Şimdi Ara

[12 Şubat Güncellemesi / Sonuçlandı ] Gümrükte Başıma Gelenler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
4
Favori
25.787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
243 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konu çok uzun olduğu için komple silip editledim ve kısalttım
    Kargo içeriği : Boş karton kutu, kargo gönderim ücreti 205TL

22 Aralık => Kargo Almanya'da kargo şubesine teslim edildi, 205 TL ödendi
    3 Ocak => Kargo Tr ye giriş yaptı [ İstanbul PİM ]
    5 Ocak => Pim aranıp bilgi istenildi, gümrüğe takıldığını ve Eskişehir Pim e gönderildiği söylendi

Not: Telefonda uzun süre tartıştım; neden gümrüğe takıldığını sordum, yasaklı üründür dedi; Boş kutu dedim, 205tl kargo parası çıkmış nasıl boş kutu dedi; açıp bakın dedim, Eskişehir'e gönderilmiş, bizden çıktı orası ile görüşün dedi.

7 Ocak => Eskişehir arandı, kargo gelince arayın daha bize ulaşmamış dediler.
    19 Ocak => Kargo Eskişehir e giriş yapmış [ 14 gün sürmüş İstanbul-Eskişehir arası ]
    20 Ocak => Eskişehir ile defalarca görüştüm; tebligat yapıldı, bizzat gelip elden teslim alın dediler. Ben Hatay'dayım, kargo içeriği boş kutu, tebligatta almadım, açıp bakın vergilendirin gönderin desem de kimle konuşursam konuşayım bizzat gelip alın yoksa iade olacak dediler.
    10 Şubat => Kütahya'ya adresime gittim, kapıya geldik yoksunuz yazmışlar ( 27 Ocak tarihli ), sabah eve girmeden kapıdan dönüp ptt ye gittim, 1 saat geç gelsem geri yollanıyormuş, gidenlerin arasından zor buldular tebligatı.

Tebligat içeriği : Elektronik ürün ise faturasını , ilaç ise reçetesi ile birlikte Eskişehir e bizzat gelip almam gerektiği yazıyor. ( Kargo boş kutu )
    Ayrıca bugün de geri iade günü, yani bugün yurtdışına iade için işlem yapılacak.

Bu kadar sabır fazla dedim, Açtım cimeri şikayet ettim daha sonra da ticaret bakanlığı için de mail üzerinden ayrı şikayette bulundum. Bilseydim bunu en başta yapardım bu kadar beklemezdim. Birkaç saat sonra kargo takipten baktım ne hikmetse bir anda 5 tl gümrük vergisi kesip yollamışlar, şikayet etmemin üstünden 24 saat geçmeden kargo evime geldi, gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

[12 Şubat Güncellemesi / Sonuçlandı ] Gümrükte Başıma Gelenler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wearesorryserver -- 12 Şubat 2020; 11:36:36 >

• Benim üzüldüğüm şimdi bu ağır vergileri başımıza akp sardı akp gidince birileri bunlara düzenleme getirecek mi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-74F84D677

Benim üzüldüğüm şimdi bu ağır vergileri başımıza akp sardı akp gidince birileri bunlara düzenleme getirecek mi ?
    Düzenleme falan olmaz. Kaymağını yemeye devam eder gelen hükümet.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • işin tuhafı muhatap adam bulamıyorum, gümrük bakanlığını arıyorum, ptt yi arayın diyor numarayı veriyor, verdiği numarayı arıyorum, biz bakmıyoruz pim i arayın diyorlar, pim i arıyorum, eskişehir e doğru yola çıkmış, varınca eskişehir gümrüğü arayın diyorlar, eskişehir gümrüğü arıyorum telefona bakan yok Neyse akşam bimer, cimer yazayım hepsine hangi maddeye istinaden gümrüğe takılmış boş kutu merak ettim
  • quote:

Orijinalden alıntı: wearesorryserver

işin tuhafı muhatap adam bulamıyorum, gümrük bakanlığını arıyorum, ptt yi arayın diyor numarayı veriyor, verdiği numarayı arıyorum, biz bakmıyoruz pim i arayın diyorlar, pim i arıyorum, eskişehir e doğru yola çıkmış, varınca eskişehir gümrüğü arayın diyorlar, eskişehir gümrüğü arıyorum telefona bakan yok Neyse akşam bimer, cimer yazayım hepsine hangi maddeye istinaden gümrüğe takılmış boş kutu merak ettim
    Şimdi sen bunu garantiye göndereceksin, gönderdikten sonra tekrar gelince yine uğraşacaksın. Yurtdışından ürün almak cidden sıkıntı ya.

• Ne bekliyorsun, lakayitsizlik orada da var. Bana bir yabancı siteden drone çıkmıştı çekiliş ile 600 dolarlık. Ürün gümrüğe geldiğinde çağırdılar beni. Hiç abartmıyorum, dizilerde sorgu odası olur ya alırlar seni bir odaya tepede kısık yanan bir lamba. Küçük bir masa ve tahta sandalye. Ortam aynı öyle idi. Vergi memurunun kendini allah sanan bir tipi vardı. Bağırarak yanındaki elemana cihazın internetteki fiyatına baktırdı (müthiş sistem), ne meslek yapıyorsun dedi işsizim dedi acımadan %20 vergiyi yapıştırdı. Elimde belgelerim vardı halbuki dinlemiyorlar bile.

• Mar00N kullanıcısına yanıt
    Yurtdışı garantiye yollamıyorum, asus türkiye resmi servis e yolluyorum, İstanbul'da. Kurye ile yollayacağım, ücretsiz zaten. Normalde 1 ay önce gönderirdim direk fakat kutusu ile gönderin dediği için kutuyu bekledim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wearesorryserver

Yurtdışı garantiye yollamıyorum, asus türkiye resmi servis e yolluyorum, İstanbul'da. Kurye ile yollayacağım, ücretsiz zaten. Normalde 1 ay önce gönderirdim direk fakat kutusu ile gönderin dediği için kutuyu bekledim.
    Her firma bunu yapmıyor. Asus Türkiye'ye helal olsun o zaman. Uluslarası garantisi olupta kabul edilmeyen ürünler gördüm.

• Havya Makinesi kullanıcısına yanıt
    Boş kutuya vergi alamaz, imkansız , arayıp teyit de ettim gümrüğe. Ola ki aldı, itiraz ederim, zaten %19 vergisini Almanya'da ödedim. Faturası da var ödediğime dair.
  • Mar00N kullanıcısına yanıt
    Resmi Asus Türkiye garantili ürün, almadan önce kontrol ettim, şuan Asus hesabıma da kayıtlı laptop.
  • quote:

Benim üzüldüğüm şimdi bu ağır vergileri başımıza akp sardı akp gidince birileri bunlara düzenleme getirecek mi ?
    Akp'nin ciddi ciddi gideceğini mi sanıyorsun?Yani buna inanıyor musun?Bu halk ile, vatandaşlık verdiği suriyeliler ile vs.
  • Gidecek :) sürdürülemez bir duruma soktular bizi farkında değil misiniz bu böyle devam edebilir mi sence ? Şöyle düşün hiç durmadan zamlar geliyor ben rizeliyim ne fanatik insanların şuan bile vazgeçmek üzere olduğunu görüyorum :) enflasyon düşüyor deselerde markete giden bir akp liye bunu yediremezsin çok kör değilse. Eğer böyle devam ederse mümkün değil sürdüremezler bi kardeş demişti dersin. Sürdüremezler.

• quote:

Gidecek :) sürdürülemez bir duruma soktular bizi farkında değil misiniz bu böyle devam edebilir mi sence ? Şöyle düşün hiç durmadan zamlar geliyor ben rizeliyim ne fanatik insanların şuan bile vazgeçmek üzere olduğunu görüyorum :) enflasyon düşüyor deselerde markete giden bir akp liye bunu yediremezsin çok kör değilse. Eğer böyle devam ederse mümkün değil sürdüremezler bi kardeş demişti dersin. Sürdüremezler.
    Yok halk fikrini değiştirir değiştirmesinede bunlar allem eder kallem eder yalanla dolanla yine gelirler başa.Sandıklara ben açıkçası güvenmiyorum artık.

Bunların birde bireysel silahlandırma gibi böyle toplumu gaza getirici söylemleri var.Yani iç savaş korkusunu millete verip kendilerini halk ile savunmaya çalışıyorlar.

• :) yasar ne yasar ne yasamaz

• Amcam gümrükçü. Anlattığı hilayeleri duysanız adamların bu yaptıklarına hak verirsiniz. Millet tilki gibi. Güvenememekte haklı.

• wearesorryserver kullanıcısına yanıt
    Düşünsene mülteci değilsiniz Türk vatandaşısınız beyefendi diye cevap geliyor

• Hakkını Arayan Serçe kullanıcısına yanıt
    Benim suçum ne , Aradım Eskişehir gümrüğü, durumu anlattım, boş kutu nasıl gümrüğe takılıyor dedim, mantık bunun neresinde dedim ? Bakan memur muhtemelen değer biçemediği için bize göndermiştir, normalde 1 tl vergi kesip göndermesi lazımdı dedi. Peki şimdi ne olacak dedim. Kargo bize gelecek dedi, daha sonra size tebligat yollayacağız,tebligat geldikten sonra arayıp söylersiniz , biz de kargonuzu açıp bakarız dediğiniz gibi boş kutu ise 1tl vergi kesip göndeririz size dedi. Bunlar ne kadar sürer dediğimde 20-25 günü bulur prosedürler var dedi. Peki İstanbul PİM neden kutuyu açıp içine bakmak yerine direk size gönderip süreci uzatıyor dedim ? Onun öyle bir yetkisi yok, tamamıyla prosedür gereği böyle işliyor dedi.

Sonuç; boş kutuyu almak için bile nerden baksan 1 ay bekleyeceğim. Keseceği 1 TL vergi.

• Birde "gümrüğe sunma ücreti" adı altında uydurulan vergi kısmı var.Sanki ben talep ediyorum,sunma o zaman.

Ben kendi adıma gümrükte alınan vergi diye isimlendirilen bu eşkiya usulü haksız kazancı haram ediyorum.Doğru düzgün hizmet verilse onada tamam diyecez.İst 3 günde Almanya'dan gelen ürünün 14 günde giriş kaydı yapılıyor.Şimdi avukatlar "birtek seninmi ürünün var v.s." diye boş yapacak.Size soru bunu Alman nasıl 3 günde gümrük işlemini yapıp gönderiyor?

Millet dolandırıyormuş,bilmem başka birşey yazıyormuş ürüne birton safsata.Senin işin ne kanma gülüm...

• Boş kutu 205 tl tutar mı ne ya Görüyorlar orda boş olduğunu daha ne boş yapıyorlar, sana ne kargo firmasinin çıkardığı fiyattan.

• Türkiye'ye hoş geldiniz.

Pardon. Boş kutunuz Türkiye'ye hoş geldi.
    Burası Türkiye gardaş.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.