat dolum gerçekleşir ?

şu aralar akü takviyesi piyasanin ve maddi durumlardan dolayı ilerki sürece alındı.

• arkadaş bu konuyu hep merak ediyordum ve nihayet bir sistem kurdum ama ilk gün hariç (o da öyleye kadar) güneş gitti :)

100 watt panel yarım günde 60 amper aküyü dolduramadı ,demek ki asgari 2 tane 100 watt panelim olmalı
    inverter de tam sinüs olmadığı için 40 watt güce sahip motoru çevirmede zorlandı (inverter 1200 watt) ,çalışırken ise trafo sesi gibi ses çıkarttığı için ,kullanamayacağım anlaşıldı

yani benim anladığım kadarıyla ,bu sistem 3 ver -bir al gibi bir şeymiş :)
    güneş yokken zaten havamızı alıyoruz :)

• Güzel Bir video tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murat.tikir

Merhaba

resimdeki gibi projemiz var. aküde verim alamamaktayiz.

resimdeki mevcut akülerle güneşli günde 09:00-17:00 evin içinde kullanabildigimiz enerji tüketen neler olur ve kaç saat ihtiyacımızı karşılar

resimdeki mevcut akülerle özellikle akşam 18:00-02:00 içersinde evin içinde kullanabildigimiz enerji tüketen neler olur ve kaç saat ihtiyacımızı karşılar.

bu paneller gündüz aküleri tam dolduramamaktadir. yanlış bir şey mi yapıyorum. 65 ah akü tam doldurmasi için bu panellerle kaç saat dolum gerçekleşir ?

şu aralar akü takviyesi piyasanin ve maddi durumlardan dolayı ilerki sürece alındı.
    Akünün biri farklı... Bu sistemde en yapılmayacak hatalardan biri.. Kullanılan tüm aküler eşdeğer, aynı marka, aynı yıl alınmış olmalıdır. Diğer türlü akülere erken veda edeceğiniz gibi verim de alamazsınız...

Bu konuyu düzeltip deneyin, sonra yine sorun yaşarsanız diğer komponentleri ve kurulumu sorgularız.

• quote:

Orijinalden alıntı: seloo3535

bağ evine güneş enerji sistemi yaptırmayı düsünüyorum fakat gecenlerde bi arkadas kafamı karıstırdı akıllı invertörlerin cok fazla enerji harcadığını bu yüzden 12 voltluk sadece aydınlatma icin bi sistem kurmamın daha akıllıca oldugunu söyledi bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim. sayet doğruysa evin bulundugu yerde elektrik yok 220 olmadan bi evin ihtiyacını nasıl karşılayabilirim
    Tam guneste saate 16 amper basars n kayiplarla bunu 12 amperde 6 saate 72 amper basar oda bir akunun dolmasi demektir 24 volta 8 amper basmz 4 amper basar 12 volta 8 basar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bahadır.S

Güzel Bir video tavsiye ederim.
    Hayır tavsiye etmiyorum.. Bataryaları sıfıra kadar tüketecek şekilde hesaplanmış ömrü 1 yılı geçmeyen bir sistem kurulumu örneklenmiş.. Hiç bilmeyen, Aküden anlamayan, kötü havanın panel performansını %5 e indirdiğinden bi-haber birilerinin hazırladığı bir video.. Solar Dünyada yasaklanması gereken zararlı bir içerik.. Buna bakarak sistem kurmayın...

• vdss V kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım ya videoyu izlemediniz. Ya da bu sistemlere tamamen karşısınız.

Videoda Batarya Kapasiteleri anlatılırken 8. dakikada

2 Adet 150 Ah 12 Volt Batarya için

Watt:Volt x Ah
    : 12 x 150 x 2 adet
    : 3600 watt

: % toleranslar sonucu Kullanılabilir 3060 Watt olduğunu söylüyor zaten. Bunu görmemiş olamazsın.

Ayrıca: Güneş Panelleri Bulutlu Havalarda çalışır mı? Solar Paneller Karlı Havalarda Elektrik Üretir mi?https://www.youtube.com/watch?v=cD462BudO2w
  • https://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/310w-watt-monokristal-gunes-paneli-solar-panel-389078229?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMIyMrc4pjl3gIVwo2yCh3ZhQBsEAQYAyABEgIi4PD_BwE

https://m.n11.com/320-watt-polikristal-gunes-paneli-solar-panel-P173656802?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMI7o7_wpnl3gIVyaSaCh2LwwuSEAQYCSABEgLzefD_BwE

Monokristal gunes panelleri ile poli kristal güneş panelleri arasında yüksek fiyat farkları olduğu söyleniyo birisi 759 tl diğeri 875 tl aradaki fark bukadarmı yoksa benim anlamadığım biseymi var

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• sistemi bilgisayar ups. si ile birlikte kullanmaya çalıştığımda arızaya geçiyor
    demek ki ups. de kullanamayacağım (solar sistem ile)
    acaba bunun nedeni modifiye inverter kullanıyor olmam mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: seloo3535

https://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/310w-watt-monokristal-gunes-paneli-solar-panel-389078229?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMIyMrc4pjl3gIVwo2yCh3ZhQBsEAQYAyABEgIi4PD_BwE

https://m.n11.com/320-watt-polikristal-gunes-paneli-solar-panel-P173656802?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMI7o7_wpnl3gIVyaSaCh2LwwuSEAQYCSABEgLzefD_BwE

Monokristal gunes panelleri ile poli kristal güneş panelleri arasında yüksek fiyat farkları olduğu söyleniyo birisi 759 tl diğeri 875 tl aradaki fark bukadarmı yoksa benim anlamadığım biseymi var
    Fiyatı etkileyen çok fazla unsur var... Watt değerlerini takip edin. Mono daha verimlidir ve aynı watt için daha az alana ihtiyacı vardır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vdss -- 22 Kasım 2018; 14:56:8 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Bahadır.S

Arkadaşım ya videoyu izlemediniz. Ya da bu sistemlere tamamen karşısınız.

Videoda Batarya Kapasiteleri anlatılırken 8. dakikada

2 Adet 150 Ah 12 Volt Batarya için

Watt:Volt x Ah
    : 12 x 150 x 2 adet
    : 3600 watt

: % toleranslar sonucu Kullanılabilir 3060 Watt olduğunu söylüyor zaten. Bunu görmemiş olamazsın.

Ayrıca: Güneş Panelleri Bulutlu Havalarda çalışır mı? Solar Paneller Karlı Havalarda Elektrik Üretir mi?https://www.youtube.com/watch?v=cD462BudO2w
    Bu konuda 50 yaşına merdiven dayamış 2 branşta uzman bir mühendisim,

Türkiyede Güneş enerjisinin evsel kullanımındaki detayları benden daha iyi bilen ya yoktur ya da çok azdır..

Sistemlere karşı olan bir insanın evinde tamamen kendi kurduğu şebeke bağımsız 9kw Güneş enerjisi sistemi olmaz... Bende var... Türkiyedeki en iyi sistemi kendi evime kurmuş durumdayım...

Videoda çarpma bölme hatası var demedim.. Bataryadaki full kapasiteyi %15 marjı keserek hesap yapmışlar.. Yani sistemi tamamen tüketecek kadar enerji çekme üzerine hesap yapılmış.. Bu sistem uzun süre çalışmaz bataryaları kısa zamanda öldürür.. Biraz araştırın... Bataryanın şarj deşarj döngüsünde %50 den fazlası tüketilirse sistem 1 senede bozulur..

Biraz araştırsaydınız benim gibi birisine bunu yazmazdınız..

Türkiyede halk arasında geçerli olan sistem Mühendisi değil Ustayı ciddiye almaktır bu durumda son derecek yanlış anlatılan bir sistemi övmenizi normal karşılamak lazım.. Maalesef reklamlar gerçekleri gizlemekte baskın çıkar hep... İnşallah durumu anlar, reklam ve gerçeklerin örtüşmediğini öğrenir, bilime karşı reklamı kullanmaktan vazgeçersiniz..

Allah sizi doğrularla,karşılaştırsın..

hocam 60 ah. jel akü ve 1200 watt modifiye sinüs inverter , 40 watt civarı olan hava temizleme cihazını çalıştırmakta zorlanıyor ,çalıştığında ise trafo sesi gibi vınlama yapıyor

bunun nedeni acaba akünün yetersizliği mi ,yoksa inverter yetersiz mi geliyor ,yoksa tam sinüs inverter olmadığı için midir ?

diğer sıkıntı ise ups. bağlı bilgisayara bağladığımda hem ups ,hemde inverter arızaya geçiyor
    ups. yi devreden çıkartıp takarsam sorun kalmıyor

nedendir acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

hocam 60 ah. jel akü ve 1200 watt modifiye sinüs inverter , 40 watt civarı olan hava temizleme cihazını çalıştırmakta zorlanıyor ,çalıştığında ise trafo sesi gibi vınlama yapıyor

bunun nedeni acaba akünün yetersizliği mi ,yoksa inverter yetersiz mi geliyor ,yoksa tam sinüs inverter olmadığı için midir ?

diğer sıkıntı ise ups. bağlı bilgisayara bağladığımda hem ups ,hemde inverter arızaya geçiyor
    ups. yi devreden çıkartıp takarsam sorun kalmıyor

nedendir acaba ?
    Modifiye sinüs dalgası pekçok cihazda sorun çıkarır. Bundan kaynaklı olma sebebi yüksek... Ayrıca pekçok modifiye sinüs inverter yazdığı değeri desteklemiyor...
    bilgi için teşekkürler hocam

o zaman tahmin ettiğim gibi asıl sorun inverter de demektir
    yani inverter alırken hata yapmışım
  • 12 volt, 12 amper bir akü, 12Volt X 12Amper=144 watt güç üretir,
    bu aküyü, 10 Wattlık bir güneş paneli ile, 144/10=14,4 saatte doldurabiliriz, doğru mudur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celalsungur -- 27 Kasım 2018; 16:10:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: celalsungur

12 volt, 12 amper bir akü, 12Volt X 12Amper=144 watt güç üretir,
    bu aküyü, 10 Wattlık bir güneş paneli ile, 144/10=14,4 saatte doldurabiliriz, doğru mudur?
    Teorik olarak doğrudur. Ancak güneş paneli tam kapasiteyle çalışırsa dediğiniz olur. Tam kapasiteyle çalışması için üzerine direk güneş ışığının 14 saat kadar (yani bir günde 7 saat güneş alacaksa 2 gün kadar bir sürede) düşebilmesi gerekir. [Ayrıca güneş paneli ile akü arasına bir solar kontrol cihazı da koymalısınız. Bu bilgiyi bildiğinizi farzediyorum. Fakat yine de hatırlatmakta yarar var]

Ben de 2x60 watt güneş panelleriyle 12V/60A aküyü doldurmaya çalışıyorum ama maalesef İstanbulda 1 aydır hava bulutlu ve avucumuzu yalıyoruz .S

İstanbul gibi bir yerde güneş panelleri Haziran/Temmuz/Ağustos dışında çok verimsiz oluyor. Sanırım İstanbul'a en uygun temiz enerji kaynağı Rüzgar Jeneratörleri..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GS Erol Zafer -- 28 Kasım 2018; 2:15:29 >

• GS Erol Zafer kullanıcısına yanıt
    -Araya solar kontrol (şarj kontrol) cihazı koydum fakat, sabaha kadar yanan ışık, şarj kontrol cihazını bağlayınca akşama yandıktan yarım saat sonra söndü.
    Ya cihaz da çok enerji çekiyor ya da sabah olmasıyla birlikte lambayı söndüren cihaz, akünün de şarj etmesini durduruyor.
    -2 adet 10 wattlık güneş panelini birlikte aynı aküye (12 amperlik) bağlasam, akünün dolmasına iki panelin de faydası olur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: GS Erol Zafer

Teorik olarak doğrudur. Ancak güneş paneli tam kapasiteyle çalışırsa dediğiniz olur. Tam kapasiteyle çalışması için üzerine direk güneş ışığının 14 saat kadar (yani bir günde 7 saat güneş alacaksa 2 gün kadar bir sürede) düşebilmesi gerekir. [Ayrıca güneş paneli ile akü arasına bir solar kontrol cihazı da koymalısınız. Bu bilgiyi bildiğinizi farzediyorum. Fakat yine de hatırlatmakta yarar var]

Ben de 2x60 watt güneş panelleriyle 12V/60A aküyü doldurmaya çalışıyorum ama maalesef İstanbulda 1 aydır hava bulutlu ve avucumuzu yalıyoruz .S

İstanbul gibi bir yerde güneş panelleri Haziran/Temmuz/Ağustos dışında çok verimsiz oluyor. Sanırım İstanbul'a en uygun temiz enerji kaynağı Rüzgar Jeneratörleri..

Alıntıları Göster
    Doğru bir yorum.. Sadece Haziran Temmuz Ağustos meselesini biraz genişletmek gerekiyor.. 15 Kasım - 15 Şubat dönemi hariç Güneş enerjisi sistemleri İstanbul ya da Türkiyenin 39. enlemin kuzeyindeki şehirlerinde gayet iyi çalışıyor.. Ama öyle bir gün oluyor ki, haziranda sürekli kapalı hava ve yağmur olan bir gün denk geliyor verim %5 civarına düşüyor... Güneş panelleri yağmurda, kapalı havada verimleri düşse de mutlaka elektrik üretirler.. Size komik gelecek belki ama Gece Dolunayda AVOMETRE ile yaptığım bir ölçümde evimdeki iki panel dizisinden 18 Panelli diziden 5Watt'a eşdeğer bir voltaj ve akım okudum. Tabii bu değer o dizinin 4750 Watt kurulu gücünün binde birine tekabül eden ve şarja ya da hiçbir işe yaramayan bir üretim.. Demek istediğim yağmurdan, kapalı havadan ve kıştan endişe edin ama bu enerjiye bağımlı iseniz mutlaka kurulu gücü yüksek tutun..

12AH bir aküyü şark edecekseniz, 50Watt altında bir panel kurulumu düşünülemez. 60AH akü için ise 250 Wattlık panel ya da 2 x 120 paralel bağlanmış panel gerekir. (Akü ya da aküler 12V olarak dizilmiş ise, panel sisteminin Voltajını buna göre kurmak kayıpları azaltır)

Yakında bu kanalda kendi sistemimi paylaşacağım.. Nasıl kurulur, neleri hesaba katmalı, nelere dikkat edilmeli. İyi bir dosya olacak. üstelik tahmini değil uygulama ile de hesabı doğrulayan bir dosya...

• 
Sayfa: önceki 232233234235236
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.