Şimdi Ara

GSS BORCUM 1159TLYE DAYANDI (SSLİ) (SİZDE PAYLAŞIN) (21. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
465
Cevap
5
Favori
43.428
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
227 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar yaşım 27 ve sigortalı bir işim olmadığı halde GSS prim borcum sıfır gözüküyor. Neden olabilir? Acaba açtırınca mı geriye dönük borç çıkarır? Bu konuda bilgisi olan var mı? Herkeste illa belli bir miktar borç gözüküyor mu şu anda?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hwogk H kullanıcısına yanıt
    Gösterdiğiniz tabloda %12.5 un hepsini siz ödemiyorsunuz. Kendi cebinizden çıkıyormuş gibi yansıtmayın. Bunun %7.5 unu işveren ödüyor. GSS tablosunda çalışanın ödediği miktar %5

Dikkat ederseniz orada işçi ve işveren payı diye ayrılmış. Siz %5 ödersiniz. İşveren de %7.5 öder.

bütün vergileri yazmanıza da gerek yok merak eden araştırır. Bir daha da cevap yazmayacağım.

Konu genel sağlık sigortası ve "80 tl çok fazla, ödemem, benden almasınlar, hiçbir ülkede böyle bir zulüm yok" diye ağlayanlar.
  • Phantom II kullanıcısına yanıt
    aynı duruma ben de maruz kalmıştım. 3 aydan fazla GSS borcu olanları sağlık hizmetlerinden mahrum bıraktılar. Daha sonra bu uygulama kaldırıldı. Prim borcu dahi olsa sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyordunuz. Şu an son durum nasıl bilmiyorum. Demekki tekrar eski sisteme döndüler. Acile gittiğinizde de durum aynı mı bir araştırın. Acil sağlık hizmetleri bunun dışında tutuluyor olabilir. Tabi Acile gitmeden önce bir araştırın. Acil durumu olmayıp da acile gidenler için de cezai işlem yapılıyor olabilir. Çünkü bir ara bununla ilgili bir çalışma vardı.

Borç ayrı birşey fakat sağlık hizmetlerinden faydalanmak herkesin hakkı. Bu konuda sonuna kadar haklısınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi divisive -- 9 Aralık 2019; 21:42:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: divisive

aynı duruma ben de maruz kalmıştım. 3 aydan fazla GSS borcu olanları sağlık hizmetlerinden mahrum bıraktılar. Daha sonra bu uygulama kaldırıldı. Prim borcu dahi olsa sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyordunuz. Şu an son durum nasıl bilmiyorum. Demekki tekrar eski sisteme döndüler. Acile gittiğinizde de durum aynı mı bir araştırın. Acil sağlık hizmetleri bunun dışında tutuluyor olabilir. Tabi Acile gitmeden önce bir araştırın. Acil durumu olmayıp da acile gidenler için de cezai işlem yapılıyor olabilir. Çünkü bir ara bununla ilgili bir çalışma vardı.

Borç ayrı birşey fakat sağlık hizmetlerinden faydalanmak herkesin hakkı. Bu konuda sonuna kadar haklısınız.
    hayır 60 günden fazla borcu olanlar sağlık hizmeti alamaz hiçbir şekilde elimdeki resmi gss tebligatında böyle yazıyor

• hamza5806 kullanıcısına yanıt
    tamamdır. Demekki 60 günmüş ben 90 diye hatırlıyordum yanlış hatırlıyormuşum. Yapılan uygulama çok yanlış. Kimse sağlık hizmetlerinden mahrum edilmemeli. Borcunu sonra tahsil edersin. Kimlerin ne borçları var. Tabi ki devlet bu parayı alacak fakat bu şekilde değil. 15 katlı bir apartman düşünün 15. katta oturana diyorsunuz ki senin asansör borcun var sen asansöre binemezsin. Böyle saçma bir uygulama olamaz. Sizin ve diğerlerinin durumu da aynen bu şekilde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: divisive

tamamdır. Demekki 60 günmüş ben 90 diye hatırlıyordum yanlış hatırlıyormuşum. Yapılan uygulama çok yanlış. Kimse sağlık hizmetlerinden mahrum edilmemeli. Borcunu sonra tahsil edersin. Kimlerin ne borçları var. Tabi ki devlet bu parayı alacak fakat bu şekilde değil. 15 katlı bir apartman düşünün 15. katta oturana diyorsunuz ki senin asansör borcun var sen asansöre binemezsin. Böyle saçma bir uygulama olamaz. Sizin ve diğerlerinin durumu da aynen bu şekilde.
    Saglik sigortasınin zorunlu olması saçma

Belki ben ayni zamanda alman vatandaşıyım oranin hastanesini kullaniyorum

Belki benim ozel hastanem var ihtiyacim yok

Vs vs

Bakiniz kapitalist sistemi belirlemis ulkelerde sen ne kadar zorunlu durumlari artirirsan o kadar diktatörlesirsin

Demokrasilerde insanlari bir seye zorlamazsin

Demokratik ülkelerde artik askerlik bile yok bizim ulkemizde zorunlu lise egitimi gibi zorunlu saglik sigortası gibi insanlari surekli surekli zor duruma dusuren sacma uygulamalar var

Gss tamamen haksiz bir durum ödemem bunu kaldirmayan hukumetlere asla oy vermem

Eyt ve gss cok buyuk haksizlik liberal devlet anlayisina kapitalizme ve demokrasiye aykirilik saglam bir hukukçu aymye gitse kazanir bizim ulkemizde pasif otenazi bile serbestken sen zorla sigorta dayatiyorsun bu olmaz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• divisive D kullanıcısına yanıt
    Beyni büzük Almanya da bu yüzde 15'i sadece çalışanın mı ödediğini sanıyon.

The percentage they owe to the state-run healthcare system is taken out of their monthly pay. Germany’s healthcare contribution costs are 14.6 to 15.6%, half of which the worker pays, and half the employer.
    https://www.internations.org/go/moving-to-germany/healthcare

Şimdi sus ve yalovaya devam et.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hwogk -- 10 Aralık 2019; 4:9:2 >
  • 4TL4NT1S kullanıcısına yanıt
    25 diye hatırlıyordum.
    Allahın saray trolü hala konuşuyor.

''Erdoğan olmasa bu AKP bitik zaten. Hep soytarı dolu.''
    ''Böyle saçma bir uygulama olamaz''https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/141100931
    https://www.youtube.com/watch?v=s7MesOFpmRM

Sanırsın uygulamayı Uganda Cumhurbaşkanı yürürlüğe soktu.Kıvıra kıvıra bi hal oldu bidon kafa.

• 1300 de bende var hayırlı işler

• Ana para: 436,56
    Ceza: 260,35
    Toplam: 696,91

Mezun olup atanana kadar geçen 9 aylık süreçteki borç, 5 sene oldu, ödemeyeceğim. Şuan kamu görevlisiyim, bir şey olduğu da yok.
  • GSS BORCUM 1159TLYE DAYANDI (SSLİ) (SİZDE PAYLAŞIN)

Ödemeyi düşünmüyorum. GSS zorunlu olmamalı isteyen iptal edebilsin, freelance çalıştığım için tonla borç birikiyor sürekli.
    Hayır zaten hastaneye gittiğiniz zaman sigortanız yok diyor, yani geçmiş borcunu ödemeden sigortadan faydalanamıyorsunuz.
    Bu niye sürekli her ay borç bindiriyor ki o zaman? Ödenmediyse hastanede kullanım dışı kaldıysa borçlanma da dursun.
    Kullanamadığım sigortanın borcunu mu ödeyim? Nasıl bir mantıksızlık bu?
    Bak mercimek beyinli senin kıvırmalarını yazıyorum ilk dedin almanyada çalışandan yüzde 15 alıyorlar tr de yok diye saray trollüğü yaptın.Sonra kıvırdın ben demedim öyle bir şey bunun payı farklı sana yüzde 12,5 çaktık sen dedin ki sanki almanya da yüzde 15'i sadece çalışan ödüyormuş gibi tr de çalışan payı yüzde beş.Sonra ben sana gerçekleri çakmaya devam ettim ve almanya da çalışan payının bu yüzdenin yarısı olduğunu gösterdim.

Senin tabi beynin sulandığı için bu kadar kıvırmadan sonra en başa döndün.
    ''Konu genel sağlık sigortası ve "80 tl çok fazla, ödemem, benden almasınlar, hiçbir ülkede böyle bir zulüm yok" diye ağlayanlar.''

Bak tekrar yazıyorum hiçbir ülkede çalışan ve işverenin ödediği pay dışında, hane halkı gelirine göre hesaplanan zorunlu sağlık sigortası uygulaması ,prim tahakkuku yok.

Konuyu bile anlamamış bidon kafa,konu genel sağlık sigortası değil kazancı olmayana uygulanan zorunlu sağlık sigortası ml.

Al sana Almanya

Zorunlu sağlık sigortası kişinin kazancına bağlıdır.1949 yılından 2005 yılına kadar sigortaya ödenen katkılar sigortalı çalışan ve
    işvereni arasında eşit olarak paylaşılmaktaydı.2005 yılı temmuz ayından itibaren işverenin ödediği oran arttırılmış,
    katkılara katılım oranı 54/46 oranına yaklaşmıştır.Katkı oranları çeşitli hastalık fonları arasında değişmekte olup ortalama
    prim oranı gelirin %14,2'si civarındadır.
    http://www.sargutan.com/ALMANYA%20SAGLIK%20SISTEMI.pdf

• Zorunlu genel saglik sigortasi GSS işsiz evlat veya işsizlik vergisi -- Ali Tezel TV
    https://www.youtube.com/watch?v=d3aM1G03tfo
  • quote:

Orijinalden alıntı: masterkame

1300 de bende var hayırlı işler
    Ss at reis

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: smart0201

Ben askerden sonra sgk aradım aktif etdiler ücretsiz şekilde
    Ben aramadım hatta 2012 den beri sgk ile bir iletişimim yok hala borç falan yok diyeceğim o ki böyle tam zamanında yaptık heralde işlemi sıkıntı çıkmıyor şuan.
  • Chanser kullanıcısına yanıt
    Benim de yok Işten çıktım işkur a kayıt oldum çalışırken işsız kalan yazıyor

genel sağlık sigortası pirim borcu demek daha mantıklı tabi ki bu sigortayı zorunlu yapması despotluk haraç mı dersen hmm yani şunu da yapabilir devlet
    ben bunu opsiyonel tutuyorum isteyen kaydolsun kimse itiraz etmezdi ama zorunlu tutması ve çalışmayandan para alması saçma ve bu bir emrivaki olduğu için ödemiyorum ben.
    http://www.sargutan.com/ALMANYA%20SAGLIK%20SISTEMI.pdf

verdiğin bu bilgi için teşekkür ederiz. Mükemmel Almanya' nın mükemmel ve adil sağlık sistemini ortaya koyan bu belge bize çok yardımcı olacaktır.

Türkiye' nin sağlık sistemini beğenmeyenler bu belgeden istifade edebilirler. Özellikle içinde ZSS, prim, katkı, sigorta geçen kelimeleri aratmanızı öneririm.

https://handbookgermany.de/tr/live/health-insurance.html

Almanya sistemi daha iyi diyenler buraya da bakabilirler. Özellikle aile sigortası kısmına bakınız. Hangi yaşlara kadar ne alınıyor ya da ne alınmıyor burada görebilirler.

https://www.ailevecalisma.gov.tr/media/1530/senizkocer.pdf

bu belge de Türkiye ye sallayanlara yardımcı olacaktır.

Çocuklar, 18 yaşını doldurana kadar ailesinin sigortasından faydalanabilmektedir. Şayet çocuk çalışmıyorsa 23 yaşını, eğitimi devam ediyorsa 25 yaşını tamamlayana kadar ailesinin sigortasından yararlanmaya devam edecektir (ALMANYA)

Türkiyede de benzer bir sistem var. Okuyorsa lise için 20, üniversite için yaş sınırı 25 tir.

Almanyada da Türkiyede de ister çalış ister çalışma 25 yaşından sonra gss ödemek zorundasın.

(bunu Almanya da yaşasaydım diye ağlayanlara söylüyorum. Bu kafayla sizi hiçbir ülkeye almazlar)

Konuyu da çok iyi biliyorum. Konu 80 tl çok gelirim yok benden almasınlar diyenler. Neden almasın ? Ülkede kötü niyetli insan çok. Nasılsa seçim zamanı af çıkar borçlar silinir diye ödemeyenler var. Devlet iyi niyetli ile kötü niyetliyi nasıl ayırsın ? Hane halkı sistemi yok demişsiniz. Olmak zorunda mı ? Her ülkede zorunlu sağlık sigortası ücretleri ve kimden ne kadar alınacağı aynı şekilde belirlenmek zorunda değil.

SS lere baktığımda 4 bin lirayı geçik borçlar gördüm. Bunlar için yapılacak tek şey faiz affının getirilmesidir. ikinci konu ise borcu var diye kimse sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılmamalıdır. (buradaki insanlara sadece bu iki konuda hak veririm.)

Eskiden en düşük gss aylığı 55 tl idi şimdi hepsi sabitlendi 76.75 oldu. Bunu eleştiririm bu yanlış. Sabitlemek doğru değil. Hane halkı toplam geliri yüksekse daha yüksek alınmalı.

25 kuruş poşet parası getirildi diye bu ülkede 25 kuruşa oyunu satan insanlar gördük. Kendi çıkarları söz konusu olduğunda mangalda kül bırakmayan insanlar gördük. Oğlu işe girmedi ya da alınmadı diye her defasında hükümete söven insanlar gördük. Keşke atansak diye yalvarıp daha sonra tayini doğuya çıkınca küfreden öğretmenler gördük. Neler neler gördük.

Bana saray trolü demişsin. Çizgim belli yazdıklarım belli hiç de kıvırmadım. En başta yazdıklarımdan en sona kadar bakın. Kıvırdığım tek bir yer var mı ?

bu konuyla ilgili son mesajım bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi divisive -- 10 Aralık 2019; 17:42:20 >

''Gelirinizin %15 ini sağlık vergisi diye aldıklarında burada nasıl bir başlık açıp ağlayacaktınız ?'' öncesi

''Ben hiçbir cümlemde sağlık bedava vergi alınmıyor ya da para kesilmiyor demedim.'' sonrası

''Erdoğan olmasa bu AKP bitik zaten. Hep soytarı dolu.'' öncesi
    ''Böyle saçma bir uygulama olamaz'' sonrası

''Almanyada da Türkiyede de ister çalış ister çalışma 25 yaşından sonra gss ödemek zorundasın.''

Zorunlu sağlık sigortası kişinin kazancına bağlıdır.1949 yılından 2005 yılına kadar sigortaya ödenen katkılar sigortalı çalışan ve
    işvereni arasında eşit olarak paylaşılmaktaydı.2005 yılı temmuz ayından itibaren işverenin ödediği oran arttırılmış,
    katkılara katılım oranı 54/46 oranına yaklaşmıştır.Katkı oranları çeşitli hastalık fonları arasında değişmekte olup ortalama
    prim oranı gelirin %14,2'si civarındadır.

Hala aklı kıt,hala kıvırma peşinde tipik ampül beyni.Ne çizgisi ne yazdıkları.... Hala çalışmayan gss öder diyor Almanyada, yazılanı mabadını monitöre yaslayıp anlamaya çalışan bidon kafalı anadolu çomarı.

''Kıvırdığım tek bir yer var mı ?'' Derken kıvırmadığı yeri kalmayan mezdeke kılıklı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hwogk -- 10 Aralık 2019; 18:13:40 >

• 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.