Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK! (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
17 Misafir (1 Mobil) - 16 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11.452
Cevap
593
Favori
2.274.688
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: TWiST_oF_FaCe

quote:

Orijinalden alıntı: acizcool

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: acizcool

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: posetcay06

quote:

quote:

quote:

1,5 yıl içinde 3 defa organik cam kırınca (2 küçük çocuk var çok şükür..) polikarbona cama transfer oldum.

starvision (seiko' nun aldığı çinli üretici marka) çerçeve ve optiswiss polikarbon cam (sol 1,75 astigmat, sağ 2,25 astigmat "astigmat 2'yi geçince seçilmişler sınıfına giriyormuşum"...) 495TL bayıldım.

çerçeve fesed mi ne diyorlar (çerçevesiz). camlarda zaten antirefle standart, %45 inceltme.

hatalı birşey yapmış mıyım :)

olan biseyin ardından elestirsek nolucak ki.. gidip, geri verecek ve paranızı geri mi alacaksınız ki.. o yuzden gule gule kullanın...

haklısın bir anlamda ama herhangi bir gözlükçüden almadım.

bir arkadaşımdan aldım. hata yapmış olsam bile en kötü o insanı tanımış olacağım. hesabını soracağım, ilişkimi keseceğim, gözlüğü suratına çarpacağım..vs

neyse..!

peki.. o zaman arkadasınızı tanıyın.. hesabını sorun.. iliskinizide kesin.. gozlugu suratına carpmayın (gozluksuz kalırsınız).. :) cercevenin tek fiyatı nedir ? merak ettim

Cerceve 300tl etiketliydi, 150tl' ye verdi

Peki yanlis olan nedir ustadim?

Cam için 345 lira mı aldı yani?

Ustadlar bildiginiz birsey var ise soyleyin, tuhaf bir yaklasiminiz var. Durmadan soru soruyorsunuz ama sorulara cevap vermekten kaciyorsunuz

2.25 astigmatim var. Siz de biliyorsunuz ki 2'yi gecen astigmat cam bulmak cok zor, ozel uretim olacak. Marka optiswiss, polikarbon, antirefle cam 350TL.

Daha baska sorunuz yok ise, siz de bir zahmet bildiklerinizi soyler misiniz?

Tesekkurler

Hocam eğer çerçeveden 150 aldıysa cam için 350 gerçekten çok yüksek fiyat. O fiyata Hoya Eynoa alınır. Fakat hesap ederken çerçeveden çok düşüp camdan düşmemiş olabilir. Yani gözlükçülerin işini bozmak istemem; ama arkadaş işlerinde hep bu tarz şeyler oluyor. Madem arkadaşınız gözlükçü size o paraya daha iyi bir yapabilirdi. Ya camlar hakkında bilgi eksiği var ya da fiyatlar hakkında. 2.25 astigmat hazır stokta olan camdır. Ama fiyat olarak yüksektir. O 2.00 astigmattan yüksek olunca özel üretim olur işleri tarih oldu sayılır. Mesele bundan ibaret.

saol üstadım cevabın için..

zaten arkadaş işi hep yaş iş. şu ülkede zaten işler hep bir arkadaş bulunarak yapıldığı için, arkadaş ile standart müşteri arasında fark kalmadı. ticaret ile uğraşanların da işi zor.

ben şimdi bu adamı sildim, e ne oldu bir arkadaşlık bitti.

atasundan' da fiyat almıştım sadece cam için 168TL vermişti. Onlar da 2,00' den sonraki astigmatın özel işlem gerektiğini belirtti ve normal fiyata %30 ekleyerek 168TL' ye ulaştı. ayrıca camlar organikti, polikarbon değil.

birisi bana 2,25 astigmat, %45 inceltilmiş polikarbon camlarda hangi fiyat aralığı iyidir söyleyebilir mi? zira 150-200 civarı alınan bir organik cam fiyatı ile karşılaştırıldığında polikarbon için 350TL normal gibi geldi bana.

işin özeti; ben bu adamı sileceğim ama emin olmadan günahını almak istemiyorum.

teşekkürler.

Aman hocam. Tam reçeteyi görmeden ve çerçeveyi bilmeden kesin olmayarak yaptığım bir yorum. Ben fikir olarak yardımcı olmaya çalıştım. Eğer benim söylediklerim yüzünden arkadaşlığınızı bitirecekseniz benim söylediklerimi yok sayın. Gidin kendiniz araştırıp bir fikre ulaşın ve kararınızı ona göre verin. Beni bu şekilde vebal altında bırakmayın.

Edit: Optiswiss'in üretim polikarbonat cam liste fiyatı: 200 TL/adet. Yani Çifti liste fiyatı olarak 400 TL. Onu da size 350 yapmış demek ki. (Tek cam özel üretim tek cam stok olmaz. Renkleri tutmaz birbirlerinin.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acizcool -- 12 Ekim 2011; 11:04:55 >

• valla hocam eline koluna sağlık, bir gözlük kullanıcı olarak gerçekten yararlı bilgiler sundun bize... 10 senelik gözlük kullanıcıyım fakat bilmediğim bir sürü şey varmış, bunca yıl kazıklanıyormuşum haberim yok, Allah razı olsun bilgini aktardığın için.
  • @acizcool,

teşekkürler üstadım. ben de söylediğin gibi birkaç yerden araştırıyorum. araştırma-öğrenme kanallarımdan birisi de burası ve siz üstadlarsınız.

liste fiyatı 200TL/adet olan camı bana 175TL yaptıysa yazıklar olsun. liste fiyatından indirim yaparken kapıyı %30' dan açıyorlar.

sizi vebal altında bırakmış olmam merak etmeyin, siz doğruları paylaşıyorsunuz. paylaşılan şeyler yanlış olsaydı bir vebal altında kalma durumu olurdu.

çerçevem starvision marka (çin' de üretiliyor, seiko satın almış.). beta titanium malzemeden yapılmış. Faced türü. etiket fiyatı 299TL.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

1,5 yıl içinde 3 defa organik cam kırınca (2 küçük çocuk var çok şükür..) polikarbona cama transfer oldum.

starvision (seiko' nun aldığı çinli üretici marka) çerçeve ve optiswiss polikarbon cam (sol 1,75 astigmat, sağ 2,25 astigmat "astigmat 2'yi geçince seçilmişler sınıfına giriyormuşum"...) 495TL bayıldım.

çerçeve fesed mi ne diyorlar (çerçevesiz). camlarda zaten antirefle standart, %45 inceltme.

hatalı birşey yapmış mıyım :)

olan biseyin ardından elestirsek nolucak ki.. gidip, geri verecek ve paranızı geri mi alacaksınız ki.. o yuzden gule gule kullanın...

haklısın bir anlamda ama herhangi bir gözlükçüden almadım.

bir arkadaşımdan aldım. hata yapmış olsam bile en kötü o insanı tanımış olacağım. hesabını soracağım, ilişkimi keseceğim, gözlüğü suratına çarpacağım..vs

neyse..!

peki.. o zaman arkadasınızı tanıyın.. hesabını sorun.. iliskinizide kesin.. gozlugu suratına carpmayın (gozluksuz kalırsınız).. :) cercevenin tek fiyatı nedir ? merak ettim

Cerceve 300tl etiketliydi, 150tl' ye verdi

Peki yanlis olan nedir ustadim?

pardon ancak girebildim foruma.. simdi ben neden oyle dedim.. azizcool arkadasım biraz ozetlemis konuyu.. ben yukarıda tabiki saka yaptım.. ama bildiklerimizide paylasalım degilmi.. ben burda bildiklerimi paylasıp, fiyat verdikten sonra, "burada bilgi mi paylasılıyo, yoksa satısmı yapılmaya calısılıyo" gibi yorumlar yapılıyor.. o yuzden aslında yorum yaparken bazen dusunuyorum acaba yanlısmı yapıyorum diye.. sonra diyorum ki kendi kendime tamam bi is yapıyosun karsılıgını elbette alacaksın.. ama abartmadan karsındakini soymadan!!... ben optik ve optik malzemeleri (cam,cerceve,kontakt lens vb.) toptan-perakende ticaretini yapmaktayım.. o yuzden burada verdigim fiyatlardan sonra gidipte arkadasınıza catmayın..

once cerceve 300 etiketliydi 150 ye verdi.. zaten kimseye etiket fiyatı uzerinden satıs yapmaz.. genelde %30-%40 iskonto yapılır o etiketten ama size %50 yapmıs (iyi diyelim).

gelelim camlara.. simdi 2.25 azizcool un dedigi gibi her markada hazır stokta yok malesef.. az once 3 depocu arkadası aradım.. sadece birinde hazırda var ki sizin aldıgınız marka yani optiswiss in elinde de hazırda yoktu.. tora da vardı mesela..ozel uretim degilde sparis olur en fazla.. neyse soyle diyelim.. policarbon %45 inceltme demissiniz ya o bu arada %40 olması muhtemel.. onu da gecelim, cercevenizin markası da ilginc bu arada duymadıgım bi marka (belki bende sorun), ben olsam yani bana gelmis olan biri benden bu camları ve faset(cercevesiz) cerceve istese.. cerceve markanızı bilmedigim icin ona fiyat veremem, ama camlarına verecegim fiyat 120 ile 150 TL. arasında olurdu.. cercevenize gelince dedigim gibi markanızı bilmiyorum duymadım.. onun yerine soyle bir kıyas yapalım.. cercevede size stepper titanium faset cerceve ile birlikte camlarınız 300 TL. civarına gelirdi. cerceveye de dikkat edelim stepper dedim.. bu size bir fikir olur sanırım.. bu arada atasundan organik camınıza 168 TL. fiyat vermisler ya ona da hemen bi fikir olsun diye el atalım.. bu numaralarda organik antirefle icin ise %55 inceltme ile asagı yukarı 100-110 TL. o da en fazla cıkacagıdır.

• @posetcay06,

saol üstadım bilgiler için. ben durumu az çok anladım. bu adam yapabileceği indirimi bana yapmamış. kendisi seiko' nun türkiye' de toptan satışını yapıyor. yeni dükkân açtı. bir arkadaşını aradı 2,25 astigmat için fiyat aldı. türkiye' de bu ürün çok zor bulunur belki de bulunmaz dedi. bunu alalım dedi. fiyat 350 dedi.. dedi.. dedi de dedi....

iyi tamam dedim. polikarbon' u ilk defa kullanacağım için fiyatlarının normal organiklere göre pahalı olması normal dedim.

neyse çok uzattım. cam için biraz araştırsam 300-350 civarına çiftini alamilirmişim normal gözlükçüden. çerçeve ise bana normal geliyor biraz. seiko' nun ismi olması ve beta titanium olması beni teselli ediyor.

sonuç, arkadaşla ilişkimi bitirmem ama muhattap olmayacağım. hiç işim olmaz artık onunla..
  • quote:

@posetcay06,

saol üstadım bilgiler için. ben durumu az çok anladım. bu adam yapabileceği indirimi bana yapmamış. kendisi seiko' nun türkiye' de toptan satışını yapıyor. yeni dükkân açtı. bir arkadaşını aradı 2,25 astigmat için fiyat aldı. türkiye' de bu ürün çok zor bulunur belki de bulunmaz dedi. bunu alalım dedi. fiyat 350 dedi.. dedi.. dedi de dedi....

iyi tamam dedim. polikarbon' u ilk defa kullanacağım için fiyatlarının normal organiklere göre pahalı olması normal dedim.

neyse çok uzattım. cam için biraz araştırsam 300-350 civarına çiftini alamilirmişim normal gözlükçüden. çerçeve ise bana normal geliyor biraz. seiko' nun ismi olması ve beta titanium olması beni teselli ediyor.

sonuç, arkadaşla ilişkimi bitirmem ama muhattap olmayacağım. hiç işim olmaz artık onunla..

cam fiyatını soledim size iste oradan bi fikir edinirsiniz artık.. o dediginiz cam fiyatı yinede yuksek diyorum ya liste satıs fiyatı cifti 400 TL. imis ya.. uzerinden %30 %40 hesaplayın o fiyata alabilirsiniz.. tabi benim fiyatlarım ayrı.. onu karıstırmayın :)

• burdaki yararlı bilgileri bende okudum baştan sona yalnız ben asıl bugün bi site keşfettim ve sizlerin benden daha iyi bi şekilde anlayarak inceleyeceğinizi düşündüm hem belki faydasıda olabilir cam çerçeve ne arasanız var gibi...

http://www.giarre.com yurtdışından satış ve bazı camlar uygun gibide görünen çerçevelerle ücretsiz...
    ama yinede bilgilerimiz yetersiz olduğundan daha iyi anlayanların yorumlarını görebilmek için yazma gereği duydum.. Umarım birilerine faydası olur...
  • bilgi için teşekkürler hocam, tam bilgim yok ama Türkiye ye göre daha uygun galiba paylaştığınıza göre değerlendirilmeli yüksek fiyat farklı var ise .
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpergurel79

burdaki yararlı bilgileri bende okudum baştan sona yalnız ben asıl bugün bi site keşfettim ve sizlerin benden daha iyi bi şekilde anlayarak inceleyeceğinizi düşündüm hem belki faydasıda olabilir cam çerçeve ne arasanız var gibi...

http://www.giarre.com yurtdışından satış ve bazı camlar uygun gibide görünen çerçevelerle ücretsiz...
    ama yinede bilgilerimiz yetersiz olduğundan daha iyi anlayanların yorumlarını görebilmek için yazma gereği duydum.. Umarım birilerine faydası olur...

fiyatlarda cok farklılıklar goremedim ben acıkcası.. ben toptancı oldugum icindir belkide ama kargosu susu busu derken bence degecek bir risk degil..

• Benim göz numaralarım oldukça ileri. Bugüne kadar zeiss kullanıyordum ama geçtiğimiz gün saunaya girdikten sonra(ki daha önce defalarca girdiğimde bir şey olmamıştı) filminin çatladığını ve çamın içe doğru büküldüğünü gördüm, mecburen camları değiştirmem gerekee. Gözlük reçetem yanımda değil ama numaralar 10,5 miyop, 2,75 astigmat sol göz için, 9,5 miyop, 2,50 astigmat sağ göz için bunu hatırlıyorum. Lenste ise sol 8,5, astigmat 2,25, sağ 6,50, astigmat 2,25.

Bana en uygun cam sanıyorum %65 inceltilmiş olacak seiko cam galiba en iyisi ortalama fiyat bu özellikelr için ne olabilir bilgi verebilir misiniz? ona göre tam reçeteye bakarak sipariş verebilirim. Bir de belki bir çift yerli cam siparişi verebilirim yine %65 inceltilmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kermitroll

Benim göz numaralarım oldukça ileri. Bugüne kadar zeiss kullanıyordum ama geçtiğimiz gün saunaya girdikten sonra(ki daha önce defalarca girdiğimde bir şey olmamıştı) filminin çatladığını ve çamın içe doğru büküldüğünü gördüm, mecburen camları değiştirmem gerekee. Gözlük reçetem yanımda değil ama numaralar 10,5 miyop, 2,75 astigmat sol göz için, 9,5 miyop, 2,50 astigmat sağ göz için bunu hatırlıyorum. Lenste ise sol 8,5, astigmat 2,25, sağ 6,50, astigmat 2,25.

Bana en uygun cam sanıyorum %65 inceltilmiş olacak seiko cam galiba en iyisi ortalama fiyat bu özellikelr için ne olabilir bilgi verebilir misiniz? ona göre tam reçeteye bakarak sipariş verebilirim. Bir de belki bir çift yerli cam siparişi verebilirim yine %65 inceltilmiş.

Geçmiş olsun.

Şunu söylemem gerek ki burası sipariş vermek için uygun yer değil. Fiyat ya da çerçeve için fikir verilebilir; fakat her zaman dediğim gibi, gözlük gözlükçüden alınır. Zira forumda orjinal ray-ban güneş gözlüğü sattığını iddia eden şahsın sonunda sıkıntılı biri olduğu anlaşılmış. Karşınızdaki insan dürüst de olsa bu işler sanal ortamda halledilebilecek işler değil.

Konuya dönersek, camlarınız için organik camda en ince 1.74 indeks dediğimiz %65 inceltilmiş camlar mevcut ya da mineral camlarda 1.9 indeks dediğimiz organik cama göre çok daha önce bir cam var, o olabilir. İnsanlar nedense %65 ince diye duyunca kağıt gibi cam bekliyorlar. Neye göre %65 olduğunu görmedikleri için olsa gerek. Ki zaten -10 numaranın organik inceltilmemiş halini görseler her halde %65 camın çok büyük bir nimet olduğunu anlayacaklar; fakat inceltilmiş camlar inceltilmemiş halleri görülmediği için çoğu zaman memnuniyet yaratamıyor.

Sizin kullanmak istediğiniz ya da şu anda kullanıp onunla devam etmek istediğiniz çerçeve ne tür? Bunu bilmek şart seçeceğiniz cama göre. Bunun dışında cam için ayırabileceğiniz azami bütçe nedir, bunu da bilmek çok gerekli; ama daha önce zeiss kullandığınıza göre gözünüz için para harcamaktan korkmuyorsunuz. Onun için ben size, bunca yıllık deneyimime dayanarak, organik camda hangi marka olursa olsun inceltme olayının gözle görülemeyecek farklar olduğunu o yüzden alacağınız cam için kaplamaları baz alarak bir seçim yapmanız gerektiğini söyleyebilirim. Kaplamalarda da Hoya'nın Super Hi-vision Long Life ve Essilor'un Crizal kaplamalarının çok iyi olduğunu söylemek isterim. Ona göre bir tercih yapabilirsiniz. Hoya'nın cam fiyatını şu anda bulamadım; ama Essilor'da Crizal Forte kaplamalı iki adet cam önerebilirim. AS Stylis 1.74 adet fiyatı 975.00 TL x 2 = 1950 TL. Diğeri de Essilor 360 Lineis 1.74 adet fiyatı 1.200 x 2 = 2400 TL. Bu camlar piyasada bulabileceğin en iyi camlar. Bu liste fiyatları üzerinden gerekli indirimler yapılır. Aşağı yukarı %25 indirilse As Stylis 1400 civarı bir rakama, 360 Lineis ise 1800 civarlarında. Fakat tekrar söylüyorum, bunlar organik camda hem incelik hem de kaplama olarak ulaşabileceğin en üst nokta. Bu 360 Lineis olan cam çok çok farklı bir cam. Çok geniş açılı bir cam olduğu için odak bakımından gözlük ilk takıldığı zaman yaşanan adaptasyon sıkıntısı bu camla olmuyor ve net görüşün en üst düzeyi bu camla yaşanıyor. O da camlarının hem bi-asiferik hem de FreeForm'la üretilmesinden kaynaklanıyor.

Mineral cam olarak Zeiss'in 1.9 Lantal camı sizin numaralarınızda dünyadaki en ince cam olarak üretilebilir düşüncesindeyim. Mineral camlar organiklere oranla çok daha incedirler çünkü. Zeiss'in fiyatını hiç bilmiyorum fakat. Zeiss'in muadili olarak da Art Vision (İşbir'in getirdiği Fransız menşeili camlar) 1.9 mineral kullanılabilir. Zaten mineralde çizilme riski çok az; fakat kırılganlık ve ağırlık da bir o kadar fazla. Bu demek değil ki camlar külçe gibi ağır ve billur gibi kırılgan. Organik cama nazaran söylenebilecek şeyler. Mineral olarak hiçbir fiyat fikrim yok şu anda. Listeler yanımda olmadığı için bakma şansım da yok. Fakat tahmini olarak 800-900 civarı gibi diyebilirim azami olarak.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• Çok teşekkürler.

Yardımcı olmaz olur mu inanılmaz yardımı dokunuyor hem de. Ben de en azından fiyatları bileyim de ona göre hareket edeyim istiyorum iyi ki bu tip forumlar var.

Kaplamanın öneminden bahsetmişsiniz, seiko'yu da cam markası olarak önermiyor musunuz diye anlıyorum, fiyat/performans olarak son dönemde zeisstan çok daha iyi olduğuna dair şeyler duymuştum, ama daha iyisi var diyorsanız tabii ki o alternatifleri de değerlendirmek isterim, yapı itibariyle gerektiğinde gözlükle spor yapmayı tercih ettiğimden kesinlikle kırılmaz cam tercih etmem gerekiyor, bugüne kadar hep öyle yaptım zira biraz hor kullanan bir tipim.

Çerçeve için önceden tag hauer'in bu çerçevesiz yani camı çevrelemeyen modelini kullanıyordum ama camlar o gözlükte inceltilmiş haliyle bile oldukça kalın gözüküyordu, yine de çerçeve olarak hafif ve çok kullanışlıydı kemik göçzlük kullanmak yerine o tarz bir çerçeve veya titanyum bir çerçeve kullanmayı tercih edeceğim.

Söylediklerinizden anladığım 2,000-2,500 civarı bir masraf çıkacağı bana doğru mu? Rakam çok yüksek ama ne yazık ki bu numaralarda da biraz alternatifsiz kalınıyor, bir de her sene yapılan bir harcama değil alınan gözlük en az 5-6 sene kullanılıyor o nedenle çare yok gibi. Cam konusunda seiko hakkında olumlu/olumsuz görüşleri alabilirsem çok makbule geçecek.

Selamlar,

• quote:

Çok teşekkürler.

Yardımcı olmaz olur mu inanılmaz yardımı dokunuyor hem de. Ben de en azından fiyatları bileyim de ona göre hareket edeyim istiyorum iyi ki bu tip forumlar var.

Kaplamanın öneminden bahsetmişsiniz, seiko'yu da cam markası olarak önermiyor musunuz diye anlıyorum, fiyat/performans olarak son dönemde zeisstan çok daha iyi olduğuna dair şeyler duymuştum, ama daha iyisi var diyorsanız tabii ki o alternatifleri de değerlendirmek isterim, yapı itibariyle gerektiğinde gözlükle spor yapmayı tercih ettiğimden kesinlikle kırılmaz cam tercih etmem gerekiyor, bugüne kadar hep öyle yaptım zira biraz hor kullanan bir tipim.

Çerçeve için önceden tag hauer'in bu çerçevesiz yani camı çevrelemeyen modelini kullanıyordum ama camlar o gözlükte inceltilmiş haliyle bile oldukça kalın gözüküyordu, yine de çerçeve olarak hafif ve çok kullanışlıydı kemik göçzlük kullanmak yerine o tarz bir çerçeve veya titanyum bir çerçeve kullanmayı tercih edeceğim.

Söylediklerinizden anladığım 2,000-2,500 civarı bir masraf çıkacağı bana doğru mu? Rakam çok yüksek ama ne yazık ki bu numaralarda da biraz alternatifsiz kalınıyor, bir de her sene yapılan bir harcama değil alınan gözlük en az 5-6 sene kullanılıyor o nedenle çare yok gibi. Cam konusunda seiko hakkında olumlu/olumsuz görüşleri alabilirsem çok makbule geçecek.

Selamlar,

Cam olarak kendimce bir sıralama yapmak gerekirse ben şu şekilde düşünüyorum (Özel üretim):

Cam+Kaplama Kalitesi:

5- Nikon
    4- Seiko
    3- Essilor
    2- Zeiss
    1- Hoya

F/P :

5-Zeiss
    4-Nikon
    3-Essilor
    2-Seiko
    1-Hoya

İlk listede Zeiss aslında cam olarak ön plana çıkıyor, kaplaması Essilor'unkinden iyi değil. Aslında Seiko kaplama hakkında çok büyük bir iddiaya sahip; zira fiyat listelerindeki açıklamaların birinde kendi camlarını bir teste tabi tutmuşlar. İnce tel fırçayla iki farklı camın üzerinden 7-8 defa geçmişler. Sıradan camda ciddi çizikler varken Seiko'da belli belirsiz çizikler görünüyor. Tabi ben toptan firmadaki arkadaşa sorduğumda abartı olduğunu söyledi, yine de kaplamalarının iddialı olduğunu da ekledi. Aşağı yukarı bir sene boyunca da sürekli Seiko çalışmışlığım var. Kaplamalarında bir sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum. Daha çok progresif çalıştığımız için genel cam performansı da çok başarılıydı diyebilirim. Eğer çok paralar vermem diyorsanız Seiko iyi bir seçim. Distribütör firma da müşteriye hizmette çok iyi. Gerçi diğer firmaların da aşağı kalır yanı yok ya :) (Zeiss'i saf dışı tutabilirim bu konuda.)
    Mineral cam hakkında da şunu söyleyeyim. Bir müşterimiz vardı ve ona %55 cam yapmıştık. Sonra eski gözlüğünü getirdi bakım yapalım diye. Ben de camlarına baktım ve "eski gözlük numaralarınız neden çok düşük" dedim camları ölçmeden. O da bana "aşağı yukarı aynı numaralar" dedi. Ben can havliyle ölçtüm ki o arada camların mineral olduğunu da anladım. Bana sorarsanız camlar en fazla 3 numara gibi görünüyorlardı. Ama ölçtüğümde -8.00 olduğunu gördüm. Tabi farklı bir işçilikle dış tarafındaki kalın kalan kesim de alınmıştı. İnanılmaz sonuçlar çıkabiliyor o şekilde. Eğer gözlükçünüzün Sirkeci'de ustalardan tanıdıkları varsa camlarınızın dışta kalan kalın kısımlarını aldırtıp çok şık bir hale sokabilirsiniz. O konuyu da bir araştırın bence.

• Çok teşekkürler,

Seiko fiyat olarak diğerlerine kıyasla çok mu ucuz bi-asiferik sanıyorum en son teknoloji, yani sadece belli bir odaktan değil bütününden görmeye yarıyor, %65 inceltilmiş bi-asiferik, kırlmayan cam sipariş ettiğimde seiko olursa fiyatı ciddi derecede düşük mü oluyor zeiss veya hoya'ya kıyasla. bir de hoya'yı daha önce hiç duymamıştım japon malı mı o da? Garantilerinden de bahsedebilirseniz çok makbule geçecek.

Bir de japon titanyum çerçevelerin çok sağlam ve dayanıklı olduğu söyleniyor önerebileceğiniz bir marka ve fiyatları hakkına bir bilgi verebilir misiniz?

Selam,
  • quote:

Çok teşekkürler,

Seiko fiyat olarak diğerlerine kıyasla çok mu ucuz bi-asiferik sanıyorum en son teknoloji, yani sadece belli bir odaktan değil bütününden görmeye yarıyor, %65 inceltilmiş bi-asiferik, kırlmayan cam sipariş ettiğimde seiko olursa fiyatı ciddi derecede düşük mü oluyor zeiss veya hoya'ya kıyasla. bir de hoya'yı daha önce hiç duymamıştım japon malı mı o da? Garantilerinden de bahsedebilirseniz çok makbule geçecek.

Bir de japon titanyum çerçevelerin çok sağlam ve dayanıklı olduğu söyleniyor önerebileceğiniz bir marka ve fiyatları hakkına bir bilgi verebilir misiniz?

Selam,

Evet en son teknoloji bi-asiferik. Bi-asiferik camlar şekil olarak benim garibime gidiyor ama. Alıştığımız camlar ister istemez bombelidirler. 2-3 baza kadar çıkabiliyor bu bombe ve estetik olarak da daha güzel duruyor. Bi-asiferik ise iki taraftanda düz olduğu için dümdüz duruşuyla çok garip geliyor. Belki de eski camlara alışkanlıktan.
    Seiko'nun camları da çok düşük değil fiyat olarak. Yine 1200-1400 arasına mal olma şansı var. Seiko'yla 1-2 senedir çalışmadığım için fiyatlarını tam hatırlayamıyorum şimdi. Hele ki sizin sorduğunuz camlar nadir üretilen camlar. Zannedersem Hoya'nın fiyatları da bu civarlarda. Zeiss gereksiz pahalı.
    Hoya Japon malı bir cam. Kaplamaları da çok iyi. Camlarında 2 sene kırılmazlık ve 10 sene kaplama garantisi var. Seiko'nun 99 yıl kaplama garantisi var :)

Çerçeve markası olarak, Tag kullanıyorsanız daha çok spor modellerden önereyim size.

1-Porsche Design
    2-Tabiki Tag Heuer
    3-Azoo (yeni ve fiyat olarak uygun bir marka)

Onun dışında
    4-Armani
    5-Gucci
    6-Ray-ban

Bence Porsche Design deneyin bu sefer. Titanyum ve spor çok güzel çerçeveleri var.

Tabi bu söylediklerimin hepsi genel bilgiler olup tam doğru bilgileri gözlükçünüzden alınız. Ben de şu anda ne fiyat listesi var tam olarak ne de karşımda müşteri var birebir konuşup anlatacağım.

• Çok teşekkürler,

O zaman en başta söylediğim gibi bu tip bir alışveriş bana ortalama 2000-2,500 arası bir şeye mal olacak. Peki yerli camların kalitesi çok mu kötü, bir tane de yedek şu anki çerçeveme takmak üzere yerli malı cam sipariş etsem yine %65 inceltilmiş kırılmayan, onun maliyeti nasıl olur? Kalitesi çok mu hayal kırıklığı yaratır?

En azından yedek gözlük olarak idare etmez mi?
  • fiyatlar cok yuksek daha makul fiyatlara yapılabilir.. tıpkı forumda bircok arkadasa yaptıgımız gibi.. ornek verilecek olursa eger hoya nulux EP 1.74 index highvision longlife -6.50 -2.25 180' ve -5.50 -2.00 160' camlarını pesin 900 TL.' ya taktık.. sanırım bu ornek yeterli olacaktır.
  • quote:

Çok teşekkürler,

O zaman en başta söylediğim gibi bu tip bir alışveriş bana ortalama 2000-2,500 arası bir şeye mal olacak. Peki yerli camların kalitesi çok mu kötü, bir tane de yedek şu anki çerçeveme takmak üzere yerli malı cam sipariş etsem yine %65 inceltilmiş kırılmayan, onun maliyeti nasıl olur? Kalitesi çok mu hayal kırıklığı yaratır?

En azından yedek gözlük olarak idare etmez mi?

Kaliteli ve profesyonel işi bir gözlük istiyorsanız o fiyatlara alabileceğinizin en iyisini alırsınız. Tabiki yedek olarak daha ucuz bir çerçeve ve cam yaptırmanızı tavsiye ederim. Gözlükle yaşayan birisiniz sonuçta. En fazla 450-500 gibi bir rakama uygun fiyatlı cam bulabilirsiniz. Arada kalite farkı mutlaka olacak. Hele ki bi-asiferik camdan siferik yapılı cama geçince olur ufak tefek şeyler. Ama yedek gözlük olur bu hem de iyi bir yedek gözlük olur. Sadece diğerinin yerini asla tutamayacak bir gözlük.
    Bu söylediğim fiyatlar konuşulup anlaşılacak fiyatlar. Gözlükçünüz zaten bundan sonrasında yardımcı olacaktır.
    Profesyonel bir gözlük isterseniz bence bunlar arasında bir seçim yapıp bütçenizi de ona göre ayarlarsınız. Sorun yaşamadan uzun yıllar takarsınız inşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acizcool -- 18 Ekim 2011; 22:00:02 >

• Merhaba,
    Öncelikle başlığı açan ve cevaplarıyla katkı sağlayan arkadaşlara teşekkür ederim.Ben de 6 yaşından beri gözlük kullanan bir gencim.Şu an 23 yaşındayım ve göz numaralarım sph -6.75 -6.75 cly -1.75 -1.75 değerlerine ulaşıp durdu.Uzun zamandır kendim için ideal bir gözlük arıyorum.Tabii cam kalitesi kaplaması,kenar kalınlığı gibi detaylı konularda kafama takılan sorular var.Umarım bilgi sahibi olan ve piyasayı bilen arkadaşlar doğru cevapları bulmam da yardımcı olurlar.

1) Orta yüksek arası bir miyopum var bu yüzden çerçesiz yani faset bir modelin hayal olacağını düşünüyorum doğru mudur?
    2) Hoya,seiko,essilor gibi farklı markaların 1.74 indeksli camlarının hangisi benim için ideal bir seçim olur?
    3) 50mm cam genişliğine sahip bir çerçevede 1.74 indeksli bir cam ile cam kenar kalınlığını yaklaşık 4.9-5.1 mm olarak hesapladım.Bu değerler malesef çerçeveden taşma yapıyor.Her ne kadar minerak cam üretimi çok az sayıda ve dezavantajlı olsa da mineral cam yaptırabilir miyim? 1.8 ya da 1.9 indeksli mineral camları tavsiye eder misiniz?
    4) Beğendiğim çerçeveyi tespit ettikten sonra framesdirect.com selectspecs.com gibi sitelerden sipariş vermek doğru tercih olur mu?
    5) Aradığım Ray-ban kemik çerçeveli Rx 5246 modelini ya da benzer modelleri istanbulda nerede bulup deneyebilirim?

Aklıma takılan sorular şimdilik böyle.Umarım optisyen ya da konuya hakim ve bilgi sahibi olan arkadaşlar cevap gönderirler ve beni aydınlatırlar.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.