Şimdi Ara

Noter Araç Satış - Plaka Değişikliği Kılavuzu (1 Şubat 2018)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
132
Cevap
15
Favori
109.834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
39 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son dönemde araç satış işlemlerinde birtakım güncellemeler oldu. Son değişiklik ise bugün gerçekleşti. Kafalardaki soru işaretlerini gidermek adına bu işlemleri anlatacağım.

Yapılan değişiklikler:
    -2017 yılı içerisinde plaka değişiklik ücreti kaldırıldı.
    -1 Şubat 2018 itibariyle araç satışında plaka değişiklik işlemlerinde emniyet müdürlüğü devreden çıkarıldı.
    -Eskiden trafik sigortasını yaptırmadan ruhsat alınamıyordu, artık alınabiliyor. Fakat trafik sigortası olmayan aracın satışı yapılamama durumu devam ediyor.
    -Emniyet müdürlüğü devredeyken bağış ile istenilen plaka alınabiliyordu, artık alınamıyor. Özel plaka isteyen 15 bin TL ödemek zorunda. (Bu kısım bu şekilde mi işleyecek, göreceğiz.)
    -Ayrıca mernis ikametgah adresiniz hangi il ise plakanız o ile çıkıyor.

Gelelim işlemlerin yapılışına;(Plaka değişikliği ile)
    -Alıcı ve satıcı anlaşır ve notere gidilir.
    -Her iki tarafın kimlikleri ve aracın ruhsatı memura verilir.
    -Memur aracı sorgulatır, park cezası, vergi borcu, rehin durumu gibi satışa mani nedenler yoksa işlemleri başlatır.
    -"Plaka değişikliği olacak mı?" diye sorar.
    -Bu noktada gerekli evrak imza işleri yapılır.
    -Alıcı ve satıcıya satışın gerçekleştiğine dair belge verilir.
    -Eğer plaka değişikliği istenmişse alıcıya bir adet şöforler odasına vermek üzere üstünde -sistem tarafından otomatik belirlenen- yeni plakanın yazılı olduğu, imzalı evrak verilir.
    -Eski plakalar imha edilmek üzere noter tarafından teslim alınır.
    -Son aşama olarak bilgiler yazdırılarak yeni ruhsat alıcıya verilir.
    -Notere bu işlemler için toplamda 181 Lira ödenerek burada işlemler tamamlanır.
    -Noterden ayrıldıktan sonra Şoförler ve otomobilciler odasına gidilerek noter tarafından verilen plaka bilgilerinin yazılı olduğu evrak teslim edilir.
    -Normal font için 50 Lira, kalın font için 60 lira ödenerek plaka basımı yaptırılır.

Ve bu noktada işlemler tamamlanmış olur. Satış tarihinden itibaren 15 Gün içinde zorunlu trafik sigortası yapılmalıdır. Bu 15 günlük süreçte araç, devlet tarafından sigortalı durumdadır.

Yeni aracınızı güle güle kullanmanızı dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnderGelişenOsasunaAtağı -- 17 Ocak 2020; 8:32:42 >

• Arkadaşlar selamlar

Ben de bu konuyla ilgili araştırma yaparken konuya denk geldim ve benim yaptığım işlemi izah edeyim istedim. Bir kaç arkadaş yazmış onların çok faydası oldu. Ben manisada ikamet ediyorum. Alacağım araç adanada. İzmirli olduğum için aracı izmir plakalı çıkarmak istemiştim ama yaklaşan seçim sebebiyle ikametimi İzmire taşıyamadim. Üstüme kayıtlı fatura istediler babamın adresinde ikamet edeceğim dedim o zaman babanız ile onun üstünde kayıtlı fatura ile gelmeniz lazım diye belirttiler bende çok uğraşmak istemedim ve zamanımda yok açıkçası. Bu kısmı istediği şehirden plaka çıkarmak isteyen arkadaşlar için yazdım. Diğer bir konu ise istediğim şekilde plakaya sahip olmaktı. Onda da çoğu kişinin belirttiği gibi noter otomatik plaka veriyor ama notere gitmeden önce ikametiniz kayıtlı olduğu şehrin trafik tescil şubesine gidip 200 tl ücret karşılığında istediğiniz plakayı alabiliyorsunuz. (Tanıdığınız trafik polisi varsa bu parayı vermeyebilirsiniz.) İstediğiniz derken %100 istediğiniz olmuyor tabi. Ben eşim ve benim baş harflerimiz olan EB plakayı istemiştim birde izmirli olduğum için sonu 35 olsun bari diye düşündüm ama öyle olmadı. Harf kısmı tamam onda sorun olmadı ama sayı kısmında sistemde belirlenen sayılar dışında seçim şansı maalesef yok. Memur sistemdeki sayıları söylüyor ve soruyor hangi sayıyı istersin diye bende 45 e en uygun sayıyı seçtim. Bundan sonrasına alacak olduğunuz aracın plaka bilgisini veriyorsunuz. Araç kimin üstüne olacak ise onun tc sini veriyorsunuz ve o plaka sizin adınıza sisteme rezerve edilmiş oluyor. Bundan sonra notere gittiğinizde benim plakam hazır ayrıldı dediğiniz zaman sisteme bu plaka yansıyor. Ondan sonrası da zaten herkesin yazdığı gibi notere en yakın şoförler cemiyetine gidip plakayı bastırıyorsunuz. 4 ocak 2019 tarihi itibariyle güncel bilgi bu şekildedir.
  • Her ilde 3 harf 3 rakamli plaka serileri basladi. Artik ozel plaka secmek tarihe karisti. Sistem direk olarak siradaki plakayi atayacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peki ben il dışına sattığım eski aracımın plakasını yeni aldığım araca almak istiyorum, bu işlemi nasıl yapacağım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gocaman52 -- 1 Şubat 2018; 22:33:29 >
  • Garip bir olay var ama. Aracı sattık, plakalar değişecek eski plakaları verdik notere. Şoförler odasına kadar plakasız mı gidecek araçlar ?
  • Plakalar da sil baştan değişiyor. Artık ilçelere tahsis edilen plakalar iptal oldu.

3 harf 3 rakama geçildi. Sistem, ilçe fark etmeksizin sırada hangi plaka boşsa onu verecek artık.

• Merhaba satış yapmadan mevcut plakamızı ikamet ettiğimiz ile ait plaka ile değişebilirmiyiz?

• quote:

Orijinalden alıntı: crowman

Merhaba satış yapmadan mevcut plakamızı ikamet ettiğimiz ile ait plaka ile değişebilirmiyiz?

Satış yapmadan plaka değişikliği yapamazsınız

• "0" Araçlarda durum nasıl acaba? O da değişecek, noterden yapılacak diye duymuştum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

"0" Araçlarda durum nasıl acaba? O da değişecek, noterden yapılacak diye duymuştum.

sıfır araçlar için bilgim yok fakat yapılıyor olabilir.
  • Plaka değişilikliği isteniliyorsa eski plaka notere teslim edilecek kısmına takıldım
    Yeni plaka basılana kadar araç kullanılmayacak o zaman doğru mu? Geçici plaka vs var mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozay06

Plaka değişilikliği isteniliyorsa eski plaka notere teslim edilecek kısmına takıldım
    Yeni plaka basılana kadar araç kullanılmayacak o zaman doğru mu? Geçici plaka vs var mı acaba?

Hiç araç almadınız mı daha önce?
    Eskiden de plaka işi benzerdi.Plaka sökülü araç trafiğe çıkamaz.

Siz plakaları söküp notere gittiğinizde noter size bir evrak verecek
    BAŞKA BİR ARAÇ ile (o araçla gidemezsiniz) şoförler odası vs giderek yeni plakanızı alıp aracınıza takacaksınız.
    Selamlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: mesuthaksoy

quote:

Plaka değişilikliği isteniliyorsa eski plaka notere teslim edilecek kısmına takıldım

Hiç araç almadınız mı daha önce?
    Eskiden de plaka işi benzerdi.Plaka sökülü araç trafiğe çıkamaz.

Siz plakaları söküp notere gittiğinizde noter size bir evrak verecek
    BAŞKA BİR ARAÇ ile (o araçla gidemezsiniz) şoförler odası vs giderek yeni plakanızı alıp aracınıza takacaksınız.
    Selamlar

yoruma katılmakla beraber, ben de bu şekilde yaptım.
  • mesuthaksoy kullanıcısına yanıt
    Ankara da ikamet ediyorum ve emniyet ile plaka basım yeri çok yakın olduğundan bu iş ile karşılaşmadım
  • Plakam çalınınca dünyanın parasını ödedim yenisini çıkarttırmak için, plaka değiştirmek bedavaysa bu boktan iş niye paralı?

• Çalınan plakam

34ku1585

34 ku 1585

34ku 1585

34 ku1585

• quote:

Ankara da ikamet ediyorum ve emniyet ile plaka basım yeri çok yakın olduğundan bu iş ile karşılaşmadım

Yakalanmamış olmanız yasak olmadığı anlamına gelmiyor bence dikkat edin (:

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.698 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aynı ilde plaka değişikliği için sigortaciya satış yapıp gerimi alınacak şimdi eskiden de öyleydi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhaba,

Aracıma Lpg Taktirdim, ruhsata işletmek için emniyete mi gideceğim yoksa notere mi?

• Satışlar ve sıfır araçlar noterde lpg gibi işlemler mart ın sonuna kadar emniyette.

• Teşekkürler

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.