Şimdi Ara

GİTAR SEÇİMİ (ARKADAŞLAR BUYRUN Bİ :D )

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
1.229
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle Merhaba, yine ben. Bir zamanların kapanmayan çenesi
    Özel bir sebepten dolayı daha 5 aydır elimde bulunan GRG170DX gitarım biraz parçalandı. Çalınmayacak kadar değil ama ben böyle bir gitarla devam edemem. Çünkü müzik öğretmenim bazen çalışmalara alıyor ve başarılı bir solist/gitarist olabileceğime inanıyorum ve yavaş yavaş bu işlere atılmak için bazı cafelerde çalmak istiyorum. Ama böyle bir gitarla sahneye çıkmayı hiç mi hiç istemiyorum.

Yeni bir gitar seçimi... Çok zordu en başta. grg170dx aldığımda ilk gün çok mutluydum. Çünkü artık benim de bir elektro gitarım vardı. Bu istek böyle devam etti ancak benim aklımda olan explorer kasa bir gitardı. Ama bu benim hevesimi bitirmedi. Aksine her gün 7-8 saat hatta 12 saat çaldığım oldu. Her neyse.
    Şu anda Jackson Kelly -warlock alternatif olarak- 1300 TL'ye kadar explorer kasa arıyorum. Kelly explorer kasa değil ama çok hoş bir görüntüsü var ancak Hint malzemeleri kullanılması beni biraz tedirgin etti diyebilirim. Warlock'un da explorer kasayla alakası yok ama tonları çok sert diye duymuştum ve görüntüsünde bir hoşluk var. Her ne kadar iyileri de olsa cidden superstrat kasadan sıkıldım. Explorer kasanın vereceği keyfi vereceğini hiç sanmıyorum. Bir zamanlar da Rhoads çok hoşuma gidiyordu ama kasasının çok küçük olduğunu gitarı tanımaya başladıktan sonra farkettim.
    Warlock gibi güzel şekli olan, explorer tarz kasası olan önerdiğiniz gitarlar var mı? Ya da Kelly hakkında ne düşünüyorsunuz? JS32'den bahsediyorum Floyd Rose'suz olanı.
    İyi günler, teşekkürler.

• up up up
  • yasib Y kullanıcısına yanıt
    Epiphone 1958 korina Explorer bakabilirsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şekli için gitar alıyorsun ve çok iyi müzisyen olcam diyorsun hocam, kusura bakmayın ama ben gülerim buna.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eddie Van Halen

Şekli için gitar alıyorsun ve çok iyi müzisyen olcam diyorsun hocam, kusura bakmayın ama ben gülerim buna.

Hem haklısın hem haksızsın bence. Takıntılıdır belki arkadaş ama motivasyon diye de bir olay var. İstediği gibi bir gitar alırsa daha istekli çalacak ve gitarın çıkaracağı zorlukları minimum hissedicek eğer cidden hevesliyse. Önemli olan içine sinmesi sonuçta, en son bakılacak şey dış görünüş tabi ama insanın bakınca da çalası gelmeli bence.

• quote:

Şekli için gitar alıyorsun ve çok iyi müzisyen olcam diyorsun hocam, kusura bakmayın ama ben gülerim buna.

Hocam aslında haklısınız ama uzun süre "araştırma" yaptım bu gitar konusunda. Bilmiyorum iyi bir müzisyen olmak için neye bakarak seçim yapmam gerektiğini ama şuan elimdeki gitarla js32 arasında çok bir fark yok. Şekli için gitar almak yanlış olur çok haklısınız bunun farkındayım fakat bütçe zaten düşük olunca iyi bir gitar bulmak zorlaşıyor. Yanlış anlamayın 1000tl ye kim bilir kaç tane mükemmel gitar vardır. 2. el istemiyorum bu da iyi gitar bulma şansını azaltıyor, sıfır almayı düşünüyorum gitarların çoğu superstrat, e elimdeki de superstrat, insan biraz değişim istiyor. Belki hepiniz Les Paul kasa seviyorsunuz ama ben sevmiyorum mesela, biraz da zevk meselesi Zaten yeniyim, illa ki kendim için en uygununu bulduğum bir gün gelecektir.
    Ayrıca şekil ve iyi müzisyenlik arasındaki ilişkiyi kuramadım kusura bakmayın siz de
    İlginiz için sağolun.

• quote:

Orijinalden alıntı: deniz1076

quote:

Hem haklısın hem haksızsın bence. Takıntılıdır belki arkadaş ama motivasyon diye de bir olay var. İstediği gibi bir gitar alırsa daha istekli çalacak ve gitarın çıkaracağı zorlukları minimum hissedicek eğer cidden hevesliyse. Önemli olan içine sinmesi sonuçta, en son bakılacak şey dış görünüş tabi ama insanın bakınca da çalası gelmeli bence.

Hocam evet kesinlikle motivasyon diyebiliriz. Explorerlara/Kellylere ilgim var zatenöyle bir gitarla çalmak daha çok heveslendirirdi dediğiniz gibi. Zaten bu grg170dx önerilerini görmeseydim kesin bir kelly ile başlardım gitar hayatına Elime hangi gitar geçerse geçsin ilk olduğundan dolayı kötü diyemezdim çünkü hiç karşılaştırma yapma hakkım olmazdı. Bu ilgimin yanısıra bazen pena ortadaki single manyetiğe çarpıyor mesela çok sinirimi bozuyor. Çünkü gitar üstünde genelde downpicking çalışıyorum. Neyse çok konuşmak istemiyorum iyi akşamlar

• quote:

Orijinalden alıntı: deniz1076

quote:

Bundan kaç sene önce , müzik markete gittim b.c rich lere ibanez grg121ex lere bakıyorum yanında da 10W lık ibanez amfi alıp döncem eve diye düşünüyorum , ama hep akustik ve klasik çalmışım elektro hakkında bilgim sıfır , adam bana böyle şekli için gitar alıcaksan satmıcam sana , gerçekten çalmak istiyorsan benim dediklerimi al dedi , bana bi fender kasa gitar gösterdi bi Lp kasa ikiside çok kötü geldi gözüme , hiç içime sinmedi ama yinede bayağı bilgili bi abiydi dedim dinliyeyim tavsiyesini , lp kasa olanı aldım epiphone Special II yanında 30W amfi verdi ıvır zıvır biçok eşyayla hepsi 1,100 liraya geliyordu 800 liraya verdi hepsini yolladı , ilk 2-3 ay hiç çalasım gelmedi ama yavaştan çalmaya başlayınca adama çok dua ettim , iyiki bu ekipmanı vermiş diye , çünkü gitarın klavyesi aşırı rahat geldi tonları gayet güzel geldi amfinin efektleri çok yeterliydi ilk başlayan için falan , ben eminim şekli için B.c rich falan alsam yanında 10W amfiyle gitarı bi köşeye atıp bidaha yüzüne bakmazdım bi süre sonra hevesim geçince , bunu bildiğim için ben tavsiye etmiyorum , kendi başımada geldi yoksa benim hiç umrumda olmaz , tabiki içine sinan gitarla çalması insanı heveslendirir ama geçici heves olur bu.

Edit: Yine amfin iyi değilse gitarı boşverip amfi almalısın bence , sonra istediğin gitarı yazın çalışır alırsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eddie Van Halen -- 28 Mayıs 2015; 1:13:11 >

• Bu tip şekilli kasaların başlangıç modelleri pek iyi olmuyor. Özellikle o bc richin bronze serisi, one serisi, tribal bilmemne serisi rezalet gitarlar. (Kullanan varsa alınmasın) Bu giriş seviyesi şekilli kasalarda benim en beğendiğim jackson js32 kelly oldu fakat 1000 küsür tl verilecek bi gitar bence değil. Elin oğlu yurtdışında 1200 dolar asgari ücret alıyor, 300 dolarına da bu gitarı alabiliyor. Biz türkiyede adamla aynı işte çalışıp 800 tl alıyoruz, gitar ise 1100 TL... O fiyata ikinci el temiz japon üretimi jackson kelly ke3 alınabilir. Js32den kat be kat kalitelidir... O fiyata js32 almak, İkinci el temiz bmw m3 varken aynı fiyata sıfır diye ford fiesta almak gibi bişey olur..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ltd ex260 var elimde, ikinci el düşünür isen

• quote:

Orijinalden alıntı: VendettA

Bu tip şekilli kasaların başlangıç modelleri pek iyi olmuyor. Özellikle o bc richin bronze serisi, one serisi, tribal bilmemne serisi rezalet gitarlar. (Kullanan varsa alınmasın) Bu giriş seviyesi şekilli kasalarda benim en beğendiğim jackson js32 kelly oldu fakat 1000 küsür tl verilecek bi gitar bence değil. Elin oğlu yurtdışında 1200 dolar asgari ücret alıyor, 300 dolarına da bu gitarı alabiliyor. Biz türkiyede adamla aynı işte çalışıp 800 tl alıyoruz, gitar ise 1100 TL... O fiyata ikinci el temiz japon üretimi jackson kelly ke3 alınabilir. Js32den kat be kat kalitelidir... O fiyata js32 almak, İkinci el temiz bmw m3 varken aynı fiyata sıfır diye ford fiesta almak gibi bişey olur..

Memleketin hali böyle olunca olan vatandaşa oluyor. JS32 nin 800 küsür TL olduğu zamanı hatırlıyorum ben. Herşeyin fiyatında bir artış. Şimdi bu gitarı alırsam bi kaç ay sonra daha ucuza görürsem veya almayıp da bikaç ay sonra daha pahalıya satıldığını görürsem diye düşünmeden edemiyorum. ke3 buldum bi kaç tane ama köşelerinde ciddi vuruklar var, elden çıkarılmaya çalışılmış gibi geldi. Rhoads kasa var mı iyi bildiğiniz? LTD, jackson, cort falan?

• 96 üretimi japon İbanez RG470 gitarımı satıp bende kafaya taktığım sabit köprülü jackson kelly almak istiyorum..tabi üzerine bir miktar nakit alabileceğim şekilde veya yine japon üretimi olan kelly veya RR lar önceliğim olacak...
    Diyeceksiniz ki la olm miss gibi japon ibanezin varken neden daha ucuz yollu hint yapımı ile takaslıyorsun öncelikle BİREBİR JAPON kelly ile takas düşünüyorum
    hint yapımı jacksonlar nasıldır çok mu kötüdür bilemiyorum fakat arkadaşın dediği gibi strat kasadan artık sıkıldım ve farklı bir gitar arayışına giriştim zaten çok prof değilim öyle sahneye falanda çıktığım yok evde takılıyorum ve yıllardır içimde marty friedmandan ukte kalmış görünüşüne hayran kaldığım kelly jackson gitar çalmak istiyorum..Bazı arkadaşlar anlatmışlar zaten dış görünüşü hoşuna giden bir gitar insanı gerçekten daha da gaza getiriyor heleki benim gibi sert tonlar ve metal tarzı çalanlar için jackson hep gönüllerde bir köşesinde yer edinmiştir....Floydrose u pek kullandığım yok bu yüzden sabit köprülü istiyorum buna göre tavsiye edebileceğiniz sabit köprülü japon üretimi kelly kasa jacksonlar varmıdır veya takaslamak isteyen olursa izmir içi görüşebiliriz yanında orijinal hardcase i ile birlikte vereceğim belki birileride çıkar yaw arkadaş bende sert tonlardan bıktım her yola gelebilecek bir gitar arıyorum derse buyursun mesaj atsın bana

• kullananlar veya deneyenler var ise hint yapımı jacksonların + ları ve - lerini burada paylaşırsa çok iyi olur en azından hint yapımı jackson alınırmı yoksa yakınından dahi geçmemek mi gerekir anlamış oluruz..yabancı sitelerde bu gitarlara nedense 5 üzerinden 4 yıldız verilmiş rewievlarında fakat bizim sitelerde nedense yerden yere vuruyorlar ağacının hamur gibi olduğundan falan bahsediyorlar kafam karışmış durumda
  • Eddie Van Halen kullanıcısına yanıt
    kişinin hoşuna giden beğendiği kasa daha çok şevk verir,daha fazla çalası gelir,gaza getirir :) elinden bırakmak istemez..karşısına geçip zevkle işte benim tarzım ve gitarım demek te ayrı bir zevktir..İlk gitarım olan bc rich V kasa gitarımı aldığımda deli gibi metal çaldım.İbanezi alınca lan nooluyoz dedim clean tonlarla tribal melodiler çalmaya blues takılmaya başladım alet çekiyor çünkü :)) death metal yaparken kendimi epica cover yaparken buldum...ister istemez gitarların tonları insanı başka tarzlara yönlendirebiliyor..
    , arkadaş ta sanırım benim gibi ağırlıklı olarak metal dinleyen ve çalan birisi..Gibson lespaul veya epiphone lespaul ile metal çalınmaz mı her türlü çalınır birde üstüne EMG taktınmı gümbür gümbür tonlarından geçilmez..Lakin lespaul kasayada çalan kişiyede tuhaf gelen bir durum olabilir ibanez rg470 gitarımı biraz maddiyattan biraz sabit köprülü gitara geçmek istemem aynı zamanda şekilli explorer kasa kullanmak için sattım ve jackson kelly veya RR alıcam yakında... B.C rich warloock gitarlarda hoşuma gitmiyor değil fakat duyumlara göre eşek ölüsü gibi ağır olduğunu söylüyorlar..

• quote:

Orijinalden alıntı: Warrior_Knight

kişinin hoşuna giden beğendiği kasa daha çok şevk verir,daha fazla çalası gelir,gaza getirir :) elinden bırakmak istemez..karşısına geçip zevkle işte benim tarzım ve gitarım demek te ayrı bir zevktir..İlk gitarım olan bc rich V kasa gitarımı aldığımda deli gibi metal çaldım.İbanezi alınca lan nooluyoz dedim clean tonlarla tribal melodiler çalmaya blues takılmaya başladım alet çekiyor çünkü :)) death metal yaparken kendimi epica cover yaparken buldum...ister istemez gitarların tonları insanı başka tarzlara yönlendirebiliyor..
    , arkadaş ta sanırım benim gibi ağırlıklı olarak metal dinleyen ve çalan birisi..Gibson lespaul veya epiphone lespaul ile metal çalınmaz mı her türlü çalınır birde üstüne EMG taktınmı gümbür gümbür tonlarından geçilmez..Lakin lespaul kasayada çalan kişiyede tuhaf gelen bir durum olabilir ibanez rg470 gitarımı biraz maddiyattan biraz sabit köprülü gitara geçmek istemem aynı zamanda şekilli explorer kasa kullanmak için sattım ve jackson kelly veya RR alıcam yakında... B.C rich warloock gitarlarda hoşuma gitmiyor değil fakat duyumlara göre eşek ölüsü gibi ağır olduğunu söylüyorlar..

Amfin nedir?

Amfi iyi değilse istediğin tonu alamazsın , öncelik amfi.

• quote:

quote:

Amfin nedir?

Amfi iyi değilse istediğin tonu alamazsın , öncelik amfi.

Carlsbro Twin reverb 70W full lambalı kafa amfi + sonakord 2 adet 30 cm hoparlör barındıran 140cm*100 cm ebatlarında kabin.

Tabiki herşey gitarla bitmez ibanezlerin cayır cayır sert tonlarını 10 wattlık transistörlü amfilerle alamayıp ibanezle metal yapılmaz diyen çömez gitaristlerde var

• quote:

Bu tip şekilli kasaların başlangıç modelleri pek iyi olmuyor. Özellikle o bc richin bronze serisi, one serisi, tribal bilmemne serisi rezalet gitarlar. (Kullanan varsa alınmasın) Bu giriş seviyesi şekilli kasalarda benim en beğendiğim jackson js32 kelly oldu fakat 1000 küsür tl verilecek bi gitar bence değil. Elin oğlu yurtdışında 1200 dolar asgari ücret alıyor, 300 dolarına da bu gitarı alabiliyor. Biz türkiyede adamla aynı işte çalışıp 800 tl alıyoruz, gitar ise 1100 TL... O fiyata ikinci el temiz japon üretimi jackson kelly ke3 alınabilir. Js32den kat be kat kalitelidir... O fiyata js32 almak, İkinci el temiz bmw m3 varken aynı fiyata sıfır diye ford fiesta almak gibi bişey olur..

doğru söylüyorsun hocam bende ibanezimi sattıktan sonra explorer kasa arayışına girdim ve js 32 kelly sabit köprülü veya japon jackson arayışına girdim lakin 2.el japonlara bakıyorumda çok hor kullanmışlar orası burası kırık dökük insan gitarı eline alınca temiz bir gitar istiyor bulabilirsem temiz 2. el jackson kelly veya rr3 taraftarıyım

bc rich warlock revenge lerin şekli bitiriyor beni nede olsa metal manyağıyım gitara başladığımdan bu yana hep metal ağırlıklı çaldım böylede gidecek...gönlüm KE 3 ten yana tabi temiz ve çok tuzlu fiyat istemeyen birilerini bulursam kaçırmayacağım fakat 2.el JS32T kelly ve RR lar 500 600 tl lere satılıyor buda beni ayrıca cezbediyor sen nedersin bu konu hakkında çok prof değilim çok fazla soloda atmıyorum ağırlıklı olarak power ritm atıyorum thrash ve death çalıyorum evde kıllatıyorum açıkçası.. ama 2. el gitar alıp sap atması köprü sorunu v.s ile de karşılaşmak istemiyorum açıkçası...Floyd rose istemiyorum kullanmıyorumda açıkçası en temizi sabit köprü bana göre...neden diyeceksin çoğunlukla cover yapıyorum grup çalarken bende eşlik ediyorum falan fakat floydrose gitarı istediğim akora çekmek ölüm geliyordu..:( haa standart tuninge ayar çektiğim zaman hayvan gibi abanayım akor kaçmazdı o da ayrı bir konu...ama varsın akor kaçsın ben akortlayayım 1-2 burgu hareketine bakar ama floydda öyle değil akort işlemi en az 10 dk mı alıyordu köprüyü paralel yapmak altına takoz koyup akortlamak akordu sabitlemek tekrar ince ayar çekmek falan uğraştırıyor.....

neyse JS sersi Kelly leri nedense TR forumlarında yerden yere vururken yabancı forumlarda bayağı övüyorlar F/P açısından
    kafam allak bullak olmuş vaziyette
    2.el JS ler 500-600 tl lere satılıyor 2.el sitelerinde buda beni cezbediyor ama B.C rich in şeklide beni bitiriyor kırmızı tribal desenli revenge modeli...Resmen kararsız kaldım kafayı yemek üzereyim 1100 tl ye KE 3 bulunabilir demişsin keşke temiz bulabilsem hiç düşünmem hemen kaparım üstünde seymour duncan manyetiklerle tadından geçilmez.Hele birde EMG varsa offff diyorum

• Biraz geç oldu sanırım ancak ben şuan LTD EX-50 kullanıyorum. Denge sorunu ve solo atma sorunu var Hiç bırakmadım(yazın hariç) aşırı bir ilerleme kaydettim kendi parçalarımı yazdım sololarını yazdım. Her ne kadar thrash istesem de melodeath'e kaydım. Bass ve bateri partisyonlarını da grup kurunca yaparım inşallah Şimdi de şöyle bi Rhoads kasa olsa da soloları keyifle çalıp, Floyd Rose ile çıldırsam diyorum Ama hiç düzgün kullanılmış bir rhoads bulamadım. Nasıl gitarı o hale getiriyorlar hala anlayamadım. Ben de o kadar vurdum gitarı düşürdüm ama anca bi çizik oldu benden ötürü.
    Dikkat ettim de nerdeyse 1 sene olmuş ama dün gibi hatırlıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: yasib

Biraz geç oldu sanırım ancak ben şuan LTD EX-50 kullanıyorum. Denge sorunu ve solo atma sorunu var Hiç bırakmadım(yazın hariç) aşırı bir ilerleme kaydettim kendi parçalarımı yazdım sololarını yazdım. Her ne kadar thrash istesem de melodeath'e kaydım. Bass ve bateri partisyonlarını da grup kurunca yaparım inşallah Şimdi de şöyle bi Rhoads kasa olsa da soloları keyifle çalıp, Floyd Rose ile çıldırsam diyorum Ama hiç düzgün kullanılmış bir rhoads bulamadım. Nasıl gitarı o hale getiriyorlar hala anlayamadım. Ben de o kadar vurdum gitarı düşürdüm ama anca bi çizik oldu benden ötürü.
    Dikkat ettim de nerdeyse 1 sene olmuş ama dün gibi hatırlıyorum

Merhaba dostum elimde rr3 var floyd roseunu sabitledik ama istenildiği zaman normale dönebiliyor hemde emg 81 85 var üstünde gayet temiz kullanılmış bir gitar sahibinden.com linkini buraya bırakayımhttp://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-jackson-rr3-emg-81-85-japan-sabit-floyd-rose-lu-acil-262907897/detay eğer düşünürsen bana özel mesajdan ulaşabilirsin :)

• quote:

quote:

doğru söylüyorsun hocam bende ibanezimi sattıktan sonra explorer kasa arayışına girdim ve js 32 kelly sabit köprülü veya japon jackson arayışına girdim lakin 2.el japonlara bakıyorumda çok hor kullanmışlar orası burası kırık dökük insan gitarı eline alınca temiz bir gitar istiyor bulabilirsem temiz 2. el jackson kelly veya rr3 taraftarıyım

bc rich warlock revenge lerin şekli bitiriyor beni nede olsa metal manyağıyım gitara başladığımdan bu yana hep metal ağırlıklı çaldım böylede gidecek...gönlüm KE 3 ten yana tabi temiz ve çok tuzlu fiyat istemeyen birilerini bulursam kaçırmayacağım fakat 2.el JS32T kelly ve RR lar 500 600 tl lere satılıyor buda beni ayrıca cezbediyor sen nedersin bu konu hakkında çok prof değilim çok fazla soloda atmıyorum ağırlıklı olarak power ritm atıyorum thrash ve death çalıyorum evde kıllatıyorum açıkçası.. ama 2. el gitar alıp sap atması köprü sorunu v.s ile de karşılaşmak istemiyorum açıkçası...Floyd rose istemiyorum kullanmıyorumda açıkçası en temizi sabit köprü bana göre...neden diyeceksin çoğunlukla cover yapıyorum grup çalarken bende eşlik ediyorum falan fakat floydrose gitarı istediğim akora çekmek ölüm geliyordu..:( haa standart tuninge ayar çektiğim zaman hayvan gibi abanayım akor kaçmazdı o da ayrı bir konu...ama varsın akor kaçsın ben akortlayayım 1-2 burgu hareketine bakar ama floydda öyle değil akort işlemi en az 10 dk mı alıyordu köprüyü paralel yapmak altına takoz koyup akortlamak akordu sabitlemek tekrar ince ayar çekmek falan uğraştırıyor.....

neyse JS sersi Kelly leri nedense TR forumlarında yerden yere vururken yabancı forumlarda bayağı övüyorlar F/P açısından
    kafam allak bullak olmuş vaziyette
    2.el JS ler 500-600 tl lere satılıyor 2.el sitelerinde buda beni cezbediyor ama B.C rich in şeklide beni bitiriyor kırmızı tribal desenli revenge modeli...Resmen kararsız kaldım kafayı yemek üzereyim 1100 tl ye KE 3 bulunabilir demişsin keşke temiz bulabilsem hiç düşünmem hemen kaparım üstünde seymour duncan manyetiklerle tadından geçilmez.Hele birde EMG varsa offff diyorum

Elimde temiz bir rr3 var düşünürsen görüşebiliriz :)
    http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-jackson-rr3-emg-81-85-japan-sabit-floyd-rose-lu-acil-262907897/detay

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.