Şimdi Ara

Göz sağlığınız için okuyun! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
24
Favori
2.966
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son bes senedir yogun bir bilgisayar kullanimim var;

8 yasinda ve 13 yasimda goz doktoruna kontrole gittim, doktor
    gozlerimde 0.25 derece bile bozukluk olmadigini soylemisti.
    Suan 19 yasindayim iki gozumde 0.75 derece miyop. Bunu ben yasadim yalan
    degil, velhasil size uyarim dikkat edin gozluk kullanmak cok uyuz bir sey.

Mavi isiga ek sunlara dikkat etmek de onemli:

-Bilgisayar telefon ya da televizyon ile ilgilenirken goruntuye
    cok konsantre oldugumuz icin beynimiz goz kirpma refleksini
    yavaslatiyor. O yuzden akliniza geldikce gozunuzu kirpin.

-Karanlikta ya da los isikta bu cihazlari kullanmayin.
    Gozunuz bir ekrana bakarken ortam olabildigince aydinlik olsun.

-Hic mola vermeden uzun sureli kullanim yapmayin. Yarim saatte
    bir verilen bir dakikalik goz dinlendirme goz kirma egzersizi bile kafi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LazerBülbül -- 13 Haziran 2018; 13:51:42 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim bildiğim yalnızca geceleri veya düşük ışıklı ortamlarda kullanılmalı. Mavi ışığın azı da zararlı olabiliyor.
  • SofraBezineYapısanPirinç S kullanıcısına yanıt
    Hocam bazı monitörlerin üzerindeki tuşlardan ayarlanıyor.
    Parlaklığı kısabilirsin gece oynuyosan en azından.

Flux güzel proğram PC'deyken bende onu kullanıyordum. Saat 8 olunca otamatik devreye giriyor, bi süre sonra farketmiyosun bile alışıyosun.

Telefonlar bence çok daha fazla yoruyor. PC beni hiç rahatsız etmiyor mesela. Bu arada monitör LCD idi.
    Led alıcam bu sene neye dikkay edeyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amcui -- 13 Haziran 2018; 11:9:15 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Htc m8 in ekranı kaç değerde bulamadım nasıl bakıyoruz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hgwxx/7 kullanıcısına yanıt
    Xiaomi nasıl yapılır hocam zahmet olmazsa anlatsaniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hgwxx/7

iris pro nun seriali bulunuyor internette

Alıntıları Göster
    Ben bulamadım link atabilirseniz sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: menesozun

Son bes senedir yogun bir bilgisayar kullanimim var;

8 yasinda ve 13 yasimda goz doktoruna kontrole gittim, doktor gozlerimde 0.25 derece bile bozukluk olmadigini soylemisti. Suan 19 yasindayim iki gozumde 0.75 derece miyop. Bunu ben yasadim yalan degil, velhasil size uyarim dikkat edin gozluk kullanmak cok uyuz bir sey.

-Bilgisayar telefon ya da televizyon ile ilgilenirken goruntuye cok konsantre oldugumuz icin beynimiz goz kirpma refleksini yavaslatiyor. O yuzden akliniza geldikce gozunuzu kirpin.

-Karanlikta ya da los isikta bu cihazlari kullanmayin. Gozunuz bir ekrana bakarken ortam olabildigince aydinlik olsun.

-Hic mola vermeden uzun sureli kullanim yapmayin. Yarim saatte bir verilen bir dakikalik goz dinlendirme goz kirma egzersizi bile kafi.

Verdiğiniz faydalı bilgi ve uyarılar için teşekkürler
    Ben ipad tabletimle ve iphone telefonumla geceleri saatlerce uğraşırım.Yani ışığı da en düşük seviyeye kısarak uğraşırım.Acaba gene de zararlı mıdır?
    Ha bir de,bu telefon ve tablet ışıklarından zarar görmemek için,ışık korumalı gözlük kullanırım.Gözlerin daha az yoruluyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Mavi isik kadar onemli mevzu da isigin kapatilarak sadece isik kaynagi olarak monitorun birakilarak calisilmasi.

Kosa ve ya aplikle ortama los ve montor isigindan cok az fazla olacak sekilde ayditlatma yapmak iyi olacaktir.

Katma ve oyun video kitap okuma durumunda maks 3500k cizim ve tasarim durumunda maks 5500k olacak sekilde isik sicakligi secimi de dogru olacaktir.

• Üzgünüm ama söz ettiğiniz filtre programları LED aydınlatmaların mavi ışık sorununu çözmüyor. Şu an pratikte kullanmakta olduğumuz LED aydınlatmaların (telefon, tablet, monitor ve TV arka ışıkları ve ampuller) frekans spektrumunda kırmızı ışık çok az. Filtre programlarıyla elde ettiğiniz ışıkta veya sarı ışık veren LED ampullerin ışığında da mavi ışık fazla. (Sarı ışık yine de daha iyi tabii.) Şu an insan sağlığı için en iyi aydınlatma mavi ışığı az, kırmızı ışığı çok olan akkor lambalar. Sanırım profesyonel fotoğrafçılıkta kullanılan, CRI değeri 90 üzeri olan LED ışıkların frekans spektrumu daha dengeli. Yani zannedersem daha sağlıklı LED aydınlatmalar günlük kullanım için üretilebilir ama üretilmiyor.
  • Androidler ayarlarda arama kısmına gece ışığı ya da live display aratsınlar telefonun kendinde olabilşyor bu özellik.

• quote:

Orijinalden alıntı: bparker

Üzgünüm ama söz ettiğiniz filtre programları LED aydınlatmaların mavi ışık sorununu çözmüyor. Şu an pratikte kullanmakta olduğumuz LED aydınlatmaların (telefon, tablet, monitor ve TV arka ışıkları ve ampuller) frekans spektrumunda kırmızı ışık çok az. Filtre programlarıyla elde ettiğiniz ışıkta veya sarı ışık veren LED ampullerin ışığında da mavi ışık fazla. (Sarı ışık yine de daha iyi tabii.) Şu an insan sağlığı için en iyi aydınlatma mavi ışığı az, kırmızı ışığı çok olan akkor lambalar. Sanırım profesyonel fotoğrafçılıkta kullanılan, CRI değeri 90 üzeri olan LED ışıkların frekans spektrumu daha dengeli. Yani zannedersem daha sağlıklı LED aydınlatmalar günlük kullanım için üretilebilir ama üretilmiyor.
    Led ve tasarruglu ampul secimi yaparken bu konuya dikkat efilmesinde fayda var.

Cri degeri birbirine yakin olsalarda en buyuk 5 firma arasinda bile farklar mevcut.

Abd ve uero bolgesi bu konuda girmalara cesitli zorunluluk getirdiginfen beri ulkemiz gibi 3.sinig dunya ulkeleri istenilen degeri karsilamayan stok fazlasi utunlerle boguldu.

Bu urunlerin icinde led tasarruflu akkor halojen ampul mevcut.

Tuketici bu konuda bilincli olmak zorunda.

Yine baska konuda elektrikle calisan her urunde karsimiza cikan tazeleme kavramidir.

Yapisi geregi az olsa akkor ampull dahil tum ayfinlatma urinlerinde min 50 60hrtz olmasi gereken tazeleme hizi fason beya baxi uyqnik buyuk firmalarda daha dusuktur.buda goz yorgunlugu ve cesitli diger rahatsizliklara neden olmaktadir.

Bunu video vekerken bile farkedebilirsjniz.

Video cekiminde dalgali tazeleme yapan urun kullanilmamalidir.

Bunun disinda akkor ampul efsanesi de ceitli nedenlerde ici bos efsanedir.

Bilincli secim yapilirsa led ve tasarruflu ampullerde cok daha basarili cozumler mevcut.yeter ki arastirlsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Myhunter

quote:

Orijinalden alıntı: menesozun

Son bes senedir yogun bir bilgisayar kullanimim var;

8 yasinda ve 13 yasimda goz doktoruna kontrole gittim, doktor gozlerimde 0.25 derece bile bozukluk olmadigini soylemisti. Suan 19 yasindayim iki gozumde 0.75 derece miyop. Bunu ben yasadim yalan degil, velhasil size uyarim dikkat edin gozluk kullanmak cok uyuz bir sey.

-Bilgisayar telefon ya da televizyon ile ilgilenirken goruntuye cok konsantre oldugumuz icin beynimiz goz kirpma refleksini yavaslatiyor. O yuzden akliniza geldikce gozunuzu kirpin.

-Karanlikta ya da los isikta bu cihazlari kullanmayin. Gozunuz bir ekrana bakarken ortam olabildigince aydinlik olsun.

-Hic mola vermeden uzun sureli kullanim yapmayin. Yarim saatte bir verilen bir dakikalik goz dinlendirme goz kirma egzersizi bile kafi.

Verdiğiniz faydalı bilgi ve uyarılar için teşekkürler
    Ben ipad tabletimle ve iphone telefonumla geceleri saatlerce uğraşırım.Yani ışığı da en düşük seviyeye kısarak uğraşırım.Acaba gene de zararlı mıdır?
    Ha bir de,bu telefon ve tablet ışıklarından zarar görmemek için,ışık korumalı gözlük kullanırım.Gözlerin daha az yoruluyor

Alıntıları Göster
    Rica ederim,

Parlaklığı kısmak tahminimce negatif etkiyi olabildiğince azaltır.
    Zaten düşük ışıkta kullanmaktaki problem ortam ışığıyla gözün fokuslandığı
    bölgenin ışığının seviyelerinin birbirinden oldukça farklı olması.

Işık korumalı gözlükler zaten mavi ışık engelleyen programlara benzer çalışıyor.
    Camların renginden ve yapısından ötürü mavi renk tonları biraz daha fazla
    yansıtılıyor ve gözün bu tonlara maruz kalma oranı düşürülmeye çalışılıyor.
    Bildiğim kadarıyla Gaming Glasses dediğimiz oyuncu gözlükleri de bu mantıkla çalışıyor.

• Windows ve Linux için Redshift kullanabilirsiniz, ücretsiz ve açık kaynaklı.

Diğer mavi ışık filtreleri:
    https://alternativeto.net/software/f-lux/

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GergedanGörünümlüAyı

Xiaomi nasıl yapılır hocam zahmet olmazsa anlatsaniz
    Xiaomi nin kendi fonksiyonu olması lazım yoksa google playstoreda iris pro yu indirebilrisiniz.
  • Gözlük alırken mavi ışığı azaltıcı etkisi olan modeli almıştım. Şimdi çok rahat ediyorum. Eskiden gözlerim ağrıyordu ama şimdi çok rahat ediyorum. Gözlüğü çıkarınca bir tuhaf oluyor.

• cok yararli konu , hepimizin sikayet ettigi bir olay

bende Windows 10 var , bu denilen ayarlari program yuklemeden yapamazmiyiz? gece modu var onu acarsak yeterli olmaz mi?

birde asagidaki monituru kullaniyorum, monitorun kendisinde "EYE Saver mode" var bi ara gozlerimi bildigin artik kasindiriyordu, bunu actim baya rahatladim, ama buna ek olarak dedigim gibi Windows 10 icin tavsiyelerini bekliyorum

https://www.samsung.com/us/business/products/computing/monitors/300-series/390-series-27-curved-taa-compliant-lc27f390fhnxgo/

Telefon olarakta iphoneX kullaniyorum, onun icin telefonu gece modunda kullanmak yeterli degilmidir ? illa program yuklemek mi gerekiyor? eger oyle ise hangi programi tavsiye edersiniz?

• Ipohone larda programsiz olarak bunu yapabiliyoruz buyrun (gece modu degil)

• quote:

Orijinalden alıntı: RichardB

cok yararli konu , hepimizin sikayet ettigi bir olay

bende Windows 10 var , bu denilen ayarlari program yuklemeden yapamazmiyiz? gece modu var onu acarsak yeterli olmaz mi?

birde asagidaki monituru kullaniyorum, monitorun kendisinde "EYE Saver mode" var bi ara gozlerimi bildigin artik kasindiriyordu, bunu actim baya rahatladim, ama buna ek olarak dedigim gibi Windows 10 icin tavsiyelerini bekliyorum

https://www.samsung.com/us/business/products/computing/monitors/300-series/390-series-27-curved-taa-compliant-lc27f390fhnxgo/

Telefon olarakta iphoneX kullaniyorum, onun icin telefonu gece modunda kullanmak yeterli degilmidir ? illa program yuklemek mi gerekiyor? eger oyle ise hangi programi tavsiye edersiniz?
    Windows 10'a bu özellik gelmiş ancak denemedim. Ama bence olur neden olamsın.

• Benim de gözler zarar gördü yıllardır ekrana bakmaktan, göz doktoruna gideceğim ve gözlük verecek. Sadece ekrana bakarken kullanmalık, mavi ışık muhabbetini engelleyecek tarzda kullananlar memnun mu, nasıl gidiyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jiraiya

Benim de gözler zarar gördü yıllardır ekrana bakmaktan, göz doktoruna gideceğim ve gözlük verecek. Sadece ekrana bakarken kullanmalık, mavi ışık muhabbetini engelleyecek tarzda kullananlar memnun mu, nasıl gidiyor?
    Ben memnunum ama sizin öncelikle deneyip hangi renk paleti daha rahat karar vermeniz gerekiyor.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.