Şimdi Ara

Gpu kulanımının düşmesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba daha önce fark edememiştim ancak çoğu oyunda gpu kullanımım %50-60'lara kadar düşebiliyor. Ekran kartım 1080ti.

cpu olarak 4790k 4.8ghz kullanıyorum. İlgili sahnelerde gpu kullanımı %50-60 civarında oluyor. Acaba cpu'da hala daha kullanım yeri varken bu düşüş cpu limitinin sadece üzerine binen yükten kaynaklanmadığının bir göstergesi olabilir mi? Öyle ise sebebi nedir? Kötü optimizasyon mu sadece?

• Gpu kullanımın düşmesinin bir çok yolu var. İlk olarak oyunlarda vsync açıkmı kontrol edilmeli. Ayrıca Gtx 1080ti hangi çözünürlükte kullanıyorsunuz. 1080p de 1080ti tam gücünü veremeyebilir. Bu durum oyunlardan da kaynaklanabilir. Bazı oyunlarda oyun motorundan kaynaklı fps limit yani belli bir fps ulaşınca gpu kullanımını kitler. İşlemciniz hayla günümüz koşullarında yeterli işlemcidir. İşlemciyi değiştirmeniz biraz daha stabil performans yaratabilir. Fakat yapacağınız masrafa değer mi asıl soru budur. i7 4790k değiştirmek hem ram masrafı hem anakart masraf çıkartacaktır. i7 4790k dan performans anlamında kayda değer fark görmek için intel 8. nesil işlemci almanızdır. Şuanki fiyatlar bi hayli fazla. Bence işlemciniz ile devam edin. Gtx 1080 ti şuan her türlü AA oyunlarında akıcı ve yeterli performans verecektir. Gpu kullanımı 50-60 düşüyor diye belirtmişsiniz. Bu durumda fps genelde kaç civarı oluyor.

• GTX 1080 Ti ve 4790k ile 1080p'de darboğaz yaşarsınız. Eğer 1080p'de kullanıyorsanız normal denebilir
  • Merhaba çözünürlük olarak 3840x1080 kullanıyorum.

Bahsettiğim düşüklük şöyle bir şey:https://youtu.be/iffixqfS3eA?t=213

Görüldüğü gibi hem gpu kullanımı düşük, hemde cpu kullanımı düşük. Genel olarak cpu'dan olduğunu düşünüyorum ancak cpu'ya binen yükse yüksek olmuyor.
  • sangokudbgt kullanıcısına yanıt
    Hocam hangi oyunda sorun yaşıyorsunuz. Attığınız videoyu izledim. Sistemde RTX 2080 kullanılmış. Oyunlarda 1080p de test edilmiş. Gpu kullanımı RTX 2080 gibi bir kartta 1080p için normal gibi geldi. Mesela kendimden örnek vereyim. Bende i5 8400 işlemci gtx 1070 ekran kartı var. Assasins creed origins oyununda test ettim. Attığınız videoda aynı oyun vardı. Bu oyun cpu yani işlemci kullanımını bir hayli yüksek kullanıyor. Bende i5 8400 6/6 çekirdek işlemci olduğu için cpu kullanımı %80-90 hatta yer yer 100 bile gördüm. Fakat ekran kartı kullanımı genelde %97-99 civarında tam performans alıyorum. Asıl darboğaz benim yaşamam lazım. Fakat oyun sorunsuz akıcı şekilde oynuyorum. Attığınız videoda rtx 2080 yerine gtx 1070 olsa gpu kullanımı benimki gibi 1080p de tam performans verirdi . Oyunu 3840x1080 de kullanıyorum dediniz. Belirttiğiniz çözünürlükte gpu kullanımının bi hayli artması lazım. Oynadığınız oyun nedir. Genel oyunlarda mi bu sorunun yaşıyorsunuz. Oyunlar orijinal mi yoksa karson mı oyunun grafiklarinde msa ayarını 8x yapınca durum ne oluyor. Hatta oyun içi msi afterburner ile kısada olsa video çekerseniz bakalım soruna.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• badmobil kullanıcısına yanıt
    Tam olarak attığım saniyeye dikkat edin ac orgins mesela. gpu kulanımı %75-80. cpu kullanımıda aşağı yukarı aynı. Teknik olarak limitleyen başka bir şey olmaması lazım ama fps düşüyor. Hem gpu hemde cpu boşta takılıyor.

Benim dedim oyunlarda sahne sahne bu durum sıkça olmaya başladı. Cpu'ya oc yapınca gpu kullanımı artıyor ve dolayısı ile fps'de artıyor. Ama görünen o ki 9900k bile alsan yine cpu "%85 bile kullanılmamasına" rağmen limitlemeye devam ediyor video'da ki örnek gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangokudbgt -- 16 Kasım 2018; 1:6:59 >
  • Psunuz nedir kac yillik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.