Şimdi Ara

Güncel Intel Skylake ve Kabylake 'Hyperthreading' hatasının çözümü yok

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, artık kaza kurşunu olmak istemiyorsanız Intel'in son çıkan hyperthreadingli işlemcilerinde sanal izlekleri kapatarak kullanmanız gerekiyor. İşlemcilerde olan 'bug' neticesinde zor denklemler hesaplanırken çıkan hesap kitabına uymuyor. Bu hata ortaya çıkarıldıktan sonra işlemcilerin kullanım kılavuzlarında da değişiklik yapılmıştı:[Kaynak]

Yapılan açıklamada,

-"64 döngüden hızlı komut çözümlerinde işlemcinin AH, BH, CH ve DH önbellek satırlarını kullanmanın yanı sıra, bunların genişletilmiş önü 'E' sonu 'X' ile biten şekillerinden yararlanmak sistem kararsızlığına sebep veriyor. Bu durum ancak tek işlem hattına bağlı iki izlek beraber kullanılırken gerçekleşiyor."

Mersenne Grubu asal sayı araştırmacıları tarafından tespit edilen bu sorun, uygulamaların başka hiçbir bir neden olmaksızın işlemcide yanıt vermeyi kesmesi, işlediği verilerde bozulmalara sebep olması ve bu verilerin kaybedilmesi hatalarına neden olabiliyor. Sky Lake ve Kaby Lake serisi i3 ve i7 işlemcilerin neden olduğu bu sorun eğer çözülmezse, Prime95 gibi asal sayı araştırmalarında yararlanılan hesaplayıcıların sonuçları güvenli olmaktan çıkıyor. Sorunun çözümüne yönelik yapılabilecek tek şey, hyperthreading kapatılarak işlemcileri Pentium ve i5 olarak kullanmaya devam etmek olacak.

Şu saatten sonra bu işlemcilere yapılan "Pentium 2" yakıştırmasının kesinleştiğini söylemek durumundayım. Prime95 gibi testlerde sağlaması alınan hesaplama sonuçları, Skylake ve Kabylake Hyperthreading özelliği olan işlemcilerinden başka bir tek geçmiş Pentium 2 işlemcilerinde hatalı sonuçlara yol açıyordu. Bu sorun işlemcilerin ulaştığı sonuçları güvenilmez kıldığı gibi, hyperthreading özelliğinin de dolayısıyla kullanılamaz halde olmasına sebep oluyor.

Bir buçuk sene öncesinden beri araştırdığımız konuda bu işlemcilerdeki hatanın aciliyetine ışık tutmuş ve gerekli adımların atılmasına ön ayak olmaya çalışmıştık:[Kaynak]
    Sonuçta işlemcilerdeki hata tespit edilmiş oldu. Intel'in i3 ve i7 serisi işlemcilerine yönelik araştırma bu şekilde sonuçlandı.[Kaynak]

• bu saatten sonra intel system kurmak risk yeni intel sistem kuracak arkadaşlar iyi bir inceleme ve araştırma yapmaları gerek yoksa çok üzülürler

haber için teşekürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilek -- 27 Haziran 2017; 0:14:28 >
  • Hocam hatalı işlem yapanlar ilk seri pentiumlar değilmiydi. Benim aklımda öyle kalmış.
  • Bir saniye bi saniye.... şu an ki Xeon'lar Broadwell ve yakında çıkacak olanlar Skylake serisi olacak değil mi?
  • LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Xeon E5 serisi skylake olacak. Veya, burdaki bug, server enterprise pazari icin bir sey ifade ediyorsa, gelmez.

Acikcasi kesin olarak bilmiyorum.
    http://wccftech.com/intel-xeon-e5-2699a-v4-skylake-ep-2017-launch/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi judas28 -- 27 Haziran 2017; 0:59:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • judas28 J kullanıcısına yanıt
    İşte benim takıldığım nokta bu. Güvenilmez sonuçlar veriyorsa ve bu o pazar için önemliyse-ki olması lazım... bu çok büyük bir dezavantaj. Bütün HT'ler kapalı Xeon'lar yarı yarıya değer kaybeder.
  • LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Bu sene icinde belli olur. Server pazari sonuca bakar ve bu hemen ortaya cikar.

• Jedi nerde çağırın hemen
  • İ5 6300hq kullanıyorum.

Gram üzülmedim. Beter ol Intel. Yıllarca insanlara gıdım gıdım verip kepçeyle sömürdünüz.

• Skylake 78 ve 94 serisi 3. kademe bir işlemciniz varsa, çıkan bios güncellemesi sizin sorununuzu çözüyor, söylenene bakılırsa. Diğer serilerde tek çözüm hyperthreading özelliğini kapatmak. Sırf buna yatırım yapmışlarımız olabilir, onlar güncel derleyicilerde 8-bit adreslerin zaten kullanılmıyor oluşuna bel bağlayabilirler - nitekim düşük performans içeriyorlar - ancak bu işin garantisi yok.
  • Tek dert prime95 ise kullanmayız olur biter. Prime95'i amd satın alnmış olabilir onu bir araştırın.
  • LGA 2066 X-Serisi i7 7740 ve i5 7640 işlemcileri ise bu sorundan muaf! Geri kalan tüm serilerin etkilendiğini şöyle göstereyim:[Kaynak][Kaynak][Kaynak][Kaynak][Kaynak]

• Intel® Xeon® Processor E3-1200 v5 Product Family

• Intel® Xeon® Processor E3-1200 v6 Product Family

• 6th Gen Intel® Core™ X-Series Processor Family

• 6th Generation Intel® Processor Family

• 7th Gen Intel® Core™ Processor Families

• Haber yaparsın anlarımda ''Şu saatten sonra bu işlemcilere yapılan "Pentium 2" yakıştırmasının kesinleştiğini söylemek durumundayım.'' bukadar belli etmeyin kardeşim,bilen adam size gülüyor uyandırıyımda,cahille eğlenin o ayrı.
  • Digital Reaction kullanıcısına yanıt
    Biraz eski bir hesap kapatma olduğunu itiraf etmeliyim. Tabii, hiçbir şey kesinleşmeden konusunu açmadığım için bu kadarını kendime hak görüyorum. Bilgiyi benden duymuyorsunuz.[Kaynak]
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Biraz eski bir hesap kapatma olduğunu itiraf etmeliyim. Tabii, hiçbir şey kesinleşmeden konusunu açmadığım için bu kadarını kendime hak görüyorum. Bilgiyi benden duymuyorsunuz.[Kaynak]

AMD bu zamana kadar açık kaynaklı(Vulkan) gibi yazılımlara destek vermiş bir büyüğümüzdür.Bunu inkar etmem zaten söylerimde, ki benim arkadaşlarım faydalanır.
    Benim sorunum birşeyi överken diğerini gömme dostum,amd gpu pazarında olmayan bir firma,bunu eşşek bile biliyor.
    Bide bana link bırakmışsın o nedir onu anlamadımda zaten..HAKSIZLIK YAPMA.

• Digital Reaction kullanıcısına yanıt
    Söylediğiniz gibi birşey yapmıyorum. Yapmam için size ne yapmam gerektiğini söyleyeyim: delil örtmem gerekirdi. Kaby Lake X serisinde olmadığını söyledim. Ayrıca, Skylake-X hani şu yeni çıkacak i9 serileri de bundan nasibini alıyor.
    Bu konu mahalinde tartışmalar yaşanıyordu. Top artık, "Hayır olmuyor" diyenlerde. Donma, yavaşlama, veri bozulması ve kaybı öyle yabana atılır şeyler değil.
    Şunu da belirteyim; Linux için güncellemeler an itibarı ile var, ancak Windows için bulunmadığı bu olay üzerine makalelerde geçiyor. Mikrokod güncelleştirmesi için diğer bir kaynak da anakart bios güncelleştirmeleri olsa bile hangilerinin yamalandığını henüz incelemedim. Dolayısıyla, açık hâlâ kol geziyor diyebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Söylediğiniz gibi birşey yapmıyorum. Yapmam için size ne yapmam gerektiğini söyleyeyim: delil örtmem gerekirdi. Kaby Lake X serisinde olmadığını söyledim. Ayrıca, Skylake-X hani şu yeni çıkacak i9 serileri de bundan nasibini alıyor.
    Bu konu mahalinde tartışmalar yaşanıyordu. Top artık, "Hayır olmuyor" diyenlerde. Donma, yavaşlama, veri bozulması ve kaybı öyle yabana atılır şeyler değil.
    Şunu da belirteyim; Linux için güncellemeler an itibarı ile var, ancak Windows için bulunmadığı bu olay üzerine makalelerde geçiyor. Mikrokod güncelleştirmesi için diğer bir kaynak da anakart bios güncelleştirmeleri olsa bile hangilerinin yamalandığını henüz incelemedim. Dolayısıyla, açık hâlâ kol geziyor diyebilirim.

Linux kullanılacak bir platform değil..Intelide sevmem onuda söyleyim.İşlemciminim intel olmasının tek sebebide overclock olmasıdır okadar,overlock hobimdir ve severim.

• çok garip şeyler oluyordu benim pc de ram 2933 stabil ama işlemciye de oc yaparsam sistem stabil olmuyor falan prime95 te aynı şekilde işlemci oc li stabil ama ram hızını düşürüceksin falan garip yani 6700k zaten ısınması efsane 4.2 de bıraktım yetiyor zaten.

Artık 9. nesilde komple sistemi değiştirir.

Sanırım coffe lake 6/12 ler 1151 gelicek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 27 Haziran 2017; 6:48:1 >
  • Vah vah vah prime95 hata verebilirmiş. İntel bitti arkadaşlar, tası tarağı toplayıp amd alıyoruz

• Şöyle bir sorun Amd'de olsa itin g... sokulmuştu çoktan ama İntel olunca Amd Prime95'i satın almış, sadece Prime95 hatası, Amd GPU pazarında bile yok(wtf) deniyor. Bu kadar fanboyluk olmaz.

Buyrun bu da İntel'in sunduğu çözümler:

Fixes
    Debian's advisory notes that Intel has documented the bug and corrected the cockup in a microcode update for Core 6th generation, Core 7th generation, Xeon v5 and v6, and Core 6th generation X series.

For Debian users:

Kaby Lake – contact system vendors for BIOS/UEFI updates, and in the meantime disable hyper-threading;
    Skylake – Depending on model, an intel-microcode package is available; otherwise disable hyper-threading and wait for a BIOS/UEFI fix.
    Other users will need platform-specific fixes, or for BIOS/UEFI upgrades to land from their system vendors. Windows users, for example, should also be on the look out for a microcode driver update – and consider disabling hyper-threading until it's available.

Yani şair burda demiş ki şimdilik Hyper-Threading'i BIOS'tan kapatın, çıkacak olan BIOS/UEFI ve/veya Microcode güncellemeleri sorunu çözünce tekrar etkinleştirebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Garip Bedevi -- 27 Haziran 2017; 11:12:32 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.