Şimdi Ara

Google Ads ile Oyunumun Reklamını Nasıl Yaparım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.268
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, 2 haftadır hyper casual mobil oyun yapan bir oyun şirketinde çalışıyorum. Haftasonları da kendi oyunumu yapıp yayınlamayı düşünüyorum. Ancak Google Ads kullanımını bilmiyorum(retention, CPI, vs.). O yüzden ilk olarak basit bir oyun çıkarıp reklam vermeyi test etmek istiyorum kendimce. Tabi önce biraz bilgi edinmem gerek. Acaba reklam verme ile ilgili ayrıntıları öğrenebileceğim bir kaynak var mı?

• "evrensel uygulama kampanyası" olarak araştırırsan istediğin bilgilere ulaşabilirsin. ama bu en kolay kısmı. önemli olan ayıracağın bütçe. genelde kâr yapmak için aylık harcaman gereken ciddi paralardan bahsediyorlar. en azından benim için ciddi paralar :D

kendi yaptığım oyun için yaklaşık 2-3bin tl lik reklam verdim. sadece play store da yayınladım bu arada. aşağı yukarı 1 ay oldu. reklam vermeyle ilgili profesyonel destekte aldım. evet oyun mükemmel değil ama şimdiye kadar kazandığım para 150-200tl civarı.

oyunun isminden tutun da, simgesine kadar herşey çok önemli diyorlar ama sağlam bir bütçe ayırmadığın sürece ya da şansın yaver gitmezse gelir elde etmen çok zor. en azından ben öyle düşünüyorum. zaten dikkat edersen üst sıralardaki oyunlar hep büyük firmaların oyunları.

uzun lafın kısası tecrübe etmek için tabi ki dene ama ciddi gelir elde etmek istiyorsan ciddi bütçe gerekiyor bence. saygılar.

• Teşekkür ederim cevap için :) Ama sonuçta tüm reklam bütçesini bir anda vermiyoruz. Günlük reklam bütçesi oluyor ve oyun tutmazsa reklam vermeyi kesebiliriz dimi? Yani başta düşük bütçeyle reklam vermeye başlarız sonra eğer oyuncular beğenirse, ayırdığımız bütçeyi artırırız. Tabi burada önce diğer bağımsız geliştiricilerin tecrübelerini duymak gerekiyor :))

• Excalıburr E kullanıcısına yanıt

Evet bir anda vermiyoruz. Atıyorum günlük 100tl'lik bütçe oluşturdunuz. İndirme başına 0.25 kuruş dediniz. Google gün içerisinde bu 100tl lik bütçeyi harcamaya çalışıyor. Yani yaklaşık 400 kere oyununuz indirilince paranız bitiyor. Bazen geçtiği de oluyor. Bunların tabi ki ayrıntıları var fakat zaten araştırınca hepsini öğrenirsiniz.

Fakat asıl olay bu değil. Çünkü siz oyununuza oyuncu çekebiliyorsunuz reklamlarla. Onda bir sıkıntı yok. Elbet tıklayıp indiren oluyor. Önemli olan oyuncunun oyununuzu sürekli oynaması, oyun içindeki reklamları görmesi, tıklaması vs vs... Yani ben 1000 indirmeden sonra reklam vermeyi keserim, alır yürür gider diye bir olay yok :) Eğer olursa şanslısınız demektir. Mağazada gerçekten güzel ama indirme sayısı az olan bir çok oyun var. Eğer oyununuz organik indirmeleri tetiklerse ne ala...

Misal muhteşem paint skill'imle bir grafik göstereyim;

Google Ads ile Oyunumun Reklamını Nasıl Yaparım?

En basit mantığı bu. Sayılar tamamen örnektir. Grafiğe göre 2.ayı geçince oyundan gelen gelirin reklam masraflarını geçer, kar yapmaya başlarsınız. Reklam bütçesi duruma göre azaltılabilir ama genelde reklama ayrılan bütçe azaldığında gelir de azalıyor diyorlar. Benim araştırarak öğrendiğim bilgiler bunlar. Tabi ki kanun değil.

Kısacası oyununun tuttuğunu anlaman için biraz para harcamak gerekiyor. Yatırım gibi düşün. Eğer güveniyorsan oyununa denemekte fayda var tabi.

• Güzel çizmişsiniz ya :D Benim kadar olmasa da paint yeteneğiniz var diyebilirim Google Ads ile Oyunumun Reklamını Nasıl Yaparım? Anladım yani anlatmak istediğinizi. O zaman ben denemek için de olsa, güveneceğim bir oyuna yatırım yapmam gerek. Çünkü sonuçları görebilmek için cebimden 3-5 bin tl çıkması gerek

• Merhaba hocam, bende bu tarz bir işe girmek istiyorum acaba sizin tecrübeniz ne seviyedeyken bu işe girdiniz? Ne okudunuz, kaç yıldır unity ile uğraşıyorsunuz ve daha önce oyun çıkardınız mı? Verilen maaşlar geçinmek için ideal mi? Yaptığınız iş aşağı yukarı nedir? Vakit ayırıp cevaplarsanız beni çok memnun edersiniz.

• Merhaba, Sakarya'da bilgisayar mühendisliği okuyorum son sınıfım mezun oluyorum bu yaz. Ben 2. sınıftayken tutorial izleyip kendim de uygulayarak temel atmaya başladım. Basit şeyleri öğrendim vs. Sonra son sınıfa kadar hadi bir oyun çıkarayım falan demedim hiç. Sadece arada bir gamejam'ler oluyor 48 saat oyun geliştiriyorsun onlara katıldım. Sonra son sınıfta bitirme projesi yaparken bari bir oyun çıkarayım play store'a atayım dedim.

Link:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.InfiniteSparkGames.RegularFightMobile&hl=tr&gl=US

Bakarsan zaten çok zor bir şey değil yaptığım. Yani tutorial izleyerek başlangıç seviyesine geldiğinde yapabileceğin birşey.

Girdiğim işten bahsedeyim biraz. Bu sıralar hep hyper casual oyun yapan şirketler çıktı. Hyper casual dediğim Helix Jump gibi tek elle oynanan tek mekaniği olan oyunlar. Bu oyunları yapması kolay o yüzden başlangıç seviyesindekiler de iş bulabiliyor burada. Ama dezavantajı da şu: kendini pek fazla geliştiremiyorsun burada. Yani 2-3 sene çalıştıktan sonra artık hyper casual oyun yaparak ilerlemek istemez geliştiriciler. En azından ben istemem.

Bir de hyper casual sektöründe mesela bir oyunu yapıyorsun sonra bakıyorlar bunun mekaniği hiç eğlenceli olmadı hadi sil baştan farklı birşey yapıyoruz gibi durumlar olabiliyor. Bu da biraz can sıkıcı oluyor.

Sonra başka bir geliştirici ile çalışmıyorsun bir de bu var. Mesela bir bilgisayar oyunu yapsan takım çalışması olur, iletişimin gelişir daha çok tecrübe olur vs. Ama burda ben oyunu tek başıma yapıyorum.

Tabi başlangıç için hyper casual ile başlamak şart gibi bir şey oldu bu dönem :)

Başlamak istersen sana tutorial önerebilirim

• quote:

Orijinalden alıntı: Excalıburr

Merhaba, Sakarya'da bilgisayar mühendisliği okuyorum son sınıfım mezun oluyorum bu yaz. Ben 2. sınıftayken tutorial izleyip kendim de uygulayarak temel atmaya başladım. Basit şeyleri öğrendim vs. Sonra son sınıfa kadar hadi bir oyun çıkarayım falan demedim hiç. Sadece arada bir gamejam'ler oluyor 48 saat oyun geliştiriyorsun onlara katıldım. Sonra son sınıfta bitirme projesi yaparken bari bir oyun çıkarayım play store'a atayım dedim.

Link:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.InfiniteSparkGames.RegularFightMobile&hl=tr&gl=US

Bakarsan zaten çok zor bir şey değil yaptığım. Yani tutorial izleyerek başlangıç seviyesine geldiğinde yapabileceğin birşey.

Girdiğim işten bahsedeyim biraz. Bu sıralar hep hyper casual oyun yapan şirketler çıktı. Hyper casual dediğim Helix Jump gibi tek elle oynanan tek mekaniği olan oyunlar. Bu oyunları yapması kolay o yüzden başlangıç seviyesindekiler de iş bulabiliyor burada. Ama dezavantajı da şu: kendini pek fazla geliştiremiyorsun burada. Yani 2-3 sene çalıştıktan sonra artık hyper casual oyun yaparak ilerlemek istemez geliştiriciler. En azından ben istemem.

Bir de hyper casual sektöründe mesela bir oyunu yapıyorsun sonra bakıyorlar bunun mekaniği hiç eğlenceli olmadı hadi sil baştan farklı birşey yapıyoruz gibi durumlar olabiliyor. Bu da biraz can sıkıcı oluyor.

Sonra başka bir geliştirici ile çalışmıyorsun bir de bu var. Mesela bir bilgisayar oyunu yapsan takım çalışması olur, iletişimin gelişir daha çok tecrübe olur vs. Ama burda ben oyunu tek başıma yapıyorum.

Tabi başlangıç için hyper casual ile başlamak şart gibi bir şey oldu bu dönem :)

Başlamak istersen sana tutorial önerebilirim

Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim az çok hakimdim tekrar başlayacağım Unity'ye tutorial önerebilirsiniz tabii ki.

• SirusBro kullanıcısına yanıt

Ben ilk burdan başlamıştım izlemeye:

https://www.youtube.com/user/sina5an

Tabi biraz eski sürümde kaldı videoları bide çok video atmıyor ama bu arkadaş sadece unity değil java, blender ile modelleme, çizim vs. daha birsürü şey öğretiyor takip etmenizi öneririm.

Muhtemelen biliyorsundur ama Brackeys var Youtube'da. Unity ile ilgili her şeyi anlatıyor yani çok videosu var kanalda :)

https://www.youtube.com/channel/UCYbK_tjZ2OrIZFBvU6CCMiA

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.