Şimdi Ara

GÜL HASTALIĞI(PİTYRİASİS ROSEA) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
4
Favori
160.973
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Neyseki, bu illet hastalıktan kurtulmak üzereyim, şu an sadece koltukaltımda kaldı, vücudumun diğer kısımlarında tamamen geçti çok şükür. İlaç vs. kullanmadım. Zamana bıraktım, biraz uzun sürdü iyileşme süreci ama kurtuldum. Herkese acil şifalar dilerim.
  • Allaha şükürl iyileştim 1 seneden daha fazladır hiçbir şey yok. Hepinize geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lod0ss -- 2 Ekim 2010; 1:59:19 >
  • yaklaşık 2.5 senedir ne olduğunu bilmediğim burnumda göz altlarımda sakal altlarına kadar inen alında çıkan anlamsız kızarıklarla boğuşuyorum kullanmadığım krem kalmadı en sondan bir önceki tanı gül hast. idi. Nizoral krem ve hipokort 0.5 krem karıştırılarak günde 1 sürmemi söyledi yanında da antbytk tetra 500 kullandırdı dr ve gerçekten geçti kurtuldum sandım yaz aylarında bende neredeyse yok gibi birşey güneşte iyi geliyor fakat bu kış başında tekrar nüksetti. Bu sefer bu ilaçlar hiçbir işe yaramadı kızarıklıklar arttı. Onlar arttıkça insaınında psikolojisi değişiyo zaten en son dedim amerikan hastanesine gidiyim. Dr. Bilgehan Yılmaz Hanımefendiye kontrole gittim. Kendisi bu hastalığın gül hast. değil seboreik dermatit halk dilinde egzama ya daha çok benzediğini söyledi ve ilaçlarımı değiştirdi. ağızdan alınan birşey içmeme gerek olmadığını söyledi. elidel krem ve bluecap krem verdi akşam ve sabahları kullanmam için. Neredeyse tamamen geçti şu an fakat ilaçlar biraz pahalı ama yüzde yüz geçirdi umarım tekrarlamaz 10 gün sonra tekrar kontrole gideceğim bu iki hastalık tamamen birbirinin içine girmiş ayırt etmesi çok zor kızarıklıklar çoğunlukta soğukta benim başıma geliyor ve sıkıntıyla daha da çoğalıyordu. Tavsiyem Dr. Bilgehan Hanıma gitmeniz kendisi çok iyi bir doktor muayene ücreti 190 tl biraz fazla ama özel sağlık sig. varsa kesinlikle gidiniz. İlaçlar dermatolojik ürünler olduğu için karşılanmıyor ama gülü sevmeyen dikenine katlanacak başka çaresi yok sağlıktan ö.değil

okumaktan sıkılanlar için

ilk tanı rosacea için nizoral+hipokort 0.5(kortizonlu uzun süre kullanmayın sakın kortizon iyi değildir) yanında tetra 500 mg antibiyotik hap

son tanı seboreik dermatit akşam elidel krem sabah bluecap krem

verildi son adres benim için daha mantıklı oldu hem kortizon yok hem ağızdan yutulan gereksiz antibiyotik yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trasher -- 5 Ekim 2010; 16:11:31 >

• Hastalıgı takmamak en önemli esas bu hastalıkta :) ben bu konuyu açtıgım zamanlarda aşırı takıyordum o yüzden de baya baya çıkıyordu heryerimde...o salak doktorların da devamlı verdiği kremleri sürüyordum geçiyor diye hiçbirşey de oldugu olmuyordu...Şu aralar tamamiyle azalmış bulunmakta nedeni sanırım stresten uzakta olmam :))
  • öncelikle tüm hasta arkadaşlarla yüce Allah'tan acil şifalar diliyorum.
    benim de annemde var bu hastalık.arada alevlenip bir kaç ay sonra hafiften kayboluyor.bu sıralar tekrardan hortladı.uzman bu hastalığın güneş, sıcak ve stresden alevlendiği söyleniyor. annemde bu aralar güneş gördü sanırım o nedenle çoğaldı. yukarıyda genenllikle nemlendirici ve güneş kremi önerilir.bakalım deneyelim ne olacak.
  • konu içinde iki ayrı hastalık birbiri içine girmiş, sanırım bunun nedeni ikisinede gül hastalığı denmesinden kaynaklanıyor. pitriasis rozea gövdede olur genellikle bir kez geçirilir pek tekrarlama eğilimi yoktur 2-3 ay kadar sürer, akne rozasea ise yüz bölgesinde olur bir kere çıtıktan sonra ömür boyu dönem dönem tekrar ederek sürer gider
  • Bu rahatsızlık bir arkadaşımın başına gelmişti. Doktoru; virütik bir hastalık, aynı uçuk virüsü gibi bünyeniz zayıfladığında ortaya çıkar demiş. Ve bir krem vermişti. Kullanırsan çabuk geçer kullanmazsan biraz uzun sürer ama geçer demiş. Kaşıntısı yoktu ve üst bedeninde çıkmıştı. Strese bağlı bir hastalık sanırım..
  • Bu hastalık bende tam olarak geçmedi arkadaşlar, ara sıra yine kendini gösteriyor. Dediğiniz gibi, artık buna %100 eminim yaz mevsimi ve stres bunun tetikleyicisi. Kışın neredeyse tüm lekeler geçmişti, şimdi tekrardan yer yer çıkıyor seyrek bir şekilde. Artık takmıyorum, bıraktım haline ne olursa olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Johnny B. Goode -- 30 Mayıs 2011; 16:09:59 >
  • kızım 7 yaşında. vücudunda önce isilik gibi sonra kızarıklığa dönen minik yaralar çıktı. doktora gitti alerji dedi. lordes şurup hipokort krem ve kaşıntı için jel başka bir krem verdi. tüm yeme içmeyi kesti yapay gıda olanları. dondurma bisküvi çerez yumurta. alerji diye hepsini kestik. 4 günün sonunda ilaçlar hiçbir işe yaramadı yaralar çoğaldı büyüdü kol altı boynu vücudunun ön tarafı birsürü yara oldu. çocuk olduğu için kızamık su çiçeği başka birşey de olabilir diye başka bir pediatriste gittik o bize Pityriasis rosea olduğunu dermatoloğa gitmemizi söyledi. bugün gittik dermatoloğa aynı teşhisi koydu. stres ve üzüntü dedi. 7 yaşında çocuk yaz tatilinde ne üzüldü anlamadık mızmız bir çocuk da değil. soğuk tutun hiçbir sabun losyon şampuan kullanmayın duru su ile yıkayın güneşe çıkmasın vs vs yukarıda anlatılanları anlattı. dermatolojide ki en önemsiz hastalık olduğunu tehlikeli bir yanının olmadığını söyledi. şurubu günde iki ölçeğe çıkarttı kaşıntı için. birde locoid lipokrem verdim.
    umarım geçer ve gelecek hayatında tekrarlamaz. herpes virüsünden bahsetti birde. aslında bi şekilde vücut bunu almış virütük olarak. fırsatını bulunca da bi şekilde vücuda yansıtıyor mu anlamadımmm....
    acaba üniversite hocalarına falan götürsek mi... bikaç gün tedaviyimi beklesek???
    çocuklarda bunu yaşayan varmı...
    nette okuduk ettik birsürü 10-35 yaş diyor. 7 yaş erken gibi geldi. acaba yanlış teşhis konulmuş olabilir mi???

• Cilt hastalıklarında maalesef ülkemizde nokta atışı yapıp karar veren doktorlar çok az. Bence de bir üniversite hastanesinde hocaya gösterin.

Bu hastalığın tek düşmanı stres. (En azından benim edindiğim gözlerimin sonucu böyle.) Ayrıca tanı da bu noktada önemli. Bu hastalığın ilk belirtisi madalyon büyüklüğünde genelde sırt veya göğüste ortaya çıkan ilk kızarık leke, sonradan tüm vücuda yayılıyor. Ben de fazla kaşıntı olmamıştı, yaradan bahsetmişsiniz, ben de ise sadece leke düzeyinde kalmıştı ve sadece gövde ve sırtta etkiliydi. Yaza doğru geçmişlerdi, bu hastalık genelde kış ve baharda hortlar. Doktor bana sentetik esaslı giysiler giymememi ve duş jeli kullanmamamı söylemişti. Ayrıca ben hiçbir ilaç vs. de kullanmadım.

Yaş konusunda ise 10-35 çoğunlukla görülen aralık olabilir, bunlar genelde istatistiki verilerin sonucudur, 7 yaşında ille de görülmeyecek diye bir durum söz konusu değil.

• 2 yaştan sonra çıkabilir, her nekadar stres sıkıntı densede aslında P. Rozea nın bununla bir ilgisi yoktur, sebebi bilinmez,virütik bir hastalık olduğu kanıtlanamamıştır, en önemli dikkat edilmesi gereken şey tahriş etmemektir, taşrih anlamında buluttan nem kapar, banyoda kesinlikle lif kullanmayınız, sıkı kıyafetler dahi giymemek lazımdır, genellikle 2 ay içinde geçer, nadiren tekrarlar, ama tahriş edilirse bu süre çok uzayabilir, yanlış teşhis ihtimali her zanan vardır ama çok düşük bir ihtimaldir dermatologlar bu konuda kolay kolay yanılmazlar, zaten teşhis için kan vs işe yaramaz ancak biyopsi alınırsa kesin teşhis konur bu da gereksiz bir işlemdir ancak uzamış vakalarda (6 aydan uzun) yapılması gerekir
  • bende de yaklaşık 2 haftadır aynı lekeler var,şimdilik sırtımda sadece ama kafayı yemek üzereyim kaşıntı ve yanmadan dolayı.yorumları okudum bayağı gıcık bişeymiş bakalım ne kadar sürecek
    herkese acil şifalar diliyorum.
  • Bu hastalığın nedeni sıkıntı, bunalma v.b psikolojik nedenlerdir.(Üniversite öğrencisiyken geçirdim final döneminde çok sayıda dersim vardı çok sıkıntıya soktum açıkcası kendimi tuvalette yolda v.s bile ders çalışıyordum ve müthiş bıkkınlık gelmesine rağmen çalışmaya devam ettim finalden sonra heryerimde bu zımbırtılardan çıktı.İlaç ile 2 haftada geçti tabi sınav sitreside bittiğinden iyileşme kısa sürdü) (Üniversite sınavı , vize ve finaller, edişe kaygı)Uzun süre geçmezse yada bulunduğunuz ortamda sürekli sizi rahatsız eden etmenler varsa ortamınızıda mecburen değiştiremiyorsanız psikiyatriste giderek yardım alabilirsiniz? Yada bulunduğunuz ortamda sizi sıkıntıya sokan etmenleri yok edin. Yada o ortamdan kendinizi uzaklaştırın..
  • üniversite hocasına gittik. klinikteki tüm doktorları çağırdı. "vaka" oldu çocuğum. tipik ptriasis rosea dedi. deri üzerindeki şekli çam ağacı yapısı döküntünün rengi şekli.... vs vs hatta vücuttaki yoğunluk çizgisi bile. döküntülerin takip ettiği yol....
    hiçbir şey kullanmayın dedi ilaç olarak hiçbirşeyi de yasaklamıyorum dedi .... bir seyri var bu hastalığın tavan yapacak sonra inişe geçecek ancak henüz pik yapmamış hala çıkışta dedi. 4-8 hafta dedi. bugün itibariyle sırtta başlayan o ilk yaranın üzerinden tamı tamına 3,5 hafta geçti. daha inişte değil. sırtında hiiçbirşey yok. boynu kolaltları ön vücudu poposu bacakları dizlere kadar diz altı bölgede birkaçtane yeni oluşmaya başladı. günlük durusuyla yıkıyoruz haftada bir dove sabunla yıkıyoruz lif vs kullanmıyoruz bebek şampuanıyla başını yıkıyoruz
    ilerleyen günlerde hastalığın seyrini anlatmaya devam ederim. umarım 8 haftada geçer 19 eylülde okul açılacak ne yapacağız bilmiyorum okullara kadar geçer inşallah...

bu arada sıpa doktorların konuşmalarını acaip kullanıyor stres üzüntü sebepli olabilir demişti doktorlar. istediği birşey olmayınca hemen hastalığa bağlıyor yaygarayı basıyor. kişiliği değişti çocuğun. kendince stres atmak için yoga yapıyor. akşama kadar çizgi film olsun istiyor. odası savaş alanına döndü. sabır diyoruz....

herkese geçmiş olsun acil şifalar ....

• quote:

Orijinalden alıntı: gurbuz-gurbuz

üniversite hocasına gittik. klinikteki tüm doktorları çağırdı. "vaka" oldu çocuğum. tipik ptriasis rosea dedi. deri üzerindeki şekli çam ağacı yapısı döküntünün rengi şekli.... vs vs hatta vücuttaki yoğunluk çizgisi bile. döküntülerin takip ettiği yol....
    hiçbir şey kullanmayın dedi ilaç olarak hiçbirşeyi de yasaklamıyorum dedi .... bir seyri var bu hastalığın tavan yapacak sonra inişe geçecek ancak henüz pik yapmamış hala çıkışta dedi. 4-8 hafta dedi. bugün itibariyle sırtta başlayan o ilk yaranın üzerinden tamı tamına 3,5 hafta geçti. daha inişte değil. sırtında hiiçbirşey yok. boynu kolaltları ön vücudu poposu bacakları dizlere kadar diz altı bölgede birkaçtane yeni oluşmaya başladı. günlük durusuyla yıkıyoruz haftada bir dove sabunla yıkıyoruz lif vs kullanmıyoruz bebek şampuanıyla başını yıkıyoruz
    ilerleyen günlerde hastalığın seyrini anlatmaya devam ederim. umarım 8 haftada geçer 19 eylülde okul açılacak ne yapacağız bilmiyorum okullara kadar geçer inşallah...

bu arada sıpa doktorların konuşmalarını acaip kullanıyor stres üzüntü sebepli olabilir demişti doktorlar. istediği birşey olmayınca hemen hastalığa bağlıyor yaygarayı basıyor. kişiliği değişti çocuğun. kendince stres atmak için yoga yapıyor. akşama kadar çizgi film olsun istiyor. odası savaş alanına döndü. sabır diyoruz....

herkese geçmiş olsun acil şifalar ....

Hocam moralinizi bozmak istemem ama bendeki nedense o ilk madalyon büyüklüğündeki lekenin çıkışından beri 2.5 yıldır devam ediyor. Tam geçiyor derken bir yerlerden çıkıyor. Şu an seyrekte olsa birkaç minik leke var. Ama o tavan yapma olayını geçirdim çok şükür, o sıralarda çocuğunuzun moralini iyi tutmaya çalışın, görünür yerlerde olabilirse kafasını takabilir. Bu arada doktor bana bir de baharatsız şeyler yememi söylemişti, gerçi pek dikkat de etmedim orası ayrı konu, :) bilginiz olsun diye söylüyorum. Geçmiş olsun tekrar, gelişmelerinizi gelecek aylarda yazarsanız sevinirim. Acil şifalar.

• en son yazdıktan sonra dahada şiddetlendi. demekki o zamanlar daha tavan yapmamış mış. özellikle bel bölgesi ve bel altı, poposu bacakları o kadar yoğunlaştı ki. gece yanığı gibi vücudunda açık yer kalmadı. sabun vs kimyasallarla yıkamadık. sadece duru su ile yıkadık. hiçbir ilaç kullanmadık. her dediğini yaptık ( bu iyi sonuç vermedi kişilik değişimine uğradı ama onu sonra düzelteceğiz ) haftada bir bebe şampuanı ile yıkadık saçını vücudunu sadece elle. lif vs kullanmadık.
    şimdiki durumuna gelince şükür bitti gibi. bacaklarında özellikle dizlerinde beyaz lekeler kaldı gibi. onun dışında vücudunda şükür birşey kalmadı. umuyorum gelecekte tekrarlamaz. herkese acil şifalar diliyorum yeniden....
  • Arkadaşlar, yorumların tamamını okudum. Sanırım aynı hastalıktan muzdaribim. Şöyleki; benim kollarımda, bileklerimde ve nadirem göğüs ve karında bu kızarıklıklar ve kaşıntılar oluyor. Ve bu döküntüler sebepsiz yere çıkıyor, durup duruken ve yine bir kaç dk sonra kayboluyor. Daha çok efor sarf ettiğimde, sıkılma/utanma gibi hislerin sonucunda bende çıkıyor. Doktora gittim, birisi gül hastalığı dedi, başka birisi sosyete uyuzu dedi, bir başkasıda egzema dedi. Ama her neyse geçmedi bu bende. Bazan belitirler aylarca olmuyor ama sonra yine çıkıyor. İşin garip tarafı doktora gitsem belirti yok ama güneşe çıksam bileklerim ve kollarımda kızarıklıklar çıkıyor ve felaket kaşınıyor. Bana sorarsanız doktorların bişe anladığı yok. Bir korkum var, bu döküntülerin karaciğerden kaynaklanması.
    Acaba sizdede bu döküntüler birden bire çıkıp kayboluyor mu? bende öyle oluyor..soğuk su ve ya soğuk hava kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltıyor bende. Kış aylarında, üşümeme rağmen yorgansız, üstüme hiç bişe almadan yatıyorum. Sıcak su çıldırtıyor beni. Yardım edin ne olur. İş yapamaz haldeyim. Yanıma patronum/müdürüm gelse her yanım döküntü oluyor. Uyuz gibi kaşınıyorum. Ne yapcam bilmiyorum. Ama sizdeki gibi yüzümde filan yok, saç diblerinde kaşıntı var.
    Herkese acil şifalar diliyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: berceste2534

Arkadaşlar, yorumların tamamını okudum. Sanırım aynı hastalıktan muzdaribim. Şöyleki; benim kollarımda, bileklerimde ve nadirem göğüs ve karında bu kızarıklıklar ve kaşıntılar oluyor. Ve bu döküntüler sebepsiz yere çıkıyor, durup duruken ve yine bir kaç dk sonra kayboluyor. Daha çok efor sarf ettiğimde, sıkılma/utanma gibi hislerin sonucunda bende çıkıyor. Doktora gittim, birisi gül hastalığı dedi, başka birisi sosyete uyuzu dedi, bir başkasıda egzema dedi. Ama her neyse geçmedi bu bende. Bazan belitirler aylarca olmuyor ama sonra yine çıkıyor. İşin garip tarafı doktora gitsem belirti yok ama güneşe çıksam bileklerim ve kollarımda kızarıklıklar çıkıyor ve felaket kaşınıyor. Bana sorarsanız doktorların bişe anladığı yok. Bir korkum var, bu döküntülerin karaciğerden kaynaklanması.
    Acaba sizdede bu döküntüler birden bire çıkıp kayboluyor mu? bende öyle oluyor..soğuk su ve ya soğuk hava kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltıyor bende. Kış aylarında, üşümeme rağmen yorgansız, üstüme hiç bişe almadan yatıyorum. Sıcak su çıldırtıyor beni. Yardım edin ne olur. İş yapamaz haldeyim. Yanıma patronum/müdürüm gelse her yanım döküntü oluyor. Uyuz gibi kaşınıyorum. Ne yapcam bilmiyorum. Ama sizdeki gibi yüzümde filan yok, saç diblerinde kaşıntı var.

sizin tarif ettiğiniz olay pitriazis rozea değil, daha çok fiziksel ürtikerlerden kolinerjik ürtikeri tarif ediyorsunuz, zor bir hastalıktır ve pek bir çaresi yoktur, ama karaciğer ile hiç bir ilgisi olmayan bir durumdur

• quote:

Orijinalden alıntı: berceste2534

Arkadaşlar, yorumların tamamını okudum. Sanırım aynı hastalıktan muzdaribim. Şöyleki; benim kollarımda, bileklerimde ve nadirem göğüs ve karında bu kızarıklıklar ve kaşıntılar oluyor. Ve bu döküntüler sebepsiz yere çıkıyor, durup duruken ve yine bir kaç dk sonra kayboluyor. Daha çok efor sarf ettiğimde, sıkılma/utanma gibi hislerin sonucunda bende çıkıyor. Doktora gittim, birisi gül hastalığı dedi, başka birisi sosyete uyuzu dedi, bir başkasıda egzema dedi. Ama her neyse geçmedi bu bende. Bazan belitirler aylarca olmuyor ama sonra yine çıkıyor. İşin garip tarafı doktora gitsem belirti yok ama güneşe çıksam bileklerim ve kollarımda kızarıklıklar çıkıyor ve felaket kaşınıyor. Bana sorarsanız doktorların bişe anladığı yok. Bir korkum var, bu döküntülerin karaciğerden kaynaklanması.

Minik kabarcıklar çıkıyor mu kaşıdığınız yerde?

• bizim rahatsızlığımız bitti gibi şu ana kadar tekrarlamadı da. yalnız hastalık bitti en son bacaklara sarmıştı. şimdi diz kapağının üstünden itibaren poposuna kadar bir sürü iz var özellikle arka kısımda. hatalık bitiminde tatile gitmiştik acaba güneştenmi oldu yoksa böyle leke kalırmı bu hastalıkta bilemiyorum ancak tekrar doktora gitmek gerekecek gibi.
    çünkü bayağı belli lekeler. büyüme aşamasında belki geçer ileride ama yine bi göstermek gerekir.
    sizlerde leke oldu mu acaba??
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.