Şimdi Ara

Göz bozukluğu ve Monitörler (PC başında çok oturanlara adandı bu yazı) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
150
Cevap
20
Favori
72.616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: serhancan
    iyi paylaşım olmuş.. gözlerimi severim yauff inş. bişe olmaz.. amaa çok da bakarım PC yte :(

kim sevmez ki?
  • bendeki monitor crt galiba 85 yapdım dediğin gibi görüntü bir garip geldi ama gözüm için değer bu arada crt olduğunu nereden anlayacam ben
  • Arkadaşım,benim gözlerimde yanıyordu senin yazını okuduktan sonra LCD aldım. dediğin gibi gözlerim bayram yaptı.ilgi ve alakana teşk ederim senin sayende gözlerimi korumuş oldum.inşallah seninde gözlerin düzelir.kal sağlıcakla...
  • 22" LCD de... parlaklığı "0" a indirdim arkadaşlar... fazlasıyla yetiyo valla... parlaklık eksikliği hissetmiyorum .. hatta kimi zaman fazla bile geliyo... contrast 80 de...
  • iki hafta önce doktora gittim doktor epeyce ilgilendi sorular sordu çeşit çeşit cihazlarla muayene etti ve sonuç miyop+astigmat 0,75 sağ 0,50 sol ilk taktığımda gözlüğü oh be dünya varmış dedim ileriyi pürüzsüz cam gibi görüyorum artık
  • İnsanın gözlerinin degeri 6 7 numara olunca degerini anlıyor.Umarım herkes gözlerinin numarası 6 7 olmadan önce gözlerinin degerini anlar.
  • Güzel bir konu olmuş ,bilgisayar kullanan herkesin okuması tavsiye edilir.
  • Süper yazı...

Okuduktan sonra olumsuzluğu parlaklığı fazla kısmakla değil de florasanın ekrandan yansımasını engellemekle aşabileceğimi anladım...

Ama hala tam istediğim şekilde olmadı. Sürekli gözlerimi şaşı yaptığımı hissediyorum. Odaklama sorunu...
  • Dostlar gözünüze yazık etmeyin ben 3 yıldır uğraşıyorum gözlüğümde var hatta az sonra göz kontrolüne gideceğim. Size tavsiyem fazla pc başında oturup gözünüzü yazık etmeyin!!!
  • sag göz 8 miyop sol göz 7 miyop +1 astigmat.bazen hicbise göremiyorum(sanırım sorun var yazın dünya göze gidecegim).helal olsun bana.günde 15 saat aylarca hic durmadan oynadım.birgün sabah uyandıgımda gözümü acamadım.acılmıyor valla.dedim ki bitti iste gözler gitti.ailem kahvaltıya cagırdı.dedim uykum var.gelip baksalar gözum acılmıyor.2 saat falan sonra gozlerımı acabıldım.zaten gozelrım pc yüzünden kıpkırmızı idi.kalkınca ne yaptım?hemen dinlendim mi? doktora falan mı gıttım?yada aıleme soyleyıp tavsıye mı ıstedım?pc yı kaldırdım mı?hayır ben hemen pc ye kostum ve yıne o gun 12-13 saat oynadım.sadece birsey diyorum.

HELAL OLSUN BANA HELAL
  • quote:

Orjinalden alıntı: Darkchild

quote:

Bir de şu 60 hertz işi var. Tabiki yüksek hertzli ekranlara ve LCD'lere itirazım yok. Ancak 60 Hz ile üstü arasındaki farkın çıplak gözle farkedebileceğine pek aklım kesmiyor.

Ben farkedebiliyorum... gözüm bozuk olduğu için yada senelerdir 85 hz e gözlerim alışkın old. u için belki... mesela bi dosta arkadaşa ofise dükkana ,mağazaya vs. giriyorum... bakıyorum PC nin ekranı titriyo.. direk atlıyorum.. bu ekran titriyo 60hz göz bozar diyorum değiştirin diyorum nasıl değiştircez diyolar falan vs.. gösteriyorum... 60hz ile 85 hz arasında dağlar kadar fark var... farketmemek hata olur bence... 60 hz resmen ben burdayım diyo... bugüne kadar yanıldığım olmadı hiç anında teşhisi koydum... neden bilmiyorum ama anında titreyen yada Hz'i düşük ekranı farkedebiliyorum ...

bu olay bana da oluyor başka monitörler dalgalnıyor sanki acaba gözdemi bi sorun var bendemi

• Bilgisyarla ilk defa üniversitede tanıştım. Sol gözüm 5 sağ 3`tü aradan 7 yıl geçti sol gözüm 5,50 sağ 3,75. Suçu biraz da genetşkte aramak lazım.
  • yararlı topic çok sağol darkchild
  • ben de uzağı görmekte zorlanıyorum çoğu zaamn ama sanki bazen daha iyi görüyorum gibi.Bi de karanlıkta değil de aydınlık ortamda uzağı daha iyi görüyorum göz doktoruna görünmem gerek sanırım_
  • bencede bir görün
  • dostum verdiğin bilgiler için çok sağol.gerçketen harika bir paylaşım.umarız kimsenin gözüne zarar gelmez
  • ya ben o kadar para verip LCD Hyundai monitör aldım.en fazla 75 hertz var.neden 85 hertz yok?sanırsam ekran kartıyla alakalı öylemi darkchild?
  • 4 sene 15" 6 sene 17 " crt kullandım gözlerimde hiçbir sorun olmadı.. taki 1 ay önce 22 " samsung lcd alana kadar.. bunca yıl 1024 te kullan crtyi 1680 1050 gelince ekran, sapıttı gözlerim, 1 hafta alışamadım satmak istedim satmadım 1 ay sonunda yazıları hafif çift görmeye başladım ve şimdi gözlük takıyorum buna ne demeli :S doktor 1 ayda bozulmaz yada numara ilerlemez dedi, ama ben çift görmeye başladım.. bi açıklama arıyorum hiçbiryerde yok..
  • Guzel bilgiler . Benim gozlerde bi prblem yok Allah' Şükür . Umarım olmazda
  • quote:

Orjinalden alıntı: ch0sen

4 sene 15" 6 sene 17 " crt kullandım gözlerimde hiçbir sorun olmadı.. taki 1 ay önce 22 " samsung lcd alana kadar.. bunca yıl 1024 te kullan crtyi 1680 1050 gelince ekran, sapıttı gözlerim, 1 hafta alışamadım satmak istedim satmadım 1 ay sonunda yazıları hafif çift görmeye başladım ve şimdi gözlük takıyorum buna ne demeli :S doktor 1 ayda bozulmaz yada numara ilerlemez dedi, ama ben çift görmeye başladım.. bi açıklama arıyorum hiçbiryerde yok..

Forumlarda ve sağda solda en çok muhalefet ettiğim konu bu. Pek çok LCD kullanıcısı ki, bunlar genelde bilgisayara LCD ile giriş yapmış kullanıcılar .. Hepsi LCDyi savunuyor... Bense 2001 yılından 2002 yılına kadar 17 CRT kambur monitör kullandım.. o zaman bile böyle bişey yaşamadım.. Daha sonra 2003 yılından 2007 yılına kadar LG F700B CRT flat monitör kullandım.. Hiç bir sorun yaşamadım... Daha sonra monitörü değiştirdim LG T930BU Flatron kullanıyorum.. Yine hiç bir sorun yaşamadım.. Gözlerimde hiçbir ağrıma dahi olmadı.. Televizyonum ise 72 ekran 100 Hz Flat monitör.. Bunlarda hiç bir sorun yaşamadım.. Gözlerim sapasağlam... Buna karşılık bazen bir arkadaşa filan gittiğimde bir iki saat LCD monitöre bakınca gözlerim sulanırdı... Geçenlerde bu monitörün çok yer kapladığını düşündüm dedim masamda biraz yer açılsın.... Bende gittim 17 PHILIPS 170X7FB TFT LCD monitör aldım.. Monitörü açtım az yer kaplaması hoşuma gitti.. .. LCD monitörü kurdum iki gün denedim... Gözlerimde yanmalar başladı iki gün kullandım ve gözlerimle beraber başımda ağrılar oluşmaya başladı. Sonra ben görüntü ayarlarını ve rengi değişik ayarlarda denedim değişen bişey olmadı.. Hemen topladım monitörü eski LG T930BU Flatron monitörümü geri taktım.. Gözlerim şuan eski haline geldi..... Bu arada bugüne kadar çözünürlük olarak en az 85 hz kullanıyorum..

Daha sonra iki değişik LCD monitörde başka bazı sorunlar gördüm.. Birincisi bir arkadaşın evinde Samsung 17 LCD monitörde e-postalarımı okumak için hotmaile girdim.. bir baktım ki okunan ve okunmayan bütün mailler aynı renk görünüyor..
    İkincisi yine buna benzer bir konu: Yine bir arkadaşın kullandığı ticari bir programda sorun oluşmuştu.. Bende gittim baktım anlamıyorum.. programın yetkili servisini aradık.. adam tarif ediyor : "Menüde MİNiMUM yazan yere tıklayın" diyor.. Ben bakıyorum öyle bir yazı yok.. Olmadığını söylüyorum. adam ısrarla var diyor.. ve en sonunda soruyor: LCD monitör mü kullanıyorsunuz .. diye..

Kısacası LCD monitörün rengi çok parlak olunca bazı renkler görünmüyor.. rengi karartıncada görüntü kalitesi bozuluyor...

Ayrıca dikkat ederseniz kaliteli iş yapan bütün fotoğrafçılar CRT FLAT monitör kullanıyorlar.. Ben bunu gördüm.. Yaani LCD , CRT flat monitörler kadar kaliteli değiller...

Bu yazı tamamen benim şahsi görüşümdür.. Yanii geneli bağlamaz.. isteyen katılır istemeyen katılmaz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BenCesur -- 30 Haziran 2008; 17:03:54 >

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.