Şimdi Ara

GSS borçlarına af geliyor. (17. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.040
Cevap
26
Favori
61.679
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Xlarge

mevcut tahakkuk edilen primler 53 tl olarak hesaplanacak ve faizleri 0 olarak belirlenecek.

mesela 300 tl den 1 yıl borçlanan kişi normalde 3600 tl + gecikme faizi ödemesi gerekirken 53×12 = 636 tl ödeyecek ve bu rakamı 24 ayda ödeyecek. yanı iki ayda bir ödeme yapacak. eğer bu kişi halen çalışmıyorsa bundan sonra her ay 53 tl prim sistemde tahakkuk edecek. bu primi ödediği sürece aylık 53 tlyi sağlık hizmetinden istediği kadar faydalanacak.

bi zahmet 53 tlyide ödeyin artık.

gss sistemi çok harika bir sistem dünyanın hiç bir yerinde 53 tl ye size kimse sağlık hizmeti vermez. hele abd de filan sağlık hizmetleri çok pahalıdır. ilk başta gss sisteminin uygulanma metodu yanlıştı şuan onu düzelttiler ve çok harika bir sağlık sistemi oldu.

''bu primi ödediği sürece aylık 53 tlyi sağlık hizmetinden istediği kadar faydalanacak.'' bir ara git hastane-ilaç macerası yap bakalım cebinden nasıl para çıkmıyormuş.

• ben devlete vergi ve bu gibi ödemeler konusunda zerre güvenmiyorum.
    500 tl yi tak diye ödedim af çkarttılar.

inşallah iade ederler ödeyenlere diyeceğim ama nerdee
  • quote:

Orijinalden alıntı: Paetzold

quote:

mevcut tahakkuk edilen primler 53 tl olarak hesaplanacak ve faizleri 0 olarak belirlenecek.

mesela 300 tl den 1 yıl borçlanan kişi normalde 3600 tl + gecikme faizi ödemesi gerekirken 53×12 = 636 tl ödeyecek ve bu rakamı 24 ayda ödeyecek. yanı iki ayda bir ödeme yapacak. eğer bu kişi halen çalışmıyorsa bundan sonra her ay 53 tl prim sistemde tahakkuk edecek. bu primi ödediği sürece aylık 53 tlyi sağlık hizmetinden istediği kadar faydalanacak.

gss sistemi çok harika bir sistem dünyanın hiç bir yerinde 53 tl ye size kimse sağlık hizmeti vermez. hele abd de filan sağlık hizmetleri çok pahalıdır. ilk başta gss sisteminin uygulanma metodu yanlıştı şuan onu düzelttiler ve çok harika bir sağlık sistemi oldu.

Dünyanın hiç bir yerinde 53 tl ye size kimse sağlık hizmeti vermez mi? Dünyanin hiçbir yerinde suriyeliye bedava hizmet verip kendi vatandaşinin cebindeki parayi almaya çalışan olur mu peki? Amerika örneği vermişsinde Amerika'daki maaşlardanda örnek verirmisin?

vereyim abd saatlik ücret geçerlidir bu ücret şuan 10 usd günde en fazla 8 saat çalışırsın yani gunluk 80 usd aylikda 2200 usd para eline geçer obamacare yaşadı nedeniyle bir sağlık sigortası seçmen zorunludur en düşük paket 150 usd den başlar ama bir cok saglik hizmetini içermez o yüzden bir üst paket seçmek zorundasın ve 250 usd üstünü gözden çıkarmak zorundasın. bu paketler dış tedavilerini içermez onun için aylı bir sigorta yapman lazım.

en büyük yanlış bir başka ülke parasini kendi ülke paramızla kiyaslamaktir. abd de çalışanlar dolar kazanır turkiyede çalışanlar tl kazanır almanya-da çalışanlar euro kazanır. abd 2200 usd turkiyede şöyle tl eder diye kıyaslama yapılamaz. abd arabalarda vergi azdır ama evlerden her yıl enaz 2000 usd vergi alınır. eyalete göre değişir oran ama %9 ün altına inmez vergi.

birde böyle düşünün

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: TITAN291

quote:

''bu primi ödediği sürece aylık 53 tlyi sağlık hizmetinden istediği kadar faydalanacak.'' bir ara git hastane-ilaç macerası yap bakalım cebinden nasıl para çıkmıyormuş.

devlet hastanelerinde hiç bir ücret alınmaz özel hastaneye gidersen katkı payı ödersin. zaten bu hizmeti özelde almak isteyenler ödeyecek.

• $10 saatlik ucret ortalamasi ne alaka ya ? bu nasil bir bilgi Allah askina ya ? ABD`de herkesi benzin popmacisi, amele falan mi saniyorsunuz ki amele bile saatte $10`dan fazla alir kalifiye ise...

ABD`de Subat 2017 itibariyle ortalama saatlik gelir $26, ne $10 `i ??http://www.tradingeconomics.com/united-states/average-hourly-earnings

Turkiye`deki GSS `yi savunmanin akilla, izanla ve vicdanla bagdasan hicbir yani yoktur. Sosyal devlet prim toplar, vergi toplar, gelire gore, zenginden toplanamayan vergiler yuzunden sosyal guvenlik sistemi coktu, cokunce de ABD`den OBAMACARE denen ucubeyi kopyalayip Turkiye`ye getirdiler, basindan sonuna kadar sacma sapan bir is.

Adam issiz 35 yasinda anne babasiyla yasiyor, senin evin var, evinize toplamda su kadar para geliyor deyip para aliniyor, bunun hakla hukukla bagdasir tarafi yok.

2012`den bu yana devlete 8500 lira odedim GSS icin. (simdi milletin borcu 53 liradan hesaplanacak ve benim odedigim parayi da geri vermeyecekler, bunu savunanlara insallah aynisi olur) Ha fakire fukaraya gittiyse param ne ala, helali hos olsun ancak birilerinin cebine haksiz yere girdiyse helal etmiyorum.

Bu ulkede zengin ne vergi verir, ne de vatandaslik gorevlerini yerine getirir, o yuzden bir zahmet su GSS denen seyi savunmayin bari, biraz insaf, Allah islah etsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Arbalet

Bu zamana kadar vaktinde ödeyenlerin yenilen hakları ne olacak? Vaktinde ödemeyip bekleselerdi borçları 53'ten hesaplanacaktı.

25 yaşından sonra ailenin bakmakla yükümlü olmadığını öne sürerek sağlık hakkından çıkarılan bir kişinin gelir testinde ailesinin gelirine bakılması ne kadar mantıklı?

53 tl'ye kimse sağlık hizmeti vermez demişsiniz. Küba diyeyim yeter sanırım. Her konuda Avrupa yada ABD'ye özenmeye gerek yok. Nerede daha iyiyse kendimizi orayla kıyaslayalım.

Son olarak yanlışı şu an düzelttiler demişsiniz. Düzelme var ama bence kötünün iyisi denilecek bir durum. Sorulması gereken bir soru daha var. Neden bu kadar beklendi? Bu sorunun cevabı çok acıdır. Daha önce çıkarılan yapılandırma kadar acı.
    Keşke her sene seçim olsa. Halkın yararına yapılan şeyler sıklaşır. Tabi cevabı acı olacak sorularda artar.

Konuya yazasım vardı size denk geldi

arkadaşım küba nire türkiye nire kınaya gitsen 1 hafta içinde beni burdan kurtarın dersin.

kubanin dünyada esamesimi var millet abd abd diyor o yüzden abd örneğini verdim.

evet eski uygulama yanlıştı çünkü ahmetin hesabını mehmetten sorma fikri vardı onu düzelttiler. bizim milletin yapısına uygun değildi eski sistem şuan ki sistem en uygunu.

çalışmıyorum diyor sigara içiyor

çalışmıyorum diyor en pahalı teli kullanıyor

ee nasıl olacak eski sisteme dönelim hastane gidersin sigortan yoksa verirsin senedi hastane senden soke soke alır o parayı bunu mu istiyorsunuz.

eski sisteme göre ödeme yapanların ücretleri geri ödenmeli o konuda sizlere katılıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xlarge -- 24 Mart 2017; 20:43:30 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TITAN291

quote:

devlet hastanelerinde hiç bir ücret alınmaz özel hastaneye gidersen katkı payı ödersin. zaten bu hizmeti özelde almak isteyenler ödeyecek.

al turşusunu kur. ömründe hiç hastane-eczane yüzü görmedin galiba.

güncel fiyat kontrol etmedim, uğraşmaya gerek yok.
     GSS borçlarına af geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TITAN291 -- 24 Mart 2017; 20:55:39 >

• Xlarge kullanıcısına yanıt
    Eczanede, hastane katılım payı + ilaç katılım payı ilacın %20'si, + ilaç fark ücreti + reçete ücreti + reçetede 4 kalemden fazla ilaç yazılmış ise ilaç başına para.

Devlet 55 liralık x marka ilaç için 45 lira ödüyor. ( ki eşdeğer ilaç diğer markada aynı fiyat)

10 lirası ilaç fark ücreti olarak cepten verdik mi?

45 tl'nin %20 için 9 tl verdik mi?

Hastane katılım payı için 6 tl verdik mi?

Reçete içinde 3 tl verdik mi?

Toplamda 30 tl benim cebimden çıkıyor.

Hiç çıkmıyor demeyin insanları kandırmayın....
    küba'yı küçümseme istersen sağlık alanında dünyanın en iyi doktorlarına sahipler. Ayrıca geçen aylarda kanserin ilacını buldular. Küba vatandaşları bu hizmetten bedava yararlanıyor.
  • Gelir testi ama gidere bakmak yok.
    Küba'ya gitsem bir daha geri gelmem emin ol Diyorum ki nerede ne iyiyse onunla kıyas yapalım. Kıyas için Küba demişim. Boş sallayacağınıza bir zahmet araştırıp öyle cevap yazsaydınız. Tıp alanında Küba neymiş görürdünüz.
    Eski ve yeni dediğiniz uygulamalar arasında sadece ücret farkı var. Gelir testinin şekli mi değişti? Yada hastahaneye gitmeyen bir kişi borçlandırılmaktan mı kurtuldu?
    Sigara yada telefon kullanımı durduk yere devlete borçlandırılabilir anlamına mı gelmeli?
    Eski sistem sigortasızken hastahaneye gidersen pahalıya mal olabilir ama gss yönteminde hastahaneye gitmesende devlet seni borçlandırıyor. Hastahaneye gidip borçlansam gam yemem.
    Bu gss sistemi tamamen saçmalıktır ve her seçimde bir vaat olarak devlet imkanları sömürülecektir. Bir sonraki seçimde bir iyileştirme olarak sağlıktan yararlanılmayan aylar için ödeme gerekmemesi kuralı gelebilir. Yıllar sonra belki önem halka verilirde insanca yaşarız.

• quote:

Sizin gibilere ne yazsam bilemiyorum. 53 tl sana az geliyorsa bir zahmet benim yerime öde. hiç doktora gitmeden binlerce tl ödedim, adil olun adaletli olun. bakarsınız bir gün size de lazım olur. sonuçta bunca kişinin ahı var, bedduası var. bunun birde öte dünyası var.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Paetzold

quote:

Dünyanın hiç bir yerinde 53 tl ye size kimse sağlık hizmeti vermez mi? Dünyanin hiçbir yerinde suriyeliye bedava hizmet verip kendi vatandaşinin cebindeki parayi almaya çalışan olur mu peki? Amerika örneği vermişsinde Amerika'daki maaşlardanda örnek verirmisin?

vereyim abd saatlik ücret geçerlidir bu ücret şuan 10 usd günde en fazla 8 saat çalışırsın yani gunluk 80 usd aylikda 2200 usd para eline geçer obamacare yaşadı nedeniyle bir sağlık sigortası seçmen zorunludur en düşük paket 150 usd den başlar ama bir cok saglik hizmetini içermez o yüzden bir üst paket seçmek zorundasın ve 250 usd üstünü gözden çıkarmak zorundasın. bu paketler dış tedavilerini içermez onun için aylı bir sigorta yapman lazım.

en büyük yanlış bir başka ülke parasini kendi ülke paramızla kiyaslamaktir. abd de çalışanlar dolar kazanır turkiyede çalışanlar tl kazanır almanya-da çalışanlar euro kazanır. abd 2200 usd turkiyede şöyle tl eder diye kıyaslama yapılamaz. abd arabalarda vergi azdır ama evlerden her yıl enaz 2000 usd vergi alınır. eyalete göre değişir oran ama %9 ün altına inmez vergi.

birde böyle düşünün

53tl nin hakkini vermen dilegiyle

• sağol dostum yararlı konu
  • Arkadaşlar bu borcun emeklilikle bir alakasi var mi? Yani ödemeyince emekliligi etkiliyor mu ?

Yer yüzünde parana göre aldığın en BERBAT sağlık hizmetini ABD den alırsınız, örnek verilecek son ülkedir kendisi, sigorta şirketlerinin halkı sömürmesine göz yumulmuştur. Bir İngiltere ya da Almanya gibi bizi kıskanan ülkelerden örnek verir misiniz :) Bu GSS sisteminin dayatılmasının hiç bir savunulur yanı yok. İnsanlara seçim hakkı tanınmalıydı.
  • Genel Sağlık Sigortasının Emanet Hesaba Alınan Tutarları

Bu ne demek oluyor uzun zamandır bakmıyordum ve bugün bunu gördüm. Şu an öğrenciyim artık ödeme yapmıyorum.
  • Arkadaşlar bağ-kura gelen af var mi bu onu ilgilendiriyor mu ?

• 5 yıldan daha fazla süredir gss borçlarım birikiyor.Gelir testi yaptırmadım,beş kuruş ödemedim.Forumdaki ampul yalayanların gazına gelip enayilik yapmayın.Ne koparırsak kardır mantığında bu uygulama.Kimse sizden zorla birşey alamaz.Ödeyende yok denecek kadar az.
  • ödeyen NET enayidir.
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.