Şimdi Ara

GTX 275 ile amd phenom 9550 uyumu. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
1.433
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • 1900x440Çok küçük olsa gerekHocam böyle bir çözünürlük yok, anladığım kadarıyla 1440x990 oynuyorsunuz. Ekran kartı alcaksanız bence yeni seriyi bekleyin, GTX 275'e vereceğiniz 450-500 lira ile 1-2 ay sonra HD 5xxx serisi alabilirsiniz, ki GTX 275'den çok daha performanslı olacak.

İşlemci Phenom I serisi dediğim gibi zayıf bi işlemci, Phenom II 940,955 almak çok daha mantıklı bence.
  • evet doğru 1440x900. Evet en mantıklısı yeni seriyi beklemek ve o kartla beraber işlemciyide değiştirmek. O zamana kadar yeni işlemci çıkarmı bilinmez ama tavsiye ettiğiniz işlemciyi alacağım kartla beraber.
  • Intel Core i5 leri Eylülde çıkarcak fakat AMD yeni seriyi ne yaptı hiç bilmiyorum.
  • @Tolga*
    hocam şöyle bir yazdıklarını takip ettim de, bana yanlış konudasın gibi geliyor.
    ne o e üst seviye işlemciler önermeler şu rezalet bu rezalet demeler?

adamın daha diğer bileşenlerini bile bilmeden nasıl böyle tavsiyelerde bulunuyorsun anlamadım.
    bırak boşver yanıltma arkadaşı yahu boşu boşuna masrafa sokacaksın adamı.

@halikarnas1970
    arkadaş sen bu konuda şu ana kadar tüm işlemci değişimi önerilerini sil ve unut, yokmuş gibi davran.
    ben şahsen uzun zaman AMD Phenom x4 9850BE ile ATI HD4870 ve HD4850 kullandım.
    bu darboğaz denilen olay bilmeyipte biliyorum diye geçinenlerin ağzında iyice öldürücü silah oldu valla.
    tabii inanırsan, bence kesinlikle inanma...
    işlemcin taş gibi, onu voltajsız 3,0GHz ufak bir OC yaparsan her oyunu kral gibi oynarsın.
    ama OC yapmasan bile hiçbir şekilde GTX275 e darboğaz yapmaz, hele de en yeni işlemci almayı gerektirecek kadar asla.

• Haklı da olabilirsiniz, ben görüşümü belirttim. Bence darboğaz yapcak.

Dediğim gibi ben hala dediğimin arkasındayım. Benim savunduğum asıl yorum şu idi. 9800GTX+'dan, GTX 275'e geçmek yerine; İşlemci değişimi daha yararlı olur mantığından gittim hala da arkasındayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IgorStravinsky -- 25 Ağustos 2009; 15:01:49 >
  • standart hızları yüzünden phenom serisi yavaş veya performanssız gelebilir . fakat 3 ghz hızına overclock yapılması halinde phenom II 940 işlemcisine performans olarak yaklaşır hatta bazı uygulamalarda aralarında fark bile olmaz

bir sitede yayınlamışlardı bunu 3 ghz overclocklu phenom ve phenom 2 940 aralarında test yapmışlardı sonuç olarak fazla cache ve mimariden dolayı azda olsa bir fark vardı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.Kahriman -- 25 Ağustos 2009; 15:05:42 >
  • Arkadaşların yaptıgı yorumlardan şunumu çıkartmam gerek aslında, biraz bekleyip yeni çıkacak ekran kartlarından orta halli bişey seçip, işlemciyi phenom 2 ile değiştirmek. ana karta ve ramlere dokunmamak. yorumlar farklı kafam karıştı doğrusu.
  • Ramlerini bilmiyorum, fakat benim yorumumu yanlış taraflara çektiler. Benim demek istediğim "GTX 275 alacağına, Phenom II işlemci al daha yararlı olur" idi. Hala da bu görüşteyim. Phenom I çok iyi olsaydı bütün yeni sistem toplayanlara Phenom II önerilmezdi. Herkes de Phenom II almazdı. Ben daha CPU bölümünde bi kişiye Phenom I önerdiklerini görmedim.

Yaptığım diğer yorum ise, GTX 275 e vereceğin parayı saklayıp orta halli HD 5830 veya 5850 almandı. Bunun da arkasındayım.
  • Tolga ramlarım kingston 4 gb 800 mhz. yorumların içinde teşekkür ederim ama 2 kez üstüste yanan hd4850 den sonra artık ati kart almayacagım ne kadar iyi olurlarsa olsunlar. 4850 yi 9800gtx+ ile değiştirdim zaten sonra. power suppy ise xsilence 580 watt. gtx serisini yada dediğin çıkacak yeni kartlar için yeterli olurmu sence?
  • 580W yeterlidir. Fakat örneğin HD 5870,5870x2, GTX 300 serisinin üst segmentden bişeyler alırsan o zaman yetmeyebilir. Ha orta halli alırım diyorsan gayet yeter 580W.

HD 4850'in neden yandı bilmiyorum fakat ATI'ye bu yüzden kin tutma bence. Bende kullandım 4850 ki çok da iyi gitti2. elden sattım forumdan birine hala kullanıyor o
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tolga*

quote:

Orijinalden alıntı: TURK-ŞAD

Şu iki linki incelemenizi öneririm,

http://www.guru3d.com/article/cpu-scaling-in-games-with-quad-core-processors/3

http://www.pclabs.com.tr/2009/02/25/core-i7-core-2-amd-oyun-sistemleri-karsi-karsiya/1/

işlemci değişimine gerek yok extra masrafa girmeden şu aşamada rahatlıkla oyunlardan üst düzey keyif alacaksın..

İşlemci düşük çözünürlüklerde darboğaz yaşatır, çoğu sitede ekran kartı testlerinde düşük çözünürlükler artık yapılmıyor nerdeyse 800*600 / 1024*768 gibi güncel oyun sistemlerinde minimum 1280*1024 çözünürlük tercih ediliyor ve AA&AF açmadan nerdeyse oyun oynamaz olduk burda işlemci sınır olmaktan çıkıyor artık daha üst düzey grafiklerde ise 1900*1080 ve 1650*1080 gibi çözünürlüklerde artık işlemci sınır olmaktan nerdeyse tamamen çıkar...

Yani CPU değişimine kesinlikle ihtiyacın şu an itibari ile yok....

Saçmalamayın. Core i7 ile ne alakası var olayın? Phenom 9550 var adamda ve değişmesi gerekiyor. Phenom I serisi tamamen rezalet. Core i7 ile karşılaştırmanın mantığı nedir yani? Sonrada kavga niye çıktı deniyor al işte.

Phenom II x4 940, 955 almak şu anda daha mantıklı olcaktır.

Anakartın AM2+, yani AM2,AM3,AM2+ işlemcileri kullanabiliyorsun.

benim ne yazdığımı bile anlamadan saçma sapan cevap yazmışsın, ben elindeki mevcut donanıma sadece alacağı ekran kartı ile kullanmasında hiçbir sakınca olmadığını hatta CPU değişimine gerek dahi olmadığını söylüyorum, verdiğim linklerde de bu tezi destekleyen incelemeler var

OYUN OYNAMAK AMACIYLA YATIRIM YAPILACAKSA EKRAN KARTINA BÜTÇE AYRILMALI CPU NUN OYUNLARDA ETKİSİ YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLERDE ÇOK AZDIR YADA YOKTUR DENİLEBİLİR,

Core i7 verdiğim linkin konusu olduğu için adı geöiyor ama sen herhalde benim core i7 önerdiğimi sandın yada yarım yamalak okuyup fikir yürüttün kendi aklınca

arkadaşım elindeki işlemciyi değiştirip masrafa girmene gerek yok mevcut işlemcinle almayı düşündüğün ekran kartını uzun yıllar mesut baktiyar kullanabilirsin tabii oyun dünyasındaki gelişmeler ne düzeyde olur bilemem ama mevcut günümüz şartlarında o işlemci ve ekran kartına sorun çıkartacak bir oyun yok henüz...

Yüksek çözünürlüklerde 19" üstü 22 ve 24" monitörlere 1920*1080 ve 1680*1050 çözünürlüklerde oyun oynayacaksan CPU sorun teşkil etmez tüm yük GPU yani ekran kartındadır.. verdiğim linklerde de bu tez doğruluğu teyit ediliyor...

Bu arada monitörün anladığım kadarı ile 19" yani max 1280*1024 ayarlarında oyun oynayacaksın ben senin yerinde olsam GTX 275 yerine GTX 260 almayı tercih ederdim F/P açısından...

Toparlarsam konuyu açana arkadaşım ekran kartından hariç olrak CPU yu da değiştirmene gerek yok.. CPU yeterli olacaktır... AMD 5600+ ile HD 4850 ile CRYSIS oyununu 4X AA açık yüksek ayarlarda 30FPS ile oynuyorum bunuda belirteyim 1280*1024 çözünürlükte...

PC LABS SONUÇ KISMI KONUYU ÖZETLEMİŞ ZATEN...

SONUÇ:

Ancak eğer oyun sistemi topluyorsanız ekran kartı baskın şekilde önem kazanıyor. Bir Core i7 yerine alternatif sistemlerimizden birini toplayarak cebinizde sakladığınız para, size rahatlıkla üst düzey bir ekran kartı aldırıyor ve bu şekilde daha yüksek ayarlarda daha fazla FPS elde ediyorsunuz. Bu tanım önemli. Okuduğunuz işlemci incelemelerinde ve testlerde kullanılan ayarlara dikkat edin ve karşılaştırmalarınızı ona göre yapın. Bizim sırf görmeniz için dahil tuttuğumuz düşük çözünürlük/düşük ayar testlerinde oyun oynamanın hiçbir anlamı yok. Yüksek çözünürlükte oynadığınızda ise ekran kartı sınırları, işlemci farkını hissetmenizin önüne geçme eğilimi gösteriyor: İşlemci limitini göremeden çok önce, ekran kartı limitine vurmuş oluyorsunuz.

Bu incelemede topladığımız sistemlerde, GeForce GTX 280 ile en büyük kazancı sağladık. İşlemci değiştirmek GTA 4 dışında o kadar getiri sağlamadı. Hatta GTA IV dışındaki denemelerde Athlon X2 7750 BE'nin fiyat avantajıyla öne çıktığını görüyoruz. Bir tek GTA IV için, ekran kartına yatırım koşulunu yerine getirdiğiniz sürece işlemciyi de yükseltebilirsiniz. Bununla birlikte eğer ekran kartıyla işlemci arasında bir tercih yapmanız gerekiyorsa oyun sisteminde ekran kartını tercih etmelisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TURK-ŞAD -- 25 Ağustos 2009; 22:10:51 >

• Turk-şad aydınlatıcı bilgilerin için cok teşekkür ederim. Bişey soracagım sana. İşlemcimi değiştirmeden 275 yada dediğin ekran kartı yerine 1-2 ay bekleyip arkadaşların dediği yeni nesil ekran kartlarını beklemelimiyim? performansları cok farkedermi. yeni çıkacak kartların fiyatlarını bilmiyorum ama gtx275 450 tl civarı. ne yapmak mantıklı olur monitörüm 19 inç ve max 1440x900 cözünürlük destekliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halikarnas1970 -- 25 Ağustos 2009; 22:42:39 >
  • Benim şahsi görüşüm yeni nesil kartların piyasaya çıkmasına artık sayılı günler kalmış bu dönemde eğer zorunlu değil iseniz, bekleme şansınız var ise kesinlikle ekran kartı almayın derim, çünkü 10 eylül de ATI yeni nesil kartlarını piyasaya sürecek, bu kartlar piyasaya eğer gelen duyumlar doğrultusunda 299$ seviyesinden giriş yaparsa şuan ki kartların fiyatlarında gerçekten çok güzel indirimler görebiliriz..ATI böyle bir senaryo ile piyasaya giriş yaparsa NVIDIA yeni nesil kartlarını kasım-aralık gibi piyasaya sürebileceği söylentisi de doğru çıkarsa GTX serisinde de çok güzel fiyat indirimleri olacaktır..

Benim sana tavsiyem beklemen yönünde zaruri bir değişim söz konusu değil ise, ben ciddi fiyat indirimleri görebileceğimizi düşünüyorum....

• Elinizdeki kart guzel bence islemciyi degistirin, 3-4 ay sonra ekran karti fiyatlari innince de e.karti alirsiniz
  • darboaz yaşamadım overclock yapınca
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.