Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (231. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 229230231232233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Güneşten üretilen elektrikle ısınmak, ısınmanın en zor ve en maliyetli yoludur.
  • Isıtıcı 500 watt olsa bile kurtarmiyo mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dodge_camaro

Isıtıcı 500 watt olsa bile kurtarmiyo mu?

500 watt ısıtıcı çok az ısı verir, ama harcanan enerji açısından 500 watt epey büyük bir sarfiyat.

Kış şartlarında uzun sürede zar zor depoladığınız enerjiyi sadece kısa süreliğine ellerinizi ısıtmaya harcamış olursunuz.

Mesela kışın o ısıtıcıyı sadece birkaç saat kullanabilmek için 2-3 KW veya belki de daha güçlü bir güneş enerjisi sistemine sahip olmanız gerek.
    Yaz olsaydı 1 KW ile bu iş çok rahat yapılabilirdi ama zaten yazın ısıtıcıya gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Windows95 -- 28 Temmuz 2018; 0:25:48 >
  • Bilgilendirme için gerçekten cok teşekkür ederim. Konu dışı olucak ama, tüplü ısıtmada riskli ve saçma olduğu için istemiyorum, bunların haricinde ısınma icin önerebileceğiniz bir yöntem varmı?
  • Dün buraya mesaj yazdıktan sonra alternatif ısınma araçlarını biraz araştırayım dedim ama mantıklı bir çözüm bulamadım.
    Tüplüsü, mazotlusu, gazyağlısı, hiç biri karavan için kullanışlı değildi.
    Alevi olup bacası olmayanlar zaten kafadan eleniyor, ortamın oksijenini tüketeceği için.
    Bacalı çözüm de pek göremedim. Açıkçası işiniz epey zor olacak gibi görünüyor.:(
  • quote:

Orijinalden alıntı: dodge_camaro

Selam arkadaşlar, benim karavanım var ve ışık, fan, sinek kovucu tableti calıştıran zımbırtı, wifi sinyal coğaltıcı, leptop gibi neredeyse tüm ihtiyacım olan herşeyi güçlü 2 power bang le kullaniyorum. Bunlarıda calıştığım yerde şarj ediyorum.

Şimdi tek sorunum ısınma, bunun haricinde telefon bile şarj etmicem. ısınma sorunumu çözebilmek için güneş paneli sistemi kurmam gerekiyo, 5-6 m kare alanı ısıtabilmek için kullanılacak tasaruflu ısıtıcı için hangi değerlerde paneller ve akü gerekiyo?
    Karavan sistemine takılacak boyuttaki paneller ile ısınmak imkansız.

Ama niçin bu yola gideceksiniz, buna gerek yok ki?!

Karavan ısıtması genelde Propan (LPG) ile yapılıyor. Çok verimli ve güzel sistemler var. Park noktanızda Elektrik varsa aynı sistemi elektriğe de bağlarsınız.. Dünyada karavanın yaygın olduğu her yerde en modern en iyi karavanlar LPG ile ısıtılır. Buna örnek bir sistemi görmek isterseniz aşağıda..

http://www.alde.co.uk/alde-3020-compact.shtml

• Arkadaslar bu panel bilgilerinden neyi sarj edebilirim ??

Telefon vs kucuk seyler sarj edilir mi ??

Kac watt elektrik veriyor ?

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım
  • SaWYeR53 kullanıcısına yanıt
    6 v 3.8 w maks.
    4 volt ışıldak aküleri şarj edilebilir.
    Telefon şarj edecek kadar güçlü değil.
    Veya belki bununla çok yavaş bir şekilde powerbank şar edip, sonra powerbanktan telefonunuzu şarj edebilirsiniz.
  • Anlasilan hic bir halta yaramiyir yani.

Tesekkurler hocam bende sayilari gorunce bir sey sanmistim...
  • Akü ve güneş paneli olmadan, şarj kontrol cihazını nasıl test edebiliriz? Şarj kontrol cihazı, 12/24 volt, 30 amper PWM
  • quote:

Orijinalden alıntı: malsan

Akü ve güneş paneli olmadan, şarj kontrol cihazını nasıl test edebiliriz? Şarj kontrol cihazı, 12/24 volt, 30 amper PWM
    Yanlış anlamayınız...

Test edilir ama;

Elektrikten iyi anlamıyorsanız, maalesef tarifle yapılabilecek bir şey değil. Bazı cihazlarınız olması lazım, ama onlar olsa akünüz de olurdu. Basit avometrelerle pek yapamazsınız bu işi...
  • İlginiz için teşekkürler.

Şarj kontrol aletinin güneş panel giriş kısmına DC 12 veya 24 v versem, diğer uçlar boşta olursa, şarj kontrol aletine bir zararı olur mu ve alet de bir sorun olup olmadığı anlaşılabilir mi?
  •  GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

10Watt
    1000 lümen ışık gücü

Li-on piller ile gündüz güneş paneli sayesinde sarj oluyor ve gece iki kademeli otomatik olarak yanıyor.

Hareket Sensörlü sokak led lambası

• quote:

Orijinalden alıntı: malsan

İlginiz için teşekkürler.

Şarj kontrol aletinin güneş panel giriş kısmına DC 12 veya 24 v versem, diğer uçlar boşta olursa, şarj kontrol aletine bir zararı olur mu ve alet de bir sorun olup olmadığı anlaşılabilir mi?
    Birşey olmaz. ama çıkışta akım görmeniz cihazın doğru çalıştığı anlamına gelmez. Akü şarjı 2 değişik protokol ile 3 aşamalı olarak yapılan bir işlemdir. PWM ve MPPT protokolleri ile 3 aşamada şarj işlemi yapılır. Bunu görmenin yolu çıkışı değişik yüklerde osiloskop altında izlemek veya direkt aküye bağlayıp akım-şarj durumunu takip ederek protokolün uygulanıp uygulanmadığını gözlemlemektir. Bu sebeple önceki sorunuzda elektrik bilginize ve kullanılan cihazlara atıfta bulunmuştum.. Anlattığım yollardan 2 yolu izlemek kolaydır ama elinizde 1 akü ve hassas ampermetre olması gerekiyor...

• Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için çok çok teşekkürler.
  • gerçek mppt bir şarj kontrol cihazı almıştım herhangi bir ekran yada gösterge yoktu mppt cihazlar pahalı malesef ama performansı iyi verileri izlemek için kendim yapmaya karar verdim
    video linki Solar monitor

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

Güneş solar paneller için enerji monitörü ve android uygulama ile uzaktan anlık izleme
    mppt şarj kontrol cihazım için yaptım
    panel ve akü voltajı akım watt ve saatlik watt ve sıcaklık göstergesi
    akü 11.5 voltta röle tetikler invertor için
    akü şarj, akü zayıf ve tam dolumda uyarı ledleri
    LCD ekran için açma kapama anahtarı kapatınca LCD veride göndermez yani arka planda gereksiz yere çalışmaz lcd açında lcd ekranına veri gönderir
    reset buttom ile veriler resetler
    Ayrıca unuttum ama uzaktan kumanda için rf433 alıcı devrede ekliyecem
    akım için acs712 30 amper sensör kullanıldı
    internet veri için esp8266 aynı zamanda statik ip için duckdns güncellemeside yapar
    android uygulama için istenilen algoritma oluşturulabilir.
    bu proje herhangi bir DC akım içinde kullanılabilir.
    Aynı zamanda bunun AC olanıda var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi conax -- 12 Ağustos 2018; 3:16:51 >

• conax kullanıcısına yanıt
    Tebrik ederim çok güzel bir uygulama olmuş. Eğer mümkünse ios versiyonu da isteriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kerasuslu

Tebrik ederim çok güzel bir uygulama olmuş. Eğer mümkünse ios versiyonu da isteriz.
    hocam ios kullanmıyorum ve hiç ios uygulama yapmadım
    ayrıca bu verileri dokunmatik ekrana lcd yada oled uzak ekranada gönderebilirim uzak dediğim uzak yani :) aynı ağ olması önemli deil
    ışık sensörü eklenebilir güneş ışıgı için yada güneş takip için motorda eklenebilir ve istenilen algoritma yapılabilir.
    bu arada videodaki akü ölü bir akü ne yaptımsa canlandıramadim, devredeve kodda sorun yok düzgün çalışıyor defalarca test ettim farklı bataryalara yada farklı DC akım projeleri içinde kullanılabilir. mesela benim akılma gelen elektirikli motosiklet

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi conax -- 12 Ağustos 2018; 23:3:27 >
  • Gördüğüm en uzun forum maşallah. Ben küçük bir sistem kurmak istiyorum. Amacım modem ve akvaryumumun ledlerini çalıştıracak bir sistem. Akvaryum günde yaklaşık 3 saat çalışacak modem ise 18 saat gibi. Bunun için bana nasıl bir sistem önerirsiniz. İnverter kullanmayacağım.
  • Yardım edebilecek kimse yokmu
  • 
Sayfa: önceki 229230231232233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.