Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (233. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 231232233234235
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Heysenfatih

Panel bağlantısı seri mi paralel mi?

Alıntıları Göster
    PARALEL BAĞLI 9AMPERLİK Paneller için 9+9A=18A ideal koşullarda güneşe tam dik açı, düşük nem, düşük sıcaklık, yüksek ışık durumu için ideal günlerin sadece 15-20 dakikalık öğle vakitleri için geçerli bir hesaptır. Arabanızda 260 km/h gösterge olup da otobanın tam düz bölümlerinde 260kmh hızla sorunsuzca, önünüze araç vs çıkmadan kaç dakika gidebilirseniz panelleriniz de 9+9A üretimi o kadar yapacaktır...

AMA

Kurduğunuz sistemde çok yanlış durumlar var.. siz o 9+9A üretebileceğiniz sihirli anlarda bile o kablo kesiti ve metrajı ile gücün hesaplamaya değer bir kısmını kaybedersiniz.. Yani 18A üettiğimizde bunun bir kısmını göremezsiniz zira bir miktar enerji kabloda ısıya dönüşüp gider.. 2,5mm2 kesitli bakır kablonun direnç değeri 0,004ohm/metre'dir... Yük bağlı kablo + ve - uçlar çift yönlü hesap yapılmalıdır yani 2x27 metre = 54 metre.. Buradan 54x0,004 =0,216 ohm direnç var demektir kabloda.. lise bilgisi V=IxR buradan V=0,216*18 = 3,89 Volt, voltaj düşümü olur. Bu da P=VxI güç hesaplaa formulü ile 3,89x18=70Watt gücü kabloda yok ediyorsunuz demektir.. Yani 10 adet Led ampul ya da büyük boy bir buzdolabı sürekli sistemde çalışıyormuş gibi bir durum oluşturur.. Siza tavsiyem bu kadar uzun mesafe geçecekseniz.10mm2 solar kablo (piyasadaki 4mm2 ler 8 A üzeri akımlarda bu mesafede iş görmez) ya da panelleri seri bağlayıp 24V sisteme geçip amperi düşürüp kabloyu da 4mm2 piyasa tipinde kullanmanızdır. Diğer türlü o sistem çok verimsiz olur hatta kablo uzunluğu sebebi ile akşama doğru veya sabah erken saatlerdeki güneş enerjisini şarj için kullanamazsınız..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vdss -- 20 Eylül 2018; 17:23:15 >

• aküsüz bir sistem mümkün müdür? panel kurup sadece gündüz kullanacağım çamaşır makinesi buzdolabı vs..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Piyasada her ne kadar 5-6 çeşit güneş paneli var dense de şu an için 4 adet güneş panel çeşidi var. Bu güneş panellerinin de her birinin kendine göre avantajları var.

Monokristal Güneş Paneli. Bu en pahalısı ama en dayanıklısı ve en verimlisi oluyor.
     GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

Polikristal Güneş Paneli. Bu da en çok kullanılan oluyor çünkü monokristale göre fiyatı nispeten daha düşük.

İnce Film Güneş Paneli. Bu güneş paneli daha hafif ve kolay kurulumu nedeniyle tercih ediliyor ancak ev için pek uygun sayılmaz.

Esnek Güneş Paneli. Adı üstünde esnek olmasından dolayı mesela kubbeli bir yapı için tercih sebebi olabilecek bir güneş paneli çeşidi.

Kaynak:http://www.parakazan.com.tr/gunes-paneli-ile-para-kazan/

• vdss V kullanıcısına yanıt
    selam hocam bende bir konuyu sormak istiyorum

bir güneş enerji sistemi kurmak istiyorum ,sadece elektrik kesildiğinde kombiyi 15-20 dakika veya daha kısa süre çalıştıracak kadar olsa yeterli
    bu sistem için ;

-kaçlık panel
    -kaçlık inverter
    -kaçlık akü
    -kaçlık akü kontrol cihazı gerekir

üst katta oturduğum için panel ile sistem arası en fazla 4-5 metre olacaktır

bir konuyu unutmuşum ;
    tabi birde bu sisteme şebeke kesildiğinde devreye girmesini sağlayacak bir devre gerekecek değil mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.CEMİL -- 12 Ekim 2018; 9:52:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

selam hocam bende bir konuyu sormak istiyorum

bir güneş enerji sistemi kurmak istiyorum ,sadece elektrik kesildiğinde kombiyi 15-20 dakika veya daha kısa süre çalıştıracak kadar olsa yeterli
    bu sistem için ;

-kaçlık panel
    -kaçlık inverter
    -kaçlık akü
    -kaçlık akü kontrol cihazı gerekir

üst katta oturduğum için panel ile sistem arası en fazla 4-5 metre olacaktır

bir konuyu unutmuşum ;
    tabi birde bu sisteme şebeke kesildiğinde devreye girmesini sağlayacak bir devre gerekecek değil mi ?
    Elektrik kesildiğinde kombiyi çalıştırmak istediğiniz sistem için Güneş enerjisine ihtiyacınız yok ki? Bir UPS alın yeter.
    ups. ler kare dalga ,şebeke sinüs olduğu için kombiye zarar verir diyorlar ,gerçi ben 3 sene kullandım bir şey olmadı

bu konuda bir bilginiz var mı acaba (sinüs-kare dalga konusunda)
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

ups. ler kare dalga ,şebeke sinüs olduğu için kombiye zarar verir diyorlar ,gerçi ben 3 sene kullandım bir şey olmadı

bu konuda bir bilginiz var mı acaba (sinüs-kare dalga konusunda)
    Kaliteli tüm UPS'lerin içinde tam sinüs inverter vardır. Cihazlara zarar vermez. Tüm bankaların veya büyük şirketlerin ana bilgisayarları UPS lere bağlıdır. Zararlı olsa bu riske girmezler..

Elbette evime kombiyi yarım saat çalıştıracak bir UPS kuracak olsam, Kapalı kutu UPS almak yerine kesinlikle 1000 Watt inverter ve 1 adet 60 AH akü kullanırdım. Benim önceki mesajımda bahsettiğim şey güneş paneline ihtiyacınız olmadığıdır. İnverterlerde şebeke girişi var. Şebekeyi ve aküyü invertere girersiniz, kombiyi de inverter çıkışına bağlarsınız. Daha doğrusu o çıkışa ne bağlarsanız bağlayın elektrik kesildiğinde çalışmaya devam edecektir. Kullandığınız aküye göre süre değişir sadece bu kadar.. Güneş paneli ile işiniz yok bu ihtiyaç için..

sizin söylediğiniz şebekeden şarjlı inverter galiba
    bunun için geçtiğimiz günlerde teklif almıştım , 100 AH jel akü ve 600 Watt inverter için 2200 tl. denilince istemedim

tabi piyasada çok değişik marka inverter satılıyor , orta kalite 1000 W. fiyatı 500 tl. civarlarında

bu şartlarda şimdilik 9 A. ups aküsünü 24 A. jel akü ile değiştirip kullanacağım ,en ucuz sistem bu olacak
    elektrik kesintisinde tahminime göre 10-15 dakika idare eder gibi geliyor

gerçi benim asıl merakım güneş enerji sistemi ,yanlış bir zaman bu işe yöneldiğim için şimdilik pek olacak gibi görülmüyor ,dolar 3 tl. civarları iken bu işe yönelmiş olsam şimdi yapacağımın 2 katını yapmış olacaktım

ama bir gün mutlaka solar sistemine girişeceğim :)

yardımlarınız için teşekkür ederim
  • Beyler merhaba acil yardıma ihtiyacım var.

Dağ evi gibi ufak bir yer yapmaya uğraşıyorum kendime ve elektriği güneş panelinden sağlamaya çalışıyorum. Bu panelin delik kısmını ışık almayacak şekilde kapatınca 25 volt görüyor fakat aküyü şarj etmiyor. Panel resimlerde görüldüğü gibi bağlı. Yardım ederseniz sevinirim, istediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Sevgiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Silent Guardian -- 28 Ekim 2018; 15:24:22 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: vdss

En Fazla %40 deşarj etmeli. Kurşun asit aküler jel veya sulu çeşit ne olursa olsun, %50 üzeri derin deşarj edilirse 500-700 kez civarında tekrar doldurulabilir. Aynı akü max %30-40 civarlarında deşarj ile 1200 kere şarj tutar. Bu Kurşun asit akülerin kötü tarafıdır.. Bu sebeple ihtiyacın 2,5 - 3 katı kapasite kurmak gerekiyor.. Maalesef durum bu.. ABD de bu ara çıkan ama ülkemize henüz gelmeyen Nikel - Demir Edison aküleri ise böyle değil.. Ne kadar kötü kullansanız da 40-100 yıl arası ömre sahipler...

Kurşun asit akülerin genel şarj derinliği (%) ve tekrar doldurulabilme grafiği aşağıda:

Alıntıları Göster
    Bahsettiğiniz Nikel - Demir Edison aküler için marka tavsiyeniz var mı? Güneş sistemlerinde en masraflı kısım depolama ve eğer dediğiniz gibi 40-100 yıl ömür verebilecek akü var ise yurtdışından getirtmek mantıklı gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bomanti

Bahsettiğiniz Nikel - Demir Edison aküler için marka tavsiyeniz var mı? Güneş sistemlerinde en masraflı kısım depolama ve eğer dediğiniz gibi 40-100 yıl ömür verebilecek akü var ise yurtdışından getirtmek mantıklı gibi.

Alıntıları Göster
    Düzenleme:

Şöyle bir ürün buldum.
    https://ironedison.com/nickel-iron-ni-fe-battery

48Volt 400 Ah = 19.2 KWh 17.567$ ediyor.

Teknik dökümanda ise %20 kullanımda 11.000 cycle değerini belirtmişler (Tüm cycle değerleri tablo halinde vermemişler)
    https://ironedison.com/images/Spec%20Sheets/2.%20Nickel%20Iron%20battery%20info/Iron%20Edison%20-%20Nickel%20Iron%20Data%20Sheet%202018.pdf

Burada faydalı bilgiler var Kurşut asit nikel karşılaştırma tabloları gibi
    https://ironedison.com/technical-info

• Bomanti B kullanıcısına yanıt
    400 ah. 17.567 dolar dediğiniz nedir ,tl. karşılığı ne yapıyor ?

40-100 yıl giden akü olayını da ilk defa duyuyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Silent Guardian

Beyler merhaba acil yardıma ihtiyacım var.

Dağ evi gibi ufak bir yer yapmaya uğraşıyorum kendime ve elektriği güneş panelinden sağlamaya çalışıyorum. Bu panelin delik kısmını ışık almayacak şekilde kapatınca 25 volt görüyor fakat aküyü şarj etmiyor. Panel resimlerde görüldüğü gibi bağlı. Yardım ederseniz sevinirim, istediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Sevgiler.

Şarj kontrol cihazınızın ayarlarına bakın. Sorun orada olabilir.. Resimde o cihazı göremedim.

hasarlı hücrenin girişi ile çıkışını kablo ile kısa devre etmelisin
    (hasarlı hücreyi devreden çıkarmalısın)
  • Silent Guardian kullanıcısına yanıt
    Ustad direk akuye baglayamazsiniz arada sarj regulatoru olmasi gerek

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar.geçen gün panellere aküyü yanlış bağladım.bir gürültü ve duman elimdeki kablo bası eridi.bütün sistem bağlıydı.regülatçr çalısıyor gibi ama panel şarj kısmı gözükmüyor.panel sarj etmiyor.acaba panel patlamış olabilirmi.voltmetre olçumunde panelden gelen değer 0,75 volt gözüküyor.
  • paneldeki diyot u kontrol et
  • aytac_1973 A kullanıcısına yanıt
    Diyotlar yanmis olabilir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: musakilic

Diyotlar yanmis olabilir
    evet bir diyot var .iki parça olmuş.
    nasıl bir diyot almalıyım bilginiz varmı.
    panel 40 volt monokristal panel
    bilgi verirmisiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aytac_1973 -- 14 Kasım 2018; 13:20:28 >
  • 
Sayfa: önceki 231232233234235
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.