Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (143. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
600.479
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 141142143144145
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar günlük tüketimimizi hesaplayarak buna göre hangi malzemelerle sistem kurmamızın gerektiğini görebileceğimiz bir hesap sistemi bir işleyiş anlatımı bulabileceğim bir site var mı acaba.
  • Normal sayaclar geri donermi acaba. :) elektronik olmayan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şu anda sanalpazar ve sahibinden.com da 100watt panel 250TL 150watt panel 350TL ye satılıyor.
    kendimiz yaptığımızda bu günlerde ki maliyetler ne durumda arkadaşlar.
    (topiği baştan sonra incelemeye başladım 18.sayfadayım...5Ağustos2012 tarihli yazılara gelebildim henüz)
    bu konuda güncel bilgi alabilirsem sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: omaryuss

tabiki

http://www.ebay.com/itm/40pcs-6x6-3-6w-solar-cell-DIYsolar-panel-200-tabbing-wire-18-bus-leadbox-/350699422243?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51a7508223

pilleri bu linkten aldım gelince paneli kendim yapıcam

Merhaba bu şekilde % 50 düşük maliyetli görülüyor. Hücre birlestirmede kullanılan malzeme maliyetde etkili olsada cazip gördüm. Bence daha ilginç olan seri bağla daha yuksek voltajda çalışması. Örneğin; 12 V akü grubunda solar sistem voltajı 80-100 V gibi ayarlayıp bu üretimi smps devre ile devamlı 14-14,5 V çıkış almak gibi.
    Sonuçta pil birleştirme işini hic yapmadım. Bu konu hk bilgisi olan arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa memnun olurum.

• Eklemek isterim;
    Arkadaslar, ,, hani yıllardır su akar Turk bakardı ya ayni düzen ayni mantık ülkemizde maalesef devam ediyor. Malum, güneş enerjisi yönünden ülkemizin en yüksek verimli bölgesi bızım bölge olan Akdeniz.
    Bu normal olan....anormal olan ise Isvec enerji şirketlerinin bızım buralarda binlerce dönüm araziyi uygun fiyata kapatıp, güneşle enerji üretip yine bize satacagidir. Aynen ben yiyemedim sen ye mantığı yani. Iyi de bızım zenginlerimiz nerede diyeceğim ama, ,,, maalesef biliyorum kı onlar faizle mesguldur. Iste boyle olunca aynen Tayyip babaya katılarak diyorum ki; Batsın bu dünya.

• Webden arastirinca konu daha da netleşti. Gördüğüm kadarıyla hücrelerin bir tarafı artı diger tarafı ve arka yüzü eksi. Tabi işi bilen bir kişi bilinçli ve belgeli doğrusunu anlatirsa da eyvallah derim.
    Zaten söylediğim gibi olmalı yoksa her kanalı bir kutup olsaydı çoğu hücreler 3 kanallı! !!!! Su sıralar panel fiyatının watt başına 1 dolara düştüğünü görüp seviniyordum ama watt başına 1,1-1,2 TL'ye düşürmek de daha güzel değilmi?

• 120 watt güneş panelim var.
    yarı performans ile çalışsa
    60 watt kayıt alacak.
    12 volt ile çalıştığımızı düşünürsek
    60/12 : 5amper/saat oluyor sanırım
    yani 30Amperlik akümüz 6 saatte dolacak.
    ama aküden %80 kullanabildiğimizi düşünürsek
    (akü:30amper * 12volt : 360 Watt toplamı ise )
    360 / 100 * 80 = toplam 288 watt kullanabiliyoruz.
    yani sadece ampul kullandığımızı varsayarsak
    7 watt 8 tane ampulumuz var diyelim
    7 * 8 : 56 watt
    288 / 56 : 5 saat küsür süre ile kullanabiliyorum..
    -----
    doğru mu anlamışım acaba.

birde şarj kontrol cihazını :
    120 watt panelim var ise bu 10 amper mi oluyor ve şarj kontrol cihazını 15 Amper olarak mı seçmem gerekiyor.
    ----

sadece okuyarak anladıklarımın doğruluğunu saptayabilirsem ona göre malzeme seçimi ile işe girişeceğim...

yardımcı olursanız çok sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Turqie

120 watt güneş panelim var.
    yarı performans ile çalışsa
    60 watt kayıt alacak.
    12 volt ile çalıştığımızı düşünürsek
    60/12 : 5amper/saat oluyor sanırım
    yani 30Amperlik akümüz 6 saatte dolacak.
    ama aküden %80 kullanabildiğimizi düşünürsek
    (akü:30amper * 12volt : 360 Watt toplamı ise )
    360 / 100 * 80 = toplam 288 watt kullanabiliyoruz.
    yani sadece ampul kullandığımızı varsayarsak
    7 watt 8 tane ampulumuz var diyelim
    7 * 8 : 56 watt
    288 / 56 : 5 saat küsür süre ile kullanabiliyorum..
    -----
    doğru mu anlamışım acaba.

birde şarj kontrol cihazını :
    120 watt panelim var ise bu 10 amper mi oluyor ve şarj kontrol cihazını 15 Amper olarak mı seçmem gerekiyor.
    ----

sadece okuyarak anladıklarımın doğruluğunu saptayabilirsem ona göre malzeme seçimi ile işe girişeceğim...

yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba,günümüzdeki paneller yarı yarıya değilde daha fazla verimlidirler.Öyle ki mevcut kapasitesine çok yakın akım alanları duydum.
    Sonra akü hesabında en iyi jel aküde olsa % 80 kapasitesini veremez.Ben % 60-65 gibi biliyorum.Zaten akü ömrüne göre kapasitesi de değişir.Yeni ile eski çok farklı olur.Bundan da önemlisi,Ş.ünitesini 15-20 amper max. kapasiteli tavsiye ederim.Çünkü hem fiyat farkı yok gibi hemde daha güçlü olan daha iyidir,verimlidir,verimden öte hemen bozulmaz.Oysa günümüz yapımları 20 amper diyorsa gerçek gücü 7-10 amperlerde kalıyor,daha açıkçası kapasitesi biraz abartılıyor.Bu nedenle 20 amper tavsiye ederim.

Arkadaşlar;ben bu solar hücre birleştirme işini ciddi mânada düşünmeye başladım.160Watt panel malzemesi içinde 87-89 dolar gibi,plânlarıma göre watt başına en fazla 25-30 kuruş masraf binecek yani yapım sonunda bana maliyeti watt başına 1,25-1,30 tl. gibi olacak.Şimdilerde kararsız kaldığım konu hücre üzerine şeffaf fiberglass malzeme bulamadığımdan 4 mm. cam düşünüyorum.Ayrıca mono kristal değil polikristal tercih edeceğim.Şeffaf fiberglass nereden bulurum acaba?

• Merhaba arkadaşlar

A grade 0.5volt 4.04watt polikristal güneş pili satışlarımız devam ediyor ayrıntılı bilgi için firma web adresimizi tıklayınızhttp://niksarmarket.com/index.php?route=product/product&product_id=397
  • quote:

Orijinalden alıntı: Solar Market

Merhaba arkadaşlar

A grade 0.5volt 4.04watt polikristal güneş pili satışlarımız devam ediyor ayrıntılı bilgi için firma web adresimizi tıklayınızhttp://niksarmarket.com/index.php?route=product/product&product_id=397

Birader siz hazır panellerden de pahalı satıyorsunuz.Çok aşırı pahalı? 160watt panel için her şey dahil 87-88 dolar'a göre,sizinki Hint kumaşı olmalı

Edit=Verdiğim linkteki model no=9'u almak üzereyim.

Link=http://www.ebay.com/itm/390865591702?var=660255239190

Sizin ürünlere göre sanki adamlar bedava dağıtıyor gibi değilmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 9 Ağustos 2014; 23:04:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

quote:

Merhaba arkadaşlar

Birader siz hazır panellerden de pahalı satıyorsunuz.Çok aşırı pahalı? 160watt panel için her şey dahil 87-88 dolar'a göre,sizinki Hint kumaşı olmalı

Edit=Verdiğim linkteki model no=9'u almak üzereyim.

Link=http://www.ebay.com/itm/390865591702?var=660255239190

Sizin ürünlere göre sanki adamlar bedava dağıtıyor gibi değilmi?

Hocam o adette ürünleri alırsanız gümrükten geçmez paranızıda geri alamassınız çünkü satıcı satın alma ve iade şartlarını belirtmiş paypal dispute açtığınızda direkt reddedilir.Çinli kardeşimizde paranızı afiyetle yer

Güneş pili ürünlerinin resmi ithalatçısıyız KDV vergi kargo masrafları eklemek zorundayız sonuçta ticaret yapıyoruz.Güneş pilleri Taiwan Taipeiden özel olarak kendimiz seçtik aldık yüksek verimli olmalarına özellikle dikkat ediyoruz.

• 2-3 bin dolarlık alışveriş yaptım daha hiçbir cekik gozluye bir kuruş beleş vermedim. Bir alimda 50 ad. 100 ad. Transistor aldım. Hepside geldi. Madem oyle ben size hazır Alman malı panel satayım hemde sizin fiyatın altında.

• ercan_elo_bil kullanıcısına yanıt
    Çift yönlü sayaçlar var onlardansa sizin şebekeye verdiğiniz değer yazar. Yönetmeliği incelemek veya elektrik dağıtım şirketlerine sormak lazım. Tahminim bire bir kullanılandan düşmez. Arada biraz fark olur. Döviz alış/satış gibi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • o fiyatın altında türkiyede hazır panel satılıyor.
  • Hobar kullanıcısına yanıt
    Hocam o panellerde kullanılan güneş pilleri 2w bizim güneş pilleri 4.04wat bu güneş pillaeri ile daha küçük boyutlarla daha fazla güç elde etmek mümkün.
    Yazılan fiatlar perakende fiatı toptan alım yaparsanız indirim yapabiliriz.
    Fiat tekliflerinizi iletirseniz yardımcı olabiliriz. info@niksarmarket.com
  • Arkadaşlar yaklaşık bir yıldır genelde hafta sonları kullanmakta olduğum solar sistem arıza verdi. Nasıl oldu bilmiyorum ama bir şekilde jel akü yanmış. Aküyü garantiye gönderdim kullanıcı hatası dedi :) Anladığım kadarıyla şarj kontrol cihazı arıza yapmış ve o da aküyü yakmış. Aklıma başka birşey gelmiyor. Normalde akü 14.4 volt olunca şarj kesiliyordu. Ne akü firması, ne şarj kontrol cihazını satan firma ve solar paketi aldığım firma sorumluluk kabul etmiyor :)

Sonuç olarak aynı akü firmasından indirimli bir şekilde tekrar bir akü aldım. Fakat bu aküyüde bu şekilde yakmak istemiyorum. Bunun için ne yapmamı önerirsiniz. Birde akü voltajını ölçmek için küçük ölçüm cihazları var. Küçük ve ucuz olan led göstergelilerden. Tavsiye edebileceğiniz bir model veya link varmı ?

Aşağıdaki linkteki şarj kontrol cihazını kullanıyorum.
    http://www.ezincsolar.com/urund.asp?urid=170&sid=20&id=44

• Kaliteli şarj cihazı cok onemli. Bilhassa şarj olurken cihazın düzgün ve kararlı çalıştığını görebilmek adına voltaj ölçümü mutlaka yapılmalı. Çünki en cok gördüğüm cihaz hatası max. Voltajda akımı kesmiyor, şarja devam edip aküyu öldürüyor.

• Üstad benim cihazda çok kötü birşey değil ama sonuçta kul yapısı. Firma aynı üründen bir tane gönderdi. Mecburen aynısını kullanacağız.

Akü firmasındaki arkadaş mppt li cihaz kullanmamı söyledi. Ama bu cihazda mppt özelliği yok. Bu mppt görevini gören bir devre vs ekleyemez miyiz cihaza. Bildiğim kadarıyla hazır devreler var ama nasıl yapılacağı konusunda bir fikrim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crayzloveisankara -- 11 Ağustos 2014; 16:14:35 >
  • quote:

Hocam o panellerde kullanılan güneş pilleri 2w bizim güneş pilleri 4.04wat bu güneş pillaeri ile daha küçük boyutlarla daha fazla güç elde etmek mümkün.
    Yazılan fiatlar perakende fiatı toptan alım yaparsanız indirim yapabiliriz.
    Fiat tekliflerinizi iletirseniz yardımcı olabiliriz. info@niksarmarket.com

O fiyata alacaksin emek harcayip yapacaksin kimisi kirilacak birde giger teller camlar cerceve masraflari ustat hazirlari cok daha ucuza geiyor birde tukiyeden alinma hazir olqnlari garantili

• quote:

Orijinalden alıntı: crayzloveisankara

Üstad benim cihazda çok kötü birşey değil ama sonuçta kul yapısı. Firma aynı üründen bir tane gönderdi. Mecburen aynısını kullanacağız.

Akü firmasındaki arkadaş mppt li cihaz kullanmamı söyledi. Ama bu cihazda mppt özelliği yok. Bu mppt görevini gören bir devre vs ekleyemez miyiz cihaza. Bildiğim kadarıyla hazır devreler var ama nasıl yapılacağı konusunda bir fikrim yok.

Hocam benim bildiğim, akü şarjinda en onemli konu max. Voltajda şarj akımının kesilmesidir. Dahada ilerisi akü nün doluluk oranına uygun şarja devam etmesidir.Zaten bu kesik kesik devam eder.mppt ismine sakın aldanmayın. Ismi ile göz boyaniyor, çoğu sözde mppt'nin içini aç bak step-up devresinden baska bir şey değildir. Vel hasıl onemli olan max. Voltajı gozetleyen bir şarj cihazı diyorum.

• 
Sayfa: önceki 141142143144145
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.