Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK! (99. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
18 Misafir (3 Mobil) - 15 Masaüstü3 Mobil
5 sn
11.459
Cevap
593
Favori
2.275.404
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 979899100101
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: prokopi

quote:

Orijinalden alıntı: thejollyjoker

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,

Güneş gözlüğü tercih edeceğim. Bu başlık altında cam konusundan anlayan optisyen arkadaşlar olduğunu gördüm. Birkaç hususta sorularım olacaktı.

Öncelikle önceki gözlüğüm kemik çerçeveli Persol'dü. 2803. Ve kaybettim. Muhtemelen tercihimi yine Persol'den yana kullanacağım ancak bu sefer kemik çerçeve yerine metal çerçeve düşünüyorum. Alacağım model de 2407 modeli olarak düşünmekteyim.

1- Persol kemik çerçeve konusunda kendini ispatlamış bir marka. Metal çerçeve de nasıldır ?
    2- Degrade camla , normal camlı güneş gözlüğü arasında çok fazla fark olacak mıdır ? Hangisi tercih edilmelidir ?
    3- Cam rengi konusunda net kurallar var mıdır ? Ben genellikle yeşil cam tercih ettim bu zamana kadar. Tercihen iyi bir güneş gözlüğünde hangi cam tercih edilmelidir ?
    4- Persol eski Persol müdür ? Rayban gibi markalar da Luxottica bünyesinde ancak üretimleri çin olması sebebiyle tercih etmiyorum. Persol el yapımı italyan ancak kalitesi ?
    5- Alternatif marka olarak düşündüğüm markalar Serengeti ve Silhouette. Persol'le kalite olarak kıyaslanırsa ne tavsiye edilir ?

Cevap verirseniz sevinirim

Persol bir baskadir. Soyle soyleyim ki Luxottica calisanlarinin cogu (benim gordugum) persol guned gozlugu kullaniyor. Bu bir kistas olamaz belki ama daha once persol kullandiysaniz baska gozlukte ayni konforu yakalayamayabilirsiniz. Kemik yada metal farketmez.
    Cam rengi degrade olup olmamasi bunlar tamamen sizin zevkinize kalmis bir ksistas yok.
    Persol herzaman persoldur.

Evet hocam daha önce de kullandım. Çok da memnundum. ancak kaybettim. Şimdi yenisini alacağım. Serengeti ve Silhouette'u gittiğim gözlükcüler tavsiye ettiler.

Almayı düşündüğüm Persol bu ;

http://www.saatkuz.com/?urun-18971-PERSOL-1035-2407s-101883.html

Yeşil degrade cam.

Bu modelin çerçevesi kafamı karıştırıyor. Çok değişik bir rengi var. Bulunduğum il de canlı görme şansım olmadı. Aynı modelin farklı renkleri var ancak bu yok. Sipariş üzerine getirtsek de almak zorundayım. Eğer çerçeve rengini beğenmezsem de o kadar para vermek istemiyorum.

Eski gözlüğüm de buydu ;

http://www.saatkuz.com/?urun-9591-PERSOL-1035-2803S-95-58.html

Bakalım belki de eski modelde karar kılarım tekrar

• Kadıköy'de bildiğiniz işini hakkıyla yapan bir gözlükçü var mı?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: eskiduman

quote:

Orijinalden alıntı: acizcool

quote:

Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum.

Antirefle anladığım kadarıyla gece araç farlarının yansıması vb durumlarda faydalı. Dolayısıyla güneş gözlüğünü gece takmayacağımıza göre, ve acizcool sizin de tavsiyenizle antirefle yaptırmamaya karar verdik. Antirefleyi iptal edince de 60 ar lira düşecek ve daha da uygun olacak camlar. yani eşiminki 290 benimki 150ye falan polarize cam taktıracağız.

Bir de yanks ve exess markaları hakkında fikrinizi almak isterim. Uygun olsun diye optelli çerçevelere baktık ama gözlükçü çok kaliteli olmadığını söyledi.

Optelli için gözlükçü doğrusunu söylemiş.

Yanks ve Exess'te çok kötü ve kalitesiz çerçeveler de var çok iyi kesme, sağlam çerçeveler de var. İki markada da çok gözlük sattık. Exess'in adı var, İtalya üretimi; Yanks, Türk malı, yerli üretim.

Camlar için aldığınız fiyatlar çok iyi. Hayırlı olsun.

Tekrar merhaba,
    Bizim gozlukcunun verdigi fiyatlar da gozlukler de yalan oldu. Aklens firmasi gunes gozlugu yapmayacagini soylemis ve onlarda su an altra ile calisiyorlarmis. Ve fiyatlar da iyce uctu bu yeni firmada. Polarize almaya kalktigimizda iki gozluk 1500e yaklasiyor. Biz de baska optikcileri de arastirmaya karar versik. Bu gidiale tazi gozluksuz gecirecegiz ama hayirlisi. Ankara'da isini iyi yapan iyi markalarla calisan fiyatlari ucurmayan optikci taniyan varsa bize bildirirse sevinirim.

Ayrica picaldi marka optik gozlugumun acilip kapanmayi saglayan parcasi cikti ve kirilmak uzere. Sanirim iki-uc yil once alinan bir gozlugun bu parcasini bulmak mumkun degil. Ya da bilenlere sorum: mumkun mu?minicik bir parca icin mecburen yeni gozluk almak zorunda kalacagim cok fena..

4 miyop derecesi ve studioline titanyum cerceve icin %45 inceltilmis ve antirefle kirilmaz camlariyla birlikte toplam 330 lira fiyat verdi. Camlarda kampanya varmis dedigine gore. Fikrinizi almak istedim nasil fiyat? Cam markasini bilmiyorum.

Bir de ben picaldiden memnundum, sadece son zamanlarda icten soyulma olmustu biraz. Studioline hic kullanmadim nasildir ki acaba?

Aklensin boyle birsey soyleyecegine inanmıyorum p.tesi teyit edecegim.
    Gozlukcu altra (israil firmasidir) dan pahaliya aliyor diye (kaldi ki altra genelde piyasa degerlerine ve altina satar.) Sizde pahaliya almak zorunda degilsiniz. Isinize yada evinize en yakin problem yasadiginizda kolaylikla ulasabileceginiz bir gozlukcu tercih edin. Daha once de söylediğim gibi inceltmeye cok takilmazsaniz cok uygun fiyata polarize camli gunes gozlugu yaptirabilirsiniz.
    Picaldi marka gozlugunuzu de gunes cami yaptiracaginiz yere gosterin varsa bir cozumu yardimci olacaktır.

kusura bakmayın ama sizin optikçi size yalan söylemiş. benim aldığım camlar da aklensin camı . bu iletiyi görünce aradım sordum optikçime Aklens için öyle bir şeyin olmadığını söyledi.bende bu ay güneş gözlüğü alıcam zira. siz nerede olduğunuzu söyleyin ben size yakın optikçi öğreneyim. dilerseniz tabi.

• prokopi kullanıcısına yanıt
    Bilgi için teşşekkürler. optikçi neden öyle söyledi bilemiyorum belki firma değişikliği falan yapmıştır.

yani inceltme şart bir kere çünkü eşimin numaraları 6.50 artı astigmat benimki ise 4. hadi inceltmeyi geçtim nereye gitsek marka ne olursa olsun polarize ve orta seviyede inceltilmiş camlar için teki en az 500 tl den başlayan liste fiyatlarını açıyorlar sonra uygun fiyatlı bir çerçeve beğenelim falan derken iki adet numaralı güneş gözlüğümüz 1500 ü buluyor, yani polarize istersek. Polarize istemesek bile şu ana kadar en iyi aklens markalı camların fiyatıydı o da dediğim gibi yalan oldu.

Altra nın kalitesi nasıldır? polarize için yine çok yüksek fiyat veriyorlar. ben 2 gözlük alacağım için o kadar bütçem zaten yok. hatta optik gözlüğümün kırılması da alacağım gözlük sayısını 3 e çıkardı.

Picaldi marka gözlüğümün fotoğrafını ekliyorum.
    https://store.donanimhaber.com/84/54/81/845481ce61286808fdccc2072277a94b.jpg
    Menteşe gibi olan parça kırıldı ama ben japonla yapıştırarak zorla da olsa kullanmaya devam ediyorum yeni gözlük alana kadar :) Aslında yeni modellere baktım çok benzer modelli çerçeveler var demekki tutulan bir model ama o menteşe kısımlarında minik de olsa farklar var. gözlüğüm en az 3 yıllık olduğundan optikçi parça bulunamayacağını söyledi. Gerçi gözlüğü göstermedim ama göstersem de birşey değişeceğini sanmıyorum.

Bu arada "studioline" titanyum çerçeveler için kalite bilgisi verecek varsa sevinirim.

• blaster2005 kullanıcısına yanıt
    Ben Ankara-Etllikteyim. Kime güveneceğiz artık bilemedim.

Hastane çıkışı bir optikçi bizi yakalayıp "cam bedava çerçeve bedava üstelik devletin verdiğinden daha iyi çerçeve veriyoruz" tarzı şeyler söyledikten sonra kime güveneceğimizi iyice şaşırdık :/ Zaten ya bedava veriyorlar ya da 1 milyarı buluyor bir gözlük nasıl oluyorsa!
  • quote:

Orijinalden alıntı: thejollyjoker

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,

Güneş gözlüğü tercih edeceğim. Bu başlık altında cam konusundan anlayan optisyen arkadaşlar olduğunu gördüm. Birkaç hususta sorularım olacaktı.

Öncelikle önceki gözlüğüm kemik çerçeveli Persol'dü. 2803. Ve kaybettim. Muhtemelen tercihimi yine Persol'den yana kullanacağım ancak bu sefer kemik çerçeve yerine metal çerçeve düşünüyorum. Alacağım model de 2407 modeli olarak düşünmekteyim.

1- Persol kemik çerçeve konusunda kendini ispatlamış bir marka. Metal çerçeve de nasıldır ?
    2- Degrade camla , normal camlı güneş gözlüğü arasında çok fazla fark olacak mıdır ? Hangisi tercih edilmelidir ?
    3- Cam rengi konusunda net kurallar var mıdır ? Ben genellikle yeşil cam tercih ettim bu zamana kadar. Tercihen iyi bir güneş gözlüğünde hangi cam tercih edilmelidir ?
    4- Persol eski Persol müdür ? Rayban gibi markalar da Luxottica bünyesinde ancak üretimleri çin olması sebebiyle tercih etmiyorum. Persol el yapımı italyan ancak kalitesi ?
    5- Alternatif marka olarak düşündüğüm markalar Serengeti ve Silhouette. Persol'le kalite olarak kıyaslanırsa ne tavsiye edilir ?

Cevap verirseniz sevinirim

Selamlar,

Yıllık izindeyim; ama fırsat buldukça yazayım dedim.

1- Persol'un metal modellerinin kemik kadar iyi olduğunu düşünmüyorum.
    2- Evet, degrade camla normal düz renk cam arasında mutlaka fark olacak. Çok açık gelebilir. Tercih sizin kullanım amacınıza bağlı. Araç kullanırken takacaksanız degradeyi kesinlikle tavsiye etmem.
    3- Renkler tamamen kişiye bağlı. Ben mavi camda inanılmaz rahat ettiğimi keşfettim. Fakat mavi camlı (açık mavi) gözlükle sokakta dolaşmak zor biraz. :)
    4- Rayban nasıl eski Rayban değilse Persol de eski Persol değil. Kalitesiz mi? Tabii ki değil. Kaliteli gözlükler içinde alabileceğiniz 10-12 marka arasında hala. Fakat hiçbir gözlük eski kalitelerini sunmuyorlar.
    5- Rahat etmek kişiye bağlı; fakat kalite markalara. Serengeti, güneş gözlüğü olarak üst düzey kalite sunuyor, hem cam hem de çerçeve olarak, bu kesin. Silhouette'nin sunduğu ise incelik, hafiflik ve rahatlık. Persol'le ya da diğer markalarla karşılaştırma ypamak çok anlamlı değil. Rahat ettikten sonra bazen ucuz gözlükler bile pahalılardan iyi olabiliyor. Bence Serengeti güneş gözlüğünde bir numara.

Tavsiye: Araç kullanıyorsanız yüzünüzü saran, polarize ve mineral cam tercih edebilirsiniz. Daha önce kemik çerçeve kullandığınız için kemikle devam edin. Cam rengini de değiştirmezseniz iyi olur. Marka olarak Serengeti'yi öneriyorum size. Fiyatları 400-500'den başlıyor diye biliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: acizcool

Yıllık izindeyim; ama fırsat buldukça yazayım dedim.

1- Persol'un metal modellerinin kemik kadar iyi olduğunu düşünmüyorum.
    2- Evet, degrade camla normal düz renk cam arasında mutlaka fark olacak. Çok açık gelebilir. Tercih sizin kullanım amacınıza bağlı. Araç kullanırken takacaksanız degradeyi kesinlikle tavsiye etmem.
    3- Renkler tamamen kişiye bağlı. Ben mavi camda inanılmaz rahat ettiğimi keşfettim. Fakat mavi camlı (açık mavi) gözlükle sokakta dolaşmak zor biraz. :)
    4- Rayban nasıl eski Rayban değilse Persol de eski Persol değil. Kalitesiz mi? Tabii ki değil. Kaliteli gözlükler içinde alabileceğiniz 10-12 marka arasında hala. Fakat hiçbir gözlük eski kalitelerini sunmuyorlar.
    5- Rahat etmek kişiye bağlı; fakat kalite markalara. Serengeti, güneş gözlüğü olarak üst düzey kalite sunuyor, hem cam hem de çerçeve olarak, bu kesin. Silhouette'nin sunduğu ise incelik, hafiflik ve rahatlık. Persol'le ya da diğer markalarla karşılaştırma ypamak çok anlamlı değil. Rahat ettikten sonra bazen ucuz gözlükler bile pahalılardan iyi olabiliyor. Bence Serengeti güneş gözlüğünde bir numara.

Tavsiye: Araç kullanıyorsanız yüzünüzü saran, polarize ve mineral cam tercih edebilirsiniz. Daha önce kemik çerçeve kullandığınız için kemikle devam edin. Cam rengini de değiştirmezseniz iyi olur. Marka olarak Serengeti'yi öneriyorum size. Fiyatları 400-500'den başlıyor diye biliyorum.

Hocam öncelikle iyi tatiller dilerim ve nazik cevabınız için çok teşekkür ederim.

Bugün gözlük almak için şöyle bir çıktım. Baya bir gözlükçü gezdim. Bir çok marka model denedim. Aslında eski gözlüğümün aynısını satın almayı pek düşünmüyordum bu sefer farklılık olsun diye ancak gittiğim bir gözlükçü çok uygun bir rakama bırakması sebebiyle tekrar 58 ekartman polarize model 2803 satın aldım. Yine yeşil camlı , mineral cam. Serengeti sevdam şimdilik yaz sonuna kaldı. Yine de yaptığım tercih itibariyle marka dışında sizinle aynı doğrultuda bir tercih olmuş gördüğüm kadarıyla.

Tatildesiniz biliyorum. Eğer müsait olursanız şu konularda da beni aydınlatabilir misiniz ?

1- Elimde bir tane Bausch&Lomb üretimi 96 da babamın satın almış olduğu damla model Ray Ban var. Klasik altın rengi metal çerçeveli olan modellerinden. Bu gözlük suratıma çok büyük oluyor. Bunu suratıma uygun şekilde yaptırabilme şansım var mıdır ? Ve bu riske girilir mi?

2- Ray Ban'ların bazı modellerinde Made in İtaly ibaresi yer alırken bazılarında yok. Olmayanlar Çin üretimi bildiğim kadarıyla. Peki Made in İtaly modellerinin camları da yine Çin mi ? Ve cam kalitesi olarak ne dersiniz. Ray Ban mı Persol mü ?

3- Kaliteli marka olarak içinde Persol'ün de yer aldığı 10-12 markalık bir liste olsa demişsiniz. Günümüz koşullarında ve üretim kalitesi göz önüne alındığında sizin ilk 5 iniz ne olurdu ? Bunu gözlük cam , çerçeve kalitesini vs. baz alarak soruyorum tabi ki. Yoksa üzeri pırlantalı bir Cartier den bahsetmiyorum.

• quote:

Bilgi için teşşekkürler. optikçi neden öyle söyledi bilemiyorum belki firma değişikliği falan yapmıştır.

yani inceltme şart bir kere çünkü eşimin numaraları 6.50 artı astigmat benimki ise 4. hadi inceltmeyi geçtim nereye gitsek marka ne olursa olsun polarize ve orta seviyede inceltilmiş camlar için teki en az 500 tl den başlayan liste fiyatlarını açıyorlar sonra uygun fiyatlı bir çerçeve beğenelim falan derken iki adet numaralı güneş gözlüğümüz 1500 ü buluyor, yani polarize istersek. Polarize istemesek bile şu ana kadar en iyi aklens markalı camların fiyatıydı o da dediğim gibi yalan oldu.

Altra nın kalitesi nasıldır? polarize için yine çok yüksek fiyat veriyorlar. ben 2 gözlük alacağım için o kadar bütçem zaten yok. hatta optik gözlüğümün kırılması da alacağım gözlük sayısını 3 e çıkardı.

Picaldi marka gözlüğümün fotoğrafını ekliyorum.
    https://store.donanimhaber.com/84/54/81/845481ce61286808fdccc2072277a94b.jpg
    Menteşe gibi olan parça kırıldı ama ben japonla yapıştırarak zorla da olsa kullanmaya devam ediyorum yeni gözlük alana kadar :) Aslında yeni modellere baktım çok benzer modelli çerçeveler var demekki tutulan bir model ama o menteşe kısımlarında minik de olsa farklar var. gözlüğüm en az 3 yıllık olduğundan optikçi parça bulunamayacağını söyledi. Gerçi gözlüğü göstermedim ama göstersem de birşey değişeceğini sanmıyorum.

Bu arada "studioline" titanyum çerçeveler için kalite bilgisi verecek varsa sevinirim.

Aklens firmasi ile yaptigim gorusmede numarali polarize ve istenirse icten antirefle de eklenebilir kahve ve fume renk secenekleriyle camlarinin oldugunu soylediler.
    Tamam numarali polarize camlar ucuz degil ama ekonomik birsey almak isterseniz bence piyasada bulmak mumkun
    Resimler acilmadi.
    studioline kayatur firmasinin markasidir. Firmadaki en kaliteli optik cerceve markalarindan biridir.bir problem yasamazsiniz.
    Altranin kalitesi kotu değildir ama firma israil firmasidir o yuzden ben pek tutmam.
    Cok fazla butce ayirmayacaksaniz polarize olmayan gunes camlari yapabilirsiniz. Bunu daha once de soylemistim sanirimsize, sizin icin inceltmesiz stok boyama camlar:50-60tl esiniz icin % 45 inceltilmis camlar 150tl ve hangi cerceveyi secerseniz ona gore ekonomik cozum ve yazlari da gonul rahatligiyla gunes gozlugu kullanmanin keyfi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhabalar degerli gozluk takan ve konu hakkinda bilgisi olan dostlar toplulugu :)

Bugun uzun yillardir aksattigim goz sagligi konusunda kendimce bir ilke imza attim. Kalktim goz dokturuna gittim. Evet maalesef benim gibiler hala var.
    Fazla uzatmadan durumu kisaca izah edeyim. Gozlerimi kontrol eden doktor sagolsun cok ilgili biriydi, oturdu baya uzun uzun inceledi. Sonuc olarak verdigi recetedeki bilgiler asagidaki gibi.

+------+--------+------------+-----+--------+------------+-----+ 
    | | SAG GOZ | SOL GOZ |
    | | SFERIK | SILENDIRIK | AKS | SFERIK | SILENDIRIK | AKS |
    | UZAK | - | -0.50 | 5 | +0.25 | -1.25 | 160 |
    Organik - Antirefle
    Tanim: Miyop astigmat

Acikcasi sag gozle sol goz arasinda cikan derece farki beni cok sasirtti. Gundelik hayatta bu farki suana kadar hic hissetmemistim. Zaten panodaki harfleri okudugum sirada artik gozumun gorebilecegi en son puntoda fark belirmeye basladi. Yani camli camsiz her iki sekilde de okuyabiliyordum ama camli halinde goruntu son derece netti. Yarin tekrardan doktora gidecegim. Birde sunu belirteyim. Uzun zamandir sol gozumde bir cizik vardi. Cizik dedigim aslinda normal zamanlarda hic rahatsiz etmeyen bir sey, sadece gunun belli saatlerde goruntunun tam anlamiyla keskin oldugu isik altinda manzara tabir edecegim genis alanlara bakarken fark ediyorum. Yoksa okurken, calisirken vs. hic bir belirginligi soz konusu degil.
    Bugunki randevum mesai saatini fazlasiyla gectigi icin dokturum, sen yarin gel goz bebeklerini buyutup detayli bir sekilde inceleyecegim diyip muayeneyi tamamladi.

Recetemle birlikte yol ustunde onume gelen ilk gozlukcuye girdim. Bana antirefle'nin iki cesiti oldugunu soyledi. Biri stock digeri crystalize miydi neydi, hatirlamiyorum. Onu onerdi. Tabii su sol gozle ilgili yarinki randevuyu anlatinca numara degisebilir diye suanlik alma uyarisinda bulundu.

Tum bunlari isiginda sorularima gelecek olursak;

Daha bir kac saat oncesine kadar gozlukle ilgili sahip oldugum bilgiler: cercevesi var, cami var, arkadasimda gordum titanyum modeli var, lisede mudurumun surekli birilerine "oglum sen gozluklu, gel buraya" diye bir hitabi olmasindan ibaretti. Baslik altindaki mesajlari okuyup ordan burdan arastirarak bir takim seyler ogrenmeye calistim ama bir kerede herseyi kavramak zor.

Mesela; diyoptri, abbe gibi tanimlari bu saatten sonra gozluk takacagim icin bilmeliyim diye dusundum. Tabii hangileri benim isim yarar hangisi yaramaz onlari merak ediyorum. Ustteki recete bolumde yazan gozluk camiyla ilgili dikkat etmem gereken seyler konusunda birisi beni aydinlatirsa cok makbule gecer.

Diger konu cerceve. Gozlugu suanlik sadece bilgisayar basinda takacagim. Gozlukcu kemik gozluk denen seylerden gosterdi. Bende bana fark yapmaz, sade duzgun bir sey olsun, sorun degil dedim. Bununla ilgili bilmem gerekenleri de azicik citlatirsaniz, yine cok minnettar olurum.

En basta soyleyemem gereken, en onemli detayi buraya yazacagim. Biraz karisik oldu ama idare edersiniz artik :)
    Benim aslinda goz doktoruna gitme sebebim bilgisayar basinda uzun sure kaldigimdan agriyan gozlerim icin damla turu bir seyler alip kullanmakti. Bilgisayar basinda ne kadar kaliyorum? Bu duruma degisiyor ama minimum 4 saat olarak dusunun ve isin ek sikintili tarafi bazen 20 saati devirdigim oluyor. Hatta onumde bir kac ay boyunca bu durumla cok karsilacagim. Surekli kod yazip okumak gozleri mahvediyor zaten. Antirefle'i doktor bunun icin verdi.

Son olarak gozlukcunun onerdigi antirefle'nin cesidi olarak nitelendirdigi ve stock modelden pahalidir dedigi diger adi her neysenin fiyati 140 liraydi(cercevesiz), SGK'liyim. Fiyatini belki onerilen cam hakkinda bilgisi olan arkadaslara fikir vermesi acisindan yazdim.

Bu kadar soruyla sik bogaz ettigim icin mazur gorun, bilmeyince boyle oluyor. Bu arada bursa'da oturuyorum, tavsiye edecebileceginiz yerler varsa super olur :)

Tesekkurler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maybe Tomorrow -- 11 Haziran 2013; 21:39:44 >

• Asferik olmayan camlardaki numara dalgalanmaları -3 numarada fazla belli olur mu? Reçeteyi paylaşmıştım iki göz de -3 numara. Asferik almaya gerek var mı? Sanırım bu cam düz olduğundan her gözlüğe de olmayabilir. Yukardaki porshe gözlüğe takılabilinir mi bu cam? Cam olarak da TORAS 1.61 SKYLINE cam almayı düşünüyorum, forumda benim göz numarama yakın kişilere bu cam tavsiye edilmiş. Hoya almayı istiyordum fakat 1.61 indexli camı türkiye de yok deniliyor forumda. Siz ne söyleyebilirsiniz bu konuda, bütçem max 1500 lira.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozan301 -- 12 Haziran 2013; 12:36:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozan301

Asferik olmayan camlardaki numara dalgalanmaları -3 numarada fazla belli olur mu? Reçeteyi paylaşmıştım iki göz de -3 numara. Asferik almaya gerek var mı? Sanırım bu cam düz olduğundan her gözlüğe de olmayabilir. Yukardaki porshe gözlüğe takılabilinir mi bu cam? Cam olarak da TORAS 1.61 SKYLINE cam almayı düşünüyorum, forumda benim göz numarama yakın kişilere bu cam tavsiye edilmiş. Hoya almayı istiyordum fakat 1.61 indexli camı türkiye de yok deniliyor forumda. Siz ne söyleyebilirsiniz bu konuda, bütçem max 1500 lira.

Asferikler hakkında teknik konuya hakim değilim ama visionart ve fujima fiyatlarınıda öğren istersen.
  • quote:

Asferik olmayan camlardaki numara dalgalanmaları -3 numarada fazla belli olur mu? Reçeteyi paylaşmıştım iki göz de -3 numara. Asferik almaya gerek var mı? Sanırım bu cam düz olduğundan her gözlüğe de olmayabilir. Yukardaki porshe gözlüğe takılabilinir mi bu cam? Cam olarak da TORAS 1.61 SKYLINE cam almayı düşünüyorum, forumda benim göz numarama yakın kişilere bu cam tavsiye edilmiş. Hoya almayı istiyordum fakat 1.61 indexli camı türkiye de yok deniliyor forumda. Siz ne söyleyebilirsiniz bu konuda, bütçem max 1500 lira.

hem bütçem 1500 diyorsunuz hem de asifrik olmasa olur mu hem de porche o güzel çerçeveye cam bakıyorsunuz bence hoya alın, benim baktıgım her yerde hoya camın 1,61i vardı hatta fujıma alıcaktım ılk olarak, orada da 1,61 önerdi bayan ben 1,67 olsa daha ıyı mı dedım daha ınce olur dıye, ama abbe degerı dusuyordu tabı .. her neyse o fiyata rahat bulursunuz zaten camlarınız kalın olmayacak numaralarınız kücük,
    ama asiferık olması astıgmat için şart.

• quote:

Iyi bir butce ayirmisiniz bence essilor f-360 a da bir goz atin cok guzel bir camdir ve yine ust kalite bir cerceve tercih ederseniz uzun sureler problemsiz kullanabilirsiniz camin asiferik olmasi gozunuzu kucuk gostermeyecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Maybe Tomorrow

Merhabalar degerli gozluk takan ve konu hakkinda bilgisi olan dostlar toplulugu :)

Bugun uzun yillardir aksattigim goz sagligi konusunda kendimce bir ilke imza attim. Kalktim goz dokturuna gittim. Evet maalesef benim gibiler hala var.
    Fazla uzatmadan durumu kisaca izah edeyim. Gozlerimi kontrol eden doktor sagolsun cok ilgili biriydi, oturdu baya uzun uzun inceledi. Sonuc olarak verdigi recetedeki bilgiler asagidaki gibi.

| | SAG GOZ | SOL GOZ |
    | | SFERIK | SILENDIRIK | AKS | SFERIK | SILENDIRIK | AKS |
    | UZAK | - | -0.50 | 5 | +0.25 | -1.25 | 160 |
    Organik - Antirefle
    Tanim: Miyop astigmat

Acikcasi sag gozle sol goz arasinda cikan derece farki beni cok sasirtti. Gundelik hayatta bu farki suana kadar hic hissetmemistim. Zaten panodaki harfleri okudugum sirada artik gozumun gorebilecegi en son puntoda fark belirmeye basladi. Yani camli camsiz her iki sekilde de okuyabiliyordum ama camli halinde goruntu son derece netti. Yarin tekrardan doktora gidecegim. Birde sunu belirteyim. Uzun zamandir sol gozumde bir cizik vardi. Cizik dedigim aslinda normal zamanlarda hic rahatsiz etmeyen bir sey, sadece gunun belli saatlerde goruntunun tam anlamiyla keskin oldugu isik altinda manzara tabir edecegim genis alanlara bakarken fark ediyorum. Yoksa okurken, calisirken vs. hic bir belirginligi soz konusu degil.
    Bugunki randevum mesai saatini fazlasiyla gectigi icin dokturum, sen yarin gel goz bebeklerini buyutup detayli bir sekilde inceleyecegim diyip muayeneyi tamamladi.

Recetemle birlikte yol ustunde onume gelen ilk gozlukcuye girdim. Bana antirefle'nin iki cesiti oldugunu soyledi. Biri stock digeri crystalize miydi neydi, hatirlamiyorum. Onu onerdi. Tabii su sol gozle ilgili yarinki randevuyu anlatinca numara degisebilir diye suanlik alma uyarisinda bulundu.

Tum bunlari isiginda sorularima gelecek olursak;

Daha bir kac saat oncesine kadar gozlukle ilgili sahip oldugum bilgiler: cercevesi var, cami var, arkadasimda gordum titanyum modeli var, lisede mudurumun surekli birilerine "oglum sen gozluklu, gel buraya" diye bir hitabi olmasindan ibaretti. Baslik altindaki mesajlari okuyup ordan burdan arastirarak bir takim seyler ogrenmeye calistim ama bir kerede herseyi kavramak zor.

Mesela; diyoptri, abbe gibi tanimlari bu saatten sonra gozluk takacagim icin bilmeliyim diye dusundum. Tabii hangileri benim isim yarar hangisi yaramaz onlari merak ediyorum. Ustteki recete bolumde yazan gozluk camiyla ilgili dikkat etmem gereken seyler konusunda birisi beni aydinlatirsa cok makbule gecer.

Diger konu cerceve. Gozlugu suanlik sadece bilgisayar basinda takacagim. Gozlukcu kemik gozluk denen seylerden gosterdi. Bende bana fark yapmaz, sade duzgun bir sey olsun, sorun degil dedim. Bununla ilgili bilmem gerekenleri de azicik citlatirsaniz, yine cok minnettar olurum.

En basta soyleyemem gereken, en onemli detayi buraya yazacagim. Biraz karisik oldu ama idare edersiniz artik :)
    Benim aslinda goz doktoruna gitme sebebim bilgisayar basinda uzun sure kaldigimdan agriyan gozlerim icin damla turu bir seyler alip kullanmakti. Bilgisayar basinda ne kadar kaliyorum? Bu duruma degisiyor ama minimum 4 saat olarak dusunun ve isin ek sikintili tarafi bazen 20 saati devirdigim oluyor. Hatta onumde bir kac ay boyunca bu durumla cok karsilacagim. Surekli kod yazip okumak gozleri mahvediyor zaten. Antirefle'i doktor bunun icin verdi.

Son olarak gozlukcunun onerdigi antirefle'nin cesidi olarak nitelendirdigi ve stock modelden pahalidir dedigi diger adi her neysenin fiyati 140 liraydi(cercevesiz), SGK'liyim. Fiyatini belki onerilen cam hakkinda bilgisi olan arkadaslara fikir vermesi acisindan yazdim.

Bu kadar soruyla sik bogaz ettigim icin mazur gorun, bilmeyince boyle oluyor. Bu arada bursa'da oturuyorum, tavsiye edecebileceginiz yerler varsa super olur :)

Tesekkurler.

Gozlukcu size crizal cami tavsiye etmis. Guzel bir kaplamasi varidir ki uzun sure bilgisayar basindaysaniz crizal vb. Markali antirefke kaplamasi tercih etmenizde fayda var.
    Fiyat olarak crizal biraz pazarlıkla 100-120tl lere alınabilir.
    Çerçeve olarak kemikler uzun süreli kullanımda daha hafif olduğu için rahatsızlık vermiyor hemde ekonomik ve dayanıkli oluyorlar dolayisiyla tercih edebilirsiniz. Kemikler Fiyat olarak 60-70tl den baslar yukari dogru cikar

• quote:

Gozlukcu size crizal cami tavsiye etmis. Guzel bir kaplamasi varidir ki uzun sure bilgisayar basindaysaniz crizal vb. Markali antirefke kaplamasi tercih etmenizde fayda var.
    Çerçeve olarak kemikler uzun süreli kullanımda daha hafif olduğu için rahatsızlık vermiyor hemde ekonomik ve dayanıkli oluyorlar dolayisiyla tercih edebilirsiniz. Kemikler Fiyat olarak 60-70tl den baslar yukari dogru cikar

Aynen hocam belirttiginiz gibi ismi crizal'di.
    Hocam birde sunu sormak istiyorum. Okudugum cogu dokumanda abbe, index, diyoptri gibi ibarelere denk geliyorum. Cam kalinligi azaldikca abbe degeri duser. Bu sekilde gozluk estetik durur ama goruntuden odun vermek gerekir, gibi seyler okuyorum surekli. Simdi ben ustte yazdigim numaralari kullanacagim ama bu ifadeleri bilmem suanlik bi isime yarar mi yaramaz mi, inanin hic bir fikir sahibi degilim. Tabii bunu sayfalarca yazi okudugum halde soyluyorum. Yarin gozlugu almaya gittigimde adama ne soracagimi bile bilmiyorum.
    Yani adam ne verirse alip cikcam, o derece :)

Ya bide aklimi kurcalayip duruyor. Su ax denen sey nedir Allah askina. 5 dereceye 160 derece yazisini gordukten sonra aynada saatlerce gozlerimi inceledim, sasi miyim diye :) Annem yok oglum degilsin diyince icim rahatladi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maybe Tomorrow -- 13 Haziran 2013; 1:32:30 >

• quote:

quote:

Iyi bir butce ayirmisiniz bence essilor f-360 a da bir goz atin cok guzel bir camdir ve yine ust kalite bir cerceve tercih ederseniz uzun sureler problemsiz kullanabilirsiniz camin asiferik olmasi gozunuzu kucuk gostermeyecektir.

Alıntıları Göster
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. Kendimi yanlış ifade etmişim bu yüzden yanlış anlaşılma olmuş. Gözlük ve cam için toplam bütçem max 1500 lira. Gözlüğü 700-800 arası sıkı pazarlıkla nakit olarak almayı ümit ediyorum. Geriye kalan 800-700 lira ile de kaliteli bir cam almak istiyorum. Aslında F360 da alabilirim fakat gözümün birkaç sene sonra ne olacağını bilemem, bu yüzden de o kadar para vermek istemiyorum. Bu aralar yoğun olduğumdan gözlükçü dolaşacak vaktim olmuyor bu yüzden alacağım zamana kadar da bilgi toplamaya çalışıyorum. Bir de şöyle bir sorum var: Bu gözlüğe taktığım camı iki sene sonra çıkartıp aynı gözlüğe farklı bir cam taktırabilirim değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozan301 -- 13 Haziran 2013; 16:30:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Maybe Tomorrow

quote:

Aynen hocam belirttiginiz gibi ismi crizal'di.
    Hocam birde sunu sormak istiyorum. Okudugum cogu dokumanda abbe, index, diyoptri gibi ibarelere denk geliyorum. Cam kalinligi azaldikca abbe degeri duser. Bu sekilde gozluk estetik durur ama goruntuden odun vermek gerekir, gibi seyler okuyorum surekli. Simdi ben ustte yazdigim numaralari kullanacagim ama bu ifadeleri bilmem suanlik bi isime yarar mi yaramaz mi, inanin hic bir fikir sahibi degilim. Tabii bunu sayfalarca yazi okudugum halde soyluyorum. Yarin gozlugu almaya gittigimde adama ne soracagimi bile bilmiyorum.
    Yani adam ne verirse alip cikcam, o derece :)

Ya bide aklimi kurcalayip duruyor. Su ax denen sey nedir Allah askina. 5 dereceye 160 derece yazisini gordukten sonra aynada saatlerce gozlerimi inceledim, sasi miyim diye :) Annem yok oglum degilsin diyince icim rahatladi

En anlasilir sekilde;
    Indeks: camin kalinligini ifade eder. 1.50 indeks inceltme yok demektir. 1.56 indeks % 30 inceltmeli demektir.
    Abbe:Ernst Abbe tarafindan bulunmustur. indeks ve cam hammaddesine gore degisiklik gosteren isik kirinimi (gecirgenligi) ni ifade eder. Cam inceldikce abbe degeri duser bu da gorusu olumsuz etkileyebilir ama genelde cok bariz bir sekilde farkedemez insanlar bunu.
    Dioptiri: goz bozuklugunun numarasal degeridir.
    Axis: gozluk cami yuvarlaktir ve astigmatli camlar 180 derecelik iki esit parcadan olusur. Bu baglamda sizin bir gozunuz 160 dereceye hizalandiginda digeri de 5 dereceye hizalandiginda net goruyor. Ayni numaralarda ax dereceleri farkli yapilsa goremezsiniz.

@ozan bir kac yil sonra yada istediginiz zaman yeni cam takrirabilirsiniz

• prokopi kullanıcısına yanıt
    Hocam ilgi ve alakaniz icin gercekten cok tesekkur ederim. Gozlugu dun aldim. Cevap yazmaya anca maalesef bulabildim.
    Gozluk takmak cok ilginc bir sey :)
  • ......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kalemtiras. -- 19 Haziran 2013; 8:47:10 >
  • Arkadaşlar Merhaba,

Aşağıdaki reçete için bir çok optik "Hoya Nulux Eynoa 1.67" öneriyor. Fiyat olarakta 300TL en iyi teklif verildi.

Skyliner için ise 200TL, Optimum için 125-150TL v.s.

Yorumları okudum fakat Astigmat ve odak derecesi nedeniyle özel bir durum olduğu ve "kullanıcının daha fazla rahat etmesi" için 300-500 TL arası ne önerirsiniz? diye sormak istiyorum.

Kemik çerçevenin (TH 1094) modası geçebileceğini ve kullanıcının bayan olduğunuda göz önünde bulundurarak (aksesuar renk/biçim v.s. hemen bıkabiliyorlar biliyorsunuz) tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kendisi uzun süredir lens kullanıyordu ve pek kullanmak istemediği titanium çerçevesiz gözlüğü var. Korneası ince olduğu için lensi bırakması tavsiye ediliyor bizde bu yüzden kemik modasına geçiş yapıyoruz.

Tavsiyeleriniz önemli, şimdiden çok teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi T-una -- 19 Haziran 2013; 8:32:00 >

• 
Sayfa: önceki 979899100101
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.