Şimdi Ara

gösteri jetlerinden çıkan duman veya iz nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • tamam. jet motorlardan bu tip bir iz çıkması normal ama bunlar öyle bir şeye benzemiyor... ayrıca kırmızı renkli çıkaranları da var. peki bu iz nasıl yapılıyor? bunu çok merak ettim doğrusu yardım edeceklere şimdiden teşekkürler...

• Onlara havacılıkta smoke derler, yani duman. Kanatların iki yanına yerleştirilmiş elektronik bir düğmeye bağlı olarak açılıp kapanabilen renk verilebilen bir donanım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: halukgenc

Onlara havacılıkta smoke derler, yani duman. Kanatların iki yanına yerleştirilmiş elektronik bir düğmeye bağlı olarak açılıp kapanabilen renk verilebilen bir donanım.

teşekkürler... peki bu dumanın elektronik bir sistemle nasıl oluşturulduğu hakkında bir bilginiz var mı ya da önerebileceğiniz bir kaynak?
  • PM ile olarak gönderdim :)
  • quote:

PM ile olarak gönderdim :)

tamamdır aldım pm'ı ... teşekkürler bu arada donanımhaber'in forumda link paylaşılmasına izin vermesi lazım bir an önce...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ber3kerd

quote:

tamamdır aldım pm'ı ... teşekkürler bu arada donanımhaber'in forumda link paylaşılmasına izin vermesi lazım bir an önce...

Alıntıları Göster
    silinebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C3B427E7B -- 10 Haziran 2018; 0:52:15 >
  • Smoke oil adlı bir yağdan çıkan ateşsiz dumandır.yağ içeriğine göre renk verir ve söylendiği üzere buton kontrollüdür.Yüksek irtifada ticari uçakların bıraktığı iz ise hava izidir.Sıcaklıkla ilgisi yoktur.
    Zaten uçağın uçtuğu ortamdaki sıcaklık -40/-50 C derecedir.Yakıtın içindeki su basınç kaynaklı olarak buz haline geçer ve hava izi oluşur.Çok fazla hava izi cirrus bulut oluşumuna sebep olur.

Saygılar
  • Neden pm olarak attınız biz de faydalansa idik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pistonlu motorlu akrobasi ucaklarında beyaz duman olur. Bu da yagın özel üretilmiş egzoz sisteminden gecerken alev almadan buharlaşması şeklinde olur. Kızgın tavaya yağ doktugunuz de gordugunuz duman gibi :)

Renkli dumanlar jet ucaklarında kullanılabilir ve sistem egzoz çıkışlarında olur. Kimyasal bazlı renk maddeleri kullanıyorlar. Egzozdan çıkan sıcak gazlar ile renk verecek olan kimyasallar etkileşime girerek renkler oluşuyor. Bu sistem için çok yüksek sıcaklıkta egzoz çıkışı gerektiği için pistonlu motorlarda kullanılamıyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
  • quote:

Hocam geç oldu ama banada bi pm gönderir mi sin ?
  • Yıllardır Türk Yıldızlarının smokelerinden fışkırttıkları PEMPE ABLA tozunu bir türlü düzeltemediler. İnşallah bir gün ama bir gün , bu işlerden anlayan estetik kaygılı subay efendiler yetişirde ve birisinin aklına gelirde "" ulen biz neden salt kırmızı atamıyoruz, elin geberik gavurları göğü kırmızıya boyarken bizim pezomuzmu yok""" derlerde bir gün düzelir inşallah... İnşallah.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ber3kerd

quote:

Onlara havacılıkta smoke derler, yani duman. Kanatların iki yanına yerleştirilmiş elektronik bir düğmeye bağlı olarak açılıp kapanabilen renk verilebilen bir donanım.

teşekkürler... peki bu dumanın elektronik bir sistemle nasıl oluşturulduğu hakkında bir bilginiz var mı ya da önerebileceğiniz bir kaynak?

Alıntıları Göster

elektronik bir sistemle nasıl oluşturulduğu hakkında bir bilginiz var mı ya da önerebileceğiniz bir kaynağı benimle de paylaşır mısınız pm den

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.