Şimdi Ara

Gizli Klasör-Autorun.inf ve Sürücü açılmama, birlikte aç Sorunları için Çözüm

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
970
Cevap
22
Favori
865.805
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu yöntem Autorun.inf dosyasını kullanarak yayılan virüslerini temizlemek için geliştirilmiştir.
    2009 GÜNCELLEMESİ: Flash/Usb belleklerdeki saltokunurluk problemini çözecek dosya eklendi. Flash diski formatalayarak kurtarabiliyor ;)
    link:
    http://www.mavinetbilgisayar.com/sil.rar

Belirtileri:
    1-Bilgisayarımda C,D,E.. sürücülere çift tıklama yöntemi ile açılamaması, sağ tıklayıp aç deyince açılması
    2-Sürücülere çift tıklama yöntemiyle açmaya çalışınca hata vermesi
    3-Sürücülere sağ tıklayınca Normalin dışında menülerin olması
    4-Gizli klasörleri göster dememize rağmen gizli klasörlerin gözükmemesi.
    UYARI: Normalde sağ tuş menüleri şöyle sıralanır: Aç,Araştır,Ara.. şeklinde sıralanması lazım.
    Virüs ihtimali olanlarda Auto, aç araştır şeklinde gidebilir. (Bunlar basit autorun.inf virüsleridir)
    Yada anlamsız karakterler bulunabilir(Bunlar biraz daha zor Autorun.vbs virüsleridir)

http://aydincikcpl33.meb.k12.tr/sil.rar
    1-http://www.usbuzmani.com/wp-content/2009/06/sil.rar

Linkteki dosyayı indirip çalıştırın. İşlem bitinceye kadar yaklaşık 3-5 dakika bekleyin. Bilgisayarı kapatıp açılacaktır. Sorun halledilmiş olması gerekir.

2-Başlat/Çalıştır'a regedit yazıp enterlayın.

Açılan kayıt defteri penceresinde şu yolu bulun: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon] sağ taraftaki listeden "Userinit"="userinit.exe" olarak ayarlayın.
    Eğer burada autorun.bat eki varsa silin.
    Doğru ayar bu şekilde olacak:

ve
    [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
    "ShowSuperHidden"=dword:1 olarak ayarlamak (00000 ise silip 1 yapın)

ayrıca
    HKEY_CURRENT_USER\Software\microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ içinde bulunan
    MountPoints2 klasörünü komple içindekilerle birlikte silin.

Eğer sorun hala devam ediyorsa, buraya bilgi verin çözüm yolu bulmaya çalışalım..

GİZLİ DOSYALARI GÖSTERME PROBLEMİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN VİRÜSTEN KURTULMUŞ OLMAMIZ ŞART.(ilk 7 adım temizlik için)

Adım adım yazıyorum:

1-Buradanhttp://www.sophos.com/tools/sav32sfx.exe dosyasını indirin.(Zip dosyadır.) D sürücüsünde bir klasöre açın.(Örn: d:\sav32sfx gibi)
    2-Bilgiyarı açma açarken F8 tuşuna bas. "komut istemiyle güvenli modda aç" .(güveli modda açma ekranında 3.sırada)
    3- Dos konsolu açılıncaya kadar bekleyiniz...
    Microsoft Windows XP [Sürüm 5.1.2600]
    (C) Telif Hakkı 1985-2001 Microsoft Corp.
    C:\Documents and Settings\kullanıciadim>
    şeklinde çıkacak

4-Konsol açılınca "d:" yazıp enter'a basınız. d: sürücüne geçecektir. (tırnak işaretleri yok)
    5-"CD sav32sfx" yazıp enter'a basınız (zip dosyasını açtıgımız klasörüde girmemiz lazım, D:\sav32sfx olarak konsolda gözüküyorsa tamamdır girdik)
    6-"sav32CLI -remove" yazıp enter'a basınız.
    6-Virüs tarama başlayacaktır. İlk virüs bulunduğunda Yes/No/All yazararak bip sesi çıkartır. Siz A harfine basarak, işlem bitinceye kadar bekleyiniz.... (belki 1 saat)
    7- Bilgisayarı yeniden başlatınız.
    8- Sil rar dosyasını buradan indiriniz .
    9- Sil2009.bat'ı çalıştırın. (eski versiyonunda otomatik restart ederdi, şimdi restartı iptal ettim)
    10-Yine indirdiğiniz sil.rar dosyasının içinde Klasor_secenekleri_gizli_ozelligi_secilebilsin.reg dosyasını çalıştırınız ve onaylayınız.
    11-Yine indirdiğiniz sil.rar dosyası içindeki gizliaktifolsun.bat dosyasını D ve E sürücülerine(C haric ne kadar harddisk bölümü varsa) kopyalayınız .
    12-D sürücüsüne kopyaladığınız gizliaktifolsun.bat dosyasını çalıştırınız. Uzun sürecektir, sabırla bekleyiniz. İşlem bitince gizli dosyalarınızı görebileceksiniz.
    13-Sonra sırayla diğer sürücülerdeki gizliaktifolsun.bat'ı çalıştırınız.
    14-C sürücüsünde çalıştırmanızı tavsiye etmem çünkü sistemin gizlediği dosyalar da var. Onları da açmaya çalışabilir.

Bu işlemleri yapan herkes güncel ve bedava antivirüs aracı ile virüsleri temizlemiş ve gizli dosyalar probleminden tamamen kurtulmuş olur. ( virüs tekrar bulaşana kadar.)

Not Sophos şirketine bu antivirüs prog için teşekkür ediyorum. Çok işimi gördü, çok bilgisayarı kurtardım. Ancak unutulmaması gereken nokta bu program o an için temizler devamlı bellekte çalışan bir koruma programı/bir kalkan program degildir.

Mayıs 2008 Güncellemesi:
    Amvo.exe için ekleme yapıldı, yeni pencerede açma sorunu için ekleme yapıldı. Eklemelerin sorunlara çözüm olup olmadıgını bilmemiz için yorumlarınız önemli olduğunu unutmayın.
    EK:
    Sil.rar kullanımından sonra CD/DVD lerde otomatik başlatmayı tekrar aktif etmek için...

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Cdrom sağdaki pencereden Autorun çift tıklıyorsuz ve değeri " 1 " yapıyoruz. Bilgisayarı yeniden başlattığımızda artık cd lerimiz taktığımızda otomatik olarak çalışacaktır..
    Katkılarından dolayı JANT! dostuma teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi golevez33 -- 14 Mayıs 2010; 9:59:36 >

• Bilgiler için teşekkürler.
  • Teşekkürler dostum,inceleyeceğim...:)
  • elinize saglik hocam guzel bilgiler
  • quote:

Orjinalden alıntı: serji

elinize saglik hocam guzel bilgiler

Rica ederim Dostum
    umarım birilerine faydalı olur
  • abi güzel hoş nazmıisın eline sağlık ama şu dosyayı indiremedim bi yardımcı olsan

talat_417@hotmail.com
  • kısmi bilgi olmuş ama yinede sağol.

daha geniş kapsamlı, arşivlik bir yazıda olsa ne güzel olurdu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozdemiralp

kısmi bilgi olmuş ama yinede sağol.

daha geniş kapsamlı, arşivlik bir yazıda olsa ne güzel olurdu.

Dostum haklısın. Bunu hazırlarken başım virüsle dertteydi. Okulda 10larca makinayla ugraşmaktan ancak bu kadar yazabilmiştim. Umarım fırsat olur da düzenlerim.
    Linklerle ilgili sorun yok. ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi golevez33 -- 7 Mayıs 2010; 16:37:30 >
  • Herkese selamlar,

Ayni virusle benimde basim dertde. Anti Vir PE yi denedim bulamadi. Norton bazen bulup temizliyor. Temizliyor derken siliyor sadece. USB datastick lerle butun bilgisayarlara bulasti. Temiz bilgisayar da yok. Napicam simdi arkadaslar??Uzun zamandir yedekde almamistim.

Bu olaydan sonra en iyisinden bi virus programi alayim diyorum. Ne tavsiye edersiniz?

S.
  • Arkadaşlar başım belada bu virus bütün bilgisayarlara bulaşmış durumda.c.windows dizini içinden programı sildim fakat kesin silinmişmidir emin değilim.
  • Sağol Arkadaşım

Virüslüler İçin İyi Bir Paylaşım Olmuş
  • eyvallah dostum copy pastledim
  • Uyuz oluyorum flash bellek viruslerine. Okuldaki denyolar flash belleklerine virus bulaştırıyorlar, (bellekleri tarama ya da anti-virus programı kullanma gibi bir durum yok tabi...) sonra okulda bilgisayar atölyelerindeki makineler bulaştırıyorlar, (bilgisayarlarda güvenlik kartı olduğundan anti-virus de kuramıyorum tabi) ben de kendi flash memorymi takdığımda virus bana bulaşıyor.(gerçi silmenin yollarını biliyorum ama buna uğraşmak yerine iki satır fazla program yazarım)

Bilgiler için de teşekkürler dostum...
  • kaliteli bilgiler içeriyor.Sağol paylaşım için
  • özellikle golovez33'e ==> dostum topic ve ayrıntılı açıklama için teşekkürler. Bende de bittorrent.exe vardı ve temizledim ama senin yazdığın şekilde olmadı. Öncelikle antivirüs programı yazılı komutu tanımadı. Sonra Norton'un temizleme programcığı çalıştı ama o virüs bulamadı !! Bende Avast Pro'mu güncelleyip windows XP açılma öncesi tarama yaptım. 5 tane buldu ve temizledi. Şİmdi yok virüs mirüs amaaaaaa SD kart ve taşınabilir sabit diske çift tıkladığımda bana autorun penceresini (hangi programla açayım?) çıkarıyor. lllede sağ tık deyip aratış demem gerekiyor. Ne yapmalıyım??? Teşekkürler...
  • Selam,
    golevez33 komutları kontrol edebilirmisin programlar ve cd tamam ancak tarif ettigin sekilde komutlarla calıstırmayı başaramadım malesef...
  • paylasim icin saol dostum
  • Güncelleştime yapılmıştır. Güle güle kullanın
  • Kardeş bu virüs dün başıma musallat oldu. Olay şöyle gelişti.

Telefonum için hafıza kartı almaya gittim. Adam hafıza kartını bilgisayara taktı, fakat ben bilgisayarı tam görmüyordum, ses geliyodu dannk dannnk diye. adam tıklıyodu iki kere dannk dannk.(o dannk sesini neden yaptığını anladık virüs bulaştıktan sonra. Adamın yapamadığını ben yaptım, demekki bilgisayarda adamdan iyiymişim.bi cep telefonu bayiii ben açsam ondan iyi anladığım kesin.) sonra taktı telefonuma tamam dedi. Eve geldim. Bilgisayara taktım. başta birşey gözükmüyodu. mp3 lerimi attım telefona taktım geri bilgisayarıma taktım içinde bittorrent.exe gördüm. Kendi kendime bu virüs dedim, hiç bilmiyodum böyle bir virüs olduğunu. Avast ta vardı bende nasıl korumadı anlamadım. Sağ tıklayıp avastla tarattırdığımda buldu fakat sildi de. benim harddisk 2 bölünmüş c ve d diye ve c sürücüsü için deep freeze kullanıyorum. bilgisayarı o telaşla resetledim. Windows açıldığında d ye çift tıkladım, program seçin menüsü çıkınca deli oldum. C de öyle bir sorun yoktu. Hemen google a girip arattırdım. Donanimhaber.com çıktı. Arkadaşın dediklerini harfiyen yaptım. fakat olmadı. Daha doğrusu ben eksik yapmışım. 4-5 kere bilgisayarı açtım sonuç aynıydı. korunan dosyaları göster diyince d sürücüsünde 4-5 tane autorun dosyaları çıktı. bunları sildim. regedit ten autorun ları sildim.birde msconfig te tanımadığım 3 tane birşey vardı onlarıda sildim "alcmtr.exe hdashcut.exe rthdcpl.exe". fakat gece boyunca delirdim. Sabah şu korunan dosya muhabbetini yapınca düzeldi. Ohh bea dedim. Gece neredeytse kızıp 2 sürücüyede format atacaktım ama mp3 lerim vardıı kurulu oyunlar vardı. sabrettim başardım.

bu yardımcı konuyu açan arkadaşada buradan saygılarımı iletirim.Bi telefoncunun yüzünden başıma gelenlere bakın. Keşke ilk başta telefonumda formatlayıp öyle taksaydım bilgisayarıma; başıma bunlar gelmicekti. bu virüsü yazanada, yaptıranada ............Allah ıslah etsin diyorum. bi de deep freeze var olmasa ne olacak bilmiyorum. Benden sizede nasihat bilmediğiniz flash diskleri, önce telefonda formatlayın sonra bilgisayarınıza takıınn. Ne diyim daha

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerim026 -- 6 Nisan 2007; 9:44:46 >
  • Abimin bilgisayarından bulaşıyor benim İpod'uma bu . Abimin bilgisayarından silme çabalarımın hepsi abim tarafından engellendiği için (virüsleri silince sistem kararlılığı bozuluyormuş) , evde silmek zorunda kalıyorum . Ve bunun için Nero'yu kullanıyorum . Nasılmı ?

Açıyorum Nero'yu . Data CD yarat diyorum . Kaynak olarak İpod'a gidiyorum ve bittorent.exe ve autorun.inf dosyalarını siliyorum . Bu dosyalar Windows Explorer altında gözükmüyor bildiğiniz gibi . Ancak Nero kaynak dizinleri gösterdiği için İpod'da görebiliyorum . Kullandığım AVG'de virüs konusunda hata veriyor ama , ne hikmetse silemiyor İpod'dan . Öyle işte .

Yararlı bir başlık olmuş .
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.