Şimdi Ara

GittiGidiyor! 'Satılan ürün geri alınmaz'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
831
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • veya "elektronik ürün olduğu için satış sonra iade alınmaz" gibi uyarılar var bazı satıcıların ürün listelerinde. Ben de elimde fazladan olan sapphire 3850'yi satmak istiyorum ve ürünün kutu içeriği ve ürünün kendisi, kötü niyetli bir alıcı tarafından değiştirilebilir endişesiyle ben de ürün listeme böyle bir ibare koymak istiyorum. Diyelim ki ürün, kazanan kişiye ulaştıktan sonra para hesabıma yatacak mı yoksa alıcının onayını mı bekliyecem? Yani kısaca örneklemek gerekirse ürünü satan adam, satılan mal geri alınmaz demişse ve alıcı buna rağmen eline geçen ürünü geri gönderir ya da ürünü onaylamazsa nasıl olacak?

• nickini bilerek mi ctrş yaptın
  • quote:

nickini bilerek mi ctrş yaptın

evet sonunda biri sordu kazara olmuştu
    bu arada yukarıdaki sorumun cevabı hakkında meraklı bekleyişim devam ediyor

• Alıcı ürünü onayladığı zaman para hesabına geçer.Çünkü o kişi de senin geri alınmaz diyip kusurlu mal göndermenden çekiniyor olabilir.

Karşıdaki alıcının profilini incelemek, işlem sayılarına ve aldığı puanlara bakmak GG için en garantili yoldur.Senin de henüz işlem sayın yoksa ürününü satman zorlaşabilir.

Alıcak kişiye bir mesaj ile bu durumu izah eder ve önceden GG Destek Hattı'na bu şekilde anlaştığınızı belirtirsen sorun çıkacağını zannetmiyorum.GG Destek hattı sana daha detaylı bilgi verebilir, hemde yarım saate cevap verirler.
  • gg güzel bir site bende pc soğutucusu aldım ama satan kişi kargo bilgilerini ya zaman kazanmak için yanlış girdi elinde olmadığı halde var diyerek beni kandırmak istedi heralde gerçi konuşmalarımızda parça var gönderdim dedi ama izmirden parça gelmeyince hemen haberdar ettim bende gg müşteri hizmetlerini incelemişler ve para transferini durdurmuşlar 3 gün içersinde de gelmezse paramı geri yollayacaklar
  • Aslına bakarsan bahsettiğin türde sorunlar pek olmuyor ama sorun olduğu zaman GG araya giriyor. Sen ilanına koyduğun ürünün resmi ve özellikleri birebir olacak şekilde göndermekle yükümlüsün. Alıcı ödeme yaptıktan sonra sana 3 iş günü kargolama süresi tanınır sen bu 3 iş günü içerisinde ürünü kargolayıp, kargo bilgilerini sisteme girmek zorundasın. Satıcı kargo bilgilerini girdikten sonraki 3 iş günü alıcıya ürünü onaylamak için süre tanınır şayet bu sürede alıcı onaylamazsa sistem otomatik onay verir veya alıcı üründeki herhangi bir problem nedeniyle (eksik gelmesi veya gelmemesi gibi) onayı durdurabilir, bu durumda GG araya girer ve arabuluculuk yapar. Alıcı satıcının ürünü göndermediğini iddia ederse kargo kayıtlarına bakar, eksik gönderdiğini iddia ederse de alıcıdan iade etmesini ya da satıcının eksik olan parçaları göndermesini ister, iadelerde kargo ücreti alıcıya aittir.

Sen dürüstçe ürünü eksiksiz göndereceksen eğer ilanına "iade alınmaz" ibaresi ekleyebilirsin ama bu pek bağlayıcı değil zira olası bir sorunda GG kuralları geçerli olur. O yüzden şunu yazman daha mantıklı "Paketinizi teslim alırken kargo görevlisinin yanında paketi açıp içeriğini kontrol edin herhangi bir hasar veya eksiklik görürseniz kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyin, tutanaksız iade kabul edilmez" şeklinde bir ibare eklersen daha işe yarar olacaktır. Yine de iade etmek isterse sen de iadeyi teslim alırken aynı şekilde kontrol edip herhangi bir eksiklik ve hasar olması durumunda tutanak tutturursan GG'ye delil sunabilirsin.

GG üzerinden yapılan satışlarda "Mesafeli Satışlar Sözleşmesi" geçerli yani aslında alıcı ürünü kullanmadan ve paketini açmadan 7 gün içinde iade etme hakkına sahip ancak ikinci el ürünlerde bu madde ne şekilde işliyor bilmiyorum.

Her ne olursa olsun hem satıcı hem de alıcı kendini güvenceye almak zorunda en önemli kural bu. Sorunun olursa PM atabilirsin.

• quote:

Aslına bakarsan bahsettiğin türde sorunlar pek olmuyor ama sorun olduğu zaman GG araya giriyor. Sen ilanına koyduğun ürünün resmi ve özellikleri birebir olacak şekilde göndermekle yükümlüsün. Alıcı ödeme yaptıktan sonra sana 3 iş günü kargolama süresi tanınır sen bu 3 iş günü içerisinde ürünü kargolayıp, kargo bilgilerini sisteme girmek zorundasın. Satıcı kargo bilgilerini girdikten sonraki 3 iş günü alıcıya ürünü onaylamak için süre tanınır şayet bu sürede alıcı onaylamazsa sistem otomatik onay verir veya alıcı üründeki herhangi bir problem nedeniyle (eksik gelmesi veya gelmemesi gibi) onayı durdurabilir, bu durumda GG araya girer ve arabuluculuk yapar. Alıcı satıcının ürünü göndermediğini iddia ederse kargo kayıtlarına bakar, eksik gönderdiğini iddia ederse de alıcıdan iade etmesini ya da satıcının eksik olan parçaları göndermesini ister, iadelerde kargo ücreti alıcıya aittir.

Sen dürüstçe ürünü eksiksiz göndereceksen eğer ilanına "iade alınmaz" ibaresi ekleyebilirsin ama bu pek bağlayıcı değil zira olası bir sorunda GG kuralları geçerli olur. O yüzden şunu yazman daha mantıklı "Paketinizi teslim alırken kargo görevlisinin yanında paketi açıp içeriğini kontrol edin herhangi bir hasar veya eksiklik görürseniz kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyin, tutanaksız iade kabul edilmez" şeklinde bir ibare eklersen daha işe yarar olacaktır. Yine de iade etmek isterse sen de iadeyi teslim alırken aynı şekilde kontrol edip herhangi bir eksiklik ve hasar olması durumunda tutanak tutturursan GG'ye delil sunabilirsin.

GG üzerinden yapılan satışlarda "Mesafeli Satışlar Sözleşmesi" geçerli yani aslında alıcı ürünü kullanmadan ve paketini açmadan 7 gün içinde iade etme hakkına sahip ancak ikinci el ürünlerde bu madde ne şekilde işliyor bilmiyorum.

Her ne olursa olsun hem satıcı hem de alıcı kendini güvenceye almak zorunda en önemli kural bu. Sorunun olursa PM atabilirsin

dostum verdiğin bilgiler için çok tşkler, harbiden çok faydalı oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ctrl+alt+delete -- 12 Nisan 2009; 23:27:45 >

• gg pek mağdur etmez.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.