Şimdi Ara

Gigabyte GA-965P-S3 hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bütçem fazla yok bu yüzden bu anakartta karar kıldım. sizce ds3 ile arasındaki farka değermi? ne gibi farklar var. quad core destekli bildiğim kadarıyla bunun için istiyorum s3 ü. hem fiyat olarakta bayağı uygun. acaba bu kart çok sorun çıkartırmı? çünkü ben bios update yapmaktan anlamam.

• DS3 ile PCB ve bileşen olarak hiçbir farkı yok, sadece DS3'te tüm kapasitörler katı(S3'te sadece bikaçtanesi katı) bi de ikisinin Marvell marka LAN entegrelerinin modelleri farklı(özellik, hız veya başka hiçbir şeyde bir farkı yok iki modelin).

Yani kesinlikle alınabilir bir kart, yukarda saydığım iki özelliğin hiçbir faydası yok zaten(katı kapasitör bir pazarlama taktiği denebilir, S3 için öngörülmüş ömür 3-4 sene iken katı kapasitörlü modellerde buna 5-6 sene demişler).

OC olarak da E6300 işlemci ve Kingston HyperX-750 ile 460 FSB'yi gördüm stabil, üstelik voltajlar otomatikteydi ve daha üst hızlara çıkabilir mi diye bakmadım.
  • katı kapasitör overclock yeteneğini arttırır
    ds3 ile overclock ta dünya rekorları kırıldı
    arada 10-20 dolar fiyat farkı varsa ds3 ü tercih etmelesin
    s3 tende bi kaç ek özelliğide var
  • quote:

Orjinalden alıntı: trkocaer

katı kapasitör overclock yeteneğini arttırır

yabancı sitelerdeki incelemelerde oc potansiyeli olarak bi fark olmadığı yazıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: Rainbow6

quote:

yabancı sitelerdeki incelemelerde oc potansiyeli olarak bi fark olmadığı yazıyor

forumda araştırma yaparsan c2d ler için en sorunsuz anakart ve 630 fsb ile overclock yapılmış bir kart olduğunu görürsün + katı kapasitör eğer oc. yaparsan anakartın daha stabil yani sorunsuz çalışmasını sağlıyor uzun zamanlı kullanımlarda

• Soruyu yazan vatandaş ben BIOS update edemem ona göre yazmış siz adama o/c den bahsediyorsunuz.Arkadaşım sorduğun anakart(s3) gerçekten çok kaliteli bir anakart.Geçen birisine bu sistemi kurdum ve biraz kurcalama şansım oldu.Gönül rahatlığı ile alabilirsin.Yalnız BIOS güncellemesi yapmak gerekiyor.Zaten hemen hemen her anakart için bu gerekiyor.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Rainbow6

quote:

forumda araştırma yaparsan c2d ler için en sorunsuz anakart ve 630 fsb ile overclock yapılmış bir kart olduğunu görürsün + katı kapasitör eğer oc. yaparsan anakartın daha stabil yani sorunsuz çalışmasını sağlıyor uzun zamanlı kullanımlarda

diyelim forumlarda araştırma yapmadım sizin söylemek istediğiniz bu kişiler önce s3 kullanmışlar stabil deyil yada 630 u görememişler ve gidip ds3 mü almışlar ? birde ''eğer oc. yaparsan anakartın daha stabil yani sorunsuz çalışmasını sağlıyor'' bu sonuca nasıl vardınız ds3 çıkalı kaç ay olduki benim yaptığım incelemelerde katı kapasitörün daha uzun ömürlü olması dışında başka bir bilgi yok hiç kimse oc yi daha stabil yaptığını yada uzun vade de ocli olarak kullanımda stabiliteyi bozup bozmamakla ilgili birşey söylememiş ... bundan önce kullandığım sistemde bi çok kişinin beğenmediği msi bordum ve sempron 2800+ (1600@2700) işlemciyi 2 sene boyunca gayet stabil kullandım bu sistem hala kuzenim tarafından kullanılıyor bunda katı kapasitör falan yok zaten kaliteli boardlarda işlemci etrafında katı kapasitör kullanılır (buna s3 de dahil) burada kaliteli kartları ayıran nokta bu bölgede kullanılan kapasitörlerin kaç fazlı olduğu

sonuçta benim söylemek istediğim arkadaşımız oc yapmayacaksa ve bütçesi kısıtlıysa katı kapasitör için kendini zorlamasına gerek yok diyelim oc yaptı 500-600 değerlere çıkması için 1000-1200 gören ramlere ihtiyaç var 400 gibi bir değeri ise s3 gayet rahat kaldırabilecek bir karttır

incelemek isteyen varsa....http://www.xbitlabs.com/articles/mainboards/display/ga-965p-s3_6.html

• Katı kapasitörün OC konusundaki herhangi bir olumlu veya olumsuz etkisi hakkında bir bilgiye hiçbirimiz sahip değiliz, ancak elimizdeki bilgiler, gözlemler ve mantık çerçevesinde düşündüğümüzde katı kapasitörün OC'ye anakarttaki diğer bileşenler gözönüne alındığında bir etkisi yoktur demek doğru olur sanırım. Lütfen kendi kartımızı limitsiz övme olayına girmeyelim, hele bu konularda yeterli teknik bilgiye sahip olmadan. Bu arada ufak bir kelime hatasını düzelteyim, anakartlarda Kapasitörlerin değil Voltaj Regülatörlerinin kaç fazlı olduğu önemlidir. Anakartlarda kullanılan kapasitörler zaten tek fazlıdır ve önemli olan bunların üretim kalitesidir, ve sırf "bakın katı kapasitör böyle iyi" demek için de anakart üreticilerinin alt modellere bikaç ayda akan kapasitörler koymasını beklemezsiniz, yani zaten bu kapasitörler de çok kalitelidir.

Diğer yandan 630Mhz'den bahsetmişsiniz, yapıldı mı yapılmadı mı bilmiyorum ama GB kartlarda en düşük RAM ratio'su 2'dir, bu nedenle 1260'lık RAM gerekir, ki Kingston daha 1200'lük RAM'lerinin duyurusunu yeni yaptı, ürünler piyasaya çıkmadı. Kaliteli RAM'lerle bu sorun aşılsa dahi bu FSB E6300'de bile 4.41Ghz yapar ben bu hızı da daha duymadım, eski 775 Pentium'larda falan yapıldıysa bilemem, bu konuya ilgili bi link varsa alabilir miyim, merak ettim ben de.

DS3 ile S3'ün farklarına gelince de ben iki board'ı da incelemiş biri olarak bileşenlerden, veriyollarına kadar herşeylerinin aynı olduğunu söylemiştim zaten yukarda, o bahsettiğiniz bikaç ek özelliği de öğrenebilir miyim?

Konuyu açan arkadaşa önce de dediğim gibi, S3 alın, kesinlikle memnun kalacaksınız, zaten nakitte sıkıntı var demişsiniz, zaten bu DS3 furyası nerden çıktı da gidiyor bilmiyorum, hayır DS4 deseniz anlarım, o kart daha iyi, ama DS3-S3 arasında dediğim gibi, bence bir fark yok.

• arkadaşlar ben zaten o/c olayına girmiyorum takıcam işlemcimi kullanıcam. benchmark lardan skor almakla uğraşmam yani. şu andaki d930 ile daha sonrada quad core işlemciler çıkıncada onlardan bütçeme göre olanlardan birtaneyle kullanmak istiyorum. uğraşmicam yani. bu yüzden sordum. o zaman s3 alıcam en güzeli. peki bios update neden bu kadar gerekli ben şu anda kullandığım anakartımdada yapmadım. yapmasak ne olur?
  • Gigabyte'larda BIOS modül olarak bulunmadığı için genelde ilk çıkan BIOS'larla geliyo diye biliyorum ben, F2 versiyonuyla yani. En son F6 çıktı S3 için. BIOS update yapmanı kesinlikle tavsiye ederim, başta RAM uyumluluğu olmak üzere birçok ufak tefek ama sistem genelinde ciddi sorunlara yol açabilecek hataları giderir. Çok rahat yaparsın bu arada BIOS Update'i, eğer floppy ile yapmak zor geliyorsa, zaten @Flash(adı sanırım buydu) diye bi yazılımı var Gigabyte'ın, Windows içinden de BIOS update yapabilirsin çok rahatlıkla.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fixx

...... Bu arada ufak bir kelime hatasını düzelteyim, anakartlarda Kapasitörlerin değil Voltaj Regülatörlerinin kaç fazlı olduğu önemlidir. Anakartlarda kullanılan kapasitörler zaten tek fazlıdır ve önemli olan bunların üretim kalitesidir, .....

evet aynen arkadaşımızın açıkladığı gibidir.. ben biraz yanlış tabir kullanmışım teşekkürler...arkadaşın diğer yazdıklarınada aynen katılıyorum
  • arkadaşlar pclabs ın sitesine girin ve ordaki incelemeyi okuyun
  • O yazıyı zaten okudum, ve senin savunduğunun tersi söyleniyor o incelemede, neden onu örnek gösterdin bilmiyorum.

quote:

Adamlar kutuya kocaman yazmışlar solid kapasitör kullanıyoruz diye. Şimdi donanım sever kimliğinizden çıkın ve bir düşünün. Bu bilgi aslında ne kadar da detay bir bilgi. Mesela siz bir TV firmasının biz ürünlerimizde X tipi kapasitör kullandık dediğini duydunuz mu? Kimi ilgilendirir ki bu? Arıza yapana kadar TV'nin içi bizi ilgilendirmez. Zaten arıza olduğunda servis gelir gereğini yapar. Yine bizi ilgilendirmez. Ama işte ürün anakart olunca yani bitmiş bir ürün olmayınca ve rekabet artık dayanılmaz boyutlara varınca firmalar anakartın üzerindeki devre elemanlarından medet umma noktasına geliyorlar

quote:

Solid kapasitör kullanımı bir artı mıdır dersek evet artıdır ama dandik kapasitör kullanılmadığı sürece zaten sorun çıkmıyor diğer anakartlarda.

Bak, burda zaten hiçkimse S3, DS3'ten daha iyidir demiyor, değil de. DS3 S3'ten daha iyi bir anakarttır, bunu model isimlendirmesinden de, fiyatından da anlayabilirsin. Ancak benim bahsettiğim şey bu fiyat farkının değmeyeceğidir, günlük ve 3-4 yıllık bir kullanım sürecinde hiçbir farkları yok çünkü, 3-4 yılın ardında da sorunları olmaz ama OC, yüksek voltaj, ısı gibi etkenler işin içine girdiği için böyle bir tahmini süre kısıtlaması getirdim. Bak sana PCB'lerinin aynı olduğunu söyledim, bütün entegreleri de aynı(LAN dışında), sadece bütün katı kapasitör koyduklarına DS3'ü basıyolar, koymadıklarına S3, bu kadar kolay bi mantık.

630FSB linkini de hala bekliyorum, zira zaten Gigabyte'ın 965 serisinin ilk BIOS versiyonlarında bile max FSB 600 iken, ve GB sırf adı olsun diye bunu 700'e yükseltti. 600'ün de 700'ün de hayali değerler olduğunu hangi sitenin incelemesine baksan görebilirsin. Ama umarım linki bulursun da bu düşüncemi çürütmüş olursun, o değerlerdeki bi incelemeyi uzun zamandır okumuyorum çünkü, özledim.

• dostum arada ki fiyat 10-20 dolar ise eğer oc. yapacaksa s3 almanın anlamı yok gitsin ds3 alsın diyorum
    ben sistemi toplarken araştırmasını yaptım sen kafanı yorma
    ama arada 40-50 dolar fark olur o zaman gidip s3 alsın derim
    http://forum.donanimhaber.com/m_9823897/mpage_1/key_ds3%252Crekor//tm.htm#9826812
  • tnakresss @ imzamdaki anakarttan bahsediyorsun sanırım Bizzat gidip Ankara Gigatek'ten aldım ve inan şu an çok memnunum. Ancak ilgili sitedenhttp://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ProductID=2321 F6 bios versiyonunu yüklersen Core™2 Extreme Quad-Core özelliğe ve daha bazı birçok özelliğe kavuşuyor. F6 dan önce Quad-Core ile ilgili reklamı dahi yapılmıyordu bu önemli bir gelişme zira bazı 965 chipsetliler Quad-Core özelliğini veremiyor. Kısacası bu kart parasını hakediyor. İlerde OC yapma ihtimalin hep açık olacaktır ve sorun yaşamayacağını düşünüyorum. ( Tabi benim gibi full donanım meraklısı değilsen )
    Birde bu kartı kullananlar benim gibi UPS kullanıyorlarsa boot sonrası 3-4 sn beklemeli açılışa alışsın ( çoğu anakartta bu varmış)

Fixx @ bahsettiğin anakart ve ram (GA-965P-S3+ Kingston HyperX 750) bende var ama 286 fsb üzerine çıktığımda X-Fi ses kartımı açılışta görmeme gibi bir sorunla karşılaşıyorum. İmzamdaki OC değerinin çok üzerine çıkmayı hedefliyorum ama X-Fi ile ilgili ne yapılabilir?

• Hmm, 286 çok düşük bir değer, X-Fi'dan dolayı ne olabilir diye düşünüyorum da. Peki değeri yükseltince X-Fi'ı görmese bile bilgisayarın genel çalışmasında bir sorun oluyor mu? Belki PCI Latency değeriyle alakalı olabilir, hatırlamıyorum şu an BIOS'ta bi ayarı var mıydı, bakıyım da bi cevap vereyim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fixx

Hmm, 286 çok düşük bir değer, X-Fi'dan dolayı ne olabilir diye düşünüyorum da. Peki değeri yükseltince X-Fi'ı görmese bile bilgisayarın genel çalışmasında bir sorun oluyor mu? Belki PCI Latency değeriyle alakalı olabilir, hatırlamıyorum şu an BIOS'ta bi ayarı var mıydı, bakıyım da bi cevap vereyim.

320 ve üzeri değeri verince bile sorun çıkmıyor ama 286 dan sonra sistem pci bağlantısındaki X-Fi ye ''sen bi burada bekle bakiiim'' diyor Genel çalışmada bir sorun yok ama PCI Latency değeriyle ilgili ise ne yapmak gerekir bilmek isterim. Bunun yanısıra DDR2 750 deki ram e voltaj vermiyorum onu da belirteyim. Yoksa voltaj+fsb den 3.5 Ghz ye kadar çıkaranlar var. Hatta bu anakartın incelemesini yapanlar Asus p5B deluxe de bile fsb nin 490 ı aşamadığını ama S3 te 500 gördüğünü paylaşmışlar. Zaten bu kartı bu sebeple almıştım. F6 versiyonu olmasaydı pek cazip gelmezdi ama şu ses olayını bir aşsak çok iyi olacak.

• RAM'lere 0.1 fazladan voltaj vermelisin, veya garanti olsun dersen 0.2, çünkü HyperX-750'ler 1.9V'ta çalışıyor, 1.8'de de çalışır ama sorun çıkarır mı bilemem.

Diğer yandan BIOS'a baktım şimdi, Ctrl+F1 yapınca, PnP/PCI Confi. altında çıkıyor PCI Latency ayarı. 3 seçenek var zaten, 3'ünü de dene. Onboard ses kartını da Disable etmişsindir sanırım(Azalia), başka da pek alakalı bi ayar yok ses kartınla alakalı, bunlar çözmezse X-Fi'ın takılı olduğu PCI portunun IRQ atamasını kendin yap.
  • Fixx @ teşekkür ederim bir ara deneyeceğim

edit1; bu arada pm attım cevaplarsan sevinirim

edit2; yardımın için teşekkür ederim şimdilik 1.8@.2.8 kullanıyorum ama 3.5 e kadar yolu var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi someone74 -- 24 Aralık 2006; 17:31:11 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.