Şimdi Ara

Gümrük Vergisine nasıl itiraz edilir?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
32
Favori
26.207
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde çin merkezli bir internet alışveriş sitesinden yaptığım 60 $'lık alışverişime UKİM'de 53 TL'lik gümrük vergisi çıktı. (Geçmiş dönemde ortalama bu tutarda bir çok siparişim oldu. Ancak herhangi bir vergilendirmeye girmeden kapıma kadar geldi) Ben de yasal hakkımı kullanarak bu vergilendirmeye itiraz ettim. UKİM'de (Uluslararası Kargo İşleme Merkezi) 3 saatlik süren bir uğraş sonucunda kargo paketimi sadece 60 kuruş ödeyerek alıp çıktım.

İtiraz etmeye karar verdiğimde internette bu işlem tam olarak nereye nasıl yapacağıma dair bir kaynak bulamadım. Bu yazıyı benimle benzer duruma düşen vatandaşlara az da olsa yardımcı olması amacıyla hazırlamaya karar verdim.

Yurtdışından alışveriş yapıyorsanız ya da yapmaya karar verdiyseniz öncelikle bilmeniz gereken; yapacağınız alışveriş tutarı maksimum 75 euro olmalıdır. Bu tutarı geçmemeye özen gösterin. Şanslıysanız emsal 200 euroluk bir alışverişiniz gümrüğe takılmadan da gelebilir. Ancak bu tamamen şans işidir. Vergilendirmeye tabi tutulduğunda itiraz hakkınız yoktur. Biz 75 euro altında bir alışveriş yaptığımızı ve gümrük vergilendirmesi uygulanan bir durum olduğunu varsayalım.

Ben itirazımı kargo paketim uzun bir süre İstanbul Avrupa Yakası UKİM'de bekletildiği için buraya bizzat kendim giderek elden yaptım. Faks yolu ile de başvuru yapabilirsiniz. Ancak geri dönüş ve işleme alma süreci uzun olduğu için (herhangi bir yetkiliye telefonla bile ulaşmak mucize) itiraz başvurunuzu elden yapmanızı öneririm. Siz faks iel gönderdiğiniz belgeleriniz işleme konuldu mu diye beklerken kargonuz yurt dışına geri gönderilebilir.

GÜMRÜK VERGİSİNE İTİRAZ ETMEK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

- Öncelikle ilk iş olarak tek sayfalık basit bir dilekçe örneği bularak bunu kendime göre düzenleyip çıktısını aldım.

- Dilekçenize ek olarak, alışveriş yaptığınız kredi kartının ya da banka kartınızın ekstresini, ödeme içni bir aracı kurum (Paypal vs.) kullandıysanız onun ödeme dekontunu ve alışveriş yaptığınız sitenin ödeme sayfasının bir ekran görüntüsünün çıktısını da alıp dilekçenize ekleyiniz.

UKİM'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR? AKLIMDA KALDIĞI KADARIYLA ŞÖYLE...

- Belgelerimle UKİM'e girdiğimde ilk önce danışmadaki görevliye durumu izah edip ne yapcağımı sordum. Danışma görevlisi kargo takip numaramı sorgulatıp bir çıktı ile beni "Reklamasyon" birimine yönlendirdi. Reklamasyon biriminde ilke görüştüğüm memur kargo paketinde ne olduğunu sordu. Aksiyon kamerası olduğunu belirttim. Bana itiraz için uğraşmamın vakit kaybı olduğunu ve büyük ihtimalle itirazımın kabul edilemyeceğini belirtti. Ancak o kadar yolu gidip itiraz etmeden dönmek istemedim ve itirazı yapmak için ısrar ettim. Beni "Gümrük Büro"ya yönlendirdi. Gümrük bürodaki memur kargo içeriğini, hangi amaçla bu bu ürünü aldığımı ve mesleğimi sordu. Sonrasında Gümrük Müdür Yardımcısı'na yönlendirdi. Gümrük Müdür Yardımcısı reklamasyondan verilen evrağı imzalayıp mühürledikten sonra beni Gümrük Muayene Birimine yolladı.

- Gümrük Muayene Birimi imzalı belgeyi alıp beklememi söyledi. Bu bölümde başvuru sırasına göre kargo paketlerini açıp inceledikten sonra bekleyenleri içeri çağırıp paket içeriği ve maddi değeri hakkında sizden de bilgi aldıktan sonra itirazınızın haklı olup olmadığı değerlendiriliyor. Memur itirazınızı haklı bulursa aşağıdaki gibi bir dilekçe yazıp imzalı ve mühürlü şekilde sizi tekrar Reklamasyon Birimine yönlendiriyor.

(UKİM'de kargo paketlerinin sisteme girilerek şehirlere göre ayrılmış bölümlere ayrıldığı alanın görüntüsü)

- Reklamasyon birimi bu dilekçeyi (vergiden muaftır şeklinde ıslak imzalı ve mühürlü bir belge) sisteme işliyor. Vergi silinme işlemini sadece Reklamasyon Şefi yapabildiği için bir süre bekliyorsunuz.

- Ardından verginin silindiğini belirten bir evrak tekrar Gümrük Müdür Yardımcısı'na onaylatılıyor ve bu belgeyle girişteki Teslim Biriminden paketinizi vergisi silinmiş bir şekilde. yalnızca "Gümrüğe Sunma Ücreti" ödeyerek alabiliyorsunuz. Anladığım kadarıyla prosedür bu şekilde işliyor. Ancak kargo paketimi teslim alana kadar reklamasyon, gümrük müdür yardımcısı ve gümrük muayene kısımlarına kaçar defa inip çıktığımı sayamadım. Gittiğiniz her birim elinize imzalı bir kağıt vererek bir yere gönderip duruyor.

NOT: Paketinizin gümrüğe de takılmaması için kargonuzun içeriğinde yurt dışından ithalatı yasak bir ürün olmaması gerekiyor. Bu ürünlerin neler olduğunu internette arama yaparak öğrenebilirsiniz.

Kargosu İstanbul Avrupa Yakası UKİM'e takılanlar için

UKİM Adres: Bedrettin Dalan Cad. İkitelli OSB Aykosan Sanayi Sitesi 2.Kısım İkitelli Başakşehir İstanbul
    Tel: 0212 567 65 65 - 0212 544 49 82
    Fax: 0212 544 91 41

METRO İLE ULAŞIM

Yenikapı - Kirazlı Metrosunu kullarak Kirazlı istasyonunda inin. Buradan Bağcılar istikametine giden metroya aktarma yaparak İkitelli Sanayi istasyonuna ulaşın. Metro'dan çıkınca caddenin sağ tarafına doğru 400-500 mt ilerlediğinizde sol tarafınızda Aykosan Sanayi Sitesi girişini ve hemen girişte sağ tarafta bulunan PTT UKİM binasını göreceksiniz.

Gümrük Vergisine nasıl itiraz edilir? Gümrük Vergisine nasıl itiraz edilir? Gümrük Vergisine nasıl itiraz edilir? Gümrük Vergisine nasıl itiraz edilir? Gümrük Vergisine nasıl itiraz edilir?

• Bu meseleler 2015 de konuşulmaya başlanmış, şu an 2020 Haziran ama yine de sizleri bilgilendirmek adına yazıyorum.
    Ali expresten 795 dolarlık bir ürün aldım, yıllardır almayı istediğim bir tablet. ürünün orjinal üretici sayfasındaki değeri 764 dolar. Fakat aliexpress teki yazılan rakam 995 USD idi. Ben daha önce de bu firmanın ürünlerinden aldığım için toplamda 200 dolarlık bir indirim yaptılar ve ödediğim rakam 795USD oldu. Gönderiyi DHL ile istedim, ama keşke EMS isteseymişim. DHL süper hızlı bir şekilde sadece 4 günde ürünü Türkiyeye getirdi. Fakat satıcı telefon numaramı eksik yazmış, bu yüzden 2 gün kimse bana ulaşmayınca DHL i arayıp sordum onlar da durumu açıkladılar, ve benden gümrük için aliexpress de ürünün satıldığı sayfanın ve ödeme yaptığıma dair kısmın görüntüsünü istediler. Evrakları gönderdim, hatta sonradan kredi kartı ekstresini de gönderdim.Bu olaylar öyle bir zamana denk geldi ki Cuma akşam saat 6 da hala paketin gümrük durumu belli değildi ve DHL sadece saat 18:00 a kadar çalışıyordu. Saat 19:30 da DHL den otomatik bir mesaj geldi ve 1445 TL gümrük ödemesi çıkarıldığını söylediler. Aradım ama hafta sonu olduğu için kimseye ulaşamadım. Pazartesiyi bekledim mecburen. Saat 08:00 de DHL i arayıp neden böyle bir vergi çıktığını sordum. onlar da gümrük bölümüyle görüştüler ve çıkan rakamın tamamının gümrük vergisi olduğu söylediler. ve ürünün 995 USD üzerinden gümrüklendiğini söylediler. Yani ali expresteki rakam ne ise onun üzerinden vergi almışlar, ama benim ödeme yaptığım 795 USD ye kimse bakmamış bile, oysaki gönderdiğim evraklarda her şey açık açık görünüyordu, ve ödediğim rakam 795 usd olmasına rağmen 995 usd üzerinden vergi ödedim. DHL in tavsiyesi üzerine AHL gümrük müdürlüğünü aradım, ilgili birimle görüşemedim ama gümrük ithalattan bir beyefendi yardımcı olayım dedi ve problemi dinledi. O da hak verdiki 795 üzerinden vergi kesilmeliydi. Bu ürün kişisel birşey olduğu için kategori 3 e giriyor ve DHL ile bile olsa sadece %20 vergi almaları gerekiyordu.Fakat 1445 TL 995 USD nin tam olarak %21,25 ine denk geliyor.Kesilen vergiye ait detaylar yok, sadece toplam ödenmesi gereken rakam var. Gümrükte ki kişi dilekçe verebilirsin dedi. Ben ahirette günahlarımı vermeyi tercih ediyorum. Biz sustukça hep böyle olacak. Güney Afrikada tüm ülkede sürücülerin develete binlerce dolar otoyol geçiş ücreti borcu var. Ama halk bu bizim vergilerimizle yapılan yoldur buradan para alamazsınız diyerek karşı çıkıyorlar, kimse ödemiyor, devlet de sesini çıkaramıyor. Kendi hakkımız için değil ama birbirimizin hakkını korumak için ses çıkarmaya başladığımız gün ayağa tekrar kalkabiliriz ve bir insanın hak ettiği şekilde yaşamaya başlayabiliriz. Kendisini herkesten üstün gören, bencil , kendisi hariç başka kimseye saygısı olmayan yaratıklar görmekten sıkılmadık mı... Kendi işini halletmek için dinini vatanının ailesini karakterini soyunu satabilecek insanlar görmekten gözlerimiz yorulmadı mı. Her şey önce benim olsun ben mutlu olayım ama başkası önemli değil diyen insanlar görmekten sıkılmadık mı... Para için, efendisi için kendisini pazarlayan kraldan çok kralcılar görmekten sıkılmadık mı...İlk fırsatta alınan vergiye itiraz eden bir dilekçe yazacağım, paramı geri alamasam bile, hakkımı aradığımı görsünler, dilsiz olmadığımızı görsünler..Bugün bir kişi itiraz eder yarın binlercesi sonra bi bakarız ki gümrük kanunu değişmiş.
  • Keşke heryerde bu tarz işlemi yapabilsek taşradaki arkadaşlar ben de dahil olmak üzere mecburen paşa paşa vergimizi ödeyip ürünlerimizi alabiliyoruz.
  • güzel konu takip
  • Helal olsun böyle faydalı bir konular forumda çok nadir açılıyor.
  • Faydalı ve güzel bir konu teşekkürler
  • faydali konu, tesekkurler.
  • DHL ile gelen paketim, gümrüğe takıldı. Toplam 6 adet farklı ürün var. Yani 1 üründen 2 tane yok. Hepsi toplam 103 dolar tuttu, kuponlar sayesinde 71 dolar ödedim. Ama site 103 dolar lık fatura kesmiş. Bu sebeple DHL gümrük sınırını aşıyor dedi. Ödeme evraklarımı DHL yolladım ve sonucu bekliyorum. Sizce sonuç ne olur ve gümrüklü derlerse paketi iademi edeyim.
  • Teşekkürler bu güzel bilgiler için
  • viperc V kullanıcısına yanıt
    DHL de bende aynı durumla karşılaştım hocam miniinthebox sitesinden ürün 109 dolardı ancak ben 71 e almıştım kuponlarla ve 56tl gümrük ödedim sonra satıcıyla irtibata geçip bir kısmını onlardan aldım yüksek yazıklarını neden göstererek. sizinki de muhtemelen aynı olur.
  • Teşekkür ederim.

DHL deki paketi nasıl alacağımı araştırdığımda, gümrük vergisinin yanı sıra depoda kaldığı gün kadar extra ücret istiyorlarmış. Sizden de aldılar mı.
  • viperc V kullanıcısına yanıt
    Yok öyle birşey almıyorlar sadece gümrük ücreti oda bölgende DHL varsa ve eve teslim edeceklerse kapıda ödüyorsun yada banka hesaplarına gönderiyorsun o konuda bilgilendirirler. Biryere gidip almana gerek yok.
  • Konu ölümsüz olmalı. Bursa'da benzer durum yaşyan olursa bizi bilgilendirirse Bursalılar için iyi olur.

Ayrıntılı açıklamalı bu konu için teşekkürler.
  • detaylı ve açıklayıcı anlatım için teşekkürler.
    İstanbuldan bir şekilde gidip uğraşılır da taşra için bu iş zor.
  • Valla helal olsun dostum çok güzel konu gerçekten. forumda böyle konular açan az kişi var
  • Arkadaşlar ürününün gümrükten vergi istemiyle geçip geçmediğini nasıl öğrenebiliriz bende 63$ lik urun aldım sorun cikmasin ona gore takip edeyim benim ürünümün vergiye takılıp takilmadigini nereden öğrenebilirim tesekkurler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • eğer istanbuldaysanız ne ala peki istanbulda olmayanlar ne yapacak ne fax nede telefon ulaşmak mümkün değil adamlar kafalarına göre vergilendirme yapıp geçiyor.
  • GOLDFALCON kullanıcısına yanıt
    benım samsunda başıma geldi. ikinci el canon 20d foto makınası ve lensler almıştım. amerıkadan bı arkadas kargoladı. paket büyük olduğu için gümrüğe takıldı. eskı ürün olduğu için sıfırı yoktu. ama ebayda tek tük 500 dolar fılan yazan ılanları vardı. gümrük memuruda makınanın ve lenslerın tipine bakark bunlar pahalıdır deyıp 350 tl vergi çıkardı. nasıl itiraz ederim dedim pttye, gümrüğe yanı lımana yolladı beni. ordakı adamları ıkna edebıldıgım kadar ettım 200 e düşürdüler. sonra araya bir tanıdık sokarak 125 tl ye bağlamıştım işi. gümrüktekı yaşlı adama kalsa geçecekti. şans faktörü ordan gelıyor:D mesela rizedeyim şuan takıldığı zaman trabzon lımana gidiyoruz.
  • Benzer durum başıma geldi, miktar bile aynı.

60 dolarlık multikoptere 50 lira vergi çıkarmışlar.
    Hadi aldığım kameraya 50-60 lira vergi çıkardınız, onu anladım gümrük sınırına çok yakındı geçmese bile.
    Ama indirimden aldığım drone a vergi çıkarmak, üstelik bu 50 lirayı geri almak için de deli gibi uğraşmak gerekmesi çok sinir bozucu.
    Yani indirim olayını falan kafanız basmayabilir kabul ama en azından itiraz yolunun açık olması gerekmez mi ? Fatura var, paypal çıktısı var. O da yetmiyorsa sitedeki kullanıcı adımı şifremi vereyim girin bakın.
    Ama yok işte, tüm devlet dairelerinde olduğu gibi gidip saatlerce uğraşıp beklemek gerekiyor.

Ama gerçekten hiç uğraşasım yok, alsınlar 50 lirayı. Devlet 50 lira daha soymuş bizi ne ki ?
  • Bende Banggood sitesinden aldığım 70 Euro değerindeki Syma X5SW Quadcopter için epey uğraşmıştım benim elden dilekçe verme şansımda yok Konya'dayım. PTT nin kurum içi Eposta servisi ile gönderdim.

Bekle Allah bekle derken o reklamasyon bölümü ile kanka olduk her gün telefonla arıyordum. Aradan 2 ay geçince benim şalterler attı. Posta Gümrük Müdürlüğü benim kargo içeriğini ayakkabı diye sisteme girmiş o yüzden bekliyormuş boşuna. İlgililere ulaşmak için Ankara Gümrük Bakanlığı'da dahil olmak üzere İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü vs.. derken Posta Gümrük Müdürlüğüne bağlanıp ilgililere ulaştım dilekçemin işleme girmesi içinde epey mücadale ettim. Sonra ne mi oldu itiraz dilekçemden 3 ay geçtikten sonra vergiyi iptal ettiler 60 kuruşa teslim aldım.

Dahası da var PTT bana 20 günden fazla bekletemeyiz depoda diye tehditler savurdu, hatta yurtdışına iade edilmiş havaalanından son anda çevirttirdim kargoyu. Kargo 3 kez İstanbul Konya arası gitti gitti geldi.

1000 dakikalık telefon görüşmesi yapmışımdır girdiğim sinir stres de cabası. Ama o 53 TL'yi vermemek için mücadele ettim sonuçta mevzuata aykırı bir vergiydi 75 Euro üzeri değildi.

Size tavsiyem süreç sıkıntılı bile olsa haksız vergilere itiraz edin ki böyle kafadan gelişigüzel vergilendirmesinler.

• quote:

Orijinalden alıntı: GAMEHUNTER

Bende Banggood sitesinden aldığım 70 Euro değerindeki Syma X5SW Quadcopter için epey uğraşmıştım benim elden dilekçe verme şansımda yok Konya'dayım. PTT nin kurum içi Eposta servisi ile gönderdim.

Bekle Allah bekle derken o reklamasyon bölümü ile kanka olduk her gün telefonla arıyordum. Aradan 2 ay geçince benim şalterler attı. Posta Gümrük Müdürlüğü benim kargo içeriğini ayakkabı diye sisteme girmiş o yüzden bekliyormuş boşuna. İlgililere ulaşmak için Ankara Gümrük Bakanlığı'da dahil olmak üzere İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü vs.. derken Posta Gümrük Müdürlüğüne bağlanıp ilgililere ulaştım dilekçemin işleme girmesi içinde epey mücadale ettim. Sonra ne mi oldu itiraz dilekçemden 3 ay geçtikten sonra vergiyi iptal ettiler 60 kuruşa teslim aldım.

Dahası da var PTT bana 20 günden fazla bekletemeyiz depoda diye tehditler savurdu, hatta yurtdışına iade edilmiş havaalanından son anda çevirttirdim kargoyu. Kargo 3 kez İstanbul Konya arası gitti gitti geldi.

1000 dakikalık telefon görüşmesi yapmışımdır girdiğim sinir stres de cabası. Ama o 53 TL'yi vermemek için mücadele ettim sonuçta mevzuata aykırı bir vergiydi 75 Euro üzeri değildi.

Size tavsiyem süreç sıkıntılı bile olsa haksız vergilere itiraz edin ki böyle kafadan gelişigüzel vergilendirmesinler.

Ooo, bu yazıyı okuyana kadar aklımda birazcık da olsa itiraz etsem mi diye düşünce vardı, o da gitti. Bununla mı uğraşılır 50-60 lira için.
    Benim vergi de syma x8c için kesildi.

Siz galiba teslim almadan itiraz ettiniz, 3 ay da alamadınız drone u. İyi sabretmişsiniz.
    Ben drone geldiği gibi alırım, parasını da veririm. Ama daha sonra itiraz edebilmek için bir fax no - tel no bulabilirsem şikayet ederim. Ama önce bir elime geçsin ürün.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.