Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK! (14. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
9 Misafir (1 Mobil) - 8 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11.436
Cevap
591
Favori
2.272.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu akşam avcılarda bir gözlükçüye girdim cam bakmak için. Daha önceden de alışverişim olmuştu, sahibi optisyen zaten. Crizal camları sordum, onun yerine bana tora skyline önerdi. Çok daha kaliteli ve fiyatı uygundur dedi. 2 cam için 100 lira dedi, ben de sipariş verdim, 2 gün sonra hazır dedi. üzerinde 16 tane filtre varmış, 8 içinde 8 dışında. Nasıl iyi mi fiyat? Gerçi şemsiye açılacak mesafeyi çoktan geçti ama olsun yine de sorayım dedim :) Normalde camın teki 220 lira, şimdi kampanya var dedi bana, ne kadar doğrudur bilemem, gerçi katalogtan da direk gösterdi fiyatları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bountr

Bu akşam avcılarda bir gözlükçüye girdim cam bakmak için. Daha önceden de alışverişim olmuştu, sahibi optisyen zaten. Crizal camları sordum, onun yerine bana tora skyline önerdi. Çok daha kaliteli ve fiyatı uygundur dedi. 2 cam için 100 lira dedi, ben de sipariş verdim, 2 gün sonra hazır dedi. üzerinde 16 tane filtre varmış, 8 içinde 8 dışında. Nasıl iyi mi fiyat? Gerçi şemsiye açılacak mesafeyi çoktan geçti ama olsun yine de sorayım dedim :) Normalde camın teki 220 lira, şimdi kampanya var dedi bana, ne kadar doğrudur bilemem, gerçi katalogtan da direk gösterdi fiyatları.

Arkadaş cevap verecektir soruna. Gözlükçünün adını verirsen memnun olurum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Plasebolca

beyler böyle birşey önerirmisiniz, benim gözler gece aşırı ışığa hassas oluryorda bazen, bunu almam araba sürerken faydalı olur mu? anti glare güzel bişey ama gözlükde kullanılıdğını bilmiyordum. Gözü bozarmı acaba bu gözlükler ?

http://www.gecegorusgozlugu.net/

http://www.antifargozlukler.com/

mantıklı

• quote:

Orijinalden alıntı: acizcool

quote:

Orijinalden alıntı: posetcay06

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: KurtBasanLi

öncelikle herkese merhaba,

konuyu en başından okudum, gerçekten çok yararlı bir konu, yardımcı olan arkadaşlara çok çok teşekkürler.

yaklaşık 4 senedir gözlüklerimi sadece evde kullanıyordum, ama gel gör ki LYS hazırlanmak için dershaneye başlamamla çok büyük eksiklik hissetmeye başladım.
    Sadece evde bilgisayar başında takdığım gözlüğümü yenileyerek, sürekli takmaya karar verdim. (biliyorum doğru yolu bulmuşsun diyorsunuz, haklısınız)

Bugün doktora gittim ve aşağıdaki reçeteyi yazdı, sol gözümde kayıp fazla.

Spesifik - Silindirik - AKS
    SAĞ -0.25 +1.50 85
    SOL +0.25 +3 105

şuanda kullandığım gözlük gelişi güzel 4 sene önce hiç bir şey sormadan optike girip, "gözlük alıcam" diyerek acemice aldığım bir gözlük. camların çizikliğinden pek işe yaradığı söylenemez,

geceleri lambalarda, tabelalarda, parlama yapmayacak, net gösteren, güneş ışınlarından yüzünden gözün kamaşmasını önleyecek cam almak istiyorum, bunlar şimdilik aklıma gelenler aslında tam olarak istediğim 4x4lük bir cam. He tabi öğrenci olmam dolayısıyla fiyatınında benim açımdan önemli olduğunu belirtmek isterim.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.
    iyi ki varsınız

sizin istediginiz tam olarak crizal kaplama.. baska kaplamaları arastırıp, kafanızı karıstırmayın.. hem istekleriniz ve ihtiyaclarınızı karsılayacak hemde hesaplı bir kaplamadır.. bir kurumun bilgi isleminde calısan bir arkadasıma aynı kaplamayı yaptım.. aksam gec saatte dısarıda bi yerde teslim etmistim.. sokak lambasına bakıp, (hic gozunu kısmadan) "icindeki tellere kadar goruyorum yahu" diye bi tepki vermisti :) .. bence en mantıklısı.

Hesaplı dediğiniz kaç para acaba? Ben bir yerde 100 dolar gibi bir fiyat görmüştüm, pek hesaplı gelmemişti :)

buyuk bi ihtimal 1.56 index tir.. onun fiyatı da 100$ cok olmus gibi.. 110-120 TL. civarı olur.

Crizal kaplama cam silindirik değerde stok olarak kaça kadar var acaba?

Arkadaşın yazdığı reçetedeki numaralara dikkat etmediniz galiba. Bir tanesinin silindirik değeri +3,00. Hatta sağ numarasının da bulunabilme ihtimali olmayabilir. Zaten birini stok cam birini RX olarak da yaptıramazsınız. Bilmem, nedenini biliyor musunuz?

Kusura bakmayın; ama bu işler ezbere olmaz.

silindirik degeri 2 nin uzerine cıktıgında %90 siparis olacagını zaten biliyorum.. sag goz stokta mevcut.. sol goz de siparis olacaktır muhtemelen.. ve birini stok digerini siparis olarak daha dun crizal bi cam taktım.. gectigimiz pazartesi vermistim siparisini dun geldi takıp, verdik hastaya.. bilmem nasıl oldu acaba?

haklısınız ezbere olmaz bu isler...

ve eklemek istiyorum.. dogru soyluyosunuz bilgi paylasımı olması ne guzel bir dusunce.. fiyat da bir bilgi paylasımıdır diye dusunuyorum.. niye daha ucuza almak varken fazla odesinler.. sizin magzanız var sanırım.. o yuzden bu kadar hassas davranıyor olsanız gerek..

etik ? bu sektor ne zamandır etik kurallar barındırıyor.. yoksa ben baska ulkedemi yasıyorum.. bu hale getirenler sevinsin..

Saygılar benden

Benim söylediğim şey sektörle değil forumla ilgili etiktir. Burada bilgi almak isteyen insanlara ticari yaklaşmamak gerek. Çünkü forumun satış bölümü de mevcut. Ben gördüğümü söylüyorum. Yanlış görüyorsam özür dilerim.

Tabii ki herkes ihtiyacı olanı ucuza almak ister. Ama herkesin maliyeti farklıdır, fiyat politikası farklıdır, işçiliği de farklıdır, hizmet ve müşteri anlayışı da farklıdır. O yüzden isteyen istediği yerden alır. Gözlük işi sadece fiyattan ibaret olsaydı Sirkeci piyasası şu andaki durumunun 50 katı daha iyi olurdu.

Optik sektöründe çalışmakla birlikte bir iş yeri sahibi değilim. Evet sektöre giren insanları görüyoruz ve ibretle seyrediyoruz. Onun için sektörde zaten etikten bahsetmem bile. Ben de internet ortamında optik konularda bilgi eksikliğini gördüğüm için elimden geldiğince insanları bilinçlendirmeye çalışıyorum; ama benden al demiyorum. Demem de. İşyerimin nerede olduğunu da söylemem. Sadece forumun bu bölümünde bilgi vermek için varım optik konusunda.

Herkese Saygılar...

merhabalar.. soylediklerinizde haklılık payı illaki var tabii.. bende illa benden alın demiyorum zaten bunun olması olanaksız benim acımdan.. ben fiyatları soyluyorum isteyen buyurur alır.. hepsi bu.. saygılar tekrar

• quote:

Bu akşam avcılarda bir gözlükçüye girdim cam bakmak için. Daha önceden de alışverişim olmuştu, sahibi optisyen zaten. Crizal camları sordum, onun yerine bana tora skyline önerdi. Çok daha kaliteli ve fiyatı uygundur dedi. 2 cam için 100 lira dedi, ben de sipariş verdim, 2 gün sonra hazır dedi. üzerinde 16 tane filtre varmış, 8 içinde 8 dışında. Nasıl iyi mi fiyat? Gerçi şemsiye açılacak mesafeyi çoktan geçti ama olsun yine de sorayım dedim :) Normalde camın teki 220 lira, şimdi kampanya var dedi bana, ne kadar doğrudur bilemem, gerçi katalogtan da direk gösterdi fiyatları.

Hayırlı olsun.

Skyline camlar gerçekten de kaliteli camlardır. Hidrofobik kaplama dediğimiz bir kaplama var üzerinde. Cam kesim sırasında makinede kaymasın diye üzerinde ince kaymayı önceyici bir tabaka vardır. Camlar kesilince o tabaka da kendini bırakır ve Skyline kaplama ortaya çıkar. Skyline'ın yüzeyi çok kaygandır, toz tutmama ve kolayca silinme özelliği vardır. Crizal'den iyi midir? O tartışılır. Bence aralarında çok fark yok; ama Crizal çizilmeye karşı daha dayanıklı diyebilirim. Fakat fiyat olarak da Skykine daha uygundur. Crizal, Essilor'un camıdır, Fransızdır. Skyline ise Tora'nındır, Japondur.

Fiyat hakkında bir şeyler söyleyebilmek için şunları bilmek gerek:

* Çift için 100 TL aldığı camın inceltme oranı ya da indeksi nedir?
    * Reçetedeki numaralarınız nedir?
    * Çerçeve dahil fiyat mıdır? (İhtimal vermiyorum ama...)

Camlarla ilgili sorduğum şeyler hakkında fikriniz yoksa camların zarflarını gözlükçünüzden isteyin. O şekilde de fiyat hakkında yorum yapabiliriz.

Bu tarz fiyat araştırması yapmak isteyen arkadaşlar olursa önce fiyatını aldığı camı ve son fiyatını öğrenip söylesin, biz de ona göre siz almadan yardımcı oluruz.

Geçmiş olsun...

• Sağ SPH -1,25 CYL -0,75 AXE 165
    Sol SPH -1,50

Numaralarım bu şekilde, sadece cam fiyatı 100 tl. İndeksini sordum 1,56 ama diğer camların 1.61i kadar incedir dedi. Diğer camlardan farklıymış, daha inceymiş, nasıl oluyorsa o artık. Bayağı övdü camları, japon yapıştırıcısı bile tutmaz dedi :)
  • quote:

Sağ SPH -1,25 CYL -0,75 AXE 165
    Sol SPH -1,50

Numaralarım bu şekilde, sadece cam fiyatı 100 tl. İndeksini sordum 1,56 ama diğer camların 1.61i kadar incedir dedi. Diğer camlardan farklıymış, daha inceymiş, nasıl oluyorsa o artık. Bayağı övdü camları, japon yapıştırıcısı bile tutmaz dedi :)

Crizal'in 1.56 indeksli camının tek adeti 75 TL, çifti 150 TL'ye geliyor. Gerçek anlamda %30 nakit ödeme için yapılabilecek bir indirimdir. Yani Crizal alsanız 105 TL'ye gelir, onu da düz 100 TL yaparlar. Şu anda Tora'nın listesi yanımda olmadığı için bakamadım adet fiyatının ne olduğuna; ama Skyline'ın Crizal'e göre daha ucuz olduğunu tahmin ediyorum. O yüzden Skyline'ın 1.56'sının 75-85 civarlarında olacağını tahmin ediyorum. Yani bana sorarsanız, alabileceğiniz rakamdan biraz daha yüksek bir fiyata çıkmış diyebilirim. Yine de %100 emin olarak konuşamıyorum; çünkü liste yok yanımda.

• 60-70 TL. civarı takılabilir.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: s0ft

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Birden fazla reçete ile tek bir gözlük almam mümkün mü? Bir yakınım gözlüğü kendi parasıyla aldı ve gözlük yazdırma hakkı var. Bir de kendim için reçete alsam böyle bir şey yapabilir miyim?

Bir de ssk gözlük ve camın toplan kaç lirasını karşılıyor?

30-40 lira için harama girdiğine değmez, sonuçta gözüne takacaksın bunu. Yine de sen bilirsin.

Kesinlikle haram olacak bir durum söz konusu değil. Bir yakınım muayeneye gidecek zamanı olmadığı için parasıyla gözlük aldı ve sigortadan alma hakkını kullanmadı. Bende onun hakkı ile kendi hakkımı birlikte kullanmak istiyorum. Yani kendisi de kullanabilirdi ama ben kullanacağım, olay bu.

Haram mı değil mi bilmem; ama yakınınızın hakkını kullanmak istiyorsanız yakınınızın muhakkak muayene olup reçeteyi size vermesi gerekiyor. Zaten muayene için zamanı olmadığından hakkını kullanmadığına göre sizin için onun hakkını kullanmak biraz zor olacak.

Optikçi kendisine zaman bulduğunda muayene olup reçeteyi getirirse kendisine reçete karşılığını nakit ödeyeceğini belirtmiş zaten. O nedenle haram gibi şeyler söz konusu değil. Umarım anlaşılmıştır.

İlgin için tekrar teşekkürler. Muayene olduktan sonra sonucu buraya yazarım. İstanbul'da ise yerin gözlüğü senden alabilirim.

Bizim SGK anlaşmamız yok...
    Ayrıca ben forumda sadece yardımcı olmaya çalışıyorum. Onun dışında satışla ilgili ben yardımcı olamam maalesef. Ama yerinizi söylerseniz bildiğimiz güvendiğimiz bir optik dükkanı vardır belki yakınlarda. Oraya git diyebilirim en fazla.

Anladım hocam, sağlık olsun.

Ben Avcılar'dayım ama İstanbul'un her yerine giderim.

Peki, o zaman şöyle söyleyeyim. Atasun'a gitmeyin de nereye giderseniz git...

Bu televizyonda reklamları dönen mağaza değil mi? Neden önermiyorsun merak ettim şimdi.

Evet, aynen o. Bir kere televizyonda optik reklamı vermek yasak ve yasağı delip tv'de reklam yayınlıyorlar. Ve şimdiye kadar da ceza veren olmadı! ne hikmetse. Onlar da yayınlatmaya devam ediyorlar. Millet de sanıyor ki, bu adamlar hakikaten kaliteli, ucuz, işini bilen adamlar. Gelgelelim, ucuz işçi çalıştırmak için, gözlüğün ya da camın yanından geçmeyen adamları bir aylık bir eğitimden geçirip "atasun kalitesi"ni sunmaları için mağazalara salıyorlar. Tabii ki içlerinde eski gözlükçüler de var; fakat %90'ı bu söylediğimden. Hem başka bir yerli gözlükçü, dükkanının camına "antirefle cam 60 TL" yazdı diyelim. Aynı gün yazı sökülür ve alabileceği en yüksek cezayı yazarlar reklam yaptı diye. Niye, çünkü atasun yabancı sermaye. Daha önceden isim yapmış ve gerçekten kaliteli hizmet vermiş olan zincir yerli mağazaları (Fahri Kuz, Kuz Optik, Atasun vs.) satın alıp optik sektörüne "kurumsallık" katan bu yabancı sermaye, reklamlara koymuş yalandan gülen yaşlı kokoş teyzeyi, yedek gözlük bile vermiş eline. Hem de yok pahasına!

Özetlemek gerekirse, lion_koc arkadaşın dediği gibi; atasun = kalitesizlik

atasuna ceza kesildi.. pasa pasa odediler.. fakat geri almak icin dava actılar.. sonucunu hep beraber gorecegiz

• arkadaşlar gözlükler hakkında pek fazla bir bilgim yok,yeni bir gözlük almak istiyorum.bilgisayar başında çok zaman geçiriyorum.Hem zararlı ışınlardan koruyan niteliğe sahip hemde fiyat performans bakımından uygun bir gözlük tavsiyesi istiyorum.Gözlük camını mineral istiyorum.göz numaram:SAĞ=SPHER:-2.25 SYLİN: -1 AXİS:10 SOL:SPHER:-2 gözlüğü yarım çerçeve düşünüyorum.Bu numaralara camın inceltilmesi gerekirmi?Bugün bi gözlükçüye gittim gözlüğe 165tl gözlük camına 40tl(filtresi filan var dedi)ama %30 inceltme şartmış iyi inceltin dedim ama fiyat birden kalınlaştı.40tl oldu 130tl. 45 tl sigortan indirimim var gözlükçü arkadaşın tanıdığı idi.bana toplam 160tl sigorta indiriminide katarsak 205 tl'ye bu iş olur dediler.bilgisayar başında çok zaman harcamaktayım bu durumu kesinlikle göz önünde bulundurarak tavsiyelerde bulunursanız çok sevinirim.tavsiyeleri örneklemeli verirseniz mesela şu cam:100 tl şu çerçeve 100tl gibi çok sevinirim.buradaki yorum yapan bazı arkadaşların bu işin ehli olduğunu düşünüyorum.tavsiye ettikleri gözlükleri gözlükçülerle hiç polemik yaşamadan kandırılma(kazıklanma) duygusu yaşamadan almak istiyorum.şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: karayelche

arkadaşlar gözlükler hakkında pek fazla bir bilgim yok,yeni bir gözlük almak istiyorum.bilgisayar başında çok zaman geçiriyorum.Hem zararlı ışınlardan koruyan niteliğe sahip hemde fiyat performans bakımından uygun bir gözlük tavsiyesi istiyorum.Gözlük camını mineral istiyorum.göz numaram:SAĞ=SPHER:-2.25 SYLİN: -1 AXİS:10 SOL:SPHER:-2 gözlüğü yarım çerçeve düşünüyorum.Bu numaralara camın inceltilmesi gerekirmi?Bugün bi gözlükçüye gittim gözlüğe 165tl gözlük camına 40tl(filtresi filan var dedi)ama %30 inceltme şartmış iyi inceltin dedim ama fiyat birden kalınlaştı.40tl oldu 130tl. 45 tl sigortan indirimim var gözlükçü arkadaşın tanıdığı idi.bana toplam 160tl sigorta indiriminide katarsak 205 tl'ye bu iş olur dediler.bilgisayar başında çok zaman harcamaktayım bu durumu kesinlikle göz önünde bulundurarak tavsiyelerde bulunursanız çok sevinirim.tavsiyeleri örneklemeli verirseniz mesela şu cam:100 tl şu çerçeve 100tl gibi çok sevinirim.buradaki yorum yapan bazı arkadaşların bu işin ehli olduğunu düşünüyorum.tavsiye ettikleri gözlükleri gözlükçülerle hiç polemik yaşamadan kandırılma(kazıklanma) duygusu yaşamadan almak istiyorum.şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Geçmiş olsun,

Gözlükler hakkında bilginiz olmadığını söylemenize rağmen mineral cam istiyorsunuz. Madem bilgisayar başında da bu kadar çok duruyorsunuz, o halde ben de size önce cam tercihinizle ilgili bir kaç açıklama yapayım.

Mineral camlar daha önceki mesajlarımda bahsettiğim gibi organik camlara göre daha öncedir ve daha zor çizilen camlardır. Bununla birlikte organik camlardan %50 daha ağır oldukları (teorik olarak %50, ama bence numarasına bağlı olarak iki katından daha fazla ağır) ve kırılma riskleri de organik cama göre çok yüksek olduğu için sürekli kullanımda çeşitli rahatsızlıkları getirebiliyor. Gözlüğün ağırlık yaratmasından dolayı izler ve iz olan yerlerde zamanla yaralar oluşması ya da kırılganlığından dolayı, Allah korusun, bir kaza esnasında hiç yara almadan kurtulacağınız bir anda sizin için kabus yaşatabilir. Mineral camın genel olarak sadece kapalı çerçevelerde montajı makuldür. Yarım (nylör) çerçevelerde de montaj mümkün olsa da kırılma ya da çapak atmalar (camın kenarlarından pul pul kırılmalar) baş gösterebilir.

Yani sonuç olarak:

Organik cam = (+) Hafiflik (+) Kırılmaya karşı dayanıklılık (+) kolay bulunabilirlik (+) Her türlü çerçeveye montaj (-) Daha çabuk çizilme
    Mineral cam = (+) Çizilmeye karşı dayanıklılık (+) Daha ince (-) Ağırlık (-)Kırılabilirlik (-) Kısıtlı çerçeveye montaj imkanı

Çerçeve seçimi sizin kendi tercihinize kalmış, deneyip rahat olanı ve yüzünüze yakışanı bütçeniz ölçüsünde beğenin. Fakat unutmayın; önce rahatlık, sonra estetik.

Camların inceltilmiş fiyatlarına gelince; Opak Optik'in (Essilor camların Türkiye dağıtıcısı) listesi elime geldi ve cam fiyatlarına baktım. Normal inceltilmemiş mineral camlara göre %50 daha önce yapıya sahip 1.7 Tital mineral camın antirefle kaplamalı liste fiyatı 104 TL'ye geliyor. İndirimle camınız 70-75 TL'ye geliyor. Piyasada genel olarak 1.7 indeksli mineral camın fiyatı da bu civarlarda diye düşünüyorum. Çerçevenizi de beğendikten sonra onun da indirimini yaptırıp SGK hakkınızı düşünce tam ödenmesi gereken fiyatı almış olursunuz.

Organik cam isterseniz bir sürü seçenek var. Önceki mesajları okursanız zaten yüz kere camları anlatmışızdır. :) Ama özet olarak size en uygun organik camlar şunlar olur:
    Hoya Stellify, Tora Skyline, Essilor Crizal
    Hepsi 1.56 indeksli, yani %30 inceltmeye sahip. Bunların dışında çok duyulmamış ya da özel kaplamalara sahip olmayan camlar da kullanabilirsiniz fiyat biraz daha uyguna gelsin isterseniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acizcool -- 24 Kasım 2011; 10:32:22 >

• Hocam bende bir çerçeve var boşta. Kullandığım gözlük kırılırsa yedekte bir gözlüğüm olsun yenisini alana kadar gözlüksüz gezmeyeyim diyorum.

Kısacası o gözlüğe cam taktırmak istiyorum. En dandik camlar ne kadar? 1.5 miyopum.
  • quote:

Hocam bende bir çerçeve var boşta. Kullandığım gözlük kırılırsa yedekte bir gözlüğüm olsun yenisini alana kadar gözlüksüz gezmeyeyim diyorum.

Kısacası o gözlüğe cam taktırmak istiyorum. En dandik camlar ne kadar? 1.5 miyopum.

20-30 TL'ye standart organik cam taktırabilirsiniz.
  • 1.61 index tora skyline 100 TL. civarı olur 1 yıl kırılma garantilidir.. daha uygun bisey isterseniz.. hydrofobic kaplama clearvision 75 TL. olur..
  • Hocam değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim,çok yardımcı oldunuz.Mineral cam istedim çünkü sizlerin yorumları doğrultusunda buna kara vermiştim,Fakat sizin açıklamalarınız doğrultusunda bana organik cam alırsanız sizin için daha iyi olur mesajı verdiğinizi düşünüyorum.Ve bu doğrultuda fikrimi değiştirdim ve sizin verdiğiniz markalar ışığında organik cam almaya karar verdim.Tekrardan teşekkür ederim,kendinize iyi bakın...
  • bu antirefle camlar bir kaplamamı yoksa başlı başına bir gözlük mü ? bunların numarasız olanları varmıdır ?

http://www.gozdeoptik.net/sitebuilder/service2.html
  • quote:

bu antirefle camlar bir kaplamamı yoksa başlı başına bir gözlük mü ? bunların numarasız olanları varmıdır ?

http://www.gozdeoptik.net/sitebuilder/service2.html

Antirefle bir çeşit kaplamadır. Her tür camın üzerine kaplanabiliyor. Adı üzerinde antirefle (anti-reflection) yani yansıma ve parlamayı önleyen bir özelliğe sahip. Hem de çizilmeye karşı da dirençlidir. Antirefle camlar numarasız olarak mevcut. Bilgisayar başında uzun süre çalışan kişiler muayene sonucunda göz problemi çıkmasa bile numarasız antirefle kaplama camı olan çerçevler kullanabiliyorlar.

Verdiğiniz link zaten herşeyi anlatmış anrirefleyle ilgili.

• teşekkür ederim, numarasız olarak mevcutsa, araba kullanırken felan en ideali bu olur herhalde, anti glareli gözlükler ve güneş gözlükleri renkli cam olduklarından çok havalı, nedense takmak istemiyorum, numarasız antirefle tam benlik olacak helhalde
  • quote:

teşekkür ederim, numarasız olarak mevcutsa, araba kullanırken felan en ideali bu olur herhalde, anti glareli gözlükler ve güneş gözlükleri renkli cam olduklarından çok havalı, nedense takmak istemiyorum, numarasız antirefle tam benlik olacak helhalde

Antiglare kullanmak istemiyorsanız numarasız antirefle cam uygundur.
  • organik cam, yansıtmaz çizilmez diye kakaladı doktor.
    babamda masa üstüne koyar bende koyarım pek de kullanmam gözlüğü onun ki cam benim ki organik.
    çizilme konusunde benmki daha hassas. zaten cam değilki anasını satayım plastik gibi.
    onun ki de kaç kere düşmüştür hatta benden çok daha fazla düşürmüştür.
    ama benim kırılmaz sağlam organik camlar ilk düşmesinde köşesinden kırıldı.
    aman diyeyim organik felan ayaklarına gelmeyin fazla para vermeyin gidin adam gibi cam alın. para tuzağı.
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.