Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 1,5 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
12 Misafir Kullanıcı, 12 Masaüstü Kullanıcı
7.145
Cevap
411
Favori
1.558.227
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Sağlıklı Yaşam >> GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 1,5 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK!
Giriş
    297 Mesaj

Maalesef bilgi , araştırma , kendini geliştirme konusunda Türkiye'deki yüzde 90 dan fazla optisyen/gözlükçü eksiklik yaşamaktadır.
    Bilgi almak isteyenlerde en çok çalıştığı cam firmasından bilgi almaya çalışıp objektiflikten uzak kendi firmasının camlarını öven kişilerden bilgi almaktadırlar. Özellikle son yıllarda olan cam firmalarındaki tekelleşme ileride kimin borusu daha çok ötüyorsa onun camı daha iyi gibi lanse edilip , işin sağlık boyutundan çok ticari yanının artmasına sebep olucak.

Bir tane cam alayım çok para vereyim içinde bütün özellikler olsun gibi bir durum yok maalesef. Bunu alacak kişiye ihtiyacına göre belirlenmesinde fayda var.
    Zeiss in kendi sitesinden alıntı yaparsak , ''Fakat unutulmamalıdır ki gözlerimiz, kapalı bir havada dışarıda geçirilen bir saatte, içeride ekranın karşısında geçirilen bir saate göre 30 defa daha fazla mavi ışığa maruz kalmaktadır.''
    Yani sadece bilgisayar , tablet gibi teknolojik aletlerle sınırlandırmak doğru olmaz. Öte yandan standart anti refle camlara oranla ışığı kesme oranı %20 daha azdır.Özellikle trafikte antirefle camla birlikte daha net görüş sağladığını söyleyen kullanıcı çoktur.
    Öte yandan makula dejenerasyonu ( sarı nokta ) hastalığının tam nedeni belli olmamakla birlikte sigara , yapay ışık kaynakları , yaşa bağlı vücut etkileri olarak gösterilip, mavi ışığı bloke eden camlar için tedavi değil , önleyici olarak görmekte fayda var.
    Antirefleye göre ışık kırmasının az olmasından yola çıkarak bu camları sarı noktaya fayda etmez demek özellikle de hiç gözlük kullanmayanlar da neden ortaya çıkmıyor demeyi doğru bulmuyorum. Sigara içmeyipte kanser olduğu gibi , sigara içipte kanser olmayan bir çok hasta mevcut.

İyi forumlar.
    |
    |
    Bahsedilenler: Forever1907 , sahrasıhhiye kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Uzun yıllardır gözlük kullanıyorum. Doktora son gittiğimde aşağıdaki reçeteyi yazdı.

Daha önce progresiv gözlük kullanmadım ama bu sefer progresiv gözlük alıp almamak ile ilgili karar veremiyorum.

Teknik bilgisi olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum, inceltme oranı vs.
    Ayrıca yaklaşık mercek fiyatları ne civarda olur?

İzmir'de bildiğiniz iyi bir gözlükçü varsa onu da öğrenmek isterim.

İyi günler
    |
    |
  • Yüzbaşı
    347 Mesaj
    Yazılanları okudum fakat kafam çok karıştı. Ankara'da hem cam hem çerçeve konusunda bana yardımcı olabilecek var mıydı? Kitap okuyan ve iş yerinde bilgisayar ekranına bakan biriyim. 1 günlük kullanım 1 tane de yedek alabilirim duruma göre. Fakat nereden nasıl başlayacağımı bilemedim.

|
    |
    Gözlük camı konusuna bir hayli uzak birisi olarak optikçilerin aynı marka ve aynı model cam için vermiş oldukları fiyatlar oldukça aklımı karıştırdı.
    Mesela A optikçi cam için kampanyalı 420 tl dedi son olarak 2 yıl garanti veriyor, B optikçimiz ise nakitte 300 tl ye bırakıyor lakin 1 sene garanti veriyor.
    Şimdi cevabını öğrenmek istediğim sorular şunlar,
    1)Hoya blue control cam iyi midir? (Gözlük numaram 1.00 ve 1.25 miyop astigmat ve bilgisayar karşısındayım neredeyse her gün)
    2) Hoya blue control cam fiyatları nedir?
    3) Hoya blue control camlar kaç yıl garantilidir?
    4) Diyelim ki optikçide camı yaptırdım geldi ancak bana satmış olduğu cam ile bana verdiği camın aynı olup olmadığını nasıl anlarım?

Şimdiden teşekkür ederim.
    İyi forumlar.
    |
    |
    SOL -1.25, -0.5, 160
    SAĞ -1.25, -1.25,5
    değerlerim bunlar. Bir önceki gözlüğümde sağ 1.25 olan astigmat 0.5 idi. Hep aynı firmadan alırdım bu sefer değiştireyim dedim değiştirmez olaydım.
    Hem daha küüçük boyutlu çerçeveli hem de biraz inceltilmiş cam aldım.1 gündür kullanıyorum baş ağrısı ve görüntü bozukluğu var özellikle sağ camda. 1-3 metre arasında, kafamı sağa döndürdükçe yani sağ camın sağ altlarına düştükte netlik bozuluyor. Baş ağrısı yapıyor. Optikçiye gittim numarada sorun olabilir doktorla görüşün dedi. Bence camda veya odakta sorun var. Çünkü sabit bir yere bakarken sorun yok, kafamı hareket ettirince sağdan soldan netlik bozuluyor. Eski optikçiden alırken odak modak bilmezdim hiç ölçmezlerdi sorun da çıkmazdı, bunlar ölçtü 10 yıldır ilk defa sorun yaşadım.
    Sorun nedir sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 21 Şubat 2019; 20:51:11 >

Sabit karşıya baktığınızda netlikte sorun yoksa ilk günler değişik gelmesi normaldir. camın dış kısmını ışığa dik gelicek şekilde tutun lamba 2 eksende gözükür tam kesiştiği yer odak noktasıdır . Genelde odak noktamız gözlüğün burun kısmına biraz daha yakın olur. Afaki bir fark yoksa ve sabit durduğunuzda netlik sağlanıyorsa 1 hafta bekleyin alışırsınız.

|
    |
    bestgr kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

hem yükseklik hem genişlikte 1e3 oranında burun ve yukarıya daha yakın hocam.
    Çok başım ağrıdı göz arkası alın tarafı, sulandı da.
    Acaba eski camlar bi asiferikti de, bunlar siferik taktığı için mi hem odak aldılar hem de görüş kaybı yaşıyorum?
    miyop+astigmata biasiferik cam oluyor mu ? Neden görüş kayıplı cam kullanayım ki

Bir de bu asferik sferik cam kısmına koyulan 3 foto silinmiş görülmüyor. Bu rehberi çalan siteler var, onlarda da fotolar görülmüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 21 Şubat 2019; 21:37:42 >
    |
    |
    Alicanarslann kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Sabit durduğunuzda ve sağ sol ayrı ayrı baktığınızda netlik nasıl acaba ?

|
    |

sabit dururken tam ileri bakarken iki göz de güzel. Hareket edince kötü.
    Yine sabit duruyorum ama sol alta bakıyorum iyi gibi, sağ alt çok kötü.

50cm ötemde laptop ekranı var, bunun 30cm solunda bir cisim 30cm sağında bir cisim var diyelim. bu cisimleri net görmek için kafamı çevirmem lazım. Ben bunu istemiyorum. E o zaman hiç gözümü oynatamıcam hep kafa oynatcam.
    Bir yere odaklanıyorum diyelim. kafamı sağa döndürdükçe yani gözlüğün solundan baktıkça güzel, kafamı sola döndürdükçe yani gözlüğün sağından baktıkça kötü.
    edit: hocam şimdi yedek gözlüğü taktım aynı numaralar. Ama bunda inceltme yok, mavi filtre yok. Bunda ağrı yapmadı Bu çerçeve biraz daha büyük, yine aynı köşelere gittikçe netlik azalıyor. Daha az rahatsız ediyor ama. Sanırım inceltme olmadığından abbe değeri daha iyi bunun o yüzden. Çerçeve büyük ya, o görüntü bozukluğu olan yerler iyice dış çeperlere yakın olduğundan mı rahatsız etmiyor acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 21 Şubat 2019; 22:28:43 >
    |
    |

Hocam bahsettiğiniz olaylar normal 2 -3 gün içinde çoğu 1 haftaya tümü geçmiş olur. Hatta 1 hafta sonra tecrübelerinizi yazıp bilgilendirirseniz sevinirim.

|
    |
    Merhaba arkadaşlar şimdiye kadar progresive cam kullandım (4 senedir) fakat şimdi sadece yakın gözlük alacağım ve günlük 4-5 saat bilgisayar başında geçiyor zamanım nasıl bir cam almalıyım tavsiyeleriniz nedir, nedeni ise kafam karıştı nette araştırma yaptım mavi cam dediler optikçiler ise 2 ye bölündü yeşil ve mavi kararsız kaldım.tşkkler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mac14 -- 23 Şubat 2019; 11:35:39 >
    Bugün cam çerçeve aldım, crizalden memnun kalmıştım yine camlar Essilor Crizal Forte UV tercih ettim. Atasun UV korumalıya 190₺ essilor cama 250₺ fiyat verdi ancak essilor için net model söylemediler.

|
    |

Doktor ölçüm yaparken bilgisayar başında kullanacağınızı özellikle belirttiniz mi ? Bilgisayar ekranı biraz daha uzak kaldığı için biraz daha düşük numaralı yakın gözlüğünde daha rahat edersiniz. Öncelikle buna dikkat edin derim.

|
    |
    mac14 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Binbaşı
    1166 Mesaj
    Sürekli kazık mı yiyorum?

sağ göz -1.50
    sol göz -1.50 0.25 155

Daha uzun ömürlü ve aksesuar olarak da düşündüğüm için birden fazla çerçeve kullanıyorum.

Optikçiler hep %45 inceltme yapıyor, sanki daha çok para kazanmak için yaptıklarını düşünüyorum.

Yarım çerçeve : Daha ince olacağı için daha şık duracağını söylüyorlar.

Çerçevesiz : Daha ince daha sağlam olur diyorlar.

Tam çerçeve : Daha ince daha hafif olur diyorlar.

Bu zamana kadar hep bu şekilde aldım camları.
    Acaba %45 gerçekten gerekli mi?
    Yıllardır gelen geçen geçiryor mu

Yani ikisini yan yana koyarsanız anlamazsınız bile. Şahsen bana kişi kendisi bu inceltmeyi istiyorum dese ne gerek var diye uyarırım. Kimlik numaranızı özelden atarsanız sistemde gözüküyorsa daha önce aldığınız inceltme oranlarını yazabilirim. Veyahut optikçiye gittiğinizde kendinizde bakabilirsiniz. 1.6 yazması lazım.

|
    |
    ravenous kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Son durum nedir acaba ?

|
    |
    Bahsedilenler: bestgr

optikçiye gittim Doktora tekrar muayene olmamı istediler. Doktora gittim damlayla gözbebeğini büyütüp inceledi sorun yok dedi. Odaktan veya kesimden kaynaklı olabilir dedi.
    Optikçiye geri gittim anlattım, odak ölçtük aynı dedi, tekrardan yapılacak camlar.

Yedek aldığım dandik camlı inceltmesiz büyük çerçeveli olan elimde kullanıyorum şuan. Bunda da var o sağ altta hafif bulanıklık ama çok rahatsız etmiyor. Çerçeveden midir nedir anlamadım.
    Başağrısı yok. Ama o dediğim bölgede sanki numara 0.25 0.5 kadar sapma var astigmatta gibi. Net değil yani, bulanık. Bu gözlükte çok daha az, olur o kadar deyip bunu kullanıyorum bakalım diğer gözlüğü düzeltebilecekler mi. Bence düzelmeyecek yuvarlak ve küçük çerçeveli o. Beğenmiştim oysaki. "Her astigmat camda odaktan uzak bozuk gösteren bir kısım vardır ve çerçeve ne kadar küçükse bu bozuk kısım görme alanına o kadar yaklaşır ve kullanıcıyı rahatsız eder" gibi bir durum var mı hocam?

İşaretli yerler sorunlu bölgeler. En koyu elips şeklinde gösterdiğim alanlar bozukluğun en yüksek olduğu yerler.
    edit: hiçbir bölgede miyop veya okuma mesafesinde sorun yok. 1-5 metre arası sorun var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 28 Şubat 2019; 0:6:29 >
    |
    |

Kaç gün çıkarmadan taktınız acaba ?
    Evet odak noktasından uzaklaştıkça astigmatlı camlarda bozulma olur. Tam tersi çerçeve büyüdükçe odak noktasından uzaklaşma olduğu için uzak noktalara gidildikçe bunun etkisi artar.
    Bu arada şuanda taktığınız camlara dandik demek doğru değil .

|
    |
haberler
Bey Azura
seo paketleri
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,750
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.