Şimdi Ara

#GTX 780 Tİ/780/TİTAN Referans Kartlara Yazılımsal Voltaj Uygulama Resimli Anlatım#

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
8
Favori
3.365
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar , Ref. PCB ye sahip GTX780 , GTX TİTAN , GTX780 Ti yada NCP4206 voltaj regülatörüne sahip diğer kartlara MSI After Burner yazılımı ile 1,3v a kadar gerilimi nasıl verebileceğimizi anlatacağım. Normalde official olarak +37mv verilebiliyor buda 1,15v olan def. gerilimi 1,187v a yükseltiyor fakat bios mod yapıldığında 1,212v a kadar çıkarabiliyordum ama artık tüm bunlarla uğraşmadan direkt olarak 1,3v gerilimi karta yazılım ile uygulayabileceğiz , biz AB dan 1300mv verdiğimizde karta giden gerilim 1,325v civarı olacaktır. Bu işlemlere başlamadan kartınıza modlu biosl flashlamanızı öneririm çünkü power limit sebebiyle hız ve voltaj düşümlerinin önüne geçebilmemiz bios flashlamamız şart.

Tüm işlemler için gerekli dosyalar ve açıklamaları :

GTX TİTAN Özel Bios :

Default core clock: 1006Mhz
    Disabled boost
    Voltage unlocked 1.212v
    Default power target 350W with 125% slide = 439w
    Max fan speed adjustable to 100%

--------------------------------------------------------------------

GTX 780 Ti Özel Bios :

Default core clock 1045Mhz
    Disabled boost
    Voltage unlocked 1.212v
    Default power target 300W with 300% slide = 600w

GTX 780 Özel Bios :

Default core clock 1137Mhz
    Disabled boost
    Voltage unlocked 1.212v
    Default power target 340W

MSI AfterBurner v3 Beta17 :https://www.mediafire.com/?n9ga4vgm18mvnzp

Nvidia GPU Flash Tool ve bioslar :https://www.mediafire.com/?002o7ckn1mbvyo2

İşlem Adımları :

1-) Öncelikle sisteminizde Afterburner kurulu ise onu kaldırarak link verdiğim BETA 17 sürümünü kurun ve kurduktan sonra programı çalıştırmayın. Karışıklık olmaması için "C:\Program Files (x86)\MSI Afterburner\Profiles" dizinindeki "MSIAfterburner.cfg" hariç tüm dosyaları silin. MSI AfterBurner ı açıp Ayarlar dan şu kutuları işaretleyin sonra kapatın.

#GTX 780 Tİ/780/TİTAN Referans Kartlara Yazılımsal Voltaj Uygulama Resimli Anlatım#

2-) "C:\Program Files (x86)\MSI Afterburner\Profiles" dizinine gidin orada şu şekilde başlayan bir dosya oluştuğunu göreceksiniz "VEN_10DE&DEV_...."

3-) Windows Notepad a sağ tuş yapıp "yönetici olarak çalıştır" a basın

4-) "C:\Program Files (x86)\MSI Afterburner\Profiles" dizinindeki "VEN_10DE&DEV_...." başlayan dosyayı sürükleyip notepad ın içine atın ve en alta şu satırı ekleyin

[Settings]
    VDDC_Generic_Detection=0
    VDDC_NCP4206_Detection=3:20h

5-) Daha sonra notepad ı kapatın kaydedilsin mi sorusuna evet deyin.

6-) MSI After Burner ı çalıştırın ve şu uyarıya hayır deyin.

7-) After Burner açıldığında voltaj barında Auto yazıyorsa işlem başarılı demektir.

8-) Voltaj barını sona getirdiğinizde 1300 olacaktır buda 1,3v demek ve kartınıza giden gerilim yaklaşık 1,325v civarı olacaktır.

--------------------------------------------------------------

NVİDİA BİOS FLASH

Resimde gördüğünüz gibi öncelikle yedek isimli dosyaya çift tıklayarak mevcut biosunuzun yedeğini alıyorsunuz sonrasında kartınız için uygun olan dosyaya çift tıklayarak modlu biosu kartınıza atmış oluyorsunuz, yalnız bu işlem olmadan önce siyah ekranda size birkaç soru gelecektir "y" ye basarak geçebilirsiniz. Asus kartlarda bios koruması olduğundan Asus marka kart kullananlar da ilgili dosyaya öncelikle tıklamaları gerekmekte.

• Güzel rehber olmuş hocam elinize sağlık
  • Detaylı anlatımınız için teşekkürler.

Duruma göre bu kartlardan birine (780 - 780Ti) sahip olursam yararlanabileceğim bir konu olmuş.Artık tüm beklentim R9 290' nın özel soğutmalı modellerinin fiyatları üzerine, ona göre bir karar vereceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 26 Kasım 2013; 12:38:01 >
  • Yalnız 1.3 v muazzam bir değer , OC yapma konusunda bilgi sahibiyseniz , kartın default voltajlı max OC li performansının üzerine % 10+ artış koyulabilir ki bu da çok çok iyi
  • emeğiniz için teşekkürler birşey soracağım daha önceden dos ortamında önceden hazırlanmış usb bellekle boot edip nvflash ile bios atmıştım zamanında şimdi bu vermiş olduğunuz linkteki dosyaları masaüstüne çıkarıp windows ortamında mı yüklüyoruz işler bu kadar kolaylaştı mı bios atmada :) teşekkürler
  • Asus 780 direct cu ii ye bunu uygulayabiliyormuyum ? Referans pcb demişsin aklım karıştı?
  • 6x serisine neden olmuyormuş bu
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet1040

emeğiniz için teşekkürler birşey soracağım daha önceden dos ortamında önceden hazırlanmış usb bellekle boot edip nvflash ile bios atmıştım zamanında şimdi bu vermiş olduğunuz linkteki dosyaları masaüstüne çıkarıp windows ortamında mı yüklüyoruz işler bu kadar kolaylaştı mı bios atmada :) teşekkürler

evet tek tıklama ve "y" ye basarak bios atabiliyorsunuz DOS a gerek kalmadan
  • Güzel bir rehber olmuş.Artık kartımın yetmediği yerde uygularım.Sanırım bu işlem ile kartın sıcaklığı hava soğutma altında biraz yükselecek.Aslında havalar soğukken denenebilir.Eski asus 670 dc ıı 2 gb lık kartıma benzer bir buos mod yapmıştım.Tam mod sayılmazdı 1.212 v kadar çıkabiliyordu kart eski haliyle yani 1.162 mv da 1228 gören kart 1.212 v ile 1320 mhze kadar çıkmıştı ve stabildi.Havalar ısınınca yükselen kart sıcaklığı nedeniyle 1320 mhzde yazın stabil kullanamamıştım çünkü sıcaklık voltaj nedeniyle +10 c civarı yükseliyordu ayrıca vrm lerde small heatsink kaplı olduğundan daha çabuk ısınıyordu.Anlatılanlar güzel ama tavsiyem sıvı soğutma altında karta voltaj verilmesi her ne kadar dc ıı soğutmada olsa 1.3 v u kaldıramayabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: evohan

6x serisine neden olmuyormuş bu

Bu yöntem sadece NCP4206 ve türevleri için geçerli , Referans GTX680 de RT8802A yongası kullanılıyor ve buna da destek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH | equ*

Asus 780 direct cu ii ye bunu uygulayabiliyormuyum ? Referans pcb demişsin aklım karıştı?

Asus da regülatör olarak Digi+ Vrm var tam olarak neye karşılık geldiği bilinmiyor ama yukarıda anlattıklarımı bir deneyebilirsiniz. Eğer olmazsa birde şu komutu deneyebilirsiniz :

[Settings]
    VDDC_Generic_Detection=0
    VDDC_NCP4206_Detection=4:20h
  • B.M.W kullanıcısına yanıt
    adamsın valla.

ref 780 ile gpu 1241 de ram 7008 de kalmıştım voltaj yüzünden.

garantiyi bitirirmi bu işlem peki ?

birde yukarıda demişsin ref larda 1,187v diye.
    bu bende 1.2v geçende msj atmıştım sana hatırlarsan.
    bios dosyasını sana yollasam 1.2 olan voltaj ı 1.3 e getirmisin acaba ? açıkcası kendime güvenmiyorum bios modlama konusunda ama bios felan atarım daha öncede atmıştım.
    tek sorun 1.3v ı yapamam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Team NINJA -- 26 Kasım 2013; 19:18:54 >
  • Afterburner olayını bütün kartlara uygulayabiliyormuyuz?
  • güzelmiş şeytan dürtüyor xtreme III ü 780 e uygula ve bunu yap diye
  • quote:

Orijinalden alıntı: -erna-

güzelmiş şeytan dürtüyor xtreme III ü 780 e uygula ve bunu yap diye

sen birde bana sor bunu bende kararsız kaldım garantiyi yemeyelim bu şekilde ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Team NINJA

quote:

vidaların üstünde garanti sticker ı yoksa sorun olmaz aslında da kart bana yettiğinden bir de güç tüketimini yükseltmek istemediğimden +0mv ile kullanıyorum

• quote:

quote:

quote:

vidaların üstünde garanti sticker ı yoksa sorun olmaz aslında da kart bana yettiğinden bir de güç tüketimini yükseltmek istemediğimden +0mv ile kullanıyorum

varmı yokmu hiç bilmiyorum stickirler aldığım gün taktım kasaya ondan sonra hiç açmadım kasayı.
    adam herşeyi hazırlamış valla helal olsun bize dosyayı indirip tıklamak kalıyor sadece
    yukarda dediğim gibi.
    gpu:1241
    ram:7008

üstüne çıkmanın faydası olurmu ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

varmı yokmu hiç bilmiyorum stickirler aldığım gün taktım kasaya ondan sonra hiç açmadım kasayı.
    adam herşeyi hazırlamış valla helal olsun bize dosyayı indirip tıklamak kalıyor sadece
    yukarda dediğim gibi.
    gpu:1241
    ram:7008

üstüne çıkmanın faydası olurmu ?

onu bilemem ama çok olacağını sanmam
    bu tarz şeylerle beraber güç tüketiminin de ne kadar arttığına bakmakta yarar var bence en azından benim için güç tüketiminin ne kadar yükseldiği önemli

• quote:

adamsın valla.

ref 780 ile gpu 1241 de ram 7008 de kalmıştım voltaj yüzünden.

garantiyi bitirirmi bu işlem peki ?

birde yukarıda demişsin ref larda 1,187v diye.
    bu bende 1.2v geçende msj atmıştım sana hatırlarsan.
    bios dosyasını sana yollasam 1.2 olan voltaj ı 1.3 e getirmisin acaba ? açıkcası kendime güvenmiyorum bios modlama konusunda ama bios felan atarım daha öncede atmıştım.
    tek sorun 1.3v ı yapamam

1.3v u bios ile yapamayız burada bios atmamızın sebebi power limite takılmamak ve olası frekans düşümünün önüne geçmek yani boostu disable yapmak.

• quote:

Orijinalden alıntı: TurkishDrifter

Afterburner olayını bütün kartlara uygulayabiliyormuyuz?

sadece yukarıda adı geçen regülatör kartınızda var ise
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.