Şimdi Ara

Gitar ve Aksesuarları ile ilgili her türlü Soru, Bilgi, Öneri, Tavsiye, [ANA KONU] (280. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15.674
Cevap
55
Favori
493.919
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 278279280281282
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: TRojka

quote:

Orijinalden alıntı: guitarist999

quote:

quote:

Dün ilk elk. gitar dersimi aldım.Parmaklarımın açılması için pratikler gösterdi.Bunları günde bir buçuk saat çalışsam yeter heralde dimi?

Yorulana kadar yap. Yani 1.5 saat çalışıp hiç yorulmadan ara vererek çalışma. Alıştırmayı yapmaya başla ve mutlaka metronom kullan. Aynı metronomda ritm kaçıracak kadar parmakların yorulunca bırak ve dinlen, sonra tekrar başla.

Dün 2 saat çalıştım bileklerim baya ağrıdı.Kendimi tutamıyorum hep hızlı hızlı çalıyorum.Aslında başta yavaş ve temiz çalıp daha sonra hızlanmam lazım.En yakın zamanda metronom alırım sağol.

Bilgisayarından alabilirsin metronom sesini. Hızlanma olayını da söyle yap. Mesela 120 metronomda çalıyorsun. Önce 4lük notalarla başla, sonr 8lik notalar sonra 16lık notalar.

Her tık sesinde tele vurmam mı lazım?

• Marshall mg10 amfi ve dean xmt satilik.amfi tam 1 yillik sayilir gecen sene 28 temmuzde aldim bir sure arkadasimda temizce kullandi suan bende.deande ise bir tane vuruk yok tertemiz.2sinide satabilirim iyi bir baslangic seti olur isteyen pm atabilir
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Dün ilk elk. gitar dersimi aldım.Parmaklarımın açılması için pratikler gösterdi.Bunları günde bir buçuk saat çalışsam yeter heralde dimi?

Yorulana kadar yap. Yani 1.5 saat çalışıp hiç yorulmadan ara vererek çalışma. Alıştırmayı yapmaya başla ve mutlaka metronom kullan. Aynı metronomda ritm kaçıracak kadar parmakların yorulunca bırak ve dinlen, sonra tekrar başla.

Dün 2 saat çalıştım bileklerim baya ağrıdı.Kendimi tutamıyorum hep hızlı hızlı çalıyorum.Aslında başta yavaş ve temiz çalıp daha sonra hızlanmam lazım.En yakın zamanda metronom alırım sağol.

Bilgisayarından alabilirsin metronom sesini. Hızlanma olayını da söyle yap. Mesela 120 metronomda çalıyorsun. Önce 4lük notalarla başla, sonr 8lik notalar sonra 16lık notalar.

Önce her tık için bir kere. Sonra yarım tık yani iki tık arasında da bir vuruş, en son her tık için 4 vuruş. Ya da başta her iki tıkta bir vurabilirsin. Ona göre arttırırsın.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Önce her tık için bir kere. Sonra yarım tık yani iki tık arasında da bir vuruş, en son her tık için 4 vuruş. Ya da başta her iki tıkta bir vurabilirsin. Ona göre arttırırsın.

Tamam sağol.Bir de serçe parmağımda hafif sakatlık var(basketbol oynuyorum).Sert bastığımda acıyor.
    Öbür türlü de yeterince iyi basmayınca ses düzgün çıkmıyor.Diğer parmaklarla sorunsuz çalıyorum ama işte
    bu serçe parmak çok moralimi bozuyor yok mu buna bir çözüm:(

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Tamam sağol.Bir de serçe parmağımda hafif sakatlık var(basketbol oynuyorum).Sert bastığımda acıyor.
    Öbür türlü de yeterince iyi basmayınca ses düzgün çıkmıyor.Diğer parmaklarla sorunsuz çalıyorum ama işte
    bu serçe parmak çok moralimi bozuyor yok mu buna bir çözüm:(

Şimdi olay sakatlık derecesindeyse çözümü biz değiliz. Ama bu parmağında genel bir ağrı ve güçsüzlük varsa bunu bir doktorla görüşüp artık ağrı kesici, kas gevşetici ya da çeşitli tampon benzeri bir şey önerebilir diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ß@TÚ

Merhabalar 2 adet sorum olacak,

Bas gitar çalıyorum orta düzeyde. Açıkçası pedaldır, efekttir, setupdır hiç anlamıyorum. Elimde bir Cort C4H var birde Randall 35W ev amfisi var. Ben gitarımdan farklı tonlar duymak istiyorum, mesela muse tarzı elektronik tonlar veya RHCP basçısı flea gibi funk tonlar veya jazz tonlar vs vs. bana bu iş için neler satın almam gerektiğini basite indirgeyerek anlatabilirmisiniz. Pedal cinsi, kablo, bilg. programı vs herşeyi yazabilirseniz çok mutlu olurum.

Birde bu saydıklarımı online satın alabilmek için uygun fiyatlı bol seçenekli mümkünse paypal kullanan bir alışveriş sitesi arıyorum.

Teşekkürler.

Yokmu yardımcı olacak?
  • Solak Les Paul bulabilme ihtimalimiz var mı Türkiye de ?

Epiphone ya da Gibson.
  • quote:

quote:

Bas gitar çalıyorum orta düzeyde. Açıkçası pedaldır, efekttir, setupdır hiç anlamıyorum. Elimde bir Cort C4H var birde Randall 35W ev amfisi var. Ben gitarımdan farklı tonlar duymak istiyorum, mesela muse tarzı elektronik tonlar veya RHCP basçısı flea gibi funk tonlar veya jazz tonlar vs vs. bana bu iş için neler satın almam gerektiğini basite indirgeyerek anlatabilirmisiniz. Pedal cinsi, kablo, bilg. programı vs herşeyi yazabilirseniz çok mutlu olurum.

Birde bu saydıklarımı online satın alabilmek için uygun fiyatlı bol seçenekli mümkünse paypal kullanan bir alışveriş sitesi arıyorum.

Teşekkürler.

Yokmu yardımcı olacak?

Ben buna cevap verdim.

• Ibanez JEM7V Steve Vai signature mu Fender Strat Malmsteen Signature mu sizce ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lev Tolstoy -- 13 Ağustos 2011; 3:53:01 >
  • quote:

quote:

quote:

Teşekkürler.

Yokmu yardımcı olacak?

Ben buna cevap verdim.

Zaman ayırdığın için teşekkür ederim ancak aradığım cevabı bulamadım dediklerin arasında. Tabiki bende farkındayım en ufak ayrıntının bile tonu değiştireceğine, sanırım yanlış kelimeyi kullanmışım ben. Efekt kelimesi daha doğru olacaktı sanırım. Ben penayı vuracağım yeri, telin alaşımını falan ayarlayıp dünyanın en güzel tonuna ulaşmaya falan çalışmıyorum zaten, en basit anlamda basit bir distortion efektini istiyorum, bunun içinde hangi pedalları veya prosesörleri temin etmem gerektiğini merak ettim.

Tabi biraz araştırma yaptım ben, sanırım Zoom B1X tarzı bir prosesör benim gibi amatör düzeyde bir basçıyı uzun süre idare edecektir, ne düşünüyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Dwight Stifler

Solak Les Paul bulabilme ihtimalimiz var mı Türkiye de ?

Epiphone ya da Gibson.

Tr'de bulma şansın var mı bilmiyorum ama solak gerçekten çok iyi duruyor hani hep alışmışız sağlaklara.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kürşat.

Ibanez JEM7V Steve Vai signature mu Fender Strat Malmsteen Signature mu sizce ?

Soloist1 bence siddetle tavsiyem o olmazsa jem.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Teşekkürler.

Yokmu yardımcı olacak?

Ben buna cevap verdim.

Zaman ayırdığın için teşekkür ederim ancak aradığım cevabı bulamadım dediklerin arasında. Tabiki bende farkındayım en ufak ayrıntının bile tonu değiştireceğine, sanırım yanlış kelimeyi kullanmışım ben. Efekt kelimesi daha doğru olacaktı sanırım. Ben penayı vuracağım yeri, telin alaşımını falan ayarlayıp dünyanın en güzel tonuna ulaşmaya falan çalışmıyorum zaten, en basit anlamda basit bir distortion efektini istiyorum, bunun içinde hangi pedalları veya prosesörleri temin etmem gerektiğini merak ettim.

Tabi biraz araştırma yaptım ben, sanırım Zoom B1X tarzı bir prosesör benim gibi amatör düzeyde bir basçıyı uzun süre idare edecektir, ne düşünüyorsunuz?

Yazımı okumamışsınız. En azından tamamını.

quote:

Ha Flea veya başka bilinen basçılar için veya gitaristler için de nette, Flea's Gear gibi aramalar yapılırsa cevaplar bulunabiliyor.

Sizi esas ilgilendiren bu cümleydi.

Şimdi Fleanın tonunu esas belirleyen aletlere gelelim. Benim de almak üzere olduğum tüm basçıların mutlaka edinmesi gereken bir alet, BadAss II isimli köprü, OBP-1 kullanıyormuş pre-amp olarak ve manyetik olarak da seymour duncan basslines serisinden bir alet. Tonu esas belirleyenler öncelikle bunlar. 15" ve 10" kabin kullanıyor. Yani başka bir deyişle bas ve tiz sesler veriyor midleri değil.

Efektlerine gelecek olursak. Slapler için MXR micro amp isimli boost pedalı, big muff ve wah kullanıyor. Bunun dışında bazı parçalarda kullandığı spesifik efektler de mevcut. Ancak bu efektleri çok nadir açıyor olmalı, sesi naturaldir Flea'nın. Olay tamamen çalış stiliyle alakadar.

Ayrıca çok önemli bir ayrıntı GHS'in 45-105'lik tellerini kullanıyor. Teller roundwood. Ucuz teller ama Türkiyede görmedim, benim görmediğim bir yerde olma olasılığı mümkün ama.

Gelelim muse konusuna. Senin tarifinden bile kullandığı pedalları çıkarmak zor değildi ama, yine de bir kaç araştırma ve dinleme yaptım. Sonuç tahmin ettiğim gibi synth. Ha bu adam synth olarak ne kullanıyor dersen de Akai Deep Impact Bass Synth kullanıyormuş. Aynı zamanda da Digitech'in Sytnh Wah'ını kullanıyor kendisi belki de biraz big muff. Gitarları de genel olarak Fender Jazz Bass.

Prosesör kullanmıyorum, aktif bir bas bile kullanmıyorum. 14 yıllık bir basım var, o ağacı o dijital şeylere maruz bırakamam. Türkiye'de kaliteli işçilikle pedal yapan kimseler mevcut. Şu anlardan birine bir SansAmp Bass Di klonu yaptırıyorum. Sahnede falan herhalde işime en çok yarıyacak olan şeydir, arkasından da bir adet MXR Dyna Comp klonu yaptırıcam, tabi memnun kalırsam olacak bu. Bu ikisinin üzerine belki ilerde bir wah alırım ama bu kadar yeterli olur gibi geliyor. Bir basçının tonu ellerinde. Sahneye çıkıp direk olarak Flea'nın, Harris'in gitarlarına erişmek imkanımız olsa dahi o sesleri çıkartamayız. O yüzden daha fazla efektlere boğulmak istemiyorum. Ha belki bir eq da olabilir. Ona itirazım yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TRojka -- 13 Ağustos 2011; 16:21:05 >

• @TRojka

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim, birileri faydalanacaktır kesinlikle. Ancak benim aradığım cevap çok daha basit bir cevaptı. Ben bas gitara henüz yeni başlamış acemi bir basçıyım. Köprü değiştirmek olsun, özel pedal yaptırmak olsun vs vs gibi şeyler benim için çok erken şuan. Bu durumda bilgisi olan arkadaşlar için sorumu güncelliyorum;

Zoom B1X tarzı başlangıç prosesörleri beni idare edermi efekt anlamında? Önerdiğiniz bir prosesör varmıdır? 100-150dolardan fazlasını veremem.
  • quote:

@TRojka

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim, birileri faydalanacaktır kesinlikle. Ancak benim aradığım cevap çok daha basit bir cevaptı. Ben bas gitara henüz yeni başlamış acemi bir basçıyım. Köprü değiştirmek olsun, özel pedal yaptırmak olsun vs vs gibi şeyler benim için çok erken şuan. Bu durumda bilgisi olan arkadaşlar için sorumu güncelliyorum;

Zoom B1X tarzı başlangıç prosesörleri beni idare edermi efekt anlamında? Önerdiğiniz bir prosesör varmıdır? 100-150dolardan fazlasını veremem.

Şahsen ben prosesör yerine analog pedallar tercih ederim.Neden derseniz, prosesör dijital bir ses verir.Analog pedallar ise naturel.
    Tabiki son karar yine size ait.
    Ama analog setup kurarsanız hem seçeneğiniz bol hemde 2. ellerini rahatlıklal bulabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Z.K

quote:

@TRojka

Şahsen ben prosesör yerine analog pedallar tercih ederim.Neden derseniz, prosesör dijital bir ses verir.Analog pedallar ise naturel.
    Tabiki son karar yine size ait.
    Ama analog setup kurarsanız hem seçeneğiniz bol hemde 2. ellerini rahatlıklal bulabilirsiniz.

Açıkçası bende analog pedaldan yanayım ancak tek bir prosesör bir çok seçenek sunarken pedallarda aynı şeyi söylemek zor sanırım. Aynı zamanda maliyetide oldukça yüksek oluyor... Ama uygun fiyatlardan bulabilirsem analog almayı düşünebilirim.

Eğer bas gitar çalıyorsanız bana kullandığınız pedalların modellerini falan söyleyebilirmisiniz?

• quote:

@TRojka

Bir prosesörde bir bas gitaristin ihtiyacı olan herhangi bir efekt düşünemiyorum. Sen flea ne efekt kullanıyor dedin. Ben de adam efekt kullanmıyor, manyetik köprü ve pre-amp tonunu düzenliyor dedim. Muse tonuna ise orta seviye bir synth pedalı ile ulaşabilirsin. Bu arada özel yapım pedalımın kendi fiyatı bugün itibariyle 501 lira. Ben ise 95 liralık bir ödeme yaptım pedalı yapan arkadaşa. Olay sandığınızdan çok daha ucuz anlayacağınız.

• Merhaba arkadaslar,
    Elektro gitara baslayacagim. Alternatif Rock, Hard Rock birazda blues için elektro gitar ve amfi önerilerinizi bekliyorum. 500-750 arası bir bütçem var.
  • Parmaklarım acıyor,bileklerim ağrıyor aaaahhhhh :)
  • Arkadaşlar bana AMFİ ile GİTAR bağlantı kablosu lazım. Nette varsa daha iyi olur. Tam bağlantı noktaları sürekli yıpranıyor bende. Adam gibi birşey olsun söyle ama 20 tl yide geçmesin
  • 
Sayfa: önceki 278279280281282
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.