Şimdi Ara

GTX 460 - Darboğaz mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bugün Gigabyte'nin GTX 460 1Gb ekran kartını aldım fabrika çıkışı oc li gelen 715 clocklu olanı.Ancak gözüme takılan birşey var sebebini anlayamadım size sormak istedim.

GTX 460 - Darboğaz mı?

Furmark gpu stress test ile kartı test ederken çekirdeğin birisi %100 kullanıma geçiyor ama diğerleri yatıyor.Ayrıca oyunlarda da aynı konu mecvut.Herhangi bir oyun full ayarlarda açık iken alt tab ile masaüstüne gelip yöneticiyi açtığımda yine bir çekirdek %100 kullanımda oluyor.Acaba bu normal midir yoksa cpu nun ekran kartına yetişemediği anlamına mı geliyor?

Diğer bileşenlerim şu şekilde.

Q8400 @3.20 Voltajsız
    6 Gb Ddr2 1066 Mhz Kingston
    P5QSE2

• DARBOĞAZ OLMAZ BÖYLE SAĞLAM İŞLEMCİLERDE BENDE AMD X2 240'ı gxt 280 le kullanıyom full performans çalışıyo yani bi sorun yok kartta çok sağlam karttır gtx 460 GDDR 5 bellekleri düşünürsen e5200 bile sorunsuz çalışır gtx 460 la CPU genelde tüm yeni oyunlarda çevre detayını desteklemek için 100% kullanıma geçer..........

ANAKART:ASUS M4V68T-EPU-V2 (Tek Tuşla O.C,Butun sistemi voltaj yüksekliğinden koruma SIFIR zarar)
    İşlemci:AMD x4 240=e7xxx-e8xxx serisine karşı
    Ekran Kartı:Nvidia GTX 280 TWİN FROZER SPECİAL
    PSU:OCZ FATAL1TY
  • Darboğaz olması banada saçma geldi ancak kafama takılmıştı neden %100 olduğu.Zaten Crysis 2 yi yer yer 50 fps de oynuyorum darboğaz olsa 1680x1050 full ayarlarda bu fps ile oynayamazdım diye düşünüyorum
  • performas testleri ile karsılartır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dhsacit -- 14 Nisan 2011; 17:23:21 >
  • Tek çekirdeğin çalışıp diğerlerinin yatması oyunla ve programlarla alakalı. Her program ya da oyun işlemcinin bütün çekirdeklerine yüklenemiyor. Hatta çok azı bunu yapıyor. Ama o işlemciyle GTX460 sorun çıkartmaz. Ayrıca darboğazı anlamak için işlemci kullanımına değil, GPU kullanıma bakmanız uygun olur. Bunun için MSI Afterburner tarzı programlarının GPU Usage ve On-Screen Display özelliklerini kullanabilirsiniz. Oyunlarda genelde GPU kullanımı %90'ın üzerinde oluyorsa bir sorun yoktur. Tabi anlık olarak GPU kullanımının düştüğünü görebilirsiniz. Bu o sahneye özgü bir şeydir ve muhtemelen FPS çok yükseldiğinden artık arkaplandaki işlemlerin işlemciye kalmasına bağlı olarak düşüş görülür. Fakat bu bir sorun değildir, olması gereken normal bir durumdur. Darboğaz daha çok düşük FPS, düşük GPU kullanımında önem taşır.
  • Furmark ekran kartına yüklenen ve çok çekirdekten faydalanamayan (zaten gerek de olmayan) bir uygulamadır.

@altintasgurcan

3.2ghz'de çalışan 4 çekirdekli işlemci ile GTX460 pek sorun yaşamaz. Bu konuda içiniz rahat olsun.

@RaPHeLz_ÖzGüR

Ne yazık ki Athlon II x2 işlemci ile GTX280 seviyesinde bir kart darboğaz yaşar. Ayrıca Athlon II X2 işlemciler E7000 veya E8000'e rakip değildir. Onların rakibi alt seviyedeki E5000 serileridir. Eğer çok çekirdekli ve güçlü bir işlemciye geçerseniz durumu daha iyi anlayabilirsiniz.
  • @adilazimdegilx
    Furmak ile yaptığım testte gpu yu %99 kullanıyor.Yani anladığım kadarı ile iyi bir sonuç.

GTX 460 - Darboğaz mı?

@M@U
    Teşekkür ederim içimi rahatlattınız :) Voltajsız max 3.20 ya kadar çıkabildim %100 stabil olarak voltaj vermek istemiyorum.Darboğaz gibi bir sorunumda olmadığına göre gerek yoktur daha üstüne çıkmaya :)
  • Furmark'ta zaten ne olursa olsun darboğaza girmez. Oyunları referans alın. Yine de 3.2Ghz yetecektir.
  • Sevgili @..M@U

gtx 280 x2 240 la son derece uyum içinde çalışıyor ve çift çekirdekli fabrika çıkışlı 2.8 Ghz hıza sahip olduğu için intelin tüm çift çekirdekli işlemcilerine rakip yani eXXX seri 4 çekirdekli değilde eXXX çift çekirdekli işlemci serilerine rakip.......bu arada ekran kartım gtx 280 iyi/kötü yönleriyle bi yorum yapabilirseniz minnettar kalırım..........Sevgili Binbaşım......
  • quote:

Orijinalden alıntı: RaPHeLz_ÖzGüR

Sevgili @..M@U

gtx 280 x2 240 la son derece uyum içinde çalışıyor ve çift çekirdekli fabrika çıkışlı 2.8 Ghz hıza sahip olduğu için intelin tüm çift çekirdekli işlemcilerine rakip yani eXXX seri 4 çekirdekli değilde eXXX çift çekirdekli işlemci serilerine rakip.......bu arada ekran kartım gtx 280 iyi/kötü yönleriyle bi yorum yapabilirseniz minnettar kalırım..........Sevgili Binbaşım......

bu ne demek?
    islemciye fazla yük bindiren oyunlarda fps düsmeleri yasarsın
    4 cekirdelikli islemcide düsmeyecek fps x2 240da düser bu darbogaz degil midir?

• quote:

Sevgili @..M@U

Dostum yanlış anlama ama öğrenmen gereken çok şey var. Şimdi uzun uzun yazardım ama açıkcası çay keyfimi bozmak istemiyorum.

• evet M@U senden öğrenmem gereken çok şey var sen iyi bilgili birine benziyorsun ben zaten yeni atıldım bu işlere.. çayını içtikten sonra bi el atarsan SAYGI DUYARIM....
  • crysis oynarken benim işlemcinin 2 çekirdegide %100 çalışıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: adilazimdegilx

Tek çekirdeğin çalışıp diğerlerinin yatması oyunla ve programlarla alakalı. Her program ya da oyun işlemcinin bütün çekirdeklerine yüklenemiyor. Hatta çok azı bunu yapıyor. Ama o işlemciyle GTX460 sorun çıkartmaz. Ayrıca darboğazı anlamak için işlemci kullanımına değil, GPU kullanıma bakmanız uygun olur. Bunun için MSI Afterburner tarzı programlarının GPU Usage ve On-Screen Display özelliklerini kullanabilirsiniz. Oyunlarda genelde GPU kullanımı %90'ın üzerinde oluyorsa bir sorun yoktur. Tabi anlık olarak GPU kullanımının düştüğünü görebilirsiniz. Bu o sahneye özgü bir şeydir ve muhtemelen FPS çok yükseldiğinden artık arkaplandaki işlemlerin işlemciye kalmasına bağlı olarak düşüş görülür. Fakat bu bir sorun değildir, olması gereken normal bir durumdur. Darboğaz daha çok düşük FPS, düşük GPU kullanımında önem taşır.

• quote:

evet M@U senden öğrenmem gereken çok şey var sen iyi bilgili birine benziyorsun ben zaten yeni atıldım bu işlere.. çayını içtikten sonra bi el atarsan SAYGI DUYARIM....

PM'den sorarsanız daha iyi olur. Çünkü konu içine uzun uzun yazmak sıkıcı olabiliyor. Hem konunun seyri de değişmez.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.