Şimdi Ara

Güneş enerjisi destekli kombi sistemi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
36.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Birinde görmeden taktirmanizi önermem. Bizim ülkemizde genellikle Arge çalışmaları musteri üzerinden yürüyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • peletshop.com P kullanıcısına yanıt
    Elektrikle çalışmıyor ve ihtiyaç da yok
    sanki kombiye bir radyatör bağlamış gibi düşünün kombi normal görevini yapacak bütün radyatörlere devri daim yapıyor biri güneş radyatör olsun çatıda
    Güneş radyatör adı bu olsun güneşden aldığı ısıyı kapalı sistem aktarsin
    Güneş radyatör içindeki sıcaklık 35 c nin altına inerse su termostat güneş radyatör kapatsın
    35 derce üstü olursa açsın
    Yüzde 20 tasarruf olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bu sistemi bende düşündüm birçok yönüyle,
    önce direk peteklere göndermeyi düşündüm,
    kombiye destek olarak eklemeyi düşündüm,

en son dediğiz gibi güneş enerji panelini sisteme bir petekmiş gibi eklemek mantıklı gibi geldi güneş enerjisini ne kadar kullanabilir isek kardır mantığı ile,daha önce bir forumda yaptım tasarruf ettim diyeni gördüm.
    Asıl sorun aklımdaki güneş enerjisinde iki depo var kombi sistemindeki havayı nasıl çözeriz sadece kapalı depoya mı bağlayacağız.

Uygulayan arkadaşlar var mıdır acaba...
    malum artık doğalgaz daha da el yakacak gibi.
  • bu sistemi ben de araştırmaya başladım. şu sayfa burda dursun bi:http://www.elginkan.com.tr/assets/media/mediaFile_52f889fc17d27.pdf

• SAYIN TURUNCUM..
    Eğer uygulama yapar isen olumlu olumsuz paylaşırmısın.
  • Paneller ne kadar suyu ısıtabiliyor o önemli. Örneğin 300 litre suyun 50 dereceden oda sicakligina(25c)düşerken ortama saldığı ısı enerjisi yaklaşık 9 kw. Bu da kaba hesap 1 metreküp doğalgaza eşit. Yatırıma değmesi için epey bir sıcak su üretmesi lazim yani. Deponun yalıtım durumu, tesisatın uzunluğu da ısı kaybı ve verim konusunda da belirleyici olacaktır. Adamakıllı bilimsel bir hesap yapılması şart.

Bana finansal olarak çok mantıklı gibi gelmedi.

• Arkadaşlar güneş enerji deposu ihtiyaç yok
    kombi,
    radyatör ve
    güneş radyatörü (güneş enerji paneli)
    kapalı devre kombinin pompası devri daim yapacak o kadar güneşli günlerde güneş radyatör açılacak güneş olmayınca kapanacak .
    1 metre radyatör de 6 lt su var 8 metre eder artı borular tahmini su 5lt olur.
    İki tane güneş radyatör rahat ısıtır

• Bu sistem şöyle mantıklı olabilir, Bizim evdeki güneş enerjisi sisteminde kolektör içindeki su her zaman sabit, deponun etrafındaki borularda gezerek, depo içindeki suyu ısıtıyor. böyle bir sistrm ile tam yalıtımlı bir depo yapılırsa ve depo bir petek gibi sisteme bağlanırsa, ufak bir devre ve elektrovana ile depo suyu belli bir ısıya geldiğinde kombi suyu depodan alacak ve geri depoya verecek, güneş battıktan sonra elektrovana depoyu devredışı bırakarak normal çalışmaya başlayacak, sanıyorum gün içinde kombi çok az çalışır veya çalışmaz.

• WhatsApp Group Linkhttps://whatsgrouplink.com/
  • Konuyu direk dalmış gibi olacağım ama, bu aralar epey toprak isi pompasi mantigini düşünüyorum. Sonuçta biz kombiye hangi sicaklikta su girersek, onu bizim istediğimiz sıcaklığa tasimayacak mi? Toprak altı sicakliklarida tr de belli. Şebeke suyuna toprakta belli bile dolaştırıp , kombiye girilirse, yaz kış ortalama şebeke suyu üstümde sicaklikta bir su ele edilebilir diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ressamendy -- 8 Ocak 2021; 11:46:59 >
  • Her 1 metre de 1 derece sicaklik artar 30 m 30 derece 10 derecede kombi ısıtsin aylık 100 tl fatura bedava olur da kim yapacak
  • Sistemi yaklaşık 7 yıldır kullanmaktayız. Önce kömürlü kazanla sonra ısı pompasıyla entegre çalışıyor.. 12 kollektör tam güneşli havada yaklaşık 50kwhlık ısı üretiyor bu da ciddi bir rakam. Eğer kendi işim olmasaydı bu sistemi kuracak bir firma oluşturabilirdim. Çünkü sistemin her detayına hakimim.

Mesela burada genleşme tankı da çok önemli onu da kendi dizayn ettiğim bir sistemle kullanıyorum.

• Mühendislere soruyorum yok öyle bir şey diyilorlar ... Hayal gücü yoksunları.
    Tebrilkler
  • sabanoz S kullanıcısına yanıt

Olmazmı hiç. Elbette var ve ekonomik.. Geçen sene ısı pompasının elektrik tüketimine baktım 900 tl olmuş. Yani ekim2019-mayıs 2020 arası dönem için toplam 900 tl ye ısınmışız .

Ancak sistemi kurmak gerçekten zor çok detayı var ama sistem oturunca keyifli.

Öndeki 9 panel ve arkadaki 3 panel tamamen merkezi kalorifer suyunu ısıtmada kullanılıyor.

Bu sistemi kurmadan önce 6 ay araştırma yaptım. Kurulan sistemleri inceledim ve bu sistemlerin verimli olmadığını görüp en verimli çalışacak şekilde sistemi tasarladım.

Bu 12 kollektör 1.5 tonluk tanktaki suyu ısıtıyor ve bu ısınan su ısıtıcının uzun süre çalışmamasını sağlayarak tasarruf sağlıyor.

Tam güneşli havalarda tanktaki su 60 dereceye kadar ısınıyor. Az güneşli havalarda bile 45-50 dereceleri görüyoruz.

Güneş enerjisi destekli kombi sistemi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 11 Şubat 2021; 7:33:13 >

• Kardeş bir video çeksen de insanlara anlatsak haber yapsak bu kadar basit desek belki daha iyisini yaparlar
    Bak ben öğretmenim öğrencilerime temiz enerji diyorum anlamıyorlar çünkü gormediler böyle bir sistemin okul çatısında hayal ediyorum okulun nasıl isitildigini görsünler.... Rüzgar enerjisi... Güneş paneller.... Buyutecle ateş yakmayı.....
    Mühendisler hep hazırci olmuşlar her yerde sistem aynı ustalar onların sözünden çıkmıyor.. Güneş enerji ile doğalgaz yada isipompasi hibrit sistem yapabilirler .. Bir kaç firmaya gittim salak salak bana baktılar ve öyle bir sistem denendi ama başarılı olmadı....
    Dünyamız oluyor kimse birşey yapmiyo..
  • sabanoz S kullanıcısına yanıt

Yok hocam ben işi gücü bırakıp o işle uğraşmam. Bu iş profesyonel yapılacak bir iş. Eğer ileride kendi işimi bırakırsam profesyonel olarak bu işi yapacağım. Bu iş o kadar basit değil bir sürü detayı var . Sistemi işletirken ortaya çıkan sorunlar var bunları çözümleri var var oğlu var...

Elbette eski tip serpantinli sistemle yapıyorlar ondan sonra sistem hiçbir işe yaramıyor v.b.

Çünkü düşünmek yok, kafa yormak yok hesap kitap yok, önceki nasıl yaptıysa aynısını yaparım mantığı olunca bir işe yaramıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 11 Şubat 2021; 11:53:38 >
  • 3 aylık doğalgaz faturam 1100 tl oldu..
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.