Şimdi Ara

GSS uygulamasından vazgeçilmelidir (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
172
Cevap
2
Favori
9.958
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
214 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bjkyener

Güven olmayan ülkeye hiç bir yabancı ülke yatırım yapmaz (%99 yatırımcı ülkeden kaçtı ...)

Köylü rahat ne hayvan besler ne de tarımla uğraşır eşek mi

Yeni asgari ücretten emekli olan kişinin maaşı 885 tl (Devlet Kazığı = Hükümet Kazığı)

Eğitim çöktü

Sağlık çöktü (Gelecek nesil %35 kanser olacağı kesin)

Terör Azdı

Adalet Çöktü

Siyaset Çöktü

Ekonomi Çöktü

1 - Devlet asgari ücreti arttırsa işsizlik artar Dolar Yükselir

2 - Devlet faizi arttırsa dolar düşer işsizlik artar 1 ay sonra tekrar dolar yükselir

3 - Devlet faizi düşürse dolar artar işsizlik artar

SONUÇ 123 : Alım gücü azalır - İşsizlik artar - Dolar Atar - Yatırımcı Kaçar - Halk koyun gibi melemeye başlar

Ya böyle boş boş konuşan, ezbere şeyler yazıp çizenlere sinir oluyorum.

Yabancı yatırımcının kaçtığı filan yok. Yabancıların bir eli yağda bir eli balda. Ne borsada kazandıkları için vergi ödüyorlar ne de ev alırken kdv ödüyorlar. Hayat onlara güzel.

Bu ülkeye kendi vatandaşları güvenmiyor. Yabancıların inanın güven konusunda sıkıntıları yok. Devlet her türlü kıyağı, ayrıcalığı onlara sağlıyor.

Dolar yükseliyor zam yapılıyor. Dolar düşüyor zam geri alınmıyor. Dolar yükseliyor yabancı yatırımcı parasını türk lirasına çeviriyor. Borsada kazandığını dolar düşünce dolara çeviriyor çifte kazanç sağlıyor. Yani millet hem dolar düşerken hem dolar yükselirken zarar ederken, yabancılar her iki durumda da kar ediyor.

Sağlık çökmüş, eğitim çökmüş, terör azmış yabancının umurunda mı? O parasına bakıyor.

O saydığın bütün meseleler milletin derdi.

Ağızlarından yerli ve milli lafı düşmüyor ama kırbacı hep yerliye vuruyor hükümet. Ne yalan söyleyeyim, pek de güzel yapıyor.

• Başıma bir şey gelmeyecekse sosyal devlete karşıyım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yillardir avrupadayim her izine geldigimde borcum birikmis oluyor , her seferinde karakoldu sgk vs bos beles borcu sildirmek icin ugrasiyorum yahu adamlara kirk sefer belirttim ben burada ikamet etmiyorum , yuklemeyein su borcu diye ama nalet burokratik sistem her seferinde magdur ediyor.Boyle sacma sistemi ne gordum ne duydum,sanane yahu adam istemiyorsa yapmaz sigortasini , istiyorsada kendine uygun yolunu bulur, hayat onun hayati , bu tatamen aymazlik , is bilmezlik , boyle bir dunya yok !
  • arkadaşlarımızın bir kısmı kendi ödedikleri sağlık sigortası primlerinden başkasının yararlanmasını istemediğini dile getirmiş ;

ama şu anki uygulamada başkalarına zaten yarar sağlıyorsunuz ; üstte yazdığım bir başka mesajda rakamsız olarak verdiğim örnekte ;

emekli olduktan sonra eşi ölmüş bulunan kadınlar , işi olmayan ve evlenmemiş kız çocukları , 25 yaş altında bulunan erkek çucukları ve 25 yaş üstü iş göremez raporu bulunan erkek çocukları ,

çalışmakta olan kişilerin , işi olmayan eş ve 25 yaşın altında ki çocukları ve anne ve babaları ,

yaşı ne olursa olsun yeşil kartı olan kişiler ve bunların bakmakla yükümlü olduğu tüm kişiler ,

şehit olan kişilerin tüm bakmakla yükümlü olduğu kişiler ,

dışarıdan göçmen veya başka isimlerle gelen tüm kişiler ,

sizin ödediğiniz sağlık sigortası priminden , sizin izniniz olmasa da yıllardır faydalanmakta.

üstte saydıklarımın miktarının , şu anki işşiz sayısından çok daha fazla olduğunu hesaplamak kolay olsa gerek.

üstte saydığım ve yasalarla hak sahibi olduğu kabul edilmiş kişilerin sosyal güvenlik kurumuna maliyeti nedir ? mevcut işsiz nüfusun sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanması durumunda ek maliyet nedir ? acaba işsiz insanlara belirli bir bedel ödettirilerek , üstte saydığım kişilerin sebep olduğu zararlar mı ödettirilmeye çalışılmaktadır ?

gelir tespitinde ; gelir olarak yansıtılanlara bakmakta da fayda var ; burada sağlık sigortası primi kişiden alınıyorsa , neden gelir tespiti yapılırken , kişiye ait olmayan taşınır yada taşınmaz mallar da gelir olarak hesaba katılmakta ?

hepimiz hayatın içinde bulunan canlı varlıklarız ; acıkınca yeriz , susayınca içeriz , üşüyünce ısınmak isteriz , gece karanlıkta kalmamak için elektrik kullanırız , kendimize ait bir yaşam alanımız olmasını isteriz , bilgi sahibi olabilmek için eğitim alırız ve tüm bu isteklerimizi yerine getiren mallar ve hizmetler için , hiç istisnasız hepimiz vergi öderiz.

demekki gerçekte hepimiz , gelirimiz olsun , olmasın ; harcadığımız bireysel kazancımız olsun yada olmasın birer vergi veren durumundayız.

kaldı ki bir insanın işsiz olması , o insanın çok nadir olarak isteyebileceği bir durumdur , biraz empati kurulabilirse bu anlaşılabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: faruk

quote:

Orijinalden alıntı: El Fuego

Hazine bu kadar vurgun ve yağmayı kaldıramadı, folloş olduğu için de herkesin bir şekilde borçlanması şart. Banka hesaplarına, varsa malınıza, yoksa ana babadan kalacak mirasa haciz koyup vatandaşın kanının emilmesi haricinde çıkış yolu yok. Dış borç 500 milyar dolar, satacak kurum da yok.

Para lazım para! Deniz bitti!

Cahilce bir yorum. Dış borç hiçbir şeyi göstermez. Alın size ülke bazında borç toplamının GSMH'ya oranı

https://tradingeconomics.com/country-list/government-debt-to-gdp

En büyük 10 ekonomiye sahip bütün ülkeler en tepede neredeyse.

Ülkede gelir eşitsizliği var. Adalet yok. İnsanlar mağdur. Hepsinin altına imza atarım ama cahil cahil borç dağı aştı, para kalmadı yorumları yapmayın artık.

Kafan cilalı, sıfır kardeş. Muhtemelen aldığın maaşın hakkını vermeye çalışan, işsiz bir trolsun. Yüreğin varsa Türkiye'nin kalbine gel, felç olmuş piyasaya gel. Savunmanın da bir adabı var. Ahlaksız!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• gelir testinden sınıfta kalanlar gss ödüyormuki?

ayda 61 lira hane halkının ödeyebileceği bir meblağ ise alınıyor diye biliyorum.

özele gidip muayene olurum diye kimse ağzını yüzünü sallamasın, kimsenin başına bir iş gelmeyecek diye bir garantimiz yok. sosyal devlet olma gereği budur, herkesten toplanır ihtiyacı olana harcanır. bu bir zorunluluktur, sonuçta devlet yoktan var etmiyor hastaneleri, vergimizle hastaneyi yapıyorsa primler ile işletiyor kurumu.
  • winwin35 kullanıcısına yanıt
    Ben onu bunu bilmem arkadaş vermiyorum sigortada istemiyorum gitmediğim halde para vermek istemiyorum işte henüz işsiz değilim 25 yaşına kadar gss olmayacak sigortanın mantığı başlı başına saçmalık zaten almadığın hizmete para istemeleri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • doğru haklısın;

25 yaş altı birisine bütün dünyanın genel anlamda kabul görmüş, uygulanan SİGORTA sistemini anlatmak

büyük saçmalık.

Büyüyünce görüşelim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: winwin35

doğru haklısın;

25 yaş altı birisine bütün dünyanın genel anlamda kabul görmüş, uygulanan SİGORTA sistemini anlatmak

büyük saçmalık.

Büyüyünce görüşelim.

yarın bir gün bi yerden düşer bi kaza geçirir bedavaya tomografisini çektiklerinde anlar sistemin güzelliğini diycemde nankörlük ve fesatlık işlemiş bir ruha sahip kişinin bunu anlayabileceğini sanmıyorum. biz hastanelere senet imzalamış nesilden olduğumuz için bunu gayet iyi anlıyoruz.
  • serenissimo kullanıcısına yanıt
    emekli olduktan sonra eşi ölmüş bulunan kadınlar , işi olmayan ve evlenmemiş kız çocukları , 25 yaş altında bulunan erkek çucukları ve 25 yaş üstü iş göremez raporu bulunan erkek çocukları ,

çalışmakta olan kişilerin , işi olmayan eş ve 25 yaşın altında ki çocukları ve anne ve babaları ,

yaşı ne olursa olsun yeşil kartı olan kişiler ve bunların bakmakla yükümlü olduğu tüm kişiler ,

şehit olan kişilerin tüm bakmakla yükümlü olduğu kişiler ,

dışarıdan göçmen veya başka isimlerle gelen tüm kişiler ,

Bunların hepsi özel durundur, belirli kaidelere, kriterlere uyan kişiler için, dolayısıyla bu belirtilen istisnaları, genel nüfusa vurursan tolere edilebilir kaldı ki ağırlık 25 yaş öğrenci yani 25'i geçince sisteme kayıt olcak.

Kız çocuklarında evlilik muhabeti kalktı. 25'i geçince erkek gibi direk sisteme giriyor. baba üzerinden düşüyor.

Şehit ve gazi ailelerine kimse bir şey diyemez,

göçmen durumu, eğer mülteci sıfatındaysa zaten sağlık için ücret alamazsın, evrensel kuraldır.

Yeşil kart uygulaması kalktı.

Geriye ne kaldı. İşsizler. Bu durumda benim yaptığım gözlemler, yaşadıklarım, başıma gelenler ışığında yaptığım empati şudur.

İşi yok diye günlük yevmiye üzerinden çalışıp, günlük harçlığını çıkarıp, akşam gidip, kendi özel (bak yeme, giyinme, barınma, vs. gibi temel demiyorum) isteklerini karşılıyorsa,

Benim kuracağım tek empati, o günlük yevmiyelerinden birini, aylık GSS'ye yatırsın

geri kalan 29 günlük sürede hangi özel isteğini yapmak istiyorsa yapsın.,

Ama işsizim devlet baba bana bakmıyor diye ağlamasın.

Bu adam işsiz güçsüz de hiç mi eline para geçmiyor. En basitinden devlet veya İstanbul gibi iktidar, İzmir gibi muhalafet partisi idaresinde ki şehirlere kadar, bir çok belediye yoksulluk maaşı veriyor,

Yapacağı şey 60 TL yatırmak.

O, kendi sağlığını önemsemeyecek, 60 TL külfet gelecek

ben benim kesintimden ona sağlık hizmeti sunulmasına göz yumacağım.

Adalet? Bunun adaleti nerede?

• quote:

Orijinalden alıntı: alperend

quote:

doğru haklısın;

büyük saçmalık.

Büyüyünce görüşelim.

yarın bir gün bi yerden düşer bi kaza geçirir bedavaya tomografisini çektiklerinde anlar sistemin güzelliğini diycemde nankörlük ve fesatlık işlemiş bir ruha sahip kişinin bunu anlayabileceğini sanmıyorum. biz hastanelere senet imzalamış nesilden olduğumuz için bunu gayet iyi anlıyoruz.

Yarın bir gün bir yerden düşer bir kaza geçirir de 6 ay sonra mefta olduktan sonra randevu tarihin geldiğinde anlarsın sistemin güzelliğini ancak iş işten çoktan geçmiş olur. Nankör.

• quote:

Orijinalden alıntı: kultablasi

quote:

Orijinalden alıntı: alperend

quote:

doğru haklısın;

büyük saçmalık.

Büyüyünce görüşelim.

Yarın bir gün bir yerden düşer bir kaza geçirir de 6 ay sonra mefta olduktan sonra randevu tarihin geldiğinde anlarsın sistemin güzelliğini ancak iş işten çoktan geçmiş olur. Nankör.

oku adam olda devlete ucuz radyoloji cihazları yap sat o zaman yada bağışla. boş boş konuşup durma. tomografide 6 ay randevu verilmiyor o dediğin mr cihazı için geçerli. fransadada 5 aya randevu verdikleri oluyor. boş beleş yorum yapma işe yaramadığın gibi birde köstek olma

yeşil kart uygulaması kalktı diyorsunuz ama aslında sadece isim değiştirdi , kalktığı yok halen hastanelerde yeşil kartlılar için il dışından gelenlerin yol masraflarını nasıl geri alacakları ile ilgili açıklamalar sekreterliklerde asılı duruyor ,

kız çucuklarında 25 yaş üstü evli olmasa da maaş bağlanma ve sağlık sigortasından ücretsiz yararlanma hakkı kalktı diyorsunuz ama benim çevremde tanıdığım bu durumdaki kızlar halen ücretsiz sağlık hizmeti almaya ve aylık almaya devam ediyorlar ,

göçmen olarak gördüğümüz kişiler 3-4 bin değil 3-4 milyon kişi + özel durum dediğiniz durumda olan ve ücretsiz faydalanan kişi sayısıda milyonla tanımlanıyor ,

işi yok diye çalışıp günlük yevmiye kazananların 1 günlük yevmiye vermesi elbette doğru bir yaklaşım ama o geliride olmayan insan ne yapacak ?

sadece babasının , annesinin verdiği harçlıkla yaşayan işsiz insanlar var , bu durumda olanları , ailesi eve , araca sahip diye gss vergisi ödemeye zorlamanın ve onları bir yük olarak görmenin mantığını çözemiyorum.

devlet kendi yaptığı hataya ki kaçak çalışmaya göz yummak , buradan kaybettiği geliri bir başka yerden , işsizlerden gss alarak , telafiye etmeye çalışıyor. şahsi fikrim ; sempati duyulabilecek bir uygulama olmadığı yönündedir.

• serenissimo kullanıcısına yanıt
    kız çucuklarında 25 yaş üstü evli olmasa da maaş bağlanma ve sağlık sigortasından ücretsiz yararlanma hakkı kalktı diyorsunuz ama benim çevremde tanıdığım bu durumdaki kızlar halen ücretsiz sağlık hizmeti almaya ve aylık almaya devam ediyorlar ,

Kazanılmış hakta sistem değişmeden öncekiler devam ediyor olabilir. Mevcut sistemde belirttiğim gibi öğrenci olup 25 yaşa kadar kadın ve erkek cinsiyeti aileden, sonra düşüyor. En somut örneği: 25 yaşa kadar olan öğrenci, öğrenci pasaportu olarak sadece harç öder, 25 yaştan sonra reşittir. Eğer ailesi yeşşil pasaport ise, aynı durum hem kız hem erkek için geçerlidir. Mesela eskiden sizin sağlık sisteminde belirttiğiniz gibi 25 yaş üzeri yetişkin bekar kadın vatandaş, ailesi yeşil pasaporta sahipse, aileden devam edip, yeşil pasaport alıyordu, şimdi alamaz.

göçmen olarak gördüğümüz kişiler 3-4 bin değil 3-4 milyon kişi + özel durum dediğiniz durumda olan ve ücretsiz faydalanan kişi sayısıda milyonla tanımlanıyor ,

Suriyelileri Kast ediyorsun, sana sonuna kadar hak veriyorum, bu konu da. Ancak evrensel insan hakları konusunda bir MÜLTECİNİN eğitim, sağlık, asayiş, adalet, barınma, beslenme gibi temel insan ihtiyaçlarında, bir MÜLTECİ sığındığı ülkede bunları ücretsiz alır. burada eleştirilecek durum, bu insanları kabul eden DEVLET ve HÜKUMET politikalarıdır.

işi yok diye çalışıp günlük yevmiye kazananların 1 günlük yevmiye vermesi elbette doğru bir yaklaşım ama o geliride olmayan insan ne yapacak ?

bir insansın günümüz HAYAT şartlarını para ile karşılıyorsa, bu bir çalışma hayatı olabilir, aileden, akrabadan eş dosttan destek görüyor olabilir, ama bir şekilde destek görüyordur, bu destekte ilk yapacağı durum, sağlık sorunlarını bir sigprta kapsamında bakılması için primini düzenli ödemesidir.

sadece babasının , annesinin verdiği harçlıkla yaşayan işsiz insanlar var , bu durumda olanları , ailesi eve , araca sahip diye gss vergisi ödemeye zorlamanın ve onları bir yük olarak görmenin mantığını çözemiyorum.

Şu mantıktan bakalım, bir insan işsiz de olsa, anne baba harçlığı ile de yaşasa bir insandır sağlık sorunu yaşayabilir. O zaman çıkan masrafları kim ödeyecek? ailesi.

Ailesi kalkıp ihtiyacı olduğunda sağlık hizmetinin TAMAMINI ödeyeceğine, sigorta mantığında aylık prim ödemesi daha mantıklı.

• Ülke batık durumda buradaki iktidar yanlıları man adası belgeleri şöyle sahte böyle sahte diye onlarca entry yazdı savcılık karar vermiş sapına kadar gerçek diye, ama kimsenin umurunda mı yok, adamlar enişte, kardeş milyon dolarlarla parayı kırsın birde sana üstüne borç çıkarsın, üzerine onu savunan eşekler çıksın inşallah savunanlarında canı yanar.
  • Bu koyun millete az bile.

2018 bağkur primi 700 lira haram zıkkım olsun. Bu akkoyunlara bunu söleyince savaş var diorlar.
    Sanki savaştan önce norveçtik. Adamlar primleri ödemezsen faiz le cezalandırıyor. Üstüne birde hastaneden faydalanamzsın deyip ikinci kez cezalandırıyor. Ulan birinden birini seçip yaptırım uygularsın.
    Bu koyunların cezasını koyun olmayanlarda çekecek. Çözüm yapabildiğiniz kadar vergi kaçırın.
  • Bu arkadaşların mantığına göre hükümetin eğitim politikasını eleştirmek için profesör, sağlığı eleştirmek için tıp bölümünde anabilim dalı başkanı, adaleti eleştirmek için hakim savcı olmak gerekir ama nedense savunmak için iki ayak birde kendini öldürmeyecek kadar bir kafa yapısı yeterli oluyor, mükemmel bir mantık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: forumu

Gss bence mantikli birsey. Bazi pruzleri varsa onlar duzeltilmeli.

Gencleri is bulmaya zorluyor, aylik 50 lira karsiliginda hastanelerden ucretsiz yararlanilmasini sagliyor.

Saldiracak olanlara, benim biraderlerden biri de issiz. 3 yildir biz de gss oduyoruz.

Ama buna karsilik hastalansa, o sayede ucretsiz tedavi olabiliyor.

Demek hastanelerde ÜCRETSİZ yararlanıyormuşuz da farkında değilmişiz. Sağol öğrettiğin için.

Ben de sana biraz ilkokul matematiği öğreteyim de ufkun genişlesin.
    Yılda 60x12=720 TL

720 TL sana BEDAVA gibi geliyorsa çok zenginsin demek ki.

IBAN atayım da bir 500 kaat destek çıkıver. Bunlar senin için küçük rakamlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• El Fuego kullanıcısına yanıt
    Okuduğunu anlamaktan aciz insanlara cevap vermeme olgunluğuna erişmek kolay olmadı.
    cevabınızda pek çok hata bulunuyor , önce bunları düzeltelim ;

25 yaş üstünde ki kız çocuklarına yetim aylığı olarak maaş bağlanma durumu ve ücretsiz sağlık sigortasından faydalanma hakkı halen devam etmekte , kaldırılmış olması gibi bir durum söz konusu değil , aksi için bir yazılı belge örneği sunarsanız bende yanlış bilgiye sahip olduğumu kabul ederim , yeşil pasaport konusundaki yazdıklarınız geçerli ama konumuzla ilgisi yok ,

mültecilerin sığındığı bir ülkenin mültecilerin eğitim , sağlık , asayiş , adalet , barınma ve beslenme gibi temel insan ihtiyaçlarını sığındığı ülkeden ücretsiz olarak alma yada isteme hakkı bulunmamaktadır , mülteci hakları konusundaki cenevre sözleşmesi sadece göçmen olarak geldikleri ülkenin vatandaşlarının yararlandığı haklardan farklı bir muameleye tabi tutulamayacaklarının garantisini verir , oda orijin ülkeden siyasi suçlar dışında bir suç işlemeden çıkmışlarsa ,

yeşil kart konusunda bir şey yazmadığınıza göre ad değiştirerek o uygulamanın halen devam ettiğini zaten kabul etmişsiniz varsayıyorum ,

evet bir insan günümüz hayat şartlarını para ile karşılıyorsa , bu bir şekilde destek görüyor demektir fakat bu zaten destekle yaşayan bir insanın daha fazla destek aramasına yada destek olanlara ek masraf açmasına yol açacaktır , destek te sonuçta destek veren tarafından bir yere kadar verilebilecektir ve zaten destek alan kişi her yaptığı harcamada bir vergi ödüyor bu yetmez mi ? o vergiler nereye harcanıyor ? ve bu durum kişinin yasadışı hareketlerde bulunarak kazanç elde etmeye çalışmasının da önünü açabilecektir , kişi suç işlemeye meyilli duruma gelebilecektir ,

işsiz ve anne baba harçlığı ile yaşayan bir insan bunun psikolojik sıkıntısını zaten her an yaşamakta , ve elbette hayır ; ailesi reşit bir kişinin sağlık masraflarını ödemek zorunda değildir , ödemeyebilir de bu durumda ne olacak ? sonuçta ailesinin reşit yaşta olan bir insana bakmak gibi bir yükümlülüğü de yok ve elbette prim ödemek gibi bir mecburiyeti de bulunmamakta , sonuçta bu durum devleti , borcunu ödemeyen kişi yerine alacağını kefilden almaya çalışan alacaklı durumuna getiriyor ama bir farkla aile burada borcunu ödemeyen kişinin kanuni olarak kefili değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serenissimo -- 14 Şubat 2018; 16:31:11 >

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.