Şimdi Ara

Güç kaynağının yetersiz kaldığını nasıl anlarız..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
25.230
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

agp 256 ekran kartı varken 512 ddr3 ekran kartı aldım

512 ram den 2 gb ram yükseltildi

kasa değişti yeni kasada 24 cm ve 2 adet 12 cm fan var

cd rom dan : dwd rw ye geçildi

hdd değişti sata 120 den sata 2 320 gb ta

ışıklı klavye alındı

değişmeyen tek şey power suply 300 wat lık bu sisteme yetersiz kaldığını nasıl anlarım

benim fikrim

mesela bir dwd yazarken olsun yada dwd oyun yüklerken... müzik açtığımda pc de donma oluyor ses de

en cok wat çeken dwd rw olduğu için yetersiz kalıyo düşüncesindeyim sizce değiştirmelimiyim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musty578 -- 22 Nisan 2009; 10:14:11 >

• En çok Watt çeken DVD-RW değildir. Ekran kartları optik sürücülerden daha fazla güç tüketir.

Güç kaynağın uyduruksa üzerinde 300W yazıyorsa bile gerçekte 150W veriyor olabilir bu sebeple seninki gibi ortalama bir sistemde bile sorun çıkabilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: okean

En çok Watt çeken DVD-RW değildir. Ekran kartları optik sürücülerden daha fazla güç tüketir.

Güç kaynağın uyduruksa üzerinde 300W yazıyorsa bile gerçekte 150W veriyor olabilir bu sebeple seninki gibi ortalama bir sistemde bile sorun çıkabilir.

işte nasıl bi sorun çıkartır onu merak ediyorum tek sorunu yazdım zaten
  • aldığın ekran kartının modelini söylersen daha doğru bir yorum yapabiliriz.
    ama bana kalırsa en kısa zamanda 400-500 wattlık bir güç kaynağı almalısın sisteminin selameti için, yoksa parçalar cayır cayır yanar dandik güç kaynağı yüzünden...
  • ekran kartı markası önemli
  • shaphire hd 3650 ddr3 agp 512 mb
  • Her ne olursa olsun gerçekde olsa 300 watt psu yetersiz.

Güç kaynağının yetersizliği;

1- 3.3 volt, 5.0 volt ve 12 volt bunlardan her hangi birinde sürekli dalgalanma veya normalin altında olur. Mesela 12 volt olmazda 11.80 - 11.70 olur.

2-Tam performas gerektiren durumlarda cpu sıcaklığı normal olsada pc nin reset atması veya klitlenmesi
  • quote:

Orjinalden alıntı: krm-iks

Her ne olursa olsun gerçekde olsa 300 watt psu yetersiz.

Güç kaynağının yetersizliği;

1- 3.3 volt, 5.0 volt ve 12 volt bunlardan her hangi birinde sürekli dalgalanma veya normalin altında olur. Mesela 12 volt olmazda 11.80 - 11.70 olur.

2-Tam performas gerektiren durumlarda cpu sıcaklığı normal olsada pc nin reset atması veya klitlenmesi

öyle bi sorunum yok...

başka aklınıza gelen ne gibi tepkilere yol açar mesela yetersiz power suply
  •  Güç kaynağının yetersiz kaldığını nasıl anlarız..

bunlar en kötü ihtimaller, anakartda ki bileşenler yanabilir veya psu patlayabilir.

Hiçbir yer yanmaz psu aşırı yük korumasına da geçebilir.
  • Bilgisayarınız durduk yere kapanıyor, resetliyor yada donup kalıyorsa ilk etapda güç kaynağınızın yetersiz olduğu düşünülebilir. Bu şekildeki birçok problemi sadece psu'yu değiştirerek giderdim
  • @musty578

hocam bence belirti aramkadansa bence kısa zamanda psu yu değiştirin 300 watt riskli
  • hocam ben 300w fsp ile 8600gt sonic + p4 3.0 presscott işlemci 2gb ram vs vs overclocklu cok rahat kullandım ki p4 core 2 duo çift cekirdeklerden daha cok güç tüketiyor 8600gt sonic+ ile 3650 hemen hemen aynı güçü tüketir ekran kartı harici güç istemedigi sürece 300w gercek power lar hemen hemen tüm sistemler için ideal dir ama psu kalite olsun
    dvd sürücü calıstırıldıgında benim kullandıgım butun sistemlerde donma oldu ama müzik için birsey diyemem power ın yetersizse oyunlarda kendini belli eder zaten donma resetleme vs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkaniq -- 25 Nisan 2009; 19:13:06 >
  • @volkaniq

güncel sistemler için 300 watt güç kaynağı yetersiz.

Bölümde defalarca tartışıldı düşük güç kaynağı kullanımı riskdir. %80-85 verimli en iyi kalitede 300 watt psu devamlı 240-250 watt güç verir.

Düşük güç kaynağı kullanıpda marifetmiş gibi anlatanlara ayrıca şaşırıyorum. Örnek olarak damarları tıkalı olan bir insanı yokuş da koşturursanız kap yetmezliğinden ölür. Bilgisyarda öyledir yetersiz güç psu yakar en kötüsü beraberinde anakart ve üzerine takılı olan bileşenleride yakar.

Yukarda belirttiğim resimdeki yanık anakartlar yetersiz güç kaynağı kullanımından kaynaklıdır.
  • hocam yanlısınız var asla boyle seyleri marifet olarak saymam ama verimlilik hesabınız yanlıs ayrıca bu sistemler o kadar güç isteyen sistemler degil herhangibir art niyetim yoktur ornek verirken ama 150w cekecek bir sistem e 300w yetersiz olamaz ki
  • quote:

Orjinalden alıntı: volkaniq

hocam yanlısınız var asla boyle seyleri marifet olarak saymam ama verimlilik hesabınız yanlıs ayrıca bu sistemler o kadar güç isteyen sistemler degil herhangibir art niyetim yoktur ornek verirken ama 150w cekecek bir sistem e 300w yetersiz olamaz ki

p4 3.0 presscott işlemci tam yükde 100 watt tüketir. Ki birde işin içine oc girince bu değer 125-130 ları bulur. Daha diğer bileşenleri saymadım.

Güncel işlemciler

Intel Core 2 Duo E6600 105 watt

Intel Core 2 Quad Q9650 132 watt

AMD Athlon 64 X2 6000 125 watt tüketir.

http://www.cpu-world.com/index.html
  • daha acık olursanız eger benim bir yanlıısm varsa düzelteyim milleti de yanlıs bilgilendirmeyeyim

http://www.pclabs.com.tr/2008/03/13/sapphire-ve-powercolor-radeon-hd-3650-incelemesi/7/ bu 3650 ddr2 sistem güç tüketimi tabiki ddr3 ve işlemci farkı olcaktır bir miktar malum c2d lar 65w üzerine tasarlanıyor bildiginiz gibi ayrıca verimlilik hesabı yapılmısmı belirtilmemiş ki büyük ihtimal yapılmamıstır
    EK GÜÇ GİRİŞ İSTEMEYEN ekran kartı kullanılacak sistemde 300w psu idealdir yetersiz degil ayrıca 12v kanalları da onemsizdir ekran kartının 5v a yukleneceginden
    tabiki butun bunlar kaliteli güç kaynakları için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkaniq -- 25 Nisan 2009; 19:35:44 >
  • aslında ben yazılımsal olarak nasıl anlarız bunu öğrenmek istiyodum ama sizin dediğiniz gibi oyun oynarken kitlenme resetleme gibi hiçbir sorunum yok 4 saat 5 saat oyun oynadığım olmuştur

herkez değiştirmemi söylüyo fakat 4 senedir codegen marka power suply ile hiç sorunum olmadı kaliteli suply alın diyorsunuz fiyatları anakarttan daha pahalı gerçekten gereklimi yani altlı üstlü adaptör görevi görmüyormu sonuçta.. belkide bu yüzden pahalı suply fiyatları herkez almak zorunda kalıyor

yani stabil bi şekilde çalışıyo pc ama çoğu kişi yetersiz diyo neden işte onu öğrenim bi.. zararı yok kaç aydır kaç senedir kullanıyorum :)

ilerde yanmasın diye almalısınız takmalısınız kaliteli alınki bozulmasın bunlar hurafe olmasın..

işlemciyi unutmuşum p4 3.00 işlemci var cpu-z programı ile bakıyorum core voltaj 1.328 v yazıyo..

peki şöyle yapim avometre var o iş görürmü dediğiniz bi yerden pc çalışırken gelen gücü öğrenim mesela
  • İşte senin ilacın burda aşşağıdaki linkten tüm bileşenlerini seç ve sana kaç W PSU kullanman gerekiğini söylesin,

http://net.cizgi.com.tr/site/psu.aspx
  • quote:

Orjinalden alıntı: TURK-ŞAD

İşte senin ilacın burda aşşağıdaki linkten tüm bileşenlerini seç ve sana kaç W PSU kullanman gerekiğini söylesin,

http://net.cizgi.com.tr/site/psu.aspx

eyw hocam bu iyi oldu 370w gereksimimi varmış en iyisi 400w lık bi pusuya geçme zamanı gelmiş hangi markayı tavsiye edersiniz

benim aklımda feal var mesela güvenilirmi sizce

yada aynı markaya devam codegen alıcam o kadar elektirik kesintisi falan 4 senedir tık demedi valla
  • güç tüketimi oyle hesaplanmaz ki zaten sistemin tüm bileşenleri aynı anda tam yük cekmez hadi ona da tamam da bu degerler nedir hangi 8800gt 200w hangi e6*** e8*** 100w bu nasıl bir psu hesaplama programıdır anlamadım hadi diyelim işlemci için oc li degerler verildi 8800gt nin 200w cekmesi olabilir mi 8800gt li sistemler 220w cekiyor bin tane inceleme var
    musty578
    senin sistemin 370w ın yanından bile gecemez iki dunya bir araya gelse 300w bile goremez ki oyle olsa codegen ile calıstırman mucize olurdu aynen üstteki resimler sende de olabilirdi
    şimdi gel gelelim niye kaliteli power
    elbette ki kullandıgın power ile sorun yasayacaksın diye birsey yok ama o power ın koruması yok ne olur bigun yüklenirsin ısınır ısınır voltaj bir oynar kanallara yuksek akım ya da yuksek voltaj ı bir verdimi aynen üstteki resimler kaliteli power da olmaz mı olur ama risk cok daha az bu power da 100 tane olursa kaliteli de 10 tane olur (psu bozulması olarak üstteki resimler kolay iş degil )
    ben olsam kaliteli bir 300w alırım keyfime bakarım alacaksam ha olurda ilerde sistem degişirim ek güç giriş isteyen kart alırım dersen o zaman 400w ve yukarısı tamam
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.