Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (232. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.171
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 230231232233234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Heysenfatih

Gördüğüm en uzun forum maşallah. Ben küçük bir sistem kurmak istiyorum. Amacım modem ve akvaryumumun ledlerini çalıştıracak bir sistem. Akvaryum günde yaklaşık 3 saat çalışacak modem ise 18 saat gibi. Bunun için bana nasıl bir sistem önerirsiniz. İnverter kullanmayacağım.

Ledlerin ve modemin çekeceği akım önemli.

Net hesaplamadan kafadan kabaca bir şey söyleyecek olursak, minimum 18 AH'lik akü gerekiyor.

Tabi aküyü sıfıra kadar boşaltmamak için bu değeri 24 Ah veya 40 Ah yapmak, hatta güneşsiz kış günlerini de düşünerek 65 Ah yapmak iyi olacaktır.

Bu akünün şarjı için de tüm yıl güneşli ege-akdeniz dolaylarında oturuyorsanız 40 watt, yok eğer başka bölgelerde oturuyorsanız 100 watt panel önereceğim.

Şimdi biri çıkp da "alt tarafı led ve modem çalışacak, o kadar fazla güce gerek yok" derse inanmayın.
    insanlar malesef güneş enerjisi sistemlerini hesaplarken her günün güneşli olacağını varsayarak ve aküleri sıfıra kadar bitirecek şekilde hesap yapıyorlar. Oysa ki gerçekte durum farklı.
    Yazın enerji bol bol yeterken, kışın insan sürünüyor resmen.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: mtrkmn61

10Watt
    1000 lümen ışık gücü

Li-on piller ile gündüz güneş paneli sayesinde sarj oluyor ve gece iki kademeli otomatik olarak yanıyor.

Hareket Sensörlü sokak led lambası
    Fiyatı nedir merak ettim güzel aydınlatıyor gerçekten.

• quote:

Orijinalden alıntı: farego

Fiyatı nedir merak ettim güzel aydınlatıyor gerçekten.

Alıntıları Göster
    Adet 600 TL.

Ancak, fazla alırsanız indirin oluyor.

Tabikide güç arttıkça fiyatta değişim oluyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba, şu an Alanyada ikamet ediyorum. Evim teras kat çatı dubleks ve kiracıyım. 4 aydır burdayız ve sıcaklar yüzünden iki klima biri gündüz 5-6 saat (24.000btu, a+) biri gece 7-8 saat (12000btu,a+) olmak üzere çalışıyor. Evde ayrıca termosifon var, sıcak su ihtiyacı ordan karşılanıyor. Onun haricinde bir adet 7 çekmeceli derin dondurucu (a sınıfı) 24 saat ve buzdolabı (b sınıfı) 24 saat çalışıyor. Bir televizyon (118 ekran Led) uydu alıcısı, bir ses sistemi, günde ortalama 5-6 saat çalışıyor. Bunlar haricinde çamaşır bulaşık makineleri kettle, haftada bir ütü kullanıyor. Şu anda aylık sarfiyatımız 650 Kw civarı. 300lira üstünde fatura ödüyoruz. Bu faturayı mümkün olduğunca indirebilecek, her ay taksit öder gibi elektrik faturası ödememize engel olacak bir sistem kurmak istiyorum. Çok yer sıkıntımız yok, ev tam güney cepheye bakıyor ve teras günde en az 8 10 saat güneş alıyor. Önü açık ve sürekli güneş. Sizlere sorum şu, kiracı olduğum için ev taşırken sistemi alıp götürüp başka yere kurabileceğim bir sistem kurmak istiyorum. Ve evdeki eşyalarımdan en azından tv ve buzdolaplarını kullanabileceğim (mümkünse tabiki sadece klimalar da olabilir) bir sistem arıyorum. Maliyet, marka, yöntem, her türlü yardım ve görüşlerinizi bekliyorum. Eğer uzun yıllar kullanabileceksem ve bu söylediklerimi yapabilecekse kendimi zorlayıp 6 7 bin liralara kadar çıkabilirim. Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Windows95

quote:

Gördüğüm en uzun forum maşallah. Ben küçük bir sistem kurmak istiyorum. Amacım modem ve akvaryumumun ledlerini çalıştıracak bir sistem. Akvaryum günde yaklaşık 3 saat çalışacak modem ise 18 saat gibi. Bunun için bana nasıl bir sistem önerirsiniz. İnverter kullanmayacağım.

Ledlerin ve modemin çekeceği akım önemli.

Net hesaplamadan kafadan kabaca bir şey söyleyecek olursak, minimum 18 AH'lik akü gerekiyor.

Tabi aküyü sıfıra kadar boşaltmamak için bu değeri 24 Ah veya 40 Ah yapmak, hatta güneşsiz kış günlerini de düşünerek 65 Ah yapmak iyi olacaktır.

Bu akünün şarjı için de tüm yıl güneşli ege-akdeniz dolaylarında oturuyorsanız 40 watt, yok eğer başka bölgelerde oturuyorsanız 100 watt panel önereceğim.

Şimdi biri çıkp da "alt tarafı led ve modem çalışacak, o kadar fazla güce gerek yok" derse inanmayın.
    insanlar malesef güneş enerjisi sistemlerini hesaplarken her günün güneşli olacağını varsayarak ve aküleri sıfıra kadar bitirecek şekilde hesap yapıyorlar. Oysa ki gerçekte durum farklı.
    Yazın enerji bol bol yeterken, kışın insan sürünüyor resmen.

Alıntıları Göster
    Sadece modem çalışsa yeterli aslında. 1 amper akım çekiyor modem. Bahsettiğiniz sistem benin aklımdakinden kat ve kat daha büyük. Küçük bir sistem kurmak istiyorum. 10w panel kullanmayı düşünüyorum.

Ayrıca şöyle bir sistem de olabilir. Gündüzleri hariç akşamları güneş yokken modem, akü 11 voltun altına düşene kadar aküden beslenecek. Akü 11 voltun altında düşünce şebeke elektriği devreye girecek. Bunun için bir öneriniz var mı?

• Heysenfatih H kullanıcısına yanıt
    Şebekeye geçişi sağlayacak bir devre tasarlayabilirseniz tabi ki güzel fikir.

• Önerebileceğiniz basit devreler varmı acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: mmuratfatih

Merhaba, şu an Alanyada ikamet ediyorum. Evim teras kat çatı dubleks ve kiracıyım. 4 aydır burdayız ve sıcaklar yüzünden iki klima biri gündüz 5-6 saat (24.000btu, a+) biri gece 7-8 saat (12000btu,a+) olmak üzere çalışıyor. Evde ayrıca termosifon var, sıcak su ihtiyacı ordan karşılanıyor. Onun haricinde bir adet 7 çekmeceli derin dondurucu (a sınıfı) 24 saat ve buzdolabı (b sınıfı) 24 saat çalışıyor. Bir televizyon (118 ekran Led) uydu alıcısı, bir ses sistemi, günde ortalama 5-6 saat çalışıyor. Bunlar haricinde çamaşır bulaşık makineleri kettle, haftada bir ütü kullanıyor. Şu anda aylık sarfiyatımız 650 Kw civarı. 300lira üstünde fatura ödüyoruz. Bu faturayı mümkün olduğunca indirebilecek, her ay taksit öder gibi elektrik faturası ödememize engel olacak bir sistem kurmak istiyorum. Çok yer sıkıntımız yok, ev tam güney cepheye bakıyor ve teras günde en az 8 10 saat güneş alıyor. Önü açık ve sürekli güneş. Sizlere sorum şu, kiracı olduğum için ev taşırken sistemi alıp götürüp başka yere kurabileceğim bir sistem kurmak istiyorum. Ve evdeki eşyalarımdan en azından tv ve buzdolaplarını kullanabileceğim (mümkünse tabiki sadece klimalar da olabilir) bir sistem arıyorum. Maliyet, marka, yöntem, her türlü yardım ve görüşlerinizi bekliyorum. Eğer uzun yıllar kullanabileceksem ve bu söylediklerimi yapabilecekse kendimi zorlayıp 6 7 bin liralara kadar çıkabilirim. Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için
    Ortam Isıtma, Ortam Soğutma, Sıcak su temini Solar sistemlerde uzak duracağınız ilk 3 konudur. Bahsettiğiniz cihazlar için en iyi çözüm ayda 300 TL ödemek.. Bu işler için Solar sistem kurmaya kalkarsanız ömür boyu edeceğiniz tasarrufu 1 kerede harcsamış olursunuz.. Ama Sadece 12.000 Btu bir klima olsa, bunu da gündüz güneş yukarıdayken kullansanız birşeyler yapılabilirdi ama 24000+12000+sıcak su+Buzdolabı deyince 80-100 metrekare alanı panelle kaplamak anlamına gelen hesaplar çıkar ortaya.. Kısaca en iyi çözüm ayda 300 TL yi ödemek..

• quote:

Önerebileceğiniz basit devreler varmı acaba?

Malesef yok. Üzgünüm.

• Yayla evimde 1000 VA 800 watt tam sinüs Savior inverter,2 adet 150 watt güneş paneli ve 3 adet 100 Ah aküm mevcut.Aküler paralel bağlı.Akü ve inverter arasında da 6mm solar kablo bağlantısı mevcut.Sistem genelde stabil çalışıyordu.Yaz ayında sürekli çalışan Arçelik A++ mini buzdolabı mevcut.Lamba ve tv çoğunlukla kullanılmıyor.Bu ara fazla oturmadığımızdan sadece buzdolabı çalışıyor.Fakat bu ara sürekli olarak inverter arızaya geçiyor ve müdahale etmezsek ikaz veriyor.Aynı zamanda içindekiler bozuluyor.Aç kapa yapınca düzeliyor.Buzdolabının demeraj akımından kaynaklandığını düşünüyorum.Çözüm ne olmalı.Akü ve inverter arasındaki kabloyu değiştirmem sorunu çözer mi?
  • daha önce sorulduysa affedin

sadece 18lik bir klimayı çalıştıracak sistem kurmak istesek ortalama ne kadara mal olur?
  • Şöyle bir senaryo nasıl olur peki. 10w panel ile powerb ank şarj etsem, çıkışını 12 volta yükseltip modemi çalıştırsam????

• Evet yine ben. Bugün elime 12v 7ah akü geçti. 10w panel alacağım inşallah. Şarj kontrol cihazını kendim yapmak istiyorum. Bunu da akım ve gerilim ayarlı bir converter ile yapmayı düşünüyorum. Buraya kadar herşey iyi. Sadece converter ile aküyü şarj edebilirdim fakat bu sistemin akü dolunca şarjı kesmesi, akü 11 voltun altına düşünce yükü devreden çıkarmalı. Bu bilgilere göre bir şeyler önerebilecek kişiler varsa umarım yardımcı olabilirsiniz😀

• arkadaşlar merhaba

evime 2 adet 165w panel kurdum. şöyle bir problem var. regülatöre gelen max amper 8a civarı. panelleri çatıya koyduğum için mesafe çok fazla. yaklaşık 27mt kadar 2x2,5mm ttr kablo kullandım. panellerden ayrı ayrı kablo çektim çift kabloyu regülatör girişinde birleştirdim.

regülatörü daha yakın yere koyup kablo kısaltma şansım yok, normalde panel özelliklerine göre tek panelde 9amper alabilmem lazım iken çift panelde 9 amperi bile net göremiyorum.

solar kablo alayım desem 400tl tutuyor. Farklı bir çözüm önerisi olan var mı? yada sorun kablo değil başka bir şeyde olabilir mi? hani diyorum eğim ve konum sorunu olsa bile 9+9 =18a değilde 15 hadi 12a alayım ama 8a çok düşük kalıyor. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ercan_wrc

arkadaşlar merhaba

evime 2 adet 165w panel kurdum. şöyle bir problem var. regülatöre gelen max amper 8a civarı. panelleri çatıya koyduğum için mesafe çok fazla. yaklaşık 27mt kadar 2x2,5mm ttr kablo kullandım. panellerden ayrı ayrı kablo çektim çift kabloyu regülatör girişinde birleştirdim.

regülatörü daha yakın yere koyup kablo kısaltma şansım yok, normalde panel özelliklerine göre tek panelde 9amper alabilmem lazım iken çift panelde 9 amperi bile net göremiyorum.

solar kablo alayım desem 400tl tutuyor. Farklı bir çözüm önerisi olan var mı? yada sorun kablo değil başka bir şeyde olabilir mi? hani diyorum eğim ve konum sorunu olsa bile 9+9 =18a değilde 15 hadi 12a alayım ama 8a çok düşük kalıyor. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
    Panel bağlantısı seri mi paralel mi?

• quote:

Panel bağlantısı seri mi paralel mi?

Alıntıları Göster
    paralel hocam 12v şeklinde
  • Bir de panelin direkt çıkışından ölçün bakalım orada kaç amper veriyor eğer aynı ise sıkıntı panellerdedir.

• quote:

Evet yine ben. Bugün elime 12v 7ah akü geçti. 10w panel alacağım inşallah. Şarj kontrol cihazını kendim yapmak istiyorum. Bunu da akım ve gerilim ayarlı bir converter ile yapmayı düşünüyorum. Buraya kadar herşey iyi. Sadece converter ile aküyü şarj edebilirdim fakat bu sistemin akü dolunca şarjı kesmesi, akü 11 voltun altına düşünce yükü devreden çıkarmalı. Bu bilgilere göre bir şeyler önerebilecek kişiler varsa umarım yardımcı olabilirsiniz😀
    Bilen kimse yokmu ya?

• Solar kontrol cihazından gündüz tüketim yapıldıgında panellerden gelen elektriği mi kullanıyor yoksa aküden mi tüketiyor arkadaşlar ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ÇevreMühendisi

Solar kontrol cihazından gündüz tüketim yapıldıgında panellerden gelen elektriği mi kullanıyor yoksa aküden mi tüketiyor arkadaşlar ?
    Cihazın normal bir şarj kontrol cihazı, Panellerin de üretim yaptığı var sayılarak;

EĞER ÜRETİM > TÜKETİM
    BAĞLI CİHAZ SOLARDAN ÇALIŞIR, ARTAN ÜRETİM AKÜYÜ ŞARJ EDER,

EĞER ÜRETİM < TÜKETİM

BAĞLI CİHAZ SOLARDAN ÇEKTİĞİNE EK OLARAK AKÜDEN ENERJİ ALIR

EĞER ÜRETİM = TÜKETİM
    BAĞLI CİHAZ SOLARDAN ENERJİ ALIR
  • 
Sayfa: önceki 230231232233234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.