Şimdi Ara

Göktürk-1 bugün fırlatılıyor: Fırlatma anını canlı olarak izleyin [Güncellendi] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yapsınlar tabi kimse karşı çıkmaz, yeterki yerli uydu diye ilan verip insanları yanıltmasınlar. Uydu uzayda kaybolumca haber yapmak isteyenleri engellemesinler. Çoğumuzun haberi bile yok. Derdimiz bu..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ismide Fransiz Italyan ortak yapimi olsaymis tam olacakmis agsgdgd

• Pazardan elma almiyorsun, uzaya uydi firlatiyorsun. Tabiki insanlar guvenilirlik acisindan bunu kim yapti diye soracak. Size kalirsa kimse biseyi sormasin, tipki sizin gibi kafa sallasin istiyorsunuz..

• Hayırlı olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: yoksulseytan22

quote:

Orijinalden alıntı: AKTeknisyen

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ozanbey432

Oturdum yorumları bekliyorum. İlk kim bok atıp yok nerde üretildi yok çipini kimden aldık diyecek :)

Uyduyu kimlerin yaptığını(dış mihraklardan parayla satın almak), nerde yapıldığını yerlilik olayını bir kenara koyuyoruz.
    Uydu Fransa(dış mihrak) da, Fransız fırlatma üssünden(dış mihrakların üssünden) fırlatılıyor, tören Türkiye(milli tören) de akıncı tesisinde yapılıyor.

Tezat olan bu yukarda yazdıklarım değil, Türkiye de tören konuşmasında konuşacak zatların, yukarıdaki saydıklarımın tam tersinde söylemleri olması olacak.

Biz yaptık oldu. Yüzde yüz yerlidir. Biz fırlarıyoruz fırlattık. Türk mühendisleri geliştirdi. Tamamen yerli imkanlarla yaptık. Bu bir ilktir. Dış mihraklar bizi kıskanıyür. Prangalarımızdan kurtulduk.

Eyyy fransa, eyyy imerihaaaa

Anladın işte, tezat olan bu.

Siz bu söylenenleri Göktürk-2 ile karıştırıyor olmayasınız?

Göktürk 1 için hangi resmi açıklamada biz yaptık yerli malı yada %100 bizim üretimimiz gibi bir ifade geçiyor.? Eğer geçmiyorsa sizin söylediğiniz iftira atmak olmuyor mu? (sakın ha sosyal medyada şu şunu söyledi bu bunu söyledi gibi örneklere girmeyelim lütfen)

Kafamızda ki ön yargıları kıramıyoruz bir türlü :(

Neyini iftira aticam. Ben mesajı yazarken daha tayyipiniz konuşmamıştı. Ben bu mesajımı "gelir şimdi istemezcükler" diyen boş boğazlara cevap olarak yazdım.
    Geçmişte bu tür projelerde, tayyipiniz ve avaneleri sallayıp sallayıp duruyordu. Yapılan işe bildiğin "gölge" düşürüyorlardı.
    Alanen yalan açıklamalarda bulunuyorlardı. Biz de bu iş böyle değil aslında dediğimizde, "istemezcükler, vatan haini" diyorlardı. Onun için böyle mesaj yazdım.

CADİLLACA, YÜZDE YÜZ YERLİ OTOMOBİL DİYORLAR HÂLÂ DAHA. ONUN NAPACAN.

BAŞMUHTARİNİZ, ESAD İÇİN SURİYEYE GİRDİK DEDİ. RUSYA NE DİYON SEN DEDİ. İKİ GÜN SONRA TÜKÜRDÜĞÜNÜ YALADI. KENDİNİ YALANLADI. BAKTI OLMUYOR, GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK İÇİN ANITKABİRE LAF ATTI.
    İŞTE BÖYLE BİRİNDEN BAHSEDİYORUZ.
    BOŞUNA SAVUNMAYIN.
    BUGÜN YÜZDE YİRMİ DEMİŞ. İKİ GÜN SONRA YÜZDE YÜZ YERLİDİR DEMEYECEĞİNİN GARANTİSİNİ VEREBİLİRMİSİN BANA. NİYE ÇÜNKÜ KENDİ KENDİNİ YALANLAYAN BİRİ. TARİHE GEÇTİ BU ÖZELLİĞİ İLE.

Hocam Öncelikle açıklayayım şucu yada bucu değilim.

Size soru sormuştum.Demiştim ki Resmi ifadelerde Göktürk-1 için (2 değil) resmi ifadelerde kast ettiğiniz ifadeler var mı diye? Cevabıda basit olmalıydı.Evet şurda şu ifade geçiyor o yüzden benin söylediğim doğru yada hayır yok diye.Eğer olmayan bir şey atfediyorsanız iftira atmış olursunuz diyorum.Bu bu gün yapılan açıklamalara mahsus değil.Benim iletiyi yazdığımda da kimse açıklama yapmamıştı.Geçmişe yönelik sordum soruyu.

Beni niçin ilgilendiriyor derseniz bu konulara olan merakımdan dolayı yapılan işlerin küçümsenmesi (tıpkı sizin abartılmasına gösterdiğiniz haklı tepki gibi) benimde hoşuma gitmiyor.Çünkü bir işlerin kolay olmadığını nasıl bir emek,iş gücü,para,fikir v.s gerektirdiğini az buçuk biliyorum.Mesele budur.

Yarli Cadillac işine gelince o konuya extra merakım var :D zira mesleki eğitimim bunun üzerine artı elektrikli araç işini geleceğin teknolojisi olarak görüyorum.

Meseleye gelince öncelikle bir kaç şeyde anlamamız gerek.Sınai ve mülkiyet hakkı nedir.Platform nedir (otomotiv sektörü için) Saab'ın otomotiv bölümünün durumu ve Cadillac nerenin şirketi.Bu konularda temel olarak anlaşabililirsek konuyu daha net konuşabilir ona göre anlaşabiliriz.

İlk olarak düzeltilmesi gereken bölüm Yerli Otomotiv Cadillac değil.İlk günlerde çıkan yanlış bilgilerden biri.Bizim yerli yapacağımız dediğimiz Otomotic SAAB 9-3 modelidir.Saab'ın bu model temelli bir kaç aracı üretilmiştir (BMW ve Mercedes firmaları dahil)

Bizim Sanayi Bakanlığı işte bu platformun (9-3) Fikri Mülkiyet hakkını almış bulunuyor.Yerli otomotivde işte bu platform üzerine şekillenecek.Bunun yapılma sebebide yoğun tecrübe isteyen şasi veya Monoblok gövde üretmenin zorluğu ve sürecin uzunluğu.Bununla vakit kaybetmeyip direkt diğer bölümlere geçmek (Elektrik motoru-aktarma-Pil-yazılım v.s).

Tabi bu bir iş geliştirme metodu.Siz diyebilirsiniz ki arkadaş ben her şeyimi özgün yapacağım,her şeyim yerli olacak,platformuda yazılım koşacak elektronik aksaamıda kendim yapacağım buda bir iş geliştirme metodudur.Tabi bu iki metot arasında zaman para tecrübe edinimi gibi farkları göz önüne alarak.

Burada Hükümetin yada devletin en büyük hatası (bence) öngörü sahibi olup Volvo gibi bir şirketi elimizden kaçırmak oldu.Eğer Hükümet mesela bir Koç üzerinden Volvoyu alsa idi 20-30 yıllık bir mesefeyi anında yol almış olacaktık.Tabi bizde işler siyasi döndüğü için kimse bunu istemiştir.Bugün Volvo herhangi bir Türk şirketinin yada Sanayi Bakanlığının elinde olsa idi hem ticari olarak hemde teknoloji olarak müthiş bir yol almış olurduk.İsminin Volvo olmasının önemi bile yoktu hatta avantajdı.

Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Geri kalan her şey ise tamamen siyasi saiklerle yazılmış senin tarafından.Benim ise o topa girmeye hiç niyetim yok.Yukarıdaki konularda sabit kalıp konuşacaksak eyvallah ama siyasete gireceksek gerek yok.

• fransa ile ortak yapımmış... hani bi ara libya lideri kaddafinin fransadan aldıkları silahlar gibi olmasın sonra en çok ihtiyaçı olacağı sıra fransa hooooppppp şanteli indiri vermiş kaddafinin silahlarının aynı olay bizimde başımıza gelmesin sonra hem bide fransıza pkk.lıları savunuyor ve ermeni olaylarını tanıyan ve ülkesinde inkar edenlere ceza veren bi ülke yani tam bir TÜRK düşmanı. sen kalk bizi sevmeyenlerle ortak iş yap... boşa giden paralar...

• Asın Bayrakları.
    Güzel gelişmeler bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0CCF51958 -- 5 Aralık 2016; 21:40:15 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ozanbey432

Oturdum yorumları bekliyorum. İlk kim bok atıp yok nerde üretildi yok çipini kimden aldık diyecek :)

Uyduyu kimlerin yaptığını(dış mihraklardan parayla satın almak), nerde yapıldığını yerlilik olayını bir kenara koyuyoruz.
    Uydu Fransa(dış mihrak) da, Fransız fırlatma üssünden(dış mihrakların üssünden) fırlatılıyor, tören Türkiye(milli tören) de akıncı tesisinde yapılıyor.

Tezat olan bu yukarda yazdıklarım değil, Türkiye de tören konuşmasında konuşacak zatların, yukarıdaki saydıklarımın tam tersinde söylemleri olması olacak.

Biz yaptık oldu. Yüzde yüz yerlidir. Biz fırlarıyoruz fırlattık. Türk mühendisleri geliştirdi. Tamamen yerli imkanlarla yaptık. Bu bir ilktir. Dış mihraklar bizi kıskanıyür. Prangalarımızdan kurtulduk.

Eyyy fransa, eyyy imerihaaaa

Anladın işte, tezat olan bu.

Siz bu söylenenleri Göktürk-2 ile karıştırıyor olmayasınız?

Göktürk 1 için hangi resmi açıklamada biz yaptık yerli malı yada %100 bizim üretimimiz gibi bir ifade geçiyor.? Eğer geçmiyorsa sizin söylediğiniz iftira atmak olmuyor mu? (sakın ha sosyal medyada şu şunu söyledi bu bunu söyledi gibi örneklere girmeyelim lütfen)

Kafamızda ki ön yargıları kıramıyoruz bir türlü :(

Neyini iftira aticam. Ben mesajı yazarken daha tayyipiniz konuşmamıştı. Ben bu mesajımı "gelir şimdi istemezcükler" diyen boş boğazlara cevap olarak yazdım.
    Geçmişte bu tür projelerde, tayyipiniz ve avaneleri sallayıp sallayıp duruyordu. Yapılan işe bildiğin "gölge" düşürüyorlardı.
    Alanen yalan açıklamalarda bulunuyorlardı. Biz de bu iş böyle değil aslında dediğimizde, "istemezcükler, vatan haini" diyorlardı. Onun için böyle mesaj yazdım.

CADİLLACA, YÜZDE YÜZ YERLİ OTOMOBİL DİYORLAR HÂLÂ DAHA. ONUN NAPACAN.

BAŞMUHTARİNİZ, ESAD İÇİN SURİYEYE GİRDİK DEDİ. RUSYA NE DİYON SEN DEDİ. İKİ GÜN SONRA TÜKÜRDÜĞÜNÜ YALADI. KENDİNİ YALANLADI. BAKTI OLMUYOR, GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK İÇİN ANITKABİRE LAF ATTI.
    İŞTE BÖYLE BİRİNDEN BAHSEDİYORUZ.
    BOŞUNA SAVUNMAYIN.
    BUGÜN YÜZDE YİRMİ DEMİŞ. İKİ GÜN SONRA YÜZDE YÜZ YERLİDİR DEMEYECEĞİNİN GARANTİSİNİ VEREBİLİRMİSİN BANA. NİYE ÇÜNKÜ KENDİ KENDİNİ YALANLAYAN BİRİ. TARİHE GEÇTİ BU ÖZELLİĞİ İLE.

Hocam Öncelikle açıklayayım şucu yada bucu değilim.

Size soru sormuştum.Demiştim ki Resmi ifadelerde Göktürk-1 için (2 değil) resmi ifadelerde kast ettiğiniz ifadeler var mı diye? Cevabıda basit olmalıydı.Evet şurda şu ifade geçiyor o yüzden benin söylediğim doğru yada hayır yok diye.Eğer olmayan bir şey atfediyorsanız iftira atmış olursunuz diyorum.Bu bu gün yapılan açıklamalara mahsus değil.Benim iletiyi yazdığımda da kimse açıklama yapmamıştı.Geçmişe yönelik sordum soruyu.

Beni niçin ilgilendiriyor derseniz bu konulara olan merakımdan dolayı yapılan işlerin küçümsenmesi (tıpkı sizin abartılmasına gösterdiğiniz haklı tepki gibi) benimde hoşuma gitmiyor.Çünkü bir işlerin kolay olmadığını nasıl bir emek,iş gücü,para,fikir v.s gerektirdiğini az buçuk biliyorum.Mesele budur.

Yarli Cadillac işine gelince o konuya extra merakım var :D zira mesleki eğitimim bunun üzerine artı elektrikli araç işini geleceğin teknolojisi olarak görüyorum.

Meseleye gelince öncelikle bir kaç şeyde anlamamız gerek.Sınai ve mülkiyet hakkı nedir.Platform nedir (otomotiv sektörü için) Saab'ın otomotiv bölümünün durumu ve Cadillac nerenin şirketi.Bu konularda temel olarak anlaşabililirsek konuyu daha net konuşabilir ona göre anlaşabiliriz.

İlk olarak düzeltilmesi gereken bölüm Yerli Otomotiv Cadillac değil.İlk günlerde çıkan yanlış bilgilerden biri.Bizim yerli yapacağımız dediğimiz Otomotic SAAB 9-3 modelidir.Saab'ın bu model temelli bir kaç aracı üretilmiştir (BMW ve Mercedes firmaları dahil)

Bizim Sanayi Bakanlığı işte bu platformun (9-3) Fikri Mülkiyet hakkını almış bulunuyor.Yerli otomotivde işte bu platform üzerine şekillenecek.Bunun yapılma sebebide yoğun tecrübe isteyen şasi veya Monoblok gövde üretmenin zorluğu ve sürecin uzunluğu.Bununla vakit kaybetmeyip direkt diğer bölümlere geçmek (Elektrik motoru-aktarma-Pil-yazılım v.s).

Tabi bu bir iş geliştirme metodu.Siz diyebilirsiniz ki arkadaş ben her şeyimi özgün yapacağım,her şeyim yerli olacak,platformuda yazılım koşacak elektronik aksaamıda kendim yapacağım buda bir iş geliştirme metodudur.Tabi bu iki metot arasında zaman para tecrübe edinimi gibi farkları göz önüne alarak.

Burada Hükümetin yada devletin en büyük hatası (bence) öngörü sahibi olup Volvo gibi bir şirketi elimizden kaçırmak oldu.Eğer Hükümet mesela bir Koç üzerinden Volvoyu alsa idi 20-30 yıllık bir mesefeyi anında yol almış olacaktık.Tabi bizde işler siyasi döndüğü için kimse bunu istemiştir.Bugün Volvo herhangi bir Türk şirketinin yada Sanayi Bakanlığının elinde olsa idi hem ticari olarak hemde teknoloji olarak müthiş bir yol almış olurduk.İsminin Volvo olmasının önemi bile yoktu hatta avantajdı.

Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Geri kalan her şey ise tamamen siyasi saiklerle yazılmış senin tarafından.Benim ise o topa girmeye hiç niyetim yok.Yukarıdaki konularda sabit kalıp konuşacaksak eyvallah ama siyasete gireceksek gerek yok.

Ben mesajımda, tezat olan şeyin işin kime yaptırıldığı ya da içeriğinin ne olduğu değil, yapılan iş ile söylemlerin(eyy meyyy felan filan) alakasız olmasıdır dedim.

Yerli otomobil dedikleri yerli felan değil. Seçimlerde ara ara gözükür sonra yine kaybolur. Ondan bi cacık olmaz. Hele su anki ekonomik durgunlukta yatar o iş. Arkasında durmazlar. Yapsalar bile ilk söylediklerinden çok uzak olur.

Sorun ne biliyor musun? Herkes kendi işine bakmıyor. Devlet dediğin,
    kaliteli eğitimi verecek(süreklilik çok önemli),
    İnsanların, yavaş yavaş çıkacağı merdivenlerde(kurumlardan bahsediyorum) adaleti, güveni ve rekabeti sağlayacak
    Hemsericilik, yancılık yapmayacak. Olay bu. Devletin tek yapacağı budur.

İnsanlarda devletin kendisine sağladığı bu imkânlara ve değerlere sahip çıkarak, başarıya yürüyecek.
    Zengin olan bireyler, ülkenin dört bir yanındaki projesi olan insanları gözlemleyecek, kafasına yatan projeye "yatırım" yapacak.

Ülkede yatırım nedir, yatırımcılık nedir bilen yok.

Yok Koç a yaptıralım, yok Sabancı ya yaptıralım. Olmaz öyle şey. Ismarlama işi değildir bu.
    Koç, Sabancı gibiler yatırım nedir bilmezler. Yabancıların bayiliğini yaparlar, yada büyük bakkalcılık oynarlar.
    Paran varsa kardeşim, ülkede proje çok. Riske girecen, yatırımını yapacan.
    Facebook felan ikibin dolarla mı kuruldu sanıyorsunuz. Mark Zuckerberg e parayı veren adam işini biliyordu demekki.

Anladın mı demek istediğimi. Devlet insan yetiştirir. İnsanlarda ürün. Bizim ülkenin zenginleri, köy ağası ile aynı kafada. Bİ iş tuttumu o işi iliğine kadar sömürürler. Yeni veya daha farklı bir projeye hayatta girmezler.

Girmişlerse de bil ki, devlet ortaklığı ile olmuştur. Devlet ortaklığı ile yapılan işlerde kaplumbağa hızıylan ilerler.

• Veeeeeeee, klayve delikanlılarının şikayetlerini dinlediniz. Şimdi reklamlar.
  • Hocam iyide daha Göktürk-1 ile dediğiniz türden açıklama yapılmamıştı ki.Yapıldığı zamanda gördük ki sizin dediğiniz gibi bir şey yapılmadı.Sizin hatanız önyargı ile hareket edip daha ortada bir şey yok iken yorum yapıp yanılmanız.Sonra da diyorsunuz ki ileride böyle söylemeyeceklerini ne bileyim.Yine söylüyorum siz nasıl abartmaya tepki veriyorsanız bende sizin bu tür tutumunuzu yanlış buluyorum.iyi kötü bir proje hakkında alakasız yorum yapınca (ey mey..) tepki göstermem normal değil mi?

Otomobil meselesinde yine aynısını yapıyorsunuz.Önyargı ile hareket.Bu işin planlama takvimine veya yol haritasına hiç göz attınız mı? Arabanın Cadillac olduğunu bilip bilmeden yazan kişilerin etkisi ile proje için aleyhte somut hiç bir şey yokken olmaz bu iş demek ne kadar doğru? Haziran 2018 gibi lansmanının yapılacağı açıklandı.o zamana kadar dizayn ve test çalışmalarının devam edileceği söylendi.Bu durumda takvim gelmeden siz neye dayanarak ondan bir cacık olmaz diyorsunuz ki? Elinizde buna dair bir veri yada bilgi var mı? Yoksa klasik "biz bu işi beceremeyiz" hissiyatı mı?

Teknik dökümanlar kabiliyetler açıklanır yada projenin battığı işte o zaman oturur bu veriler üzerinden yorumunuzu yaparsınız hatta eni konu tartışabiliriz ama işin ortasında bu tür yorumlar hem yanlış oluyor hemde mesnetsiz.Bilgiye gerçeğe dayanmayan yorumlarında bir şey getirmeyeceği aşikar.

Koç meselesine gelince orada bilinen (otomotiv ile ilgili) en iyi örnek olacağı için koç örneği verdim.Volvo Cars'ı kim kaça aldı biliyor musunuz? Gelly 1.5 milyar dolara.Bu miktar firmalar için büyük bir miktardır ama devletin (kredi-hibe) desteği ile herhangi biri alabilirdi.Yaşınız kaç bilmiyorum ama keşke siz satın alsaydınız.Yeter ki Volvo gibi bir aracın mülkiyeti patentleri ve Know-How bilgileri bize gelseydi.Zira işin ucunda para ile alamıyacağımız şeyler var.Koç almış veya siz almışsınız meselesi değil yani.Mesele edinimler meselesi.

Devlet konusunda ise hem fikiriz.Bazı alanlar hariç işe direkt girmesi bence de doğru değil.Otursun devlet Eğitim-Sağlık-Savunma gibi sektörlere baksın.Dier sektörler için düzenleyici olsun yeterde artar bile.

• ülkemize hayırlı olsun....

• quote:

Hocam iyide daha Göktürk-1 ile dediğiniz türden açıklama yapılmamıştı ki.Yapıldığı zamanda gördük ki sizin dediğiniz gibi bir şey yapılmadı.Sizin hatanız önyargı ile hareket edip daha ortada bir şey yok iken yorum yapıp yanılmanız.Sonra da diyorsunuz ki ileride böyle söylemeyeceklerini ne bileyim.Yine söylüyorum siz nasıl abartmaya tepki veriyorsanız bende sizin bu tür tutumunuzu yanlış buluyorum.iyi kötü bir proje hakkında alakasız yorum yapınca (ey mey..) tepki göstermem normal değil mi?

Otomobil meselesinde yine aynısını yapıyorsunuz.Önyargı ile hareket.Bu işin planlama takvimine veya yol haritasına hiç göz attınız mı? Arabanın Cadillac olduğunu bilip bilmeden yazan kişilerin etkisi ile proje için aleyhte somut hiç bir şey yokken olmaz bu iş demek ne kadar doğru? Haziran 2018 gibi lansmanının yapılacağı açıklandı.o zamana kadar dizayn ve test çalışmalarının devam edileceği söylendi.Bu durumda takvim gelmeden siz neye dayanarak ondan bir cacık olmaz diyorsunuz ki? Elinizde buna dair bir veri yada bilgi var mı? Yoksa klasik "biz bu işi beceremeyiz" hissiyatı mı?

Teknik dökümanlar kabiliyetler açıklanır yada projenin battığı işte o zaman oturur bu veriler üzerinden yorumunuzu yaparsınız hatta eni konu tartışabiliriz ama işin ortasında bu tür yorumlar hem yanlış oluyor hemde mesnetsiz.Bilgiye gerçeğe dayanmayan yorumlarında bir şey getirmeyeceği aşikar.

Koç meselesine gelince orada bilinen (otomotiv ile ilgili) en iyi örnek olacağı için koç örneği verdim.Volvo Cars'ı kim kaça aldı biliyor musunuz? Gelly 1.5 milyar dolara.Bu miktar firmalar için büyük bir miktardır ama devletin (kredi-hibe) desteği ile herhangi biri alabilirdi.Yaşınız kaç bilmiyorum ama keşke siz satın alsaydınız.Yeter ki Volvo gibi bir aracın mülkiyeti patentleri ve Know-How bilgileri bize gelseydi.Zira işin ucunda para ile alamıyacağımız şeyler var.Koç almış veya siz almışsınız meselesi değil yani.Mesele edinimler meselesi.

Devlet konusunda ise hem fikiriz.Bazı alanlar hariç işe direkt girmesi bence de doğru değil.Otursun devlet Eğitim-Sağlık-Savunma gibi sektörlere baksın.Dier sektörler için düzenleyici olsun yeterde artar bile.

Ben anlatamıyorum galiba. Bu Önyargı durduk yere bize gökten inmedi. Bu önyargının sebebi biz değiliz, savundugun kişiler. Tayyip ve avaneleri böyle projelerde sallayıp duruyor.

Al 21 mayıs 2016 (kaynağa takılma google dan çıkan ilk sonuçlardan gosteriyorum)
    http://haber.sol.org.tr/toplum/erdogan-bati-bizi-barajlardan-koprulerden-metrodan-dolayi-kiskaniyor-156671

Al 24 nisan 2016 toplu açılış
    http://m.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/364402.aspx

Al 25ağustos 2016 köprü ilen kiskandirdigini sananlar
    http://m.mynet.com/yavuz-sultan-selim-koprusunun-reklami-yayinda-kiskanc-batililar-da-filmde-guncel-2603239/

Al bu da Sözde yüzde yüz yerli açıklamaları. Fikri ışık, prototipleri tübitakta türk mühendislerince geliştirildiğini söylemişti.
    Prototipler ortaya çıkınca ve CADİLLAC olduğu anlaşılınca, "biz şu kadar para ile aldık" demek zorunda kaldılar.

http://www.diken.com.tr/yerli-otomobil-calinti-cikti-ikinci-eli-bile-var/

http://mobil.hurriyet.com.tr/milli-cadillac-30302310

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1843022-isik-yerli-otomobili-2019-sonuna-kadar-seri-uretimden-cikartacagiz

TABİ CANIM BİZ NİYE ÖNYARGILIYIZ Kİ? HİÇ! BİZİMKİ DE İŞ İŞTE. CANIMIZ SIKILIYO, BUNLARA ÖNYARGILI OLUYORUZ. SUÇ BİZİM YOKSA SİZ COOOOOOK AMA COOOKKKKK DÜRÜSTSÜNÜZ. SİZ ASLA YALAN SÖYLEMEZSİNİZ.

Yerli otomobil konusunda verdiğim linklere bakmazsın diye yazıyorum. Sizinkiler arabayı üretmek için(yaparlarsa tabi), hâlâ "babayiğit" arıyorlarmış. Aceleleri de yokmuş.

• uydu fırlatma işi yerli olmadığı süre, isterse %100 yerli olsun, elin adamına “ abi uydumu uzaya gönder” diye muhtaçsan olaya hakim değilsin demekdir.
  • quote:

quote:

Hocam iyide daha Göktürk-1 ile dediğiniz türden açıklama yapılmamıştı ki.Yapıldığı zamanda gördük ki sizin dediğiniz gibi bir şey yapılmadı.Sizin hatanız önyargı ile hareket edip daha ortada bir şey yok iken yorum yapıp yanılmanız.Sonra da diyorsunuz ki ileride böyle söylemeyeceklerini ne bileyim.Yine söylüyorum siz nasıl abartmaya tepki veriyorsanız bende sizin bu tür tutumunuzu yanlış buluyorum.iyi kötü bir proje hakkında alakasız yorum yapınca (ey mey..) tepki göstermem normal değil mi?

Ben anlatamıyorum galiba. Bu Önyargı durduk yere bize gökten inmedi. Bu önyargının sebebi biz değiliz, savundugun kişiler. Tayyip ve avaneleri böyle projelerde sallayıp duruyor.

Al 21 mayıs 2016 (kaynağa takılma google dan çıkan ilk sonuçlardan gosteriyorum)
    http://haber.sol.org.tr/toplum/erdogan-bati-bizi-barajlardan-koprulerden-metrodan-dolayi-kiskaniyor-156671

Al 24 nisan 2016 toplu açılış
    http://m.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/364402.aspx

Al 25ağustos 2016 köprü ilen kiskandirdigini sananlar
    http://m.mynet.com/yavuz-sultan-selim-koprusunun-reklami-yayinda-kiskanc-batililar-da-filmde-guncel-2603239/

Al bu da Sözde yüzde yüz yerli açıklamaları. Fikri ışık, prototipleri tübitakta türk mühendislerince geliştirildiğini söylemişti.
    Prototipler ortaya çıkınca ve CADİLLAC olduğu anlaşılınca, "biz şu kadar para ile aldık" demek zorunda kaldılar.

http://www.diken.com.tr/yerli-otomobil-calinti-cikti-ikinci-eli-bile-var/

http://mobil.hurriyet.com.tr/milli-cadillac-30302310

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1843022-isik-yerli-otomobili-2019-sonuna-kadar-seri-uretimden-cikartacagiz

TABİ CANIM BİZ NİYE ÖNYARGILIYIZ Kİ? HİÇ! BİZİMKİ DE İŞ İŞTE. CANIMIZ SIKILIYO, BUNLARA ÖNYARGILI OLUYORUZ. SUÇ BİZİM YOKSA SİZ COOOOOOK AMA COOOKKKKK DÜRÜSTSÜNÜZ. SİZ ASLA YALAN SÖYLEMEZSİNİZ.

Yerli otomobil konusunda verdiğim linklere bakmazsın diye yazıyorum. Sizinkiler arabayı üretmek için(yaparlarsa tabi), hâlâ "babayiğit" arıyorlarmış. Aceleleri de yokmuş.

:)

İnsan verdiği linkleri Önce kendi bir okur yahu.

1-2 ve 3. linkin konu ile zaten alakası yok.Ayrıca Siyasetçilerden siyasi propaganda yapıyorlar diye şikayetçi olmak ise ayrıca tartışılması gereken bir durum ama...

4. ve 5. linkte ise dediğim gibi insan önce bir okur.İki haberin sonuna doğru arabanın aslında Saab 9-3 temelli olduğu yazıyor.Cadillac bu modeli baz alarak geliştirmiş.Yani senin mantığınla Cadillac'ta oradan buradan çalıp model geliştirip satıyor.

Düzeltme: 6. linki atlamışım.Burdada en başta yazdığım şey söylenmiş.2018 yılında Lansmanının yapılacağı 2019 yılındada seri üretimden bahsediliyor.Senin başından beri itiraz ettiğin yapılıp yapılmayacağını 2018 yılında göreceğiz demektir bu.Yani sen daha geliştirme aşamasındaki bir ürün hakkında ortada bir şey yok bir şey yapmıyorlar zaten yazabiliyorsun.Buna diyecek bir şey bulamadım.Ya bu işleri zerre kadar bilmeyen yaşı genç çalışma hayatına atılmamış bir arkadaşsın yada ar-ge konuları ile hayat boyu işi olmamış genç bir arkadaş.

Yalnız şunu şöylemem lazım.1 yılda seri üretim fabrikası kurmak (hazırda yoksa) imkansız.Bu gün kurlu fabrikalarda yemi model için bant oluşturmak ve kalifikasyon testi 6 sürüyor nerdeyse.Kalıpları hazırlayacaksınız tedarikçileri yönlendirip parça temin lojistiğini kuracaksınız v.s 1 yıla sıfırdan fabrika kurmak yetişmez.Eğer Bakan (Türkiye'de üretim yapan bir fabrika ile anlaşmadılarsa) işin bu yanını hafife alıp 1 yıla fabrika kurarız diyorsa elinde patlar seri üretim projesi.Seri üretim araç üretim hattını kurmak dünyadaki en zor işlerden biridir.işi 4-5 saniye hızlı yapmanın yolu nedir diye milyon dolarlar dökülür araştırmaya.

prototip meselesi ise önce prototip nedir onu bir öğrenmek gerekiyor.sana wikipedia açıklamasını vereyim:

" belirli bir kategoride ele alınabilecek herhangi bir somut nesne, varlık veya olgunun geri kalanlar için örnek teşkil edebilme vasfına sahip ilk ve en ilkel türevidir"

Neymiş? yeni geliştirilecek araba için temel alınacak örnek modeller bizim tarafımızdan üretiliyor demekmiş.Prototipi ister Saab (ki yukarıda yazdım fikri ve sınai mülkiyet hakkı nedir öğrenmek lazım diye) temelli olur ister mercedes isterse şahin.Burada önemli olan son ürünün patent ve ticari haklarının tamamen sizin elinizde olmasıdır.Eğer son ürün için elinizdeki haklar tamamen sizin değilse (örneğin dizel motoru renaulttan alıyorsanız ) motoru aldığınız firmanın (varsa) koyduğu kısıtlayıcılığa bağlı olursunuz.Buraya kadar anlaşıldı ise şimdi sormak lazım bu ürünün (yerli araba)bildiğiniz elimizde olmayan kısıtlayıcı her hangi bir patent veya sınai hakkı var mı yok mu?

sizin sorununuz bu işte.Araştırmadan bilmeden kulaktan duyma ön yargı ile yazıyorsunuz.Buda sizi yanlışa götürüyor.Dediğim gibi somut verileri koyun ortaya (yerli otomotiv konusunda) teknik tarafını enine boyuna tartışalım.Ben nereyi yanlış biliyorum neresi eksik nerede hata yapıyorum bunu somut verilere dayanarak dökün önüme.Bende yanıldığım yeri düzeltip özür dileyeyim.

Ama tutupta evet önyargılıyım ama böyle olmamın sebebi şunlar bunlar derseniz daha ilk satırda önyargının yanlışa götüreceğini kabul etmiş suçuda başkasına atmış olursunuz.Benim açımdan sizi önyargıya sürükleyenlerin ne dediği Önemli değil.Sizin o yargıyı oluşturan ifadeler arasından gerçekleri süzüp,işe yaramayan posa kısmını atıp geri kalan kısmı ortaya koymanız.Gördüğüm kadarı ile bunu yapmak istemiyorsunuz (gönderdiğiniz linkleri okumamanızdan çıkarıyorum bunu).

Artık bu konuda çok yazma isteği kalmadı açıkçası.Teknik ve somut bir şey yazmıyor sadece ötekini berikini suçlayıp haklı çıkmaya çalışıyorsunuz ki bu bile tam olmuyor :(

Eğer bu konuda (yerli otomotiv) teknik ve somut şeyler yazacaksanız konuşmaya devam edelim yoksa havanda su dövmenin sonu yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AKTeknisyen -- 6 Aralık 2016; 3:16:32 >

• Umarım yeni uydularımızın Türkiye'den fırlatıldığı günleri de görürüz.. Çok seviniyorum bu tarz gelişmelere.. Ülkemiz için hayırlı olsun.. Hava kuvvetlerimizin ismi Hava ve Uzay Kuvvetleri şeklinde değişir sanıyorum bu gidişle.. Uzayda askeri misyon sürdüren ülkeler bu şekilde isim değişikliğine gitti.. Yetkililerden gerekli atılımları bekliyoruz..

• süper bişe

• quote:

Orijinalden alıntı: Bluflame

uydu fırlatma işi yerli olmadığı süre, isterse %100 yerli olsun, elin adamına “ abi uydumu uzaya gönder” diye muhtaçsan olaya hakim değilsin demekdir.

ülkemizden uydu fırlatmak için şuan çalışmalar devam ediyor. ben 10 yıl içinde kendi topraklarımızdan uydu fırlatabileceğimizi düşünüyorum. bir uydunun %100 yerli olmasına gerek yok. önemli olan tasarımının ve montajının ülkemizde yapılması
  • quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

uydu fırlatma işi yerli olmadığı süre, isterse %100 yerli olsun, elin adamına “ abi uydumu uzaya gönder” diye muhtaçsan olaya hakim değilsin demekdir.

ülkemizden uydu fırlatmak için şuan çalışmalar devam ediyor. ben 10 yıl içinde kendi topraklarımızdan uydu fırlatabileceğimizi düşünüyorum. bir uydunun %100 yerli olmasına gerek yok. önemli olan tasarımının ve montajının ülkemizde yapılması

10 yıl beklemene gerek yok, ortada hiç birşey yok. o tip “çalışmalara” seçim malzemesi denir, ben 2008’den sonra her yıl duyarım. “Uzay merkezi için dügmeye basıldı“ gibi...

• quote:

quote:

quote:

10 yıl beklemene gerek yok, ortada hiç birşey yok. o tip “çalışmalara” seçim malzemesi denir, ben 2008’den sonra her yıl duyarım. “Uzay merkezi için dügmeye basıldı“ gibi...

Biz Atatürk'ün askerleriyiz, anlamayız uzaya filan gitmekten diyorsun yani.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Biz Atatürk'ün askerleriyiz, anlamayız uzaya filan gitmekten diyorsun yani.

yoo, onu diyen sensin, önce yazdığını oku sonra biraz (çok az) kafa-beyin kullan,
    sonra benim ne yazdığımı anlamaya çalış,
    sonra kafayı kumdan çıkar, daha sonra son 8 yılın haber başlıklarını tara,
    sonra gel burda artislik yap.

not: flow-chart’ın oldu.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.