Şimdi Ara

Gtx 1070 ve Core i5 3570k İşlemci uyumu hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
1.454
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle iyi günler dilerim, intel core i5 3570k işlemci ve Asus Gtx 1070 Strix ekran kartı kullanmaktayım, ekran kartım güçlü sayılabilecek bir kart olmasına rağmen bilgisayarımdan istediğim verimi alamıyorum, yaşadığım sıkıntılar son çıkan bazı oyunlarda fps dengesizliği, 38-50 fps arası gezinme, 1 sn lik takılma vs. gibi, aklıma gelen sıkıntı işlemcinin ekran kartına darboğaz yaptırıyor olması, bu konuda fikir ve tavsiyeye ihtiyacım var, 3570k işlemci artık günümüzde 1080p, 60 fps, orta-üst detay seviyesi için yetersiz bir işlemcimidir ? eğer işlemci günümüz koşullarında yetersiz ise bu durumu bir miktar overclock ile düzeltebilirmiyim ? , yada sistemimden bir kaç parça değiştirecek olursam çok masrafa girmeden 1080p, üst grafik detayları, 60 fps oyun oynayabilmek için aşağıda yazılı bilgisayar donanımlarından hangilerini değiştirerek düzgün 60 fps oynatabilecek bir bilgisayar kurabilirim, teşekkürler.

Kullanmakta olduğum bilgisayar donanımları

İşlemci : Intel Core i5 3570k
    Anakart : Asus Maximus V Gene
    Ram : 8x2=16 GB DDR3 1600 mhz
    Ekran kartı : Asus Gtx 1070 Strix
    Depolama : 120gb SSD disk + 2 TB sabit disk
    Monitör : Asus MG248Q 1080p, 24" 144hz monitör
    Güç kaynağı : Coolermaster 750w
    Soğutucu : Coolermaster Hyper 212 led

• O işlemciyi kullandım ve bugün için maximum gtx 1660 destekleyebileceğini düşünüyorum.
    Sisteminde yapabileceğin tek değişiklik, işlemcini ya 2. elde satıp ve yine 2. elden i7 3770k ile değiştirebilir veya takaslarsın başka yapabileceğin birşey yok.

Fakat yerinde olsam (ki yakın zamanda snn yerindeydim) board işlemci ve bellek şeklindeki takımını satar en uyguna i5 9400f veya amd r5 2600 lü bir sisteme geçerdim, benim için pc oyun odaklı olduğundan intel tercih ettim.

Video da i5 3570k nın işlemci zorlayan güncel bir oyunda nasıl yamulduğu görülüyor ki sottr da, hitman ve far cry nd da filan da aynı şekilde yamuluyor, stock 8400/9400 gibi işlemciler videodaki stok hızda çalışan 8600k dan farksız bir performans sergiliyor, uzun lafın kısası 4 çekirdekli işlemcilerin işi güncel oyunlarda bitti denilebilir.

• O işlemciyi kullandım ve bugün için maximum gtx 1660 destekleyebileceğini düşünüyorum.
    Sisteminde yapabileceğin tek değişiklik, işlemcini ya 2. elde satıp ve yine 2. elden i7 3770k ile değiştirebilir veya takaslarsın başka yapabileceğin birşey yok.

Fakat yerinde olsam (ki yakın zamanda snn yerindeydim) board işlemci ve bellek şeklindeki takımını satar en uyguna i5 9400f veya amd r5 2600 lü bir sisteme geçerdim, benim için pc oyun odaklı olduğundan intel tercih ettim.

Video da i5 3570k nın işlemci zorlayan güncel bir oyunda nasıl yamulduğu görülüyor ki sottr da, hitman ve far cry nd da filan da aynı şekilde yamuluyor, stock 8400/9400 gibi işlemciler videodaki stok hızda çalışan 8600k dan farksız bir performans sergiliyor, uzun lafın kısası 4 çekirdekli işlemcilerin işi güncel oyunlarda bitti denilebilir.

• i5 3570k, gtx 1070'e baya darboğaz yapıyormuş.
    Video da GPU kullanımlarını takip edersen de bariz görülüyor.
    Gtx 1070 ve Core i5 3570k İşlemci uyumu hakkında

• quote:

Orijinalden alıntı: Conar-XP

O işlemciyi kullandım ve bugün için maximum gtx 1660 destekleyebileceğini düşünüyorum.

i5 4670K içine aynı şeyler mevcut mu? Bilgilendirirseniz sevinirm

• Hocam naptın sen 3570k ile kullanılır mı hiç o git sen onu 3770k ya yükselt

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Conar-XP kullanıcısına yanıt
    Hocam ona 1660 bile fazla gelir aslında ya.

• dokuzkuyruklu-_- kullanıcısına yanıt
    Mevcut, i3 9100 bile 1 tık fazla performans verebilir 3570/4670k gibi işlemcilerden fakat 4 çekirdekli işlemciler için 1660ti 1070 ve üzeri fazla geliyor.

Max 1660 kullanılabilir, kısaca günümüzde 4 çekirdekli intellerle rx570/580/1060 gibi kartlar sorunsuz kullanılabiliyor, bu işlemciler o.c ile filan max Rx590/1660 gibi kartların kullanımına zorlanabiliyor fakat okadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Conar-XP

Mevcut, i3 9100 bile 1 tık fazla performans verebilir 3570/4670k gibi işlemcilerden fakat 4 çekirdekli işlemciler için 1660ti 1070 ve üzeri fazla geliyor.

Max 1660 kullanılabilir, kısaca günümüzde 4 çekirdekli intellerle rx570/580/1060 gibi kartlar sorunsuz kullanılabiliyor, bu işlemciler o.c ile filan max Rx590/1660 gibi kartların kullanımına zorlanabiliyor fakat okadar.
    Hocam forumda fx 8350 ile 1070 kullanan vardı. Bence 4. nesil K serisi işlemcilerle full hd de kullanılabilir yayın vs açmayacaksanız.ki ileriye dönük işlemci değişikliğinde 1070 üzmez.
  • dokuzkuyruklu-_- kullanıcısına yanıt
    Kullanan tabiki olabilir ama 1080p de bu işlemcilerle 1070 gibi bir karttan yeterince verim alamaz, güncel oyunlara bakıncada oyunların bir çok yerinde bu işlemciler baya çakılabiliyor yani akıcılığı baltalıyorlar, şimdi 3500k oyunda yamuluyorsa 4500k nın yamulmaması gibi bir durum olamaz çünkü yıllardır intel her yeni seri 1 işlemci çıkarttığında hatırı sayılır siteler önceki seri ile kıyaslamalarını zaten yapıyorlar ve herkes intelin öyle büyük sıçramalar yapmadığını çok iyi biliyor, etrafta rekabet olmadığından heğimiz öğrendik, mesela aşağıda eskilerden digital foundry tarafından yapılmış 1 test var, orada i5 4500 değil 4600K var dönemim güçlü 1 kartı ile alınan test te durum net olrk görülüyor, yani 3500 ile 4500 arasında arada öyle kaydadeğer 1 farkın olmadığı.
    Biz burada i5 leri konuşuyoruz haliyle sen 4. nesil dediğinde ben i5 4570k/4670k/4690k gibi modelleri baz alıyorum, yani i5 3570k nın üzerine 4570k-4670k yı koyup sonra videodaki 4690k yı baz alırsak her seride nekadar gelişmiş/ne fark olmuş daha net görebiliyoruz.

Bana göre bahsettiğin işlemcileriyle 1070 veya dengi 1 kart kullananlar bunu illaki mecburiyetten kullanıyorlardır, ona tutup kullanamazsın diyemeyiz ama sıkıntı yaşayıp yaşamadığını o kullanan zaten bilir ve haliyle kullanmak kendi tercihidir.

Başka 1 durum biz güncel oyunlardan bahsediyoruz, belli dönem öncesi oyunlarda rahatsızlık derecesinde sıkıntılar yaşanmayabilir belki ama yeni oyunlar daha fazla (çoklu) çekirdek kullanmaya başladılar, bunn arkasında tabi multiplayer gibi 1 durum var, haliyle oyunu yapan firma eğer oyun'u online destekli ise oyun'unu otomatik olrk çoklu çekirdeğe göre optimize ettiğinden, o oyunu single bile oynasan çok fazla 1 kazanım elde edemiyorsun ve teknoloji bu yönde ilerlediğinden güncel olrk SP oyun yapanlar'da çoklu çekirdeğe odaklı oyun üretiyorlar.

Ve bu arada teknoloji'de gelişti yeni kartlar çıktı, bu kartları besleyebilecek işlemciler günümüzde çekirdek performansı arttırmak yerine çoklu çekirdekle çözüm getirdikleri için bu konuda yapılabilecek bişey kalmadı, zaten bugün sistem toplamak isteyen günceli takip etmek durumunda olduğundan minimum 6 çekirdekli toplamak durumunda, eskileri kullananlar ise sistemlerini upgrade etmeden güçlü kartlara yöneldiklerinde, güncel oyunlarda karşılarına çıkacak manzaradan rahatsız olup mecburen upgrade'i seçeceklerdir, çünkü er yada geç bu zaten olmak zorunda kalınıyor.

• Şana su kadarını soyleyim 7700k 1070 i bf1 de 64 kişilik maplerde besleyemedi . 3770k alıp masraf yapma 4/8 devri bitti ufak tefek işlemci istemeyen oyunlarda 4/8 biraz daha götürür ama oda omurunun sonuna yaklaşıyor. 4/4 zaten bitti. Intel 10000 serisinde i3 leri 4./8 olarak piyasaya sürecek .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • boss06 kullanıcısına yanıt
    katılıyorum. 4 8 ryzen 1400 işlemcim var. bf1 de bayılıyor. ucu ucuna yani. gtx 1060 3gb ile kullanıyorum.

• Değerli kardeşim. senin işlemci olarak 6/12 kurgusundan başka geçebileceğin bir seçenek yok. O da minimum rahatlık için. 4/8 işlemciler artık intelin ürün gamına göre bile i3 işlemci. Peki bu neden böyle oldu? Çünkü 1 yıla ps5 geliyor. Sakın ola ki 6/6 ya da 4/8 işlemci alma. Sat anakartı işlemciyi AMD tarafına geç kafan rahat etsin. İntelin saçma sapan fiyatlarına ve yetersiz ürün gamına mecbur kalma

Edit: alıntı yanlış kişiye geldi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 19 Ekim 2019; 2:27:32 >
  • Öncelikle vakit ayırıp konuya cevap yazdığınız için hepinize teşekkür ederim, sizlerinde belirttiği gibi galiba en iyi opsiyon anakart,işlemci ve ram üçlüsünü değiştirmek olacaktır, buna istinaden hiç hesapta yokken sanırım 3000-4000 TL arası bir bütçe ayırmam gerekecek bu donanım değişikliği için, şu an kullanmakta olduğum anakart ve işlemciyi yanılmıyorsam 2012 yılından bu yana kullanmaktayım sanırım artık ömrünü doldurdu, iş yoğunluğu ve vakit azlığından dolayı çok sistem değiştiren ve bilgisayar piyasasını takip eden birisi değilim kasayı kurup, kapatıp aksilik olmazsa 4 sene sorunsuz kullanmak istiyorum, beni 3-4 sene idare edebilecek bir sistem önerisi vermenizi rica ediyorum, bilgisayarı kullanım şeklim akşamları maksimum 2-3 saat oyun oynamak ve film izlemek şeklindedir, rica etsem maksimum 4000 TL civarına bana anakart,işlemci,ram ve ssd disk önerisi verebilirmisiniz ?, platform konusunda ise çok kararsız kaldım sanırım Intel yeni nesil işlemcileri 2 ay'a kadar ülkemize gelecektir, acaba bekleyip onları da görsem mi ? yoksa Amd tarafına mı yönelsem, Amd toplayacak olursam İşlemci,anakart ve ram önerileriniz nelerdir ?

toplayacağım sistemde aradığım özellikler
    1080p üst grafik detay ayarlarında 60 fps oyun oynatabilmesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyperV -- 19 Ekim 2019; 13:7:1 >

• HyperV H kullanıcısına yanıt
    Günümüz de en cüzi intel sistem için MSI MAG B365M MORTAR 600-700TL civarı, i5 9400F 1000TL civarı, 2x8=16gb 500TL civarına yani bu 3'lü 2000~2200TL civarına mâl oluyor.

AMD sistem için ise bellekleri 3200mhz de kullanmak için minimum B450 chipsetli anakart orta ayar birşey olrk MSI B450-A PRO AM4 yine 700TL civarı
    Ryzen 5 2600/2600x gibi işlemciler 1000TL Ryzen 5 3600 ise 1500TL civarı, yine 16gb 3200 dual kit 500TL civarına desek oda 2200 yada Ryzen 5 3600 tercih edilirse 2500~2600TL gibi fiyatlara çıkar.

Video da ki kart RTX 2080 Super ve test hem 1080p hemde 1440p de yapılmış.

• Tekrardan merhaba öncelikle çok teşekkür ediyorum yardım ve önerileriniz için, sanırım işlemci olarak AMD Ryzen 3600 ve x570 çipsetinde bir sistem toplayacağım, sizden ricam buna ek olarak X570 çipsetinde bir anakart (tercihim Asus markasından yana) ve anakart ile uyumlu 32 GB Ram önerisi verirmisiniz ? esasen yıllardan beri Intel sistem kullanan birisi olarak gönlüm Intel'den yana fakat Intel yeni işlemcilerin çıkmasına biraz daha süre var diye biliyorum ve eski nesil Intel işlemciye de, Amd'nin yeni nesil işlemcisi varken daha fazla para vermek pek içime sinmiyor.
    Anakart önermek üzerindeki chipset ve marka belirli ise yersiz olur, çünkü bu anakarta neler takacaksın yada bir anakarttan neler beklersin o senin tercihin olur, çünkü anakartlar bu giriş çıkış portlarına göre filan fiyatlanırlar, yani atıyorum fazladan 1 ethernet ve usb port sayıları / tipleri, wifi gibi I/O extra çıkışlar/özellikler gibi detaylara göre fiyat olrk şekillenirler, belirli bir chipseti kullanan anakartlar arasında (örneğin x570 çhipsetli) performans farkı yoktur, bu sebeple anakartı kendi özellik tercihine yada bütçene göre kendin tercih etmen en güzeli.
    Ram olrk Gskill, Corsair, Kingstone, Crucial markaları uyum açısından en iyi markalar, bu markaların bellek desteği anakart üreticisi tarafından bios ile sağlanıyor, anakart destek listesine anakartın sitesinden anakart modelini aratıp desteğine bakabiliyorsun, bu destek listelerinden bahsettiğim yoğunluk ilk 2 markada öne çıkıyor, ram seçerken düşük gecikmeli (örneğin CL 15-16 gibi) minimum 3000 ideal olrk 3200mhz ve üzeri bellek (bütçeye göre) tercih etmek gerek, öneri yaparken ortada 1 bütçe yoksa insanlar uçabilir yani hayalindeki anakartı & belleği hiç 1 detayına uyumuna bakmadan sana tavsiye edebilir, o açıdan bence bunuda kendin belirlemen en güzeli.

Kısaca ben tavsiye vermek istemiyorum.
    Fakat ille de tavsiye istersen forumda sistem tavsiyeleri bölümünde 1 bütçe belirleyerek konu açar tavsiye alıp değerlendirebilirsin.

• Conar-XP kullanıcısına yanıt
    Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Hiç önmli değil, belki pek yardımcı olamadım ama hayırlısı olsun.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.