Şimdi Ara

Google'da Staja Basladim (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
474
Cevap
240
Favori
58.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
106 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Benim boyle bir sansim vardi, almadim. Bu isler oyle pek disaridan gorundugu gibi olmuyor. Bazi manevi fedakarliklar yapmak gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CThirty

quote:

Orijinalden alıntı: demisnikolaidis

hocam silikon vadisinde yıllık 3 milyon dolar maaş alan insan varmış sence doğruluk payı varmıdır?Birde çok kalsik olacak ama oradaki kızlar nasıl evlenilecek tip mi yoksa gezilecek mi?

Kiz mi ne kizi? Silikon Vadisi'nde?

Evlenilcek tip mi gezilcek tip mi sorusunu anlamadim. Gezilmicek kizla evlenilir mi zaten? Ilk olarak sunu soylemek lazim Google gibi sirketler tabiki ellerinden geldigince cinsiyet balansini tutturmaya calisiyorlar ancak bizim alanda malesef bu mumkun degil. Saniyorum muhendis olarak kizlarin orani sirkette yuzde 20 falandir, buyuk ihtimal daha dusuktur ancak sirketteki diger isler arasinda buyuk ihtimalle kadinlarin orani daha fazladir. Bu konuda cok konusalbilir ama bu isin icindeyseniz kiz falan dusunmiceksiniz, yoksa isiniz cok zor(is ortamindaki kizlardan bahsediyorum). Eger silikon vadisi degil de daha genel capta soruyorsaniz, buralarda da Turkiye'de oldugu gibi her tip insan var.

Maas konusuna gelince, 3 milyon maas alan insan sayisi cok cok dusuktur, ben 10 diyim sen 100 de ama daha cok olcagini sanmiyorum. Neden dersen, sirketlerde unvanlar yukseldikce direk para dan cok, sirket hisseleri cok yuksek oranda verilir. Boylece en ust kademedeki insanlar sirketi ileriye tasidikca kendi sahibi oldugu hisseler cok degerli olacaktir. Ornegin yanlis bilmiyorsam Facebook'un hisseleri 2010 dan bu yana 6 kattan fazla degerlendi. Facebookta ust kademede olup yillik bir kac yuz bin dolar stock alan kisiler su an multi milyoner olmustur.

400 bin dolar gibi bir base salary bile oldukca yuksek cok ust seviye muhendisler icin. Ama bu demek degilki aldiklari bonuslar ve borsa hisseleri cok daha fazla olamaz. Ancak dedigim gibi nakit olarak aldigin maas o kadar cok artmiyor.

@MichealCorleone

cok sagolun. sizin de oyle olur umarim.

hocam bende zaten bonus,prim,hisseyle beraber 3 milyon euro kazanan var mıdır diyordum?

• Cok daha fazlasini kazananlar da vardir diyebiliriz o halde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CThirty kullanıcısına yanıt
    Hocam iyi bir bilgisayar muhendisi/öğrencisi nasıl olur adlı konunuzu merakla bekliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: nowo

Hocam iyi bir bilgisayar muhendisi/öğrencisi nasıl olur adlı konunuzu merakla bekliyorum

+1
  • quote:

Cok daha fazlasini kazananlar da vardir diyebiliriz o halde

Vay be o zaman iyi bir bilgisayar mühendisi futbolcu gibi yıllık 3-4 milyon dolarları kazanabilirmiş teyit ettiğiniz için teşekkür ederim hocam :)
  • Nasıl vatandaşlık aldınız?
  • quote:

quote:

Vay be o zaman iyi bir bilgisayar mühendisi futbolcu gibi yıllık 3-4 milyon dolarları kazanabilirmiş teyit ettiğiniz için teşekkür ederim hocam :)

Zaten en iyiler bir sekilde kendi islerini kuruyorlar, startuplarla

Baslayip dev sirketler sahibi olabiliyorlar. Uber i dusunun ornegin, daha simdiden binlerce muhendis calisiyor. Zaten en basarili muhendisler en basarili sporculardan kat kat fazla zengin olabilir. Ama bunlar cok ucuk ornekler tabiki

• quote:

quote:

quote:

Baslayip dev sirketler sahibi olabiliyorlar. Uber i dusunun ornegin, daha simdiden binlerce muhendis calisiyor. Zaten en basarili muhendisler en basarili sporculardan kat kat fazla zengin olabilir. Ama bunlar cok ucuk ornekler tabiki

o zaman fark yaratan iyi bir mühendis yıllık herşeyle beraber 3-3.5 milyon dolar kazanabilir bu parada Türkiye Liginin en iyi oyuncularının yıllık ücreti ben böyle bir sonuç çıkartıyorum hocam haksızmıyım acaba sizce?

• quote:

quote:

quote:

quote:

o zaman fark yaratan iyi bir mühendis yıllık herşeyle beraber 3-3.5 milyon dolar kazanabilir bu parada Türkiye Liginin en iyi oyuncularının yıllık ücreti ben böyle bir sonuç çıkartıyorum hocam haksızmıyım acaba sizce?

Artik bunu yillik ucret gibi dusunmemek lazim, bu tarz kisiler artik o sirketin ust duzey yoneticisi ve hissedari oluyor. Yani sirketin yuzde birine bile sahip olsa futbolculardan cok daha fazla mal varligina sahip olacaktir en niyahetinde. Artik bu kisiler ucret alan bir calisandan cok bir is veren konumunda gibiler. Boyle yuzlerce belki binlerce sirket var.

• Biraz daha fotograf paylasiyim calistigim bolgeden. Su anda benim takimim Google Sunnyvale kampusunde. Merkez olan Mountain View a cok yakin ancak sirket cok buyudugu icin bir cok takimi Sunnyvale'e tasimislar. O yuzden fotograflar bu kisimdan. Haftada bir kac kez merkez kampusude gidiyorum aksam yemegi icin ya da arkadaslari gormek icin. Gecen hafta Kasparov sirkete konusma yapmaya gelmis onu kacirdigim icin cok uzuldum, bizim stajer arkadas 2 metreden izlemis.

Iste ne yaptigimi merak eden arkadaslar icin google plus a yeni bir ozellik eklenicek ve tamamen benim ustumde su an gorev, yani bir aksilik olmazsa yaz sonunda yazdigim kodlar milyonlarca kullaniciya ulasacak. O yuzden oldukca uzun saatler calisiyorum ve biraz da stresliyim acikcasi. Yazdigim bir kodu benim yoneticim, staj sonunda benim performansim hakkinda yorum yapmasi gereken bir takim arkadasim, ve takim lideri kontrol ediyor. O yuzden kodun icindeki en kucuk bir yoruma bile cok dikkat etmem gerekiyor. Ornegin comment'de bir tane tirnak isaretini unutmustum, ona bile duzeltmem icin feedback gelmis. Acikcasi bu durum cok da onemli cunku yazilan kodlar yillarca kullaniliyor ve o surecte takimlardaki muhendislerin cogu degisebiliyor. Belki 5 yillik bir class'a onlarca kisinin eli degmis olabiliyor. O yuzden bu kadar fazla kod varken ve son kullanici sayisi milyonlar seviyesinde iken isler inanilmaz ciddi yuruyor.

Fotograflara gelirsek. Bizim binadan bir manzara, burasi guney Silikon vadisi yonu, Sunnyvale diye geciyor.

Onlarca spor salonundan bir tanesi:

Yorulunca sunun icinde kivriliyorum bazen

Biraz da yemekler:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CThirty -- 14 Haziran 2017; 7:39:9 >

• 8 yılda nereden nereye gelmişsin, helal olsun.

Peki bu noktaya gelirken neler yaptın, Türkiye'ye bilgisayar mühendisliği okuyanlara tavsiyelerin neler?
  • No ss no güven Joe

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam nasılsınız, işler nasıl, hayat nasıl gidiyor orda ?

Öğrendiğiniz tecrübe edindiğiniz farklı şeyler oldu mu ?

Üstü açık arabaya sahip olmak güzel mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meteormta

8 yılda nereden nereye gelmişsin, helal olsun.

Peki bu noktaya gelirken neler yaptın, Türkiye'ye bilgisayar mühendisliği okuyanlara tavsiyelerin neler?

Sanirim onunla ilgili ayri bir konu acmamiz gerekicek en uygun zamanda. Acikcasi verecegim tavsiyeler cok klise olur, hepinizin bildigi seyleri soyleyecegimi saniyorum. Sadece sunlari ekleyebilirim.

Yurt disinda is, yuksek lisans vs. dusunuyorsaniz, en gereksiz dersleri bile iyi calisin. Evet bazilari gercekten hic bir sey ogretmiyor, nefret ediyorsunuz, ve hic bir isinize yaramayacagini biliyorsunuz. Ama malesef yeni mezunun kendini gosterebilcegi pek bir kriter yok. O yuzden nolursa olsun olabilcek en iyi not ortalamasi icin calisin.

Yurt disindan is teklifi almak oldukca zor. Onun icin iyi bir github profiliniz olsun, kendiniz bir iki proje yapip oraya ekleyin. Hatta ve hatta dersleriniz icin yaptiginiz seyleri de oraya ekleyebilirsiniz. Open source projelere katki sagliyabilirseniz harika olur. Ama acik soylemek gelirse bunlarin hic biri icin benim vaktim yoktu. Sizin varsa ama yapin. Yazlarinizi da iyi degerlendirin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Donanım

Hocam nasılsınız, işler nasıl, hayat nasıl gidiyor orda ?

Acikcasi hayat standart bir Google calisani icin cok cok iyi. Benim takimimdaki cogu kisi is yerinde 8 saat ya kaliyor ya kalmiyor. Buna ogle aramiz da dahil. Bizim takimdakiler icinde ste en uzun ben kaliyorum, cunku projelerimi ayrilmadan kesin bitirmem lazim. Su ana kadar yoneticim oldukca memnun gorunuyor ve is teklifi almamda onun feedback i cok onemli olucak. O yuzden elimden geleni yapiyorum.

Teknik olarak surekli bir seyler ogreniyorum. Bu adamlarin sistemleri tamamen farkli, sadece Google calisanlarinin kullanidi teknolojiler var, onlari ogreniyorum. Mesela Git'i dusunun. Google'in kendi calisanlari icin oyle bir versiyon kontrol sistemi var. Daha onlarca farkli seyler de var. Test kodu hayatimda hic yazmamistim, onun nasil bisi oldugunu ogrendim ve test kodlari yazmaya basladim. Onun disinda klasik olarak daha iyi kod yazmak icin ogrenmeye calisiyorum. Ama cok yorulmaya basladim, ilk bastaki heyecanim yavas yavas azaliyor ortama alistikca.

Ustu acik araba olayi hakkaten efsane bir seymis ama genelde sadece ise gelip giderken kullanabiliyorum. Bir iki kere San Francisco'da tadini cikardim. Onun disinda soyle bir atlayim arabaya arkadaslarla geziyim diyecek vaktim hic olmadi. Olmayacak gibi de gozukuyor, cunku bir yandan teknik mulakatlara calismam gerekli. Ilk mesajda bahsettigim leetcode.com ve Cracking the Coding Interview adli kitabi biraz kurcalamam lazim.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Donanım

Hocam nasılsınız, işler nasıl, hayat nasıl gidiyor orda ?

Acikcasi hayat standart bir Google calisani icin cok cok iyi. Benim takimimdaki cogu kisi is yerinde 8 saat ya kaliyor ya kalmiyor. Buna ogle aramiz da dahil. Bizim takimdakiler icinde ste en uzun ben kaliyorum, cunku projelerimi ayrilmadan kesin bitirmem lazim. Su ana kadar yoneticim oldukca memnun gorunuyor ve is teklifi almamda onun feedback i cok onemli olucak. O yuzden elimden geleni yapiyorum.

Teknik olarak surekli bir seyler ogreniyorum. Bu adamlarin sistemleri tamamen farkli, sadece Google calisanlarinin kullanidi teknolojiler var, onlari ogreniyorum. Mesela Git'i dusunun. Google'in kendi calisanlari icin oyle bir versiyon kontrol sistemi var. Daha onlarca farkli seyler de var. Test kodu hayatimda hic yazmamistim, onun nasil bisi oldugunu ogrendim ve test kodlari yazmaya basladim. Onun disinda klasik olarak daha iyi kod yazmak icin ogrenmeye calisiyorum. Ama cok yorulmaya basladim, ilk bastaki heyecanim yavas yavas azaliyor ortama alistikca.

Ustu acik araba olayi hakkaten efsane bir seymis ama genelde sadece ise gelip giderken kullanabiliyorum. Bir iki kere San Francisco'da tadini cikardim. Onun disinda soyle bir atlayim arabaya arkadaslarla geziyim diyecek vaktim hic olmadi. Olmayacak gibi de gozukuyor, cunku bir yandan teknik mulakatlara calismam gerekli. Ilk mesajda bahsettigim leetcode.com ve Cracking the Coding Interview adli kitabi biraz kurcalamam lazim.

hocam aklıma gelmişken soruyum amerikada insanlar nasıl pis ayakkabılarla evlere ve yatak odasına giriyorlar siz alıştınız mı bu duruma ?

• Dr. Donanım kullanıcısına yanıt
    Amerikayi bilmiyorum ama avrupada bulunduysan sokaklarin, yollarin yalanacak derece temiz oldugunu gorursun, ayakkabi ile dolasmiyorlar evde ama kapi arkasinda birakip iceri girme olayi da yok turklee gibi.

Evin icerisinde ayakkabilik var oraya birakip ustu kapali sempatik terliklerini giyiyorsun evde dolayirken, ha mutfakta 3-5 dk isin varsa ayakkabiyla girer halledip cika dabilirsin zaten ayakkabilarin alti temiz.

Sokaklarda cop pislik poset yok turkiyedeki gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Khal Woof -- 24 Haziran 2017; 16:32:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Khal Woof

Amerikayi bilmiyorum ama avrupada bulunduysan sokaklarin, yollarin yalanacak derece temiz oldugunu gorursun, ayakkabi ile dolasmiyorlar evde ama kapi arkasinda birakip iceri girme olayi da yok turklee gibi.

Evin icerisinde ayakkabilik var oraya birakip ustu kapali sempatik terliklerini giyiyorsun evde dolayirken, ha mutfakta 3-5 dk isin varsa ayakkabiyla girer halledip cika dabilirsin zaten ayakkabilarin alti temiz.

Sokaklarda cop pislik poset yok turkiyedeki gibi.

Hocam amerikada sokaklarin temiz olduğunu düşünmüyorum özellikle los angeles gibi sehirlerde

• CThirty kullanıcısına yanıt
    Mezun olduğumuz okul ne kadar önemli peki ?

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.