Şimdi Ara

Göbeklitepe’de buzul çağını başlatan kuyruklu yıldızın resmedildiği oymalar bulundu (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
1.851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Torlak Kemal

Hocam matematik biraz zayıf galiba. 120.000 peygamber x 1.000 sene 120.000.000 yani 120 milyon sene yapar. 120 milyon sene önce insanlığın esamisi okunmuyordu yeryüzünde. Bırak esamisini, insana benzeyen bir yaratık bile yoktu o çağlarda.

Konuyu dönüp dolaştırıp dine bulaştırınca maalesef böyle bilimsel bulgulara aykırı sonuçlarla da yüzleşmek zorunda kalıyorsunuz.

Halbuki konu zengin, arkeolojik bulgular üzerine konuşabilir, ülke turizme yapacağı veya yapması gereken katkıyı, insanların o dönemde nasıl yaşadığını, yerleşik hayata geçip geçmediklerini, tarım yapıp yapmadıklarını, o dönemde hangi hayvanların evcilleşmiş olduğunu, aile yapısını vb. konuşabilirdik. Ama forum adabı bilmeyen ya da bilip umursamayan 3-5 kişi yüzünden böyle konular hep dine ya da siyasete kilitleniyor. Oysa konu dışı var, kültür-felsefe var, gidin oralarda bıkana kadar din konuşun, değil mi?

Lütfen konuyu ve bilim-teknoloji forumunu sadece bilim ve teknoloji sohbetleri ile sınırlayalım mümkün olduğunca..

Yanlış anlama lütfen, mesajım sana gibi ama aslında senin nezdinde diğer forum üyelerinedir de..

Ben yanlış hesapladım tamam da 120 milyon sene önce dünyada insan olmadığına nasıl bu kadar eminsiniz onu anlamdım zaman yolculuğunu keşfettimizde bizim mi haberimiz yok gidip gördünüz mü yada gören birimi anlattı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: dostum kertenkele

quote:

Hocam matematik biraz zayıf galiba. 120.000 peygamber x 1.000 sene 120.000.000 yani 120 milyon sene yapar. 120 milyon sene önce insanlığın esamisi okunmuyordu yeryüzünde. Bırak esamisini, insana benzeyen bir yaratık bile yoktu o çağlarda.

Konuyu dönüp dolaştırıp dine bulaştırınca maalesef böyle bilimsel bulgulara aykırı sonuçlarla da yüzleşmek zorunda kalıyorsunuz.

Halbuki konu zengin, arkeolojik bulgular üzerine konuşabilir, ülke turizme yapacağı veya yapması gereken katkıyı, insanların o dönemde nasıl yaşadığını, yerleşik hayata geçip geçmediklerini, tarım yapıp yapmadıklarını, o dönemde hangi hayvanların evcilleşmiş olduğunu, aile yapısını vb. konuşabilirdik. Ama forum adabı bilmeyen ya da bilip umursamayan 3-5 kişi yüzünden böyle konular hep dine ya da siyasete kilitleniyor. Oysa konu dışı var, kültür-felsefe var, gidin oralarda bıkana kadar din konuşun, değil mi?

Lütfen konuyu ve bilim-teknoloji forumunu sadece bilim ve teknoloji sohbetleri ile sınırlayalım mümkün olduğunca..

Yanlış anlama lütfen, mesajım sana gibi ama aslında senin nezdinde diğer forum üyelerinedir de..

Ben yanlış hesapladım tamam da 120 milyon sene önce dünyada insan olmadığına nasıl bu kadar eminsiniz onu anlamdım zaman yolculuğunu keşfettimizde bizim mi haberimiz yok gidip gördünüz mü yada gören birimi anlattı

120.000 peygamberin geldiğinden nasıl emin olabiliyorsanız ben de öyle emin oluyorum demek isterdim ama öyle demiyorum çünkü bunu ben değil bilim diyor. Bilime inanmıyorsan o senin bileceğin iş ama bilime inanmıyorsan bilim forumunda zaman kaybetmen de garip bir çelişki olurdu zannımca.

• quote:

Konu din konusuna dönecek ama benim bildiğim kuranı kerim de bildirilen 120,000 peygamber olduğu her peygamberlerin arasında da 1000 yıllık bir zaman dilimi olduğu buda 120,000 sene eder yani hazreti adem çoook daha önce gelmiş. Zaten ilk insan olduğuna göre ve buda İslamın inançlarından olduğuna göre müslüman buna sorgulamadan inanır bilim adamları yanılır ama din kaynakları yanılmaz mutlaka bilim adamları yanlış hesaplanmıştır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • gxhero kullanıcısına yanıt
    Kardeş kitabımdan, peygamberimden dahası yaratıcımdan şüphem yok . Bilim bunca yıldır gelişiyor yanılırsa değişiyor. Uzun uzadıya tartışmak istemiyorum. Gerçekten kitapta Hz Adem'in ne zaman geldiği yazmıyor,o halde bunu dini literatüre göre tartışmak anlamsız. Belki neanterdallerden sonra geldi. Kim bilir? her şeyi bilimle izah edemeyeceğimiz gibi dini literatürle de edemeyebiliriz. Her şeyi bilmiyoruz, öğreniyoruz. Ama kendi dünyamda 36 yaşında nf2 hastasıyım ve 16 yıldır boğuşuyorum bu meretle. Yaşadıklarımı, gördüklerimi ve hala yüzümün gülmesini bilimle falan izah edemem. Sen de edemezsin,kimse edemez :) Belki sen iman tarafına geliyorsundur. Google'a bir Nouman ali khan, ayetel kürsi açıklaması yazıyorsun ufaktan geliyorsun bu tarafa :)
  • fotifoti kullanıcısına yanıt
    @fotifoti biliyor musun ben de bana cevaben yazdıkların gibi düşünüyorum kısmen ama, mesela ben de ateistlerin inançsız hatta şeytana tapan insanlar gibi gösterildiği yerde bilimin inanç istismarlarına attığı şamarlara dem vurdum bu haber gibi neyse nf2 için üzgünüm düzgün bir hayat geçirmeni yürekten dilerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gxhero

@fotifoti biliyor musun ben de bana cevaben yazdıkların gibi düşünüyorum kısmen ama, mesela ben de ateistlerin inançsız hatta şeytana tapan insanlar gibi gösterildiği yerde bilimin inanç istismarlarına attığı şamarlara dem vurdum bu haber gibi neyse nf2 için üzgünüm düzgün bir hayat geçirmeni yürekten dilerim.

İstismara sonuna kadar karşıyım kardeş. Ben Atatürk'ün çocuğuyum, imam hatip mezunuyum ve vicdanımı kimseye satmadım.

Bu kitap, bu din akıl sahiplerine gelmiştir. Allah ben sana yeterim diyor. Bizse kitabı okumak, anlamak, düşünmek yerine vicdanımızı başkalarının ellerine bırakıyoruz. Ben siyasal islamı en kılcal damarların kadar gördüm, yaşadım. Biz 20 sene önce fettulah gülenin ne olduğunu anlatırken; bugün fetoya küfür edenler o zaman bana küfür ediyorlardı :D ne dinim ne imanım kalmıştı Hayat böyle kardeş. Bir yerden sonra artık söylediğiyle yaşadığı bir olmayanlara direk g.tünle gülüp geçiyorsun. Müslüman eğilmez, kitap dosdoğrudur.Bir kere temel ahlak tam olacak, zalimlik yapmayacaksın hiç bir canlıya. Sırat-i müstakim doğru yol. eğrilik olmayan yol yani bi anlamda Allah bize doğrulardan olmayı nasip etsin.

Temennin için teşekkür ederim. Çok renkli, çok güzel bir hayat sürüyorum şikayetim yok kulaklarım duymadığı için her gece paşa uykusu da bonusu

Göbeklitepe’de buzul çağını başlatan kuyruklu yıldızın resmedildiği oymalar bulundu

• Atılgan oo kullanıcısına yanıt
    islama göre insanlık yaşını at ama böyle bir şey yok yani islam insanlık şu kadar yıldır vardır demiyor
  • bu göbekli tepede var bi şeyler

• Habere bakıyorumda resimde tavuk var akrep va birde en üste araba kapısı var çıkma :D.

Göktaşı nerde.

• quote:

quote:

quote:

120.000 peygamberin geldiğinden nasıl emin olabiliyorsanız ben de öyle emin oluyorum demek isterdim ama öyle demiyorum çünkü bunu ben değil bilim diyor. Bilime inanmıyorsan o senin bileceğin iş ama bilime inanmıyorsan bilim forumunda zaman kaybetmen de garip bir çelişki olurdu zannımca.

kardeş bilimin en geliştiği yerlerden biri sağlık ama kesin doğru bilinen şeyler yarın böyle değilmiş denip duruyor. körü körüne bilime inanmak için insanların kusursuz bir varlık olması lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: thevincent

quote:

quote:

quote:

kardeş bilimin en geliştiği yerlerden biri sağlık ama kesin doğru bilinen şeyler yarın böyle değilmiş denip duruyor. körü körüne bilime inanmak için insanların kusursuz bir varlık olması lazım

Yani doktorun sana verdiği antibiyotiği "bu nasıl olsa yarın yanlışmış denilecek" diyerek bir kenara mı atıyorsun?

• Bu editörlerde iyici sıvamaya başladı. Biri saçma sapan çeviri yapar, yaptığı iş te çeviri ha, haber yaptım diye kasılması cabası. Sanki gidip ropörtaj yapıyor, haber kovalıyor. Onu da beceremiyor. Erdi Özüağ 'ı örnek alın biraz boş herifler sizi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Black Heart Rebellion -- 4 Kasım 2017; 23:38:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: s_s64

dünyanın yaşı bilmem kaç milyar yıl dünya üzerinde yaşam oluşması bilmem kaç milyar yıl.
    biz nuh tufanı öncesini bilmiyoruz ve şuaan yok şöyleydi böyleydi diyip sallayan arkadaşlar dolmuş yok insanlık tarihinden eskiymişte falanda filanda evet insanlık tarihinden eski ama senin bildiğin insanlık tarihinden eski sadece...
    insanlık tarihi bizim bildiklerimizden çok daha eskidir. dediğim gibi biz sadece nuh tufanından sonrasının bir kısmına hakimiz nuh tufanında ne oldu tam olarak ona bile hakim değiliz nuh tufanından günümüze kadar olan bölümlere bile hakim değiliz burada m.ö 11 den bahsediliyor nuh tufanı ile hz adem arasındaki geçen zaman dilimini biz bilemeyiz bilmediğimiz bişeey hakkındada kesin konuşmak abes olur. ki fosiller ve bazı bilimsel araştırmalar mevcut ancak oda net bişey veremez bize.

Nuh Tufanı diye bir şey hiç olmadı. Alice diye biri harikalar diyarına hiç gitmedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: s_mail

Şöyle bir şeyde var bende insanlık ömrünün çok eskilere dayandığını düşünüyorum. Ama insan popülasyone neden şimdi Onlarca milyar değil. Daha yakın bir tarihte birden çıkmışız gibi buda Ademin yaratılması olayını şahsım adına açıklıyor.

Bu cevabı Adem, Havva gibi hikayelerde aramak yerine daha kapsamlı bir araştırma yaparsanız, daha net cevaplara ulaşırsınız.

Eğer sizin bahsettiğiniz Adem, Havva kaynaklı bir insan popülasyon artımı olsa nüfusun düzenli bir şekilde artması gerekirdi, oysaki nüfusdaki artış son yüzyılda bile korkunç bir seviyede, 100 yıl önce dişi çürüyen, ufak tefek yaraları mikrop kapan pekçok insan ölüyordu, doğumlarda anne yada bebek ölümleri korkunç fazlaydı, antibiyotikler, artan tedavi biçimleri, ölümlerin çoğunun önüne geçti, insanoğlunun gerçekleştirdiği tarım devrimi gıda kaynaklarına ulaşımı kolaylaştırdı, daha iyi beslenme, daha iyileşen araç-gereçler insan nüfusundaki artışda anahtar rol oynadı.

Kısaca nüfusdaki artış doğrusal değil, insanoğlunun elde ettiği bilgi birikiminin artmasıyla beraber logaritmik olmuştur.

• Torlak Kemal kullanıcısına yanıt
    Takip ettigim kadari ile temeli olmayan iddaalar ortaya atmaz , genelde kaynaksiz saglam konusmazsiniz. Nuh tufani hic olmadi derken buna dair kaynaginiz varmidir hocam. Hoş sizde bana olduguna dair kesin veri varmi diyeceksiniz ama enazindan bilinmezci yaklasabilirdiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: memeti

Takip ettigim kadari ile temeli olmayan iddaalar ortaya atmaz , genelde kaynaksiz saglam konusmazsiniz. Nuh tufani hic olmadi derken buna dair kaynaginiz varmidir hocam. Hoş sizde bana olduguna dair kesin veri varmi diyeceksiniz ama enazindan bilinmezci yaklasabilirdiniz.

Teşekkür ederim. Bu hususta mütevazı davranıp bilinmezci yaklaşmaya gerek yok. "Nuh tufanı olmamıştır çünkü olduğuna dair yeryüzünde olması gereken izlerin hiç biri yok" diyen bir jeoloji bilimi var ortada, Nuh tufanının olamayacağını söyleyen oşinografi, biyoloji ve fizik bilimlerinin verileri ve somut bulguları var ortada. Her tufan ardında silinmesi mümkün olmayan (hokus pokus hariç) bir çökelti havzası ve katmanı bırakır. Dünya ölçeğinde böyle ortak ve eş tarihli bir katmanın var olduğunu gösteren, göstermesi gereken bulgular doğada yoktur örneğin.

Yüzme bilmeyen kanguruların Avustralya'dan, yüzmekten başka şansı olmayan penguenlerin koca Afrika kıtasını aşarak Antartikadan Mezopotamyaya nasıl geldikleri, yedikleri bitki ve hayvanların sadece yağmur ormanlarında buluınduğu Amozon canlılarının Atlas okyanusunu ve Akdenizi aşarak Mezopotamyaya nasıl geldiklerini, bugün 10 milyon civarında olduğu söylenen türlerin 137 metre boyunda tahta bir gemiye nasıl sığdırılabildiklerini, tatlı suda yaşayamayan tuzlu su balıklarının ve canlılarının nasıl olup da tufandan sağ kurtulabildiklerini izah etmek zorunda olan ben değilim, iddia sahipleridir.

Ayrıca Nuh tufanının olamayacağı biraz matematik bilen herkesin anlayacağı bir gerçektir. Everesti ya da en azından Araratın zirvesini kaplayacak kadar su yeryüzünde yoktur, hiç olmamıştır.

Bugün geldiğimiz teknecilik teknolojisi ile bile 137 metre boyunda tam ahşap bir gemi yapamıyoruz. Ahşabın elastisitesi nedeniyle böyle bir geminin en küçük dalgada ortadan ikiye bölüneceği biliniyorken; üstelik 137 metre boyunda bir gemiye on milyon canlı türünü sığdıramayacağın, hem de deniz canlılarını ve tohumla büyümeyen bitkileri geride bırakmak zorunda kalacağın ortadayken asıl problem böyle bir tufan olmadı demek değil, ciddi ciddi olduğunu iddia edebilmektir.

Bu nedenle aklı başında dünya dindarları global bir tufan fikrinden vaz geçerek Mezopotamya ile sınırlı bir tufan fikrine sarılmışlardır ama onun da esasen mantıklı bir yanı yoktur.

Adem ve Havva meseli bile Nuh tufanı yanında çok daha aklı başında bir mesel görünümündedir.

Üzgünüm ama Nuh tufanı semavi dinlerin en büyük yalanıdır. Bunu da aklı başında her dindar içten içe bilir lakin bir türlü kendine itiraf edemez.

Bir ara bununla ilgili görece kapsamlı bir topik hazırlığına başlamıştım. İşlerden yarım kaldı. Anlaşılan bu projeyi canlandırsam fena olmayacak. Belki bir kaç ay sonra sayfalar dolusu bilimsel kanıtı paylaşabilirim.

Özetle; Nuh Tufanı bilimle izah edilebilecek bir şey değildir. Tek geçerli açıklaması hokus pokustur (mucize) ama güya yoldan çıkan insanları cezalandırmak isteyen bir yaratıcının neden böyle dolambaçlı ve saçma bir yola başvurmuş olduğu da ayrıca izahı gereken bir durumdur.

Neyse, konu dallanmasın, konunun yeri burası değil çünkü. Bunu enine boyuna tartışmak istersen felsefe-güncelde bir konu açıp onun üzerinden tartışabiliriz. O nedenle ricam konu buradan devam etmesin, bilim forumunu dini ve itikadi bir konu ile meşgul etmeyelim,

Öyle bir konu açarsan tadından yenmez. Kuru kuruya da okumam kahve, kraker eşliğinde hatim ederim. Sabırsızlıkla bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kartal Göz kullanıcısına yanıt
    Başlamıştım, 2-3 sayfa kadar da ilerledim ama yarım bıraktım. Bu durumda bitirip paylaşmak daha doğru olacak ama o kadar emek verdikten sonra konunun silinmesinden korkuyorum. Gerçekten emek veriyorum, onlarca akademik siteyi tarayıp bilgileri derliyor ve bağlamında kullanıyorum. Sonra 3-5 üye gelip konuyu baltalıyor, tartışma çirkinleşince hoop, bir bakıyorsun senin emek verdiğin konu uçmuş! Oysa sadece problemli mesajların silinmesi yeterli ama nedense bazen konu komple uçuyor. Bu durum da bende heves bırakmıyor maalesef.
    bende sabırzıklıkla beklıyor olacagım, konuyu açtıgınızda gözden kaçırmamak adına haberdar edersenız sevınırım. İçi dolu , tutarlı konulara hasret kaldık neredeyse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: memeti

bende sabırzıklıkla beklıyor olacagım, konuyu açtıgınızda gözden kaçırmamak adına haberdar edersenız sevınırım. İçi dolu , tutarlı konulara hasret kaldık neredeyse.

Çok teşekkürler. İçeriği gerçekten tutarlı olacak. Adım adım analitik bir yaklaşımla ve ampirik verilerle gideceğiz ama yukarıda da belirtiğim gibi o kadar emek verdikten sonra konunun uçmasından korkuyorum.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.