Şimdi Ara

GRANDE PUNTO (550. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12.287
Cevap
31
Favori
884.752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 548549550551552
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hesap iyide şu dizel için verdiğin 5.5lt değeri biraz düşük olmuş.Şehir içinde benzinli için 7.5 yazmışsın hadi normal ama dizel 6.5 falen olmalı.Çünki mültijet kullananların yorumlarını tüketim değerlerini hepp incelerim.şehir içi 5.5 yakan çok az.

1.4 Fire 7lt :28kuruş
    1.3 Multijet 6lt :22kuruş fark 6 kuruş 10.000km de 600tl karın olur. 10.000kmde 600tl için dizelin gürültüsünü çekmeye değmez..

Yılda 20.000km yaparsan 1200tl karın olur.

Verdiğin 4000tl yi 3.5 yılda amorti edersin...(Yılda 20.000km yapanlar için.)
  • +1

quote:

Orijinalden alıntı: altrea

BIXI MAN

Hesap iyide şu dizel için verdiğin 5.5lt değeri biraz düşük olmuş.Şehir içinde benzinli için 7.5 yazmışsın hadi normal ama dizel 6.5 falen olmalı.Çünki mültijet kullananların yorumlarını tüketim değerlerini hepp incelerim.şehir içi 5.5 yakan çok az.

1.3 Multijet 6lt :22kuruş fark 6 kuruş 10.000km de 600tl karın olur. 10.000kmde 600tl için dizelin gürültüsünü çekmeye değmez..

• HATALI MESAJ SİLİNEBİLİR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taydag -- 8 Mart 2011; 11:46:49 >
  • 24 valfmi???

24 valf araba varmı piyasada? Varsa da bu fiyata olmaz herhalde diye düşünüyorum :)
  • Tabloya bak durma yola devam et

GRANDE PUNTO
  • quote:

BIXI MAN

Grande Punto 90 Bg benim kardeşimde var...
    En sıkışık trafik akslarından olan Ümraniye Küçüksu - Mecidiyeköy istikametinde 1. köprü yü kullanarak işe gidip geliyor. Ortalama tüketim 5.2 ile 5.7 Lt yi geçtiğini görmedim.. Birebir kullandığım bir araç olduğu için bu tüketim değerini yazdım...

• Hocam selam ,

Senin verdiğin linkte bulunan akaryakıt fiyatları tarihi eser
    O pompa fiyatları ile hesap yaparsak şaşar bizim hesaplar...

Ayrıca belirttiğin linkte , Dizel alan kişinin verdiği fazla fark tutarını ne kadar sürede amorti edeceğini belirten bir beyin fırtınası yapılmış

Şimdi ben olayın diğer tarafını düşündüm ve yazdım..

Yani benzinli araç alan bir kullanıcı dizel almayıp daha az para vererek aldığı aracı ile bu az bedelin keyfini ne kadar sürer... :)

Çıkan sonuç 14 Ay bu süreden sonra yakıt harcaması cebinden yemeye başlayacak...

Hee diğer taraftan bakarsak ta , 39 ay sonunda dizel kullanıcısı fazla verdiği araç bedelini yakıt kazancı karşısında eritmiş olacak..

quote:

Orijinalden alıntı: taydag

Sevgili dostum

güzel hesap yapmışsın da senin parametreleri aşağıdaki linke yazınca sonuç 3,5 sene (42 ay) çıkıyor. Ki benim manuel yazdığım excel hesabına göre de 3,5 - 4 sene arası bir amortisman süresi var.... eğer bir aracı 4 sene kullanmak üzere alıyorsanız, dizel almanın hiçbir mantığı yok kısaca ....

http://www.otokritik.com/benzinli-dizel-karsilastirma/

GRANDE PUNTO

• wickersan S&S için yaklaşımın bence doğrudur,bende araç kullanımında çok da ıddıalı değilim yanı benzer ozellıkerde kullanımımız mevcut.aslında arac hevesımde yok ama artık gunumuzde ıhtıyac oldu,ınsanın seks hayatı bıle artık dırek onunla alakalı.

neyse,bıraz daha yorum yakalayıp duallogıc ıle yola devam etmek ıstemekteyım
  • quote:

Orijinalden alıntı: b_sevki

neyse,bıraz daha yorum yakalayıp duallogıc ıle yola devam etmek ıstemekteyım

gr.a.n.d.e.p.u.n.t.o.t.r.c.o.m. adresini inceleyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wickersan -- 8 Mart 2011; 13:00:10 >
  • arkadaslar fabrika verilerine aldanmayalım da kullanıcı arkadaslar bize 1 depo kaç km gidiyo onu yazsın hesap ortada 190 tl ye benzinli depo doluyo 165 tl ye dizel doluyo benzinli ist trafiğinde bence 550 km den fazla yapmaz ama dizel 900 km bulur diyorum kullanıcı arkadaslar da fikşri olan varsa yazsın
  • Arkadaşlar bende eski GP 1,3 Multijet 75 HP Active kullanıcısıydım.

Genelde kısa mesafe gider gelirim. Kısa mesafe dediğim günde 15 km'yi pek geçmezdi nadiren 20 olmuştur hafta sonları hariç.

Yakıt tüketimim yol bilgisayarıyla değil kendi hesabıma göre 6,1 litre / 100 kilometre.

Hep 3000 devir'de vites değiştiriyorum. Aracı zorlamadan. Arada sırada 3500 devire çıkıyordum çok nadir sıkıştırırdım aracı.

Bu şekil kullanımda bu kadar yakıyordum.

75 HP'lik motorun benim kullanım stilimle tüketim tam olarak bu.

Hesabınızı buna göre yapabilirsiniz

Şehir içinde 650 kilometreyi geçtiğimi pek bilmem geçtiysemde en fazla 670 km falan olmuştur şehir içi hiç 700 - 800 km yol yapmadım, yapanlarada şaşıyorum depodaki son damla mazota kadar kullanıyorlar herhalde. Ben yakıt lambası yandıktan sonra en fazla 20 kilometre yapıp depomu doldururdum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ~Trabzon61~ -- 8 Mart 2011; 13:51:20 >

• Birim fiyatların güncel olamaması konusunda haklısınız. Ancak bu hesabı yaparken 4 işlem kullanıyoruz. Yani; Her iki rakam arasında fark ve oran yaklaşık olduğu sürece bulacağınız sonuç da yaklaşık aynı olacaktır.

Yani;

1) Güncel birim pompa fiyatları (ref:http://www.opet.com.tr/tr/PompaFiyatlariGuncel.aspx?cat=4&id=33&city=15&sehir=BURSA)
    Benzin :4,18 TL
    Dizel :3,64 TL
    Birim fiyat farkı: 0,54 TL
    Birim fiyat Oranı: 1,15

2) Söz konusu sitedeki rakamlar
    Benzin: 3,66 TL
    Dizel: 3,09 TL
    Birim fiyat farkı: 0,57 TL
    Birim fiyat Oranı: 1,18

Kısaca, bizim fiyatlar ne olursa olsun, aradaki fark ve oran değişmediği sürece OTOKRITIK sitesinden yapacağınız hesap DOĞRUDUR.

Ayrıca size ek bir yorum daha

1,15 < 1,18 olduğuna göre dizeldeki artışın benzindeki artıştan daha fazla olduğu gözüküyor. Bu ivme ile giderse, kısa vadede DİZEL fiyatları BENZİN fiyatlarına DAHA FAZLA YAKLAŞACAK ve dizel motor cazibesini YİTİRECEKTİR..

quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

Hocam selam ,

Senin verdiğin linkte bulunan akaryakıt fiyatları tarihi eser
    O pompa fiyatları ile hesap yaparsak şaşar bizim hesaplar...

Ayrıca belirttiğin linkte , Dizel alan kişinin verdiği fazla fark tutarını ne kadar sürede amorti edeceğini belirten bir beyin fırtınası yapılmış

Şimdi ben olayın diğer tarafını düşündüm ve yazdım..

Yani benzinli araç alan bir kullanıcı dizel almayıp daha az para vererek aldığı aracı ile bu az bedelin keyfini ne kadar sürer... :)

Çıkan sonuç 14 Ay bu süreden sonra yakıt harcaması cebinden yemeye başlayacak...

Hee diğer taraftan bakarsak ta , 39 ay sonunda dizel kullanıcısı fazla verdiği araç bedelini yakıt kazancı karşısında eritmiş olacak..

quote:

Orijinalden alıntı: taydag

Sevgili dostum

güzel hesap yapmışsın da senin parametreleri aşağıdaki linke yazınca sonuç 3,5 sene (42 ay) çıkıyor. Ki benim manuel yazdığım excel hesabına göre de 3,5 - 4 sene arası bir amortisman süresi var.... eğer bir aracı 4 sene kullanmak üzere alıyorsanız, dizel almanın hiçbir mantığı yok kısaca ....

http://www.otokritik.com/benzinli-dizel-karsilastirma/

GRANDE PUNTO

• Yine benim hesap doğru çıkıyor desenize.

1.3 16V Multijet şehir içi 6lt\100km 22 kuruş
    1.4 8V Fire şehir içi 7lt\100km 28kuruş

Fark 6kuruş. 10.000km'de 600TL kar. 3800TL dizel motor farkı. Amorti 60.000km gerisi kar(enjektör ve turbo problemi yaşamassan)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altrea -- 8 Mart 2011; 15:32:17 >
  • quote:

Yine benim hesap doğru çıkıyor desenize.

1.3 16V Multijet şehir içi 6lt\100km 22 kuruş
    1.4 8V Fire şehir içi 7lt\100km 28kuruş

Fark 6kuruş. 10.000km'de 600TL kar. 3800TL dizel motor farkı. Amorti 60.000km gerisi kar(enjektör ve turbo problemi yaşamassan)

Fire motorlarda da Triger değişimi var , ağır bakım olarak onun da fiyatı epey bi tuzlu sanırım ve 60.000 de değişiyor galiba...
    Multijet zincirli olduğu için servis 120.000 Km demişti...

Ayrıca Fıre motor şehir içinde 7 den fazla yakar , Jazz lar anca o kadar yakıyor.. zaten Fiat ın sitesindeki fabrika verisi 7.5 Lt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BIXI MAN -- 8 Mart 2011; 15:44:18 >

• 1.4 Fire için triger değişimi 60.000km yaklaşık 500TL.Ama şu parça işçilik indirimli zamana gelirse 370TL civarı oluyor.
    1.3 Multijet için Triger değişimi 250.000km fiyatını bilmiyorum.

Ama dizelin turbosu patlasa enjektörü yakıttan ötürü zarar görse mazot pompası iflas etse çıkacak hesap servislerde çok yüksek ama dışarıda tanıdığın bildiğin biri varsa yinede parmak ısırtacak cinsten..
  • quote:

1.4 Fire için triger değişimi 60.000km yaklaşık 500TL.Ama şu parça işçilik indirimli zamana gelirse 370TL civarı oluyor.
    1.3 Multijet için Triger değişimi 250.000km fiyatını bilmiyorum.

Ama dizelin turbosu patlasa enjektörü yakıttan ötürü zarar görse mazot pompası iflas etse çıkacak hesap servislerde çok yüksek ama dışarıda tanıdığın bildiğin biri varsa yinede parmak ısırtacak cinsten..

Enjektör veya turbo felan gittimi yandın zaten.., Araç kaskolu felansa git at ucurumdan aşağı öyle parayı kurtarırsın belki..

Arkadaşım Focus TDCI , enjektör setini yedi , 4,300 TL ye değişti serviste..

• Ben Clio şirket aracına 10lt kadar normal mazot koydum.bir sonraki hafta arıza ışığı yandı.Serviste 2200TL bedel ile enjektörlerini değiştirdiler.
  • Arkadaşlar 1.4 t-jet 110hp GP buldum 87000 de 22.500 istiyor sizce fiyat nasıl?
    Yakıt tüketimi hakkında bir bilginiz var mı?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-ilk-sahibinden-satilik-arac-44368520/detay/
  • quote:

Orijinalden alıntı: deliboo

Arkadaşlar 1.4 t-jet 110hp GP buldum 87000 de 22.500 istiyor sizce fiyat nasıl?
    Yakıt tüketimi hakkında bir bilginiz var mı?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-ilk-sahibinden-satilik-arac-44368520/detay/

Kendine hakim olacaksan al , Ama TSI , T-jet gibi turbo beslemeli araçlarda insan pek rahat durmuyor. Bu durumlarda da şehir için tüketim 12-13 Lt seviyelerine hatta daha yukarılara çıkabilir.

Ayrıca verdiğin Linkteki aracın resimlerine baktığımda araca sonradan Angel far felan takılmış olarak satılıyor. Aracın bendeki ilk intibası araç sahibi tarafından biraz sert kullanılmaya meyilli bir araç olduğu...

Açıklamalarda Turbo Spor motor , kullanımı çok keyifli gibi açıklamalardan benim anladığım , bu araç sahibinin keyifli kullanımdan kastı epey bir sıkıştırarak aracı kullanmış olmasıdır.. Tabi bu tamemen benim öngörüm yanlış anlaşılma olmasın...

Ben ikinci el araç alırken aracının seri olduğunu spor olduğunu öven insanların araçlarından hep uzak durmuşumdur...

• Punto evo reklamı türkiyede çekilmiş çok hoşuma gidiyor özellikle kızı iyi seçmişler
  • 
Sayfa: önceki 548549550551552
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.