Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
5.232
Cevap
166
Favori
601.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • onnow78 senin reçineyi denemen uzun sürcekmiş gibi geldi. Senin (ve benim) merakımı gidermek için ürünü denemeye karar verdim. Deney ve uygulama fotoları yakında burada. :-)
  • Arkadaşlar bağ evinde 6 metre derinlikteki kuyudan su çıkarabilecek bir pompa ve buna enerji sağlayan bir güneş paneli sistemine ihtiyacım var. günlük 2m3 yani 2000 litre su ihtiyacını karşılayabilecek. Tavsiyeleriniz varmı. en ekonomik olarak nasıl temin edebilirim. Gerekirse parçalarını kendim birleştirebilirim.
  • Deneyin uygulama anlatımı ve fotoğrafları hazır. Linkten bakabilirsiniz.

Panel Arkası Kaplama Deneyi
  • güzel görünüyor kutlarım .

ben daha lehimlemeye bile başlıyamadım havalar ısınınca balkonda yapcam mecburen.

urunu nereden adın . litresine 8tl fiyat aldım ben çünkü.
    performansını çok merak ediyorum.
  • Teşekkürler. Reçineyi bir elektrikçiden aldım. Bir gece geçtikten sonra iyice sertleşti. Ancak pilin arkasından kısmen sökemediğim eva, pile tutunmayan bir yerden hafif kabarmış. En altta dik duran fotoğrafta görünüyor. Sağ üstteki tab telinin biraz altında koyu renk olan yer. Orda reçine çok çok ince kalmış. Hala su geçireceğini sanmıyorum. Aslında sınama için daha iyi oldu, bakalım çatlama vs yapacak mı. Yakında görcez. Ben zaten dayanamayıp onu bir stres testine sokarım büyük ihtimalle. Tek düşündüğüm ısı testi yaparken içerdeki evanın sıcaklıkla eriyip deforme olması. Bu üstteki sert reçineyi bozabilir. Keşke evasız yeni pillerden deneseydim diyorum. Neyse önümüzdeki maçlarra bakıcaz.
  • reçine nasıl iyimi durumu :)
  • Dün gece elimi değdirdiğim zaman hafif yapışma durumu vardı. Bu sabah azalmış. Tam kuruması 2-3 gün sürcek sanırım. Güneş yok, hava nemli, aktivatör oranını tam ayarlayamamış olabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcsultan -- 30 Ocak 2012; 11:04:26 >
  • Kuruyunca bir kova suyun içine sokup bekleticem. Sonrada sıcak hava tabancasında 200-250 derecede yakıcam. :)
  • bu testle şuanki performansını bulursun ama 15 sene aynı dayanıklılıgını gosterırmı
  • beyler böyle bir sistem yapıp da yaz kış bıraksak aküye şarz etmesi gibi bir durum olur mu sonra 1 hafta da harcama memleketteki evimize düşünüyorum
  • 15 sene sonra söylerim :P
  • quote:

Orijinalden alıntı: MassiveDynamic

beyler böyle bir sistem yapıp da yaz kış bıraksak aküye şarz etmesi gibi bir durum olur mu sonra 1 hafta da harcama memleketteki evimize düşünüyorum

Elektrik hattı olmayan yerlerde zaten akü şarz edilir. Sende aküden kullanırsın
  • Merhaba,
    Yayla evinde sadece yaz aylarında kullanılmak üzere güneş paneli yapmak istiyorum. Elimde 60 adet 8*15 güneş hücrelerinden var. Bu hücrelerle 80w'lık 16v bir panel yapmayı planlıyorum. Fakat paneli aracımla taşıyacağım için panel boyutu konusunda sıkıntım var. Tek bir panel yapmak yerine daha küçük boyutlarda 8'er voltluk 2 panel yapıp seri bağlasam, güç kaybı yaşar mıyım veya başka bir sorunla karşılaşır mıyım sizce. Her bir paneli resimdeki gibi bağlamayı düşünüyorum. Sizce nasıl olur ?

• 2 panel yapabilirsiniz, güç kaybı yaşamazsınız. Fotodaki bağlantı bana sağlıklı gibi görünmedi, panel içindeki tüm pilleri seri olarak bağlamanızı öneririm. 30 pil seri bağladığınızda 15v 3a. elde etmiş olursunuz.

Not: 12 voltluk aküleri doldurmak için kullanmayı düşünüyorsanız, 36 lık seri yapmanız gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcsultan -- 1 Şubat 2012; 12:18:20 >
  • 36 pili seri bağlarsam yaklaşık 60w lık bir panel elde edebiliyorum. Benim 80w lık bir panel gerekiyor. bu durumda aklıma başka bir yol gelmedi. Elimde 2 adet 36 lık güneş hücresi olsa sorun olmacak ama malesef o da yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmetozgen

36 pili seri bağlarsam yaklaşık 60w lık bir panel elde edebiliyorum. Benim 80w lık bir panel gerekiyor. bu durumda aklıma başka bir yol gelmedi. Elimde 2 adet 36 lık güneş hücresi olsa sorun olmacak ama malesef o da yok.

60 piliniz için en mantıklısı 30 pillik 2 panel yapmak sanırım.
  • Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. 30 pili seri bağlarsam 15v luk ve herbiri yaklaşık 50w lık 2 panelim olur. iki paneli paralel bağlarsam 15v ile 12v luk aküyü şarj etmekte sizce sıkıntı yaşar mıyım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmetozgen

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. 30 pili seri bağlarsam 15v luk ve herbiri yaklaşık 50w lık 2 panelim olur. iki paneli paralel bağlarsam 15v ile 12v luk aküyü şarj etmekte sizce sıkıntı yaşar mıyım ?

Alacağın şarz kontrol cihazının çalışma voltajlarına bak. Sanırım destek veriyordur.
  • Güncel
  • Arkadaşlar güneş pillerini aldığım yer ile bağlantıya geçtim. Panel için 36 adet güneş pilini seri bağlamamı panel voltajı olarak da 18 voltun altına düşmememi tavsiye etti. Bende kurulum ve işletimde sorun yaşamamak ve uzun ömürlü bir sistem olması adına elimdeki pillerin bir kısmını atıl bırakarak 60w lık bir panel ile sistemi kurmaya karar verdim.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.