Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK! (366. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
9 Misafir (3 Mobil) - 6 Masaüstü3 Mobil
5 sn
11.407
Cevap
590
Favori
2.266.628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 364365366367368
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Birkaç gün önce Hoya Nulux 1,50 HVL BC siparişi verdim.
    Kişiye özel bir model olduğu ve dolayısıyla stokta olmadığı için dün teslim alabildim.
    Fiyat merak edenler için, cama yaklaşık 500 çerçeveye de (Slazenger) 300 verdim.
    Hoya ek olarak, kendi ürettiği cam spreyini ve mikrofiber bezini hediye olarak verdi.
    HD'den 4KHD'ye geçmiş gibi oldum açıkçası bu kadar beklemiyordum (Az para bayılmadım gerçi olsun o kadar :)).

Cam temizleme konusunda kafama takılan birkaç şey var. Gözlük ile verilen bezlerin her türlüsünün (Mikrofiber dahil) camı çizme riskinin olduğu söyleniyor. Özellikle bezle kuru temizleme yapmak mikro çiziklere yol açabiliyormuş.
    https://www.youtube.com/watch?v=k6bJaGiU3Ec&list=LLS02wLgJJ3kETXnMByXfDlA&index=2&t=0s
    Video da gözlüğü yıkama sıvısı&sabun ile köpürtüp duruladıktan sonra kurulama yaparken air blower (hava kompresörü) kullanması
    dikkatimi çekti. Bu şekilde çizilme/lekelenme gibi sorunlarda ortadan kalkıyor.

Sizlerin de görüşlerini merak ediyorum. Cam ve çerçevenin kullanım ömrünü uzatmak ve özellikle çiziklerin oluşmasını engellemek için nelere dikkat etmeliyiz? Kendi tecrübelerinizi, temizleme yöntemlerinizi aktarabilir misiniz? Nasıl bakım yapmalıyız ya da yapmamalıyız? Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi revengefire44 -- 30 Ocak 2020; 16:26:10 >
  • revengefire44 R kullanıcısına yanıt
    Öncelikle hayırlı olsun ben de bugün gidip Hoya alacağım.

Kaybetmeden önce Hoya-Maxxee kullanıyordum temizliğini sıvı sabun- su ile yapıp peçete ile nazikçe kuruluyordum ve hiç çizilmedi.Çizilmeye karşı kaplamalıydı sanırım...
  • Renegade Havoc R kullanıcısına yanıt
    Hocam aslında bakarsanız Hoya dahil hiçbir marka çizilmeme garantisi vermiyor.
    Gözlük aldığım yerdeki optisyene de sordum bunu. Kaplama (antirefle) dışında
    bir garantisi yok maalesef.

Mendil/Havlu/Peçete bunlar mikroçiziklere yol açabiliyor. Çizikler belli olmasa bile
    görüntü kalitesine etki ediyormuş. Videoda kullanılan yöntem çok mantıklı geldi bana.
    Üfleme pompası temin etmeyi düşünüyorum sırf bu yüzden.

Almadan önceden Hoya'nın model ve fiyatlarının yazdığı kataloğa göz atmanızı öneririm.
    Size uygun olanı modeli gözünüze kestirin ve onu alın. Bazıları Nulux fiyatına
    Hilux satmaya çalışıyor, ya da Essilor'da Crizal Prevencia istediğinizde isim benzerliğinden
    dolayı Prevencia fiyatına Crizal Alize satmaya çalışanlar oluyor (aralarında hem fiyat farkı hem de kalite farkı var).
    Bunların farkında olmak önemli. Ben yaklaşık 30 tane optikçi gezdim 2-3 gün içinde.
    Bizzat tecrübe ettim bunları. Aman dikkat edin :)
    Katılıyorum aynı gözlüğe 350 lira diyeni de gördüm 600 liraya satmaya çalışanı da...Araştırmak şart yoksa kazık yemek çok olası.

O kurutucu sprey iyi ama fiyatı ne kadar? Pahalıysa sürekli alıp kullanmak bütçe açısından sıkıntı olabilir.
  • Arkadaşlar Hoya Sync 3 cam aldım ‘yakın destek alanı’ denilen camın alt kısmında hafif yakınlaştırma var alt kısma doğru bakınca biraz başımı döndürüyor zamanla alışılır mı bilemedim garip geldi.
  • Arkadaşlar gözlüklerimi bugün teslim aldım. Hoya sertifika kartında NL 1.6 HVL-75 yazıyor. Bu nulux mu hilux mu çözemedim. Mavi filtresi var mı bunun ? 530 tl ödedim , yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar ben Hoya tact trueform + blue kaplama
    1.60 almayı düşünüyorum. Tavsiye ediyormusunuz?
    Tavsiyeleriniz nelerdir.
    Fiyat konsunda bilgisi olan varsa yazarsa memnun olurum.
    Birde hoyanın sync 3 cam ile Hoya tact trueform arasında çok fark varmı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @Spidey_Venom Bendeki kartta, Sync 3 model Hard-LBC yazıyor anlamadım.

@harun02 Tek odaklı camlarda Trueform bildiğim kadarıyla Nulux ve Hulux diye değişiyor. 1.53 Sync 3 BlueControl var dijital cihazlar karşısında uzun süre vakit geçirenler için önceki kullandığım ucuz kaplamadan daha rahat ettim ama camın alt kısmı biraz büyültme yapıyor o hoşuma gitmedi aldım bir kere o yüzden deneyebiliyorsanız öyle bakıp alın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GENERAL006 -- 2 Şubat 2020; 13:21:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tgy355

Arkadaşlar uzun yıllardır gözlük kullanıyorum. Hep marka camları tercih ettim. Şu an kullandığım marka Hoya. Hem uzak hemde yakın görme bozukluğu var bu nedenle
    1) Uzak yakın bir arada gözlüğü dışarıda,
    2) Uzak cam takılı gözlüğü TV izlerken,
    3) Yakın cam takılı gözlüğü ise Bilgisayar ile kullanıyorum.

Yani üç adet gözlüğüm var. Uzak yakın bir arada gözlüğü Marka cam diğerlerini ise markasız cam desem yeridir ama hiç sıkıntı yaşamıyorum. Burada değinmek istediğim konu cam için illa bilindik markaları mı kullanmak zorundayız. Örneğin bu markaların yerine kullanabileciğimiz adı sanı duyulmamış kaliteli cam markaları var mıdır? Çünkü bilindik markalara dünya para veriyoruz. Bu nedenle sormak istedim. Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar cevap verebilirse bir çok kişiye faydası olacağı düşüncesindeyim. Şimdiden teşekkürler.
    sizde benimle aynı durumdasınız çok Progresif gözlük aldım memnun kalmadım tv yi genelde yatarak izlerim sorun oldu geri verdim (memnunuyet garantiliydi)şu anda tv izlerken ve dışarıda uzak gözlük pc başında yakın gözlük kullanıyorum ama telefonda araç kullanırken sorun yaşıyorum uzak cam +1.5 yakın cam +3.5 kullanıyorum tekrar Progresif cam almak istiyorum siz 3 gözlük kullanarak sorun yaşıyormusunuz (sıksık gözlük değiştiriyor diye soruyorum) Progresif cam ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler.
  • Memnuniyet garantili hangi markaydı acaba yaptırdıktan sonra geri alıyorlar mı öyle?
  • GENERAL006 kullanıcısına yanıt
    Shamir markaydı 2 yıl önce böyle bir tecrübem olmuştu.
  • wquzun kullanıcısına yanıt
    Müşteri memnuniyeti için iyi bir şey bakalım Hoya ne yapacak.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Renegade Havoc R kullanıcısına yanıt
    Şöyle bir şey sipariş verdim, ömürlük https://urun.n11.com/diger/proskit-ms-154c-ufleme-pompasi-P317196146
    İş görür mü bilmiyorum ama deneyeceğim en azından. Feedback veririm buradan
    o komperesörü türkiye'de bulabilir miyiz acaba?
    Ne yaptınız hocam?
    Birkaç mağazada tek kullanımlık gözlük silme mendilleri var onlar da mı çizer acaba?

Ben de camlarımı yenilemek üzereyim ve şu anki camlarıma dikkat ettiğim halde bir sürü kılcal çizik var en azından yeni camları biraz daha uzun süre kullanabilmek istiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Crazy Goat -- 3 Şubat 2020; 18:29:23 >
  • Crazy Goat kullanıcısına yanıt
    Bulaşık suyunda çalkala, sarı süngerle ileri geri sil bence. Cam iyi durumdaysa lekesiz çıkarırsın suyun altından damlacık kalmayacak şekilde ileri geri duruladıktan sonra. Kalan damlaları havlu peçete değdirerek alırsın. Bazı kaplamalar plastikle çiziliyor, örneğin diş fırçası azar azar çiziyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Hocam benim hem numaralarım büyük (4 4.5) hem de astigmat var %60 inceltme istersen işbir cam bile 490 TL tutuyor yanına kaplama derken 600 TL

Hoya,Seiko onlara smyprmeye dilim varmıyor ufak bir servet gerekiyor 800-900 TL

Şu anda işbir tercih etme durumındayım insan çizilince çok üzülüyor çünkü cidden cam fiyatları almış başını gitmiş yoksa ben de 2 senede bir cam değiştirir hiç kafama takmam çizildi mi diye

Nemli temizleme mendilleri var tek kullanımlık. Normal mendillere göre daha iyidir bence. Zeiss'in sitesinde şöyle bir bilgi var mesela:

"Gözlükçüler neden genellikle temizleme mendillerinin kullanılmamasını tavsiye eder?
    Piyasaya ilk çıktıklarında, temizleme mendilleri genellikle gözlük camlarına zarar verebilecek malzemeler içerirdi (ör. incecik ahşap parçacıkları). Bu problem daha sonra çözülmüştür. ZEISS nemli temizleme mendilleri mikro incelikte selüloz fiberlerden yapılır, gözlük camlarınız için naziktir, izden muaf sonuçlar sunar ve en önemlisi başka kimyasal maddeler içermez. Bu arada, akıllı telefonunuzun veya tabletinizin ekranını temizlemek için de idealdirler - hiç iz bırakmadan."

Kullan at olduğu için sürekli para vermek mantıklı mı bilmiyorum. Üfleme pompası sipariş verdim ben. Kamera lenslerini temizlemek için tasarlanmış aslında ama gözlük için kullanacağım. 1-2 gün içinde teslim alacağım denedikten sonra görüşlerimi paylaşırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Crazy Goat

Hocam benim hem numaralarım büyük (4 4.5) hem de astigmat var %60 inceltme istersen işbir cam bile 490 TL tutuyor yanına kaplama derken 600 TL

Hoya,Seiko onlara smyprmeye dilim varmıyor ufak bir servet gerekiyor 800-900 TL

Şu anda işbir tercih etme durumındayım insan çizilince çok üzülüyor çünkü cidden cam fiyatları almış başını gitmiş yoksa ben de 2 senede bir cam değiştirir hiç kafama takmam çizildi mi diye
    Hoya pahalı demişsiniz. Ben pek anlamıyorum, genelde 1.67-1.74 pahalı deniyor. Bir sorun bence hoyanın 1.6'sının abbesi çok iyi, benim bile aklım gitti, 2.75 mesela iyi güzel ama ince değil kesinlikle. Nereden anlıyorum, suyun altına tutunca köşesinden akıp gitmiyor. Hani ileri dereceyse hem siz üzülmeyin hem gözlükçünüz üzülmesin. 1.74 mesela kırılmazlıkta o kadar iyi değilmiş. Ben 1.53 ile memnunum. İleri derecelerde de hoya 1.6 okuyabildiğim kadarıyla en iyilerin başında geliyor.

• Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Hocam özellikle %60 inceltme fiyatı baya yüksektiyor
    zaten numaram yüksek cam kalın olsa estetik ve görünüş açısından iyi olmayacak.
    Gönlüm hoya dan yana ama işte ailemi ikna edemedim ki cidden 900 TL fiyat çıkarttı bir gözlükçü
    Antirefle+mavi ışık+%60 inceltme için

O 1.74 ki. O kadar örnek verdim bak, polimer bile yükseltilmişi pahalıyken %40 inceltilmiş diyorum ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 3 Şubat 2020; 20:15:35 >
  • 
Sayfa: önceki 364365366367368
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.