Şimdi Ara

GPU Pazarında Son Durum: AMD ve Intel Yükselişte, Nvidia Düşüşte

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://www.donanimcibaba.com/2014/08/gpu-pazarin-da-son-durum-amd-ve-intel-yukseliste-nvidia-dususte.html
    http://www.guru3d.com/news-story/jpr-amd-climbs-11-in-gpu-shipments-in-q2intel-up-4-nvidia-lower.html

Pazar araştırmaları yapan JPR ekran kartı pazarı 2. çeyrek raporunu yayınladı. Dahili ve harici grafik birimlerine yer veren rapora göre 2014 ikinci çeyreğinde pazar az da olsa yükselişe geçti. Kazananlar ise AMD – Intel ikilisi.

• Foxbat kullanıcısına yanıt
    AMD R serisi ile iyi fiyat perf oranı yakaladı. Özellikle R9-280 turnayı gözünden vurdu. Forumda önerilen iki-üç karttan biri neredeyse R9-280 modeli.
    Üst seviyede de R9-290 düz modeli 280 kadar olmasa da iyi gidiyor. Yine 270-270X de orta halli sistemlerde rakipsiz.
    Daha alt seviyede ise zaten 265-250 gibi kartların NVIDIA rakibi yok.

NVIDIA üst modelde 770-780 ile iyi durumda ama benzer performansı daha ucuza veren AMD kartlar yüzünden alıp başını gidemiyor. 780-780 Ti çok iyi ama yüksek fiyatı nedeniyle geniş kesime hitap edemiyor. 760-770 ise rakip AMD kartlardan fazla iyi değil ve benzer fiyatlı kartlara geçiliyor.
    Alt segmentte ise yalnızca zayıf PSU için önerilen 750 Ti dışında yok sayılır.

Bu yüzden NVIDIA 8XX serisini çok erken lanse etmek zorunda kaldı. Zira AMD 280-290 CF ile 780 Ti modelini büyük farkla geçiyor ve fiyat da uygun oluyor. Tek kozu tek kartta rakipsiz olan 780-780 Ti ve daha iyi sürücüler. Ama AMD de son dönemde sürücüleri epey toparladı. Bir de mantle golü attı.

Yani NVIDIA'nın gerileyip AMD'nin yükselmesi normal şu anda. 8XX serisi durumu değiştirebilir ama AMD de 3xx serisini hazırlıyor gibi. Üstelik ilk veriler acaip iştah açıcı. NVIDIA 8xx serisini sunduğunda 3xx serisiyle ilgili iyi bir duyuru yapıp 6 ay içinde çıkaracak halde olursa NVIDIA 8xx serisi ile istediğini alamayabilir büyük ihtimalle.

İşin bir de dahili grafik olayı var. Intel her ne kadar güç bakımından çok zayıf olsa da neredeyse her işlemcisi dahili GPU içerdiği için pazarın çoğuna sahip. Gerçi bu dahili birimlerin kar marjı epey düşük. Yine de taşınabilir işlemcilerde epey fayda sağlıyor. Bu alanda AMD daha yeni yeni kabini-kaveri vb ile ben de varım demeye başladı ve daha çok yolu var.

APU-konsol ise son dönemlerde dengeyi değiştirdi. Bizde APU pek tutulmuyor ama amerika ve özellikle asya pazarında peynir ekmek gibi gidiyor. Bizde burun kıvırılan e serisi bile çatır çatır satıyor. Kompakt sistemlerde yeterli güç veren CPU ve eni iyi grafiği veren GPU birimleri ile en mantıklı seçenek haline geldi.

INTEL asıl kazancı mobilde alıyor. AMD ise APU-konsol ile. Masa üstünde kar payı bunlara göre daha dar. NVIDIA ise bir işlemci sahibi olmamanın dezavantajını yaşıyor. Bu yüzden hem konsolları kaybetti hem de APU olayında yok. Yani pazarın gidiş yönünde oynayamıyor. Tüm gücünü grafiğe verdi ama masaüstü pazarı küçülüyor. Taşınabilirlerde ise AMd dişini gösterdikçe pazar kaybediyor. Geçen yıla oranla AMD grafik birimi (hatta APU) içeren taşınabilir oranı epey artmış durumda. Bu da çift yönlü darbe demek.

Oyunu AMD belirleyecek. Daha doğrusu AMD'nin zayıf olan üretim kapasitesi. AMD tasarlıyor ama üretemiyor bir görünümde. Bunu halledip daha düşük TDP olan CPU-APU-GPU üretimini yükseltebilirse payını artıracak, iki taraftan da çalacaktır. Yapamazsa şu anki durum aynı hamam aynı tas devam eder. Hatta 8xx serisine 3xx ile 6 ay gibi bir zamanda cevap veremezse payını kaptırmaya başlar.
  • quote:

...32% of PCs had discrete GPUs, (down 3.6%) which mean 68% of the PCs are using the embedded graphics in the CPU...

gelişmeler ilginç ve belli ki nVidia CPU üretmemenin dezavantajını yaşıyor.
  • masaustunu canlandirmak icin yeni seri cikarmalari gerekiyor ozellikle nvidia icin yoksa amd apudan konsoldan goturuyor zaten ve intelin de satis kaygisi oldugunu sanmiyorum.ust seviye satislarda sorun yok ama giris seviyesi satmiyor denmis giris seviyesi alacagima dahili grafik alirim mi diyor acaba insanlar?bu durumda yeni 880 cikarsa da cok degisen bir sey olmaz nvidia icin zaten ust seviyeyi satiyorsa.benim tuttugum markanin pazar payi daha yuksek! fanatikliginde olmamasi lazim forumun.biz degil miyiz ati kotu durumdayken alip kullanan?nividia'nin da her daim kullanicisi olur bu haberdeki durum bizi pek etkilemez cunku nvidia yetti artik canima diye dahili gpu bisiler uretse bile cogu kisi 760 ve yukarisiyla ilgileniyor.masaustu ust segmentte kapismalarini gormek isteriz bize de indirim olarak yansirsa iste o zaman bu tip haberlerin bizim icin gercekten onemi olur ama buna da onemsiz demiyorum eline saglik.
  • Nvidia titan modellerinin yüksek fiyatlı oluşu karşına konulan amd R9 xxx serilerinin (295) daha performanslı ve ucuz oluşu bence nvidia ya büyük darbe vurdu. 10.000 TL ye kart tanıtıp, yarı fiyatına R9 295 x2 yi görünce çıkış tarihini ertelemeleri bende güvensizlik yarattı açıkçası..
  • Nvidia aslında denver projesi ile x86 tabanlı işlemci üretmek istiyordu.
    Ama lisans alamayınca üretemedi.
    İntel baskısı kendini her yerde belli ediyor.Amd olmasa...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aslında Gaming Hardware segmentinde Nvidia ve AMD'nin keyfi yerinde. PC pazarında sadece Gaming segment yükselişte. Üstelik Nvidia az farkla da önde hala ama ilerisi için net konuşmak zor.
    Intel Nvidia'yı X86'dan hep uzak tuttu. O zamanlar da yazmıştım. Nvidia ARM lisansını keyfinden almadı. Eğer Intel VIA satışına taş koymasaydı Nvidia da X86 pazarına girebilir hatta AMD ve Intel ikilisini ezip geçebilirdi fakat o iş kapalı kapılar ardından başlamadan bitti. Bir ara AMD-Nvidia birleşmesi söz konusuydu ama Huang da o işi kesip attı ve AMD-ATi evliliği oldu.

Bu arada, semiaccurate'e göre Nvidia Tegra programını yeniden hızlandıracakmış.
  • arkadaşlar, üst seviye orta seviye bunları tamamen unutun bence.
    adamlar sistemlerin sadece %32'inde harici GPU var diyor yani üçte birinde.
    yani her 100 sistemden sadece 32'sinde harici ekran kartı var: bunlardan da 20 tanesi giriş 10 tanesi orta ve 2 tanesi de üst seviye kartlardır tahminen.
    Intel ve AMD boşuna GPU birimi entegre etmedi işlemcilere, varmış demek ki bir bildikleri.
    bu dahili GPU'lar güçlendikçe belki harici GPU kullananlar daha da azalır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahafiec -- 19 Ağustos 2014; 13:21:19 >
  • AMD, APU tarafında Intel'e tek rakip şu anda, CPU tarafını da geliştirebilirse ileride daha iyi hale gelebilir.

AMD'nin üst seviye masaüstü ekran kartlarına bakıldığında, F/P açısından daha iyi seviyede olduğu görülür. NVIDIA bu kafayla giderse, GTX 780 Ti ve TITAN Z gibi kartları zor satar.

NVIDIA'nın GTX 800 serisini çıkarmakda acele etmesinin sebeplerinden biri, GK104'de olduğu gibi 2015'in ilk çeyreğine kadar pazar payını büyütmek olacaktır.

300 mm² zar alanı ile GTX 780 performansı verirse, zaten bunu fazlasıyla başarmış olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 19 Ağustos 2014; 19:35:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BORUBEY06

Nvidia titan modellerinin yüksek fiyatlı oluşu karşına konulan amd R9 xxx serilerinin (295) daha performanslı ve ucuz oluşu bence nvidia ya büyük darbe vurdu. 10.000 TL ye kart tanıtıp, yarı fiyatına R9 295 x2 yi görünce çıkış tarihini ertelemeleri bende güvensizlik yarattı açıkçası..

Hocam imzanda 6300 ve 770 gördüm konu ile alakasız ama,darboğaz yapıyor mu
  • Titan-Z tam fiyasko zaten.

Sen 3000 dolara kartı duyur. En hızlı, über-hiper diye reklam yap. Üstelik bu TDP ile hala tek fan kullan.

Bu sırada rakibin olmadık bir kıllık yapsın. Daha hızlı bir kartı, sıvı soğutma ile yarı fiyatına verip tekerine taş koysun.

Herhalde NVIDIA tarihinde bu kadar afallamamıştır. Zira AMD X2 kartını alışık olduğu süreden çok daha erken çıkardı. Belli bir süre böyle bir kart beklemeyip tek olmanın keyfini sürmeyi düşünen NVIDIA tam anlamıyla FAIL oldu.

Bunu beklese kesinlikle Titan-Z duyurusu yapmaz geliştirirdi. Veya 3000 dolar demez rakibi gibi 1500+ civarı bir şey derdi en azından. Duyurudan sonra tükürdüğünü yalayıp geri cekemedi. Fiyatı da indiremedi, zira böyle yapsa ortalık karışır tüm kartlar iki kat pahalı diye algı oluşurdu. Zor durum, düşmek istemezdim.

780 kartı geçen 290X darbesinden sonra bu NVIDIA için sersemletici olduğundan bu zamanlar için sakladığı Tİ kozunu kullanarak 780 Ti ile tek kartta liderliği aldı ama daha aşağısında durum hiçte istediği gibi değil. 270X-280-280X-290 kartlar F/P ile esas pazar olan kendi 760-770 kartlarının belini büküyor. 660-660ti-670 tadını bulamadı.

Birde 7970 GHZ Ed. olduğu gibi 780 Ti silahına karşılık acaba AMD de 290X GE (GHz Edition) çıkarır mı şüphesi vardır muhtemelen. En azından ben olsam kıllanırdım.

Bütün bu hayal kırıklıkları sonucu beklenenden ve olağan olandan çok daha önce 8xx serisi duyuruldu ama ciddi ilerleme görünmüyor perf olarak. 880 kart 780 kart veya az iyisi (ki altında deniyor) olacaksa pek anlamı yok. Tek avantaj watt görünüyor ama 780-880-780 Ti alacak adam için PSU watt o kadar önemli olmaz. Yani bu şekilde çıkarsa pek de istediğini alamayabilir.

Üstüne AMD bir kıllık daha yaptı. 3xx serisini sızdırıverdi. bilgileri ise iştah açıcı. 3072 stream olan 380X ile 4224 olan 390X acaip görünüyor. Bu durum 290X için şu an 2560 ve 280X için 2048 zira. Aynı mimari bile olsa %65 ve %50 teorik güç artışı demek. Watt olayına çözüm buldularsa 8xx serisi duman olabilir. Veya frekansı düşürüp %20-30 oranına da inebilir. tamamen üretim gücüne bağlı bu da Globalfoundries FD-SOI tekniğinin başarısına bağlı. Yaparlarsa NVIDIA çok sağlam darbe alır.

Yeni CPU olsun GPU olsun iş FD-SOI olayında bitiyor açıkçası. 28 nm FD-SOI tekniği intel 22 nm tekniğine denk veya az iyi deniyor. Böyle ise güç sorununu epey toparlamışlardır. Üretim verimliliği de sağlandıysa kozlar AMD eline geçer. Yoksa TMSC kapısında sıra bekler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dekstop's surgeon

quote:

Orijinalden alıntı: BORUBEY06

Nvidia titan modellerinin yüksek fiyatlı oluşu karşına konulan amd R9 xxx serilerinin (295) daha performanslı ve ucuz oluşu bence nvidia ya büyük darbe vurdu. 10.000 TL ye kart tanıtıp, yarı fiyatına R9 295 x2 yi görünce çıkış tarihini ertelemeleri bende güvensizlik yarattı açıkçası..

Hocam imzanda 6300 ve 770 gördüm konu ile alakasız ama,darboğaz yapıyor mu

Ben Bf4 ve Cyrysis 3 ü internetten indirip (kopya) oynadım. Ha yarısına bile gelmedim oyunların çünkü bu tip oyunları sevmiyorum. Sadece değerlere baktım. Bf4 de tanklara bomba taktığımız bir yer var yaralı bir adamı helikoptere attıktan sonra , oralarda 39- 60+ 100 + 115 fps lerde gezindim Crysis 3 de de ilk başlarda 27 - 45+ fps lerde mahzen gibi bir yerde habire ölünce o oyunuda sildim.. Ayarlar Ultra 1080p de. Asıl oynadığım oyun ise Aion Online en düşük 17 fps en yüksek 66 fps (zaten 66.9 un üstüne çıkmıyor sabitlemişler heralde) gördüm. Genel olarak darboğaz diye tabir edilen olayı ben pek görmedim. Ama online oyunlar için inteli önerdikleri için bir sonraki işlemcim i5 3 veya 4. nesil "k" serisi olacak gibi görünüyor. Olmadı 8350 alırım. ama dediğim gibi 6300 ile de aman aman bir sıkıntı yaşamadım ben.
  • Haberi görmüştüm foxbat yazar demiştim zaten e yıllardır olan tablo aynı dGPU ların sonucu bunlar ki doğal da

Kullanılmasa bile işlemcilerle entegre gelen Intel HD grahics farkın en büyük sebebi. AMD Apularının GPU konusunda prestij olarak henüz vasat kalması Intel için bir tehdit oluşturmaktan uzak NVIDIA ise sadece harici GPU lar ile pazarda. Ama düşüş yaşaması şaşırttı beni. Öte yandan Maxwell ile dizüstülerinde daha çok göreceğimiz için artış kaçınılmaz
  • Amd çok normal bak TR piyasına alt seviye f/p ürün r7 240 bi üst seviye f/p r7 250 gddr5 bi üstü r7 260x bir üstü r7 265 bir üstü r9 270x bu ürünler hem ucuz hem performanslı hemde nvidiada rakibi bile yok

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • melikulupinar kullanıcısına yanıt
    Tonga bir çok şeyi netleştirecektir. NVIDIA Tongaya düşecek mi göreceğiz İsim çok manidar yalnız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turbo-powwer -- 19 Ağustos 2014; 15:21:45 >
  • turbo-powwer kullanıcısına yanıt
    İstatistik gördüm mü acımam yazarım
  • Nvidia bu nesil f/p odaklı gtx760ti çıkarmalı idi. şu anda 700 serisine bakıyorum birde rx 200 serisine bakıyorum ve durum ortada.
  • Şu zamana kadar nasıl farketmediğimi bilmiyorum; ancak Nvidia'nın Kepler serisi ile AMD'nin Hawaii serisi bir değil. Kepler serisiyle alakalı kısmı teyit edebildim henüz Hawaii'leri resmi açıklama haricinde değerlendiren bir kaynak bulamasam da resmi açıklamadan yola çıkıyorum: Kepler'in Titan ve 780 Ti modellerinde çalışan 5 çözünürlüğe aktarıcıda(rasteriser) saat başına 8 nokta çizilebiliyor. AMD Hawaii'de ise 4 rasteriser üzerinde 16 nokta, toplamda 64 bellek komutu aktarılabiliyor saat başına rop birimlerine. Nvidia Kepler kartların rekabetçi çözüm olabilmeleri karşısında her dönüşümde 40 nokta üretim hızı bu sebeple yüksek çözünürlüklerde bir darboğaz oluşturuyor. Kartların diğer özelliklerine bakacak olursanız, AMD'nin Hawaii serisinden oldukça güçlü gözüküyorlar - nasıl olmaz, birisinde 240 diğerinde 176 grafik çizim birimi bulunuyor - tabii çözünürlüğe aktarmadaki 2 kat farkı düşünmeyecek olursanız.
    Sırf bu sebepten Nvidia çözümlerini yüksek çözünürlüklerde zayıf olarak görüyoruz.
    Nvidia belki 800 serisi ile AMD Radeon'ların bellek mimarisi performansına ulaşabilir; ancak olmadığı takdirde AMD'nin "kaliteli çözünürlük" için daha uygun bir tercih olması yaklaşımı devam edecek gibi gözüküyor.
    Diz üstü çözümleri ve taşınabilir tablet bilgisayarlar açısından da x86 çözümlerin hiçbir esprisi bulunmuyor. Şu gün, ARM çekirdekli tabletlere bakıyorsunuz: en son x265 video standart uyumluluğu onda, en yüksek güç verimliliği onda, görüntü kalitesine baktığınızda da en gerçek renklere benzeşen paneller kesinlikle ARM ekosistemine katılıyor. Kısaca teknoloji, daha hızlı devinim yapan bu mimariyi takip ediyor.
    Tek başına marka olarak var olmaya çalışan firmaların ise başı ağrıyacak diye düşünüyorum. ARM ekosistemi ciddi bir kartopu etkisiyle "en"leri bünyesine katmaya başladı. Yakın zamanda çıkacak AMD işlemcisi ile AMD de bu hızlı trene katılmış olacak.
    Karşılaştıracak olursak, Nvidia'nın ve Intel'in rakip olarak sunduğu ürünler ancak "bazı" özellikler bakımından ileri fakat çözümlerin rekabetçi olabilmeleri için temelde var olması gereken birçok özellikte geri kalıyor.
    En kaliteli ekran kartını koyduğunuz Tegra K1 tablet veya ultrabook bilgisayar aynı zamanda "en kaliteli panel aydınlatması"nı içermiyorsa ve en doğru renkleri veremiyorsa; maalesef kullanıcı için değil, sunucu için tasarlanmış bir üründür ve kullanıcının tecrübe edeceği en iyi ürün değildir. Ancak tecrübesini başka ürünlerle kıyaslamayacağı takdirde beğeneceği, göreceli bir değerlendirmeye tabi tutmaması beklenen yapay ürün grupları oluyor. Hangi tableti hangi bilgisayarı alırsanız alın, monitörün kalitesi her zaman gördüğünüzde esastır. Bu sebeple teknolojinin atağını yakalamış ARM ekosisteminde ve bu yüksek verimli mimariyle iştirak eden "kendi markasını kullanıcı tecrübesinden önde" görmeyecek kadar akıllı firmalar yükselişlerine devam edecek diye tahmin ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AMD olmasa Nvidia kökler fiyatları

yaşasın amd <3
  • Vatanda Asus R9 270 DirectCU II 2GB 419 TL şu an. ramlar %10 civarında oc. oluyor, ortalamada perf'e %10 katkısı olr sanırm. 650ti boost, 750ti fiyatına nerdeyse.

AMD'nin durumu iyi değil malesef.

Aşağıdakinin yenisini bulursam yollarım :
     GPU Pazarında Son Durum: AMD ve Intel Yükselişte, Nvidia Düşüşte

2012'den beri gerileme var. 2013 sonu 2014 başlarında bu mining davasına histerik hücumdan dolayı artış olmuş olmalı. Onun dışında tekrar düşmeye devam etmiş GPU gelirleri.

Bütün tantana şimdi 300 küsür milyon $ için mi(çeyreklik de olsa, senede 1milyarı geçer demeyin)? insanın içi acıyor yani benimki acıyor fena halde.

AMD de Nvidia da Intel'in gömülü RAM içeren modelleri ucuz olmadığından ve en azından kırpık olanlarını da sunmadığı için şanslı. 32 MB lık EDRAM içeren mobil i5 4200m gibi modeller olsaydı yanına harici ekran kartı bile gerekmeyebilirdi, fiyatı perf açısından bakınca. gt640 740,650m içeren mobilleri düşününce tehlikeli olurdu.

Intel sonraki nesilde GPU'yu, GPU'nun organizasyonunu değiştirerek büyütmeden performansını arttırmayı planlıyor (sample vs. ile ilgili zımbırtılar). Bu şekilde, her ne kadar oyunların getirdiği yük ile GPU'nun gelişimi bi miktar birbirini sıfırlıyor gibi oluyor, ama Intel'in sıkıştırıp durması önemli.

Mobilde çok para var, masaüstünde insanlar PR kurbanı, pazar satışlar, çok para kazanmak için yeterince geniş değil. Nvidia PR ile ilave zımbırtılar ile müşteri kazandı insanları cezbetti hep.

Fişe takılı notebookda oyun oynayacaklar veya kullanacaklar için AMD APU'ları pişirmeden overclock imkanı var mesela. Ben yazmaktan vazgeçtim artık, A10 lara performansı az daha fzla olsaydı diyenler için oc yapıp kabul edilebilir seviyede getirisi var. AMD'nin kendisi sadece fişe takılıyken biosdan aktif edilebilen overclock/turbo overclock gibi bi imkan verebilseydi mobil APU için başka türlü PR olurdu.

Şu oyun piyasasında 40 küsür milyar $ lık pastadan bahsediliyor, yazılım donanım vs. herşey dahil. Çeyrek başına bundan 300 milyon $ pay almak iyi değil. Üstelik bunun bilmem kaçta kaçı orta ve üst seviyeli harici GPU pazarını oluşturuyor. Orta ve üst segment gelirleri AMD'de ne kadarlık kısmı oluşturuyor? 1:10'u deseniz bütün bu oyun pastasından binde 3 pay düşüyor AMD adına. Oysa orta-üst segment harici GPU'ların performansı oyun dünyasında oyun geliştricilerin hedeflerinde limitlerinde büyük bi etken. PC pazarı, önemli olan onun büyüklüğü faln diye bahsetmeyin. İnsanlara akıllarını çelecek bişeyler verebildiğniz sürece insanlar PC'ye, oyun PC'sine ve orta-üst segment GPU'ya yönelir.

Konuyla ne ilgisi var bunların, çok ilgisi var hepsi birbiri ile bağlantılı çünkü. Taa yıllar önceki programcıların alışkanlıkları, ilk konsollar, Dx8 >> Dx9, OpenGL'in içine edilmesi, DX9'un standart olması, PS3/X360, geliştricilerin bunlardan kopamaması, yeni donanımların API'ler ile kısıtlanması, programcıların PC'de API ile kısıtlanıp çok perf isteyen işler yapmaları, yine eski konsollardan Dx9'dan fillrate lmitli bakış açılarından vazgeçilememsi, arada AMD'nin salaklık edip daha iyi mimari yapacam geleceğin mimarisi yapacam diyip milletin yıllarca buna göre kodlama yapmaması, sonra yine API tarafından kısıtlanılması vs. vs. hepsi şu an AMD'nin 3 kuruş GPU geliri ile alakalı.

Gidişatı da iyi değil AMD'nin. Tonga küçük çip iyi perf verirse ne ala. Nvidia'yı sıkıştırmış olacak yeni ürün çıkartmayarak. Nvidia da yenilikler ile gümbür gümbür gelmez ise o da "benden de böyle " der 800 serisini böyle tıngır götürürse AMD idare edebilir.

Anca dx12 geldikten sonra GPU'ların programlanabilirlerinde esneklik görmeye başladıktan sonra harici GPU gelirlerinin toplamda belirgin olarak artmaya başlayabileceğini düşünüyorum.

Edit : @Mete Can Karahasan AMD'nin ROP başarımı GCN'de hep daha iyi oldu, kusura bakma da baya baya bi geç kalmışsın. Defalarca bu forumda da yazıldı. AMD'nin derdi filitreleme ile ilgili VE geliştrici ister istemez FP16 kullanılmak zorunda bi yerde. FP16 'da AMD çöküyor. Bu, her frame için gereken zaman içerisinde küçük bi bölüm olsa bile toplamda performansı etkileyen bişey. Oyunu driver üstünden optimize etmeye kalktıklarında , mesela gruplanabilir düşük performans verecek şeyler varsa bunları gruplayıp işletmeye çalışıyor. Her bi CU'da ünitelerin boşa beklemesini engellemek için. Optimize edilmiş hali bi nevi OOO gibi çalıştırdığından, ilave ILP elde edebilmiş ise bağımlılıkları kırabilmiş ise texture ile ilgili işi bi tarafta shader ağırlıklı işi diğer tarafta işletmeye çalışıyor. Çoğu durumda kod filitreleme / fillrate bağımlı olduğundan shader'a bağımlılık / shader / ALU tarafından limitlenme kolay gözlenen şeyler değil çünkü. AMD texture/filitreleme açısından FP16 'yı iyileştirmek zorunda.

Diğer yazdığın şeyler tasarım ile alakalı mimariyi bağlamaz. Mimari iyi veya kötü diye veya şarta şurta göre enerji tüketimi değişiyor diye kaliteli veya kalitesiz diğer bileşenler tercih edilmez. Geliştrici AMD/Intel mobil çip kullanıp süper kaliteli tablet üretmiyorsa onun bileceği iş. Bu x86'nın dandikliği vs. ile alakalı değil. CloverTrail+ kullanan tableti 200tl altına TR'de bulabiliyorsun. Quad A7 tablet kaça bulabiliyorsun? Intel adına, elindekini ucuz ürün satanlara benimsetmiş olmak adına önemli bu. CloverTrail, Baytrail hepsi Intel adına iyi çözümler , hem performans hem güç tüketimi adına. AMD Discovery platformu kötü mü peki cillop gibi ekran yok diye?

Intel kendisi için doğru yolda, AMD arge için sıkıntıda da olsa o da iyi yolda tablet/tabletimsi/netbookumcu cihazlar adına.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rubisco -- 19 Ağustos 2014; 18:59:37 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.