Şimdi Ara

GTA V dünyanın en çok satan dijital medyası oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 90’lı yılların sonunda kuş bakışı oynanan yapısıyla piyasaya çıktığında kimse Grand Theft Auto serisinin oyun dünyasının altını üstüne getireceğini bilmiyordu. 22 yıllık süreçte adeta evrim geçiren oyun bugün en çok satan dijital medya ünvanını aldı.

GTA V ne kadar sattı?

Yapılan açıklamaya göre GTA V oyunu toplamda 90 milyon satış ve 6 milyar dolar seviyesine ulaşarak dijital medya dünyasında bir rekora imza attı. Bugüne kadar ne bir film ne bir oyun ne de bir albüm bu denli yüksek satış rakamlarına ulaşabildi. GTA V yapımına en yakın oyun ise 26.5 milyon satışla Call of Duty: Modern Warfare oldu.

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Bununla ilgili hazırlanan görselde de dikkat çekeceği gibi daha önce GTA oyunları en fazla 27.5 milyon adetlik satış rakamına ulaşabilmişti. GTA 4 ise 25 milyonda kalmıştı. GTA V yapımının bir anda 4 kata yakın fırlamış olması dikkat çekici.

Elbette oyuna ayrılan bütçe inanılmaz boyutlarda. Geliştirme, dağıtım ve pazarlama olarak toplamda 265 milyon dolarlık bir bütçe söz konusu. Bu rakam Avatar’ın bütçesinden bile fazla. Sonuçta elde ettiği gelir de 3 kat fark atmış.

2013 yılında piyasaya çıkan GTA V oyunu Take Two hisselerine de tavan yaptırmıştı. Oyunun büyük başarısı sayesinde hisseler 13$’dan 4 yıl içerisinde 125$ seviyesine kadar çıktı. Hali hazırda hisseler 100$ civarında geziniyor. Yani oyun hissedarlara da önemli bir para kazandırdı.

• Hayatım boyunca eğlence için harcadığım en mantıklı 160TL. Yakında 100 milyon yapmak için cazip bir kampanya başlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 5 yılda 90 milyon adetlik satış bana o kadar da etkileyici gelmedi.

Call Of Duty'nin oyun isimleri farklı diye her yıl çıkardığı oyuna fark attı demek de yanlış. Call Of duty serisi 2013 yılından bu yana kaç kopya sattı mesela? Muhtemelen 100 milyonu geçmiştir rahatlıkla.

• quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

Hayatım boyunca eğlence için harcadığım en mantıklı 160TL. Yakında 100 milyon yapmak için cazip bir kampanya başlar.

+1 Beklemedeyim
    + Bannerlordda çıksa artık 5 yıl oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Erasmus78 kullanıcısına yanıt
    mantığın yanlış.
    cod her oyunu geliştirmek için tek tek bütçe pr vs ayırıyor gta5 tek bir oyun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fx_57,5 -- 9 Nisan 2018; 13:27:9 >
  • Tabloda oyunun PC satışlarının toplam satışının %2.1 i olduğu gösteriliyor bana çok saçma geldi açıkçası.

• Allons-y kullanıcısına yanıt
    O tablo kutulu ürünler üzerinden yapılmış olabilir. Başka bir mantıklı açıklama bulamadım.

• 60 doların sonuna kadar hak ettiği ve vaktinizin eğlenceli geçirtebilen oyundur

Arkadaşlarınızla oynuyorsanız sohbet ve oyun baya sarıyor ve saatlerce oynayabiliyorsunuz

• Tebriği sonuna kadar hak ediyorlar Uzunca süre severek oynadığım bir oyundur GTA V.

Yalnız bu arada PC'de hile ve mod vakalarının önüne neden geçilmediği, hiçbir önlem alınmadığının sebebi şimdi belli oldu. Demek ki genel payın %2.1'ine sahip olunca hilecilerden mağdur oyuncuları pek önemsemiyor Rockstar
  • İyi de haberde edilen kârdan bahsedilmiyor. Yapılan toplam satış ve cirodan bahsediliyor.
  • hak ediyor kardeşim hala oyunun online bölümüne yeni etkinlikler geliyor..
  • Dikkatli bir şekilde inceleyen görecektir, çok büyük emekle hazırlanmış bir yapım. Halen de destek veriliyor. İnsanlar bu oyunu 2 hatta 3 platforma alıyorsa (Kaldı ki fiyatı da ucuz değil) bu durum oyunun gerçekten kaliteli olduğunu gösterir. Bence hak ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bkaakco -- 9 Nisan 2018; 15:34:7 >
  • Oyun dünyasının acizliğini gösteren bir tablo.

Gta v gibi içi boş bir oyun açık ara farkla en çok satan oyun oluyor. Witcher 3 gibi buglarla dolu bir oyun modern dönemin en sevilen yapımı oluyor.

Dipçe: iki oyunuda 100 saat civarı oynadım. Witcher 3 ü deli gibi severim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheNewAtilla

Oyun dünyasının acizliğini gösteren bir tablo.

Gta v gibi içi boş bir oyun açık ara farkla en çok satan oyun oluyor. Witcher 3 gibi buglarla dolu bir oyun modern dönemin en sevilen yapımı oluyor.

Dipçe: iki oyunuda 100 saat civarı oynadım. Witcher 3 ü deli gibi severim.
    Gta san andreas gibi bir oyundan sonra üstüne grafik dışında hiç bir şey ekleyememiş bir oyun. Üstelik bir eski sürümü olan Gta 4'ün fizik motoru bile bu oyundan iyi. Tüm bunlara rağmen çok fazla ilgi görmesi; güncel, popÜler, açık dünya oluşu ve bu açık dünyada modlarla birlikte yapılabilecek bir sürü aktivite olunca sattırıyor. Bugün san andreas'ın grafiklerini geliştirip tekrardan piyasaya versen yine bu kadar satar emin olun. Olay gta v oluşu, süper bir oyun oluşu değil, dışarıda takılabileceğin bir ortam oluşundan kaynaklanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 9 Nisan 2018; 17:41:17 >

• tostumm kullanıcısına yanıt
    yazdıklarına katılıyorum. artı olarak artık grafikleri de eski bu oyunun. battlefront'un yarısı kadar bile grafiğe sahip değil. gerçi oyun herşeyiyle eskidi. hala deli gibi satınca da mecbur kıyaslıyoruz.

sorun gta v'de değil zaten. sorun, piyasada rakip yok. gta'nın rakibi yok, bf'nin rakibi yok, cs'nin rakibi yok vs vs uzar gider bu liste. böyle oluncada oyun piyasası kısır döngüye giriyor. 20 yıllık oyunları hala oynar oluyoruz. sonra biraz eli yüzü düzgün oynanabilir seviyede witcher 3 çıkıyor insanlar ayıla bayıla oynuyor. niye, çünkü böyle başka oyun YOK. geri kalan herşey aynı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheNewAtilla

yazdıklarına katılıyorum. artı olarak artık grafikleri de eski bu oyunun. battlefront'un yarısı kadar bile grafiğe sahip değil. gerçi oyun herşeyiyle eskidi. hala deli gibi satınca da mecbur kıyaslıyoruz.

sorun gta v'de değil zaten. sorun, piyasada rakip yok. gta'nın rakibi yok, bf'nin rakibi yok, cs'nin rakibi yok vs vs uzar gider bu liste. böyle oluncada oyun piyasası kısır döngüye giriyor. 20 yıllık oyunları hala oynar oluyoruz. sonra biraz eli yüzü düzgün oynanabilir seviyede witcher 3 çıkıyor insanlar ayıla bayıla oynuyor. niye, çünkü böyle başka oyun YOK. geri kalan herşey aynı.
    Evet çünkü oyun dünyası gittikçe tekelleşiyor. Ea games-ubisoft bile desek zaten pazarın çoğunluğunu kontrol ediyorlar, bir iki stüdyo aradan sivrilirse bunlar gibi büyük yapımcılar ya alıp kendilerine ekliyorlar ya da alıp kapatıyorlar, geriye serbest kalan göze batmayacak kadar küçük yapımlar oluyor. O yüzden oynadım mı indie oyunlara bakıyorum. 8-16 bit grafiklerle mutluyum, en azından yeni ve deneysel şeyler görmek bu gerçek gibi gözüken fakat birbirini sürekli tekrarlayan oyunlardan daha iyi geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 9 Nisan 2018; 18:15:13 >

• tostumm kullanıcısına yanıt
    Farklı büyük yapımlar nadirde olsa çıkıyor. Mesela fortnite. Ama oyun çok iyi olunca da popüler kültür oyunu hiç edebiliyor. Epic games kostüm satacam diye her yeni kostüm eklediği zaman oyuna yeni buglar ekler oldu.

Vermintide mesela iyi. Ucuz ve lootbox falan yok.

• Bence hak ediyor.
    Director modu stres olduğum zamanlarda yarım saat açar oynarım.
    Grafikler tatmin edici, gerçek dünyada asla yapamayacağın şeyleri sunuyor.
    GTA V'den daha iyi, daha kaliteli bir araba oyun var "özellikle hikaye konusunda IV daha iyi V'den"
    Fakat şu noktayı kaçırıyorsunuz;
    En son ne zaman Witcher gibi bir orta dünyaya gidip at koşturdunuz? veya COD gibi dünyayı kötü adamların elinden kurtardınız?
    Aradaki fark o işte. Herkesin yılda en az bir kere düşündüğü "ya şu arabaya da şunu taksam iyi olur, şu herif beni sinir etti keşke üstüne sürebilsem" gibi absürd, mantık dışı şeyleri GTA ile istediğiniz gibi yapabiliyorsunuz...
    Tebrik etmek lazım. Piyasayı iyi analiz edip aynı oyunu 3 farklı platforma satıp parayı cukkaladılar...

• darkhair kullanıcısına yanıt
    Sorun zaten gtanın rakibinin olmayışı.

Bu arada araba ağırlıklı oynuyorsan gta falan hikaye, forza horizon oyna

• Gta 5 redux mod'a eşdeğer grafik kalitesini çıkarsa daha bile artar satışlar.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.