Şimdi Ara

Gigabyte z97x gaming 5 kullananlar kulubü (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
5
Favori
7.387
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • anakartın sitesinden indirme kısmına girip realtek sürücünün en güncelini kurun ardında da üzerine creative ses paketini kurun.

windows 8.1 ile herhangi bir sorun yaşamadım (chrome-mozilla-ie adına söylüyorum)
  • İyi yapmissiniz, ben opera kullanmıyorum, yine oluyor , ilerde 8.1 e geciyim en iyisi.tesekkur ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anakarta ramleri takamıyorum bende mi problem var yoksa bilmediğim bir detay mı var? Önceki P55-US3L anakartıma rahatlıkla takarken buna takamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Buck Fuddy

Anakarta ramleri takamıyorum bende mi problem var yoksa bilmediğim bir detay mı var? Önceki P55-US3L anakartıma rahatlıkla takarken buna takamıyorum.
    quote:

Orijinalden alinti: Buck Fuddy

Anakarta ramleri takamiyorum bende mi problem var yoksa bilmedigim bir detay mi var? Önceki P55-US3L anakartima rahatlikla takarken buna takamiyorum.

nasıl yani? normal takılıyor. mandalları açıyorsunuz. Ram'i takınca yerine oturuyor ve mandallar kapanıyor.
  • venomstr kullanıcısına yanıt
    Sorun çözüldü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buck Fuddy -- 7 Ocak 2015; 20:44:32 >
  • Değerli arkadaşlar öncelikle çok faydalı ve güzel bir konu açılmış böylelikle sorunlar sıkıntılar veya bilinmeyen bir durum söz konusu olduğunda bu topicten yardımcı olabiliriz birbirimize . Size benim bir sorum olacak ilk defa bir intel chipsetli bir anakart olarak konu başlığındaki ürünü kullanmaktayım. Sorum şu size yardımcı olabilirseniz sevinirim. Anarakart üzerinde bulunan m2 teknolojisi tam olarak neyi ifade etmektedir? Ayrıca anakart sata portlarında sata express adında bir teknoloji kullanılıyor benin tüm kullandığım harddiskler yeni nesil sata3 portlu bu soketlerden hangilerini kullanmalıyım ?

Şimdiden teşekkür ederim ..
  • Arkadaşlar bende bu anakarttan aldım. Rem olarak hangi marka ve modeli tavsiye edersiniz. ?

• Herkese merhaba bende aranıza katıldım.
    Sormak istediklerim var arkadaşlar.
    Anakart sürücülerini nerden indiriyorsunuz app manager üzerinden mi yoksa gigabyte 'ın sitesinden mi?Birde uygulamalar kısmında bir sürü program var bunlardan hangileri yararlıdır hepsini kurmak gereklimi?
    Uefi windows kurmak istiyorum biosu en son sürüme güncelledim ( q flash ile ) default ayarlarda uefi kurulumu için yapmam gereken bir ayar var mıdır? İnternette bununla ilgili döküman bulamadım tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.İyi günler.
  • TORNAC kullanıcısına yanıt
    Anakarta özel sürücüleri kendi sitesi üzerinden (ses sürücü gibi), Rapid storage-Chipset-Management Engine gibi sürücüleri dewww.station-drivers.com sitesinden indirip güncelliyorum.

Uefi kurulum için win 8.1 olması lazım diye biliyorum, win7`de hiç denemedim ama belki onda da oluyordur.

Win8.1 için uefi windows kurulum öncesinde bios ayarlarından boot mode selection kısmını uefi+legacy yerine sadece uefi`ye çekmeniz gerekiyor.

Sonrasında ise windows kurulum sayfasına geldiğinizde hdd ya da ssd`yi gpt formatına çekmeniz gerekli.

http://8.enpedi.com/2012/12/windows-8-uefi-modunda-temiz-kurulum.html

11.adımdan itibaren anlatılıyor.

Her şey tamamlandıktan sonra bios`ta boot option #1 kısmında windows boot manager şeklinde bir ibare varsa düzgünce kurulmuş demektir.

• Üstadım peki bu anakartın özel yazılımlarından işe yarar hangilerini kullanıyorsunuz?
    Birde bilgisayar açılırken okdr hızlı geçiyor ki DEL tuşu hariç hiç bir tuş kombinasyonunu bilmiyorum. Fast Boot tuşu ve diğer tuşlar nedir bununla ilgili bi makale var mıdır?Direk windows logosu çıkıyor ve masaüstüne geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TORNAC -- 24 Şubat 2015; 15:25:39 >
    App center kurup

Easytune
    Fastboot
    Liveupdate
    Ez setup
    System information viewer (siv)

Bunları kuruyorum

Fastboot ile fastboot ayarlarını
    Easytune ile ister hazır oc profillerini deneyebilir yada easytune ile entegre çalışsan siv ile fan hızı ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Biostan fastboot açık haldeyse del tuşu işe yaramaz , fastboot programını kurup disabled yapıp girebilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Humboldt -- 24 Şubat 2015; 16:18:54 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cvplar için teşekkürler üstad.Bir sıkıntım daha var hocam.

gskıll 8gb (2x4gb) ripjawsx ddr3 1866mhz ramim var fakat bios ekranında 1600mhz gözüküyor.Windows ta ise yardımcı programlar aracı ile açtığımda (CPU-ID) ise ekteki resim gibi gözüküyor sorun nerde acaba? win7 ultimate 64 bit kullanıyorum.Yardımlarınız için teşekkürler
     Gigabyte z97x gaming 5 kullananlar kulubü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TORNAC -- 24 Şubat 2015; 21:06:45 >

Biostan XMP profilini açmanız gerekli o zaman 1866 mhz olarak görecektir.

Bios-program için herhangi bir makale bilmiyorum açıkçası araştırmadım.Eğer varsa buraya eklerim hangi program ne işe yarar biostaki ayarlar ne işe yarar gibisinden (gigabyte için)

EasyTune - System Information Viewer - Fast Boot
    http://www.gigabyte.com/MicroSite/369/images/system-tweaking.html

APP Center
    http://www.gigabyte.com/MicroSite/369/images/app-center.html

Cloud Station -Lan Optimizer
    http://www.gigabyte.com/MicroSite/369/images/networking.html

Smart Recovery -Smart TimeLock -USB Blocker
    http://www.gigabyte.com/MicroSite/369/images/backup-security.html

Game Controller -@BIOS -EZ Setup
    http://www.gigabyte.com/MicroSite/369/images/convenience.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Humboldt -- 25 Şubat 2015; 15:11:58 >

• Hocam bilgilendirmelerin için teşşekkür ederim hallettim çok sağol.

Bir sorunum daha var bios tan çıkarken save & exit değil de save without exit gibi bi seçenek var yani kaydetmeden çık onu seçince windows açılışta hata veriyor mavi ekran hatası gibi bişi.Bilgisayarı alt del ile yeniden başlatmam gerekiyor.Save and exit yapınca öyle bir sıkıntı yok.Acaba bu neden kaynaklanıyor? Bios sürümünden mi yoksa kullanmakta olduğum windows sürümünden mi? Anakartın biosu şuan güncel olan sürüm ve windows 8.1 pro vl 64 bit uefi sistem kullanıyorum sizde de böyle bir sıkıntı var mı? Bios kaynaklı mı işletim sistemi kaynaklı mı çözemedim.Eğer anakarttan ise değişim isticem.Yardımcı olursanız sevinirim.Deneme fırsatınız olursa bilgilendirmenize ihtiyaçım var şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TORNAC -- 27 Şubat 2015; 13:59:00 >
    Benzer durumu ben de yaşıyorum , uefi windows kurmadan önce öyle bir sıkıntı yoktu. Açıkçası bios ayarlarıyla da fazla oynamadım ama uefi windowstan sonra galiba secure boot ayarlarını değiştirmek gerekli. Zira aynı durum bende de var. Save and exit der çıkarsam sorun yok ama Save without exit deyip çıkmaya çalıştığımda ilkinde boot yapacak sürücü bulamamış gibi davranıp mavi ekran çıkıyor ardından biosa girip aynı şekilde çıkmaya çalıştığımda sorun olmuyor.

Anakartla ilgili değil de biostan bir şeyleri gözden kaçırmayla alakalı bir durum gibi. Değişim istemenize gerek yok özetle.
  • Büyük ihtimalle bios sürümünden kaynaklı ve uefi kurulumda öyle bir sıkıntı çıkarıyor.Ayarlardan olacağını sanmıyorum üstadım.Cevap için teşekkürler aklımı bulandırıyordu.
  • arkadaşlar sizde biostan q flashı çalıştırınca sistem donuyormu ? böyle bir sorun yaşayan varmı ?
    bios ta neden böyle anlamadım .
    çözümünü bilen birisi varmı bu sorunu

mesela bu video daki gibi yapmak istedim ama donuyor q flash seçim evet dedikten sonra sistem kilitleniyor devamı gelmiyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkan1216 -- 3 Mart 2015; 19:13:39 >

• Arkadaşlar imzamdaki sistemdeki anakart işlemci ekran kartını değiştirdim. Aldığım parçalar şu şekilde;
    GALAXY GTX970
    Intel Core i7 4790K
    Gigabyte Z97X-Gaming 5

Parçalar dün elime ulaştı. Hemen heyecanla sistemi kurdum fakat birkaç sorun yaşadım.

İlki eski sistemimde bulunan "A-DATA Gaming Series, 4 GB Dual KIT, (2x2GB) DDR3-1600MHz, CL9 + GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 Tek Modül Ram" bu 3 parça ram sorunsuz çalışmaktaydı. ilk sorun yeni sistemde A-DATA ram lerin 2 side çalışmadı.Aralıklı sürekli bip sesi uyarısı verdi. Ramları çıkardım pc çalıştı bu seferde pc yi açtığımda kendi kendine kapanmaya başladı. Bios ekranından çıkıp yeniden başlattığımda pc açılıyor gibi oluyor anakartın ekranı gelip kendini kapatıp açıyor. Sonra normal açılıp çalışıyor.Birkaç kere de windows çöktü.

Sizce bu sorunlar neden kaynaklanıyor arkadaşlar. Bütün hevesim kaçtı. Acaba güç kaynağımı yetersiz kalıyor.Yoksa bu anakart tam bir fiyaskomu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sailor86 -- 4 Mart 2015; 22:09:52 >

• sailor86 S kullanıcısına yanıt
    A data ramleri tek başına olacak şekilde siyah-siyah slotlara takarak da denediniz mi?

Gskill 8 gb hangi slotta çalışıyor ?

Yanlış hatırlamıyorsam ram sıralaması şu şekilde olmalı anakartta (anakart dik duracak vaziyette)

- sağdaki siyah A1
    - soldaki siyah A2

- sağdaki gri B1
    - soldaki gri B2

Bazen ramlere overclock yapınca açılır gibi yapıp biosa yönlendirebiliyor beni de. Onu da şu şekilde çözebilmiştim; cmos jumper var anakartın sağ alt köşede sata girişlerinin hemen altında 2 tane çıplak pinden oluşan. Onu bir metalle şase yaptırmanız anakartın tüm biosunu sıfırlatacaktır. (pil sök taktan daha etkili) Ardından biosun ayarlarını düzgün şekilde yapmanız lazım ki sistem sorunsuzca açılabilsin.

Şu an bios ayarlarıma direkt ulaşamam ama bir bakayım, mail yoluyla bir arkadaşa göndermiştim bios görüntülerini. Siz de ona göre cmos sonrası bios ayarlarınızı yapabilirsiniz. (kendi işlemci ve ramlerine göre uyarlayıp)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Humboldt -- 24 Nisan 2015; 10:28:31 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.