Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (222. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
600.965
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 220221222223224
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İnverteri evin iç tesisatına bağlayarak inverter çıkışını evin her tarafına ulaştırmak istiyorum. Şöyle bir fikrim var ne derece doğru bir işlem, size sormak istedim. Evin içindeki sigorta panelinde bulunan kaçak akım rölesini kapatarak, evin faz ve nötr hattını şebeken ayırmış olur muyum. İnverter çıkışını duvardaki prize bağlayarak ve kaçak akım rölesini kapatarak, inverter çıkışını evin iç tesisatına geçici olarak aktarabilir miyim. Bu geçici çözüm. Kalıcı çözüm olarak kontaktör kullanmayı düşünüyorum. Ne dersiniz, geçici çözümün bir sakıncası yoktur umarım. Sizlerden cevap bekliyorum. Deneme yapmayı düşünüyorum...
  • kartanesi37 K kullanıcısına yanıt
    Kaçak akım rölesini yada tüm sigortaları kapatarak fazı kestiniz nötr hattında sigorta olmadığı için tehlikeli olur o halde nötr hattınıda kesmelisiniz sonra ev içi inverter dağıtımı yapmalısınız
  • Kaçak akım rölesi benim bildiğim nötr hattını da kesiyor. Çünkü kaçak akım rölesi ne faz ve nötr hattında giriyor, faz ve nötr çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kartanesi37 -- 29 Kasım 2017; 23:29:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • selamlar,

uygun denk getirdim bi yerden 200 tl tl ye sıfır 100 watt tommatech panel var elimde bi sıkıntısı varmıdır halen

test bile edemedim 6 aydır boş yatıyor.

apartman ortamındayım ama rahat çatıyı vs kullanabiliyorum.

ali den 30 amper solar charger siparişgeçtim gelir 1 haftaya

inverter ve akü lazım almışken sinüs alırım herhal.

küçük kamsamlı işe yarayabilecek projele önerilerinizi bekliyorum.

Aydındayım güneşlenme güzel saygılarımla.
  • Bugün denemeyi yaptım. Kaçak akım rölesini kapattım. Kaçak akım rölesine faz ve nötr hattı bağlanır. Kaçak olduğunda faz ve nötr hatlarını keser. O yüzden kaçak akım rölesini kapattım. Daha sonrada inverterin çıkışını duvardaki prize taktım. Elektrik evin her yerinde. Evin bütün ışıkları açık, kombi açık , buzdolabı, derin dondurucu, televizyon açık iken inverter aküden 14 amper akım çekiyor.
  • kartanesi37 K kullanıcısına yanıt
    Ben de giriş sigortalarını ve kaçak akım rölesini kapatarak prizlerden tüm eve dağıtım yapıyorum. Fakat risk almamak için nötr hattına da sigorta bağladım ve her ikisini de kapatıyorum. Kaçak akım rölesini kapatmadığımda inverter hata veriyor.
    Bir başka seçenek de akıllı inverter de 220 volt girişi vardır. Bu sayede hem aküyü şebekeden şarj edebilirsiniz. İnverter kesinti olmadan geçiş sağlayabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hyilmaz99 -- 30 Kasım 2017; 19:52:55 >
  • O kadar ev yapılırken zorunlu kılınsa keşke herkes kendi enerjisini üretse başka ülkelere bağlı kalmasak ne kadar da güzel olur
  • 2013 te bayağı kafa yorup emek harcamıştım bu konuya. Forumda da paylaşımlarım var. Uzun bir aradan sonra hala konunun tazeliğini koruması, emek harcayan birilerinin olması beni çok mutlu etti.

Bende bilgilerimi, tecrübelerimi paylaşıp katkıda bulunmak istedim.

Paneli kendiniz yapmak için uğraşmayın bence. Hem ekonomik değil hem de çok uğraş istiyor.
    Ama illede kendim yapmak istiyorum diyorsanız;
    *Mutlaka tempered cam kullanın.
    *hücreleri yapıştırmak için mutlaka eva film kullanın.
    *Vakumlamak için elektrikli süpürge değil hurdacıdan temin edebileceğiniz buzdolabı motoru kullanın. Buzdolabı motorunun iki ucu vardır. Bir ucu havayı pompalarken diğer ucu vakumlar.
    *Yapıştırma işi için ısı tabancası kullanın.
    İhtiyacı olan varsa elimde bir miktar 3x6 inç hücrelerden var. 100-200w kadar var sanırım. Rulo halinde eva film var ama kaç metre var bilmiyorum. 8-10 tane de bağlantı kutusu, bir miktar bus teli ve tab teli var.

üretilen elektiriği eve bağlamak istiyorsanız sigortaları kapatmakla uğraşmayın. Panel gücüne uygun on grid inverter alıp şebekenize bağlayın. Aksi halde frekans ve voltaj dalgalanmaları cihazlarınıza zarar verebilir.

Sisteme akü bağlamak isteyenler;
    Artık akü dönemi bitti. 100A bir jel akü almak isteseniz en az 500TL.
    100A akü 100x12=1200 watt elektrik depolar ama siz bunun %70'ini (yaklaşık 800-850w) kullanabilirsiniz yoksa aküye zarar verirsiniz.
    Eğer biraz elektronik bilginiz varsa ya da destek alabilirseniz,
    18650 li-ion pillerden batarya oluşturun. 100A aküye eş değer bir li-ion bataryayı (aliexpresten pil satın alırsanız) yaklaşık 800Tl ye mal edersiniz ama aküden çok daha uzun ömürlü olur. Daha ekonomik yolu ise, eğer imkanınız varsa bilgisayarcılardan eski, hasarlı laptop bataryalarını toplayıp içindeki sağlam olan pilleri kullanabilirsiniz. Bu bataryaların içinde 6-8 adet pil bulunur ve en az yarısı iş görür durumdadırlar. Bu şekilde aküden bile daha uygun fiyata batarya yapabilirsiniz. İhtiyacı olanlara pillerle batarya yapma konusunda da yardımcı olabilirim.

• güzel konu olmuş
  • Arkadaşlar solar enerji ile depoladığım enerjiyi invertör yardımı ile ortalama 1000 wattlık rezidanslı ısıtıcıyı çalıştırabilir miyim. Bir sakınca olabilir mi. Daha önce bu şekilde kullanan var mı?
  • KingOf K kullanıcısına yanıt
    Tabiki çalıştırabilirsiniz ama bunun için en az 1500w lık inverter ve yeterli kapasitede batarya kullanmalısınız.

İnverterlerin üzerinde belirtilen kapasitesi devresinde kullanılan transistörlerin maksimum kapasitesidir. Taransistörleri kapasitesinin %60 ının üzerinde kullanmak ömrünü kısalttığı gibi her an yanma riski ortaya çıkartır. Bu nedenle inverter seçerken ihtiyacınızın %50 fazlası kapasitede inverter tercih edin.

Eğer elektronik cihaz çalıştıracaksanız kesinlikle tam sinüs inverter kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi manisaliahmet -- 10 Aralık 2017; 1:27:46 >
  • Merhaba. Şu enerji hesabınızda bir tuhaflık var. Eğer biz wattan bahsediyorsak bu enerjiyi değil gücü verir. Enerji olması için mutlaka hesabın içinde zaman da olması gerekir.

İşyerimde 3 araba akülü( 3×12v 60 A lık ) güç kaynağı sistemim var. 2-3 yıl önce gerçekleşen büyük elektrik kesintisinde 6 saat boyunca bilgisayarımızı kullanabilmiştik.

Bu durumda bilgisayarım 200 watt güç çekse

200×6=1200watt.saattlik enerji kullanmış olurum.

Bu durumda 12v 60A lık akü 1200/3=400 watt.saatlik enerji vermiş olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 10 Aralık 2017; 10:0:55 >
  • Merhaba

90x2 amper kuru aküler bulunan güneş enerji sistemim var

Artık aküler bitti tam dolu iken sadece 1 saat televizyon çalıştırıyo

Yazlıkta kullandığım için 6-8 saat arası 3 tasaruflu lamba ve televizyonu çalıştıracak bir akü almak istiyorum

Bana kalsa 72 amperlik bir araba aküsü alıcam ama yanlış bişey yapmak istemedim

Sivi aküler bu sisteme takılırmı ve hangi aküyü tavsiye edersiniz

• Bana da akü önerebilecek var mı elimde eski 12v 14ah lik 2 tane akü vardı bunlarla 1000 wattlık inverteri çalştıramadım çıkışta voltaj alamadım. Sanırım aküler zayıf geldi, nasıl bir akü almalıyım?
  • tufan erkul T kullanıcısına yanıt
    Kurşun asit aküler bu sistemler için uygun değildir. Jel akü kullanabilirsiniz.

Tasarruflu lambalar ve televizyon kaçar wattlık? Bahsettiğiniz sürede toplam kaç watt elektrik harcarlar, hesaplayıp aküyü ona göre almalısınız.

Klasik tasarruflu lamba yerine led ampuller kullanmanız daha uygun olur. Çünkü tasarruflu lambalar çoğu inverterin çalışma frekansında dalgalanmalara neden olduğundan gereğinden çok fazla sarfiyata ve inverter arızalarına sebeb olabilmektedir.
  • En fazla 100watt elektrik tüketimi var televizyon kapalı iken 40watt oluyo

Zaten haftada bir gidilmekte kalan 6 gün akü çalışmıyo

Merakımdan soruyorum kurşun ve asit akülerin bu sistemde çalışmama sebebi nedir

Birde elimdeki akülere bakım yapılarak kullanmak mümkünmü

Kurşun asit akü tabiki çalışır bu sistemde. Ama kısa zamanda ömrünü tamamlar. Özellikle de seyrek kullanımlarda ömrü çok daha kısa olur.

Elinizdeki akülerin hücreleri muhtemelen kurumuş. Biraz su ilave ederek deneyebilirsiniz.
  • Bilgiler için çok teşekkür ederim Ahmet bey

Akuler benim işimi 2 yıl görse bana yeter

İki yıla kalmadan yazlığı satmayı düşünüyorum bu asit aküler 2 sene gitmezmi sonrasında ihtiyacım olmuyacak çünkü

İkinci yıl sıkıntı yaşarsınız.
  • Merhaba herkese,

Ben gündüz ihtiyacımın bir kısmını güneşten karşılamak istiyorum. Yani aküsüz, depolamasız, faturam bir miktar aşağı insin diye.

Bunun için güneş panellerini nasıl bağlayabilirim?
  • 
Sayfa: önceki 220221222223224
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.