Şimdi Ara

Gigabyte B450M S2H'ye 3900X takılırsa ne olur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Elimde var olan sistem anakartı bu. Amaçlarım, yayın yaparken işlemciyi kullanmak ve render yapmak. Ekran kartı 1660 Ti olduğu için oyunlarda Ultra ayarlara çıkmıyorum zaten. Sorduğum soru mantıksız fakat böyle bir durumda neler olur öğrenmek istedim. Yorumlara saçma yazmayın sadece açıklamasıyla yazarsanız sevinirim. Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adam john -- 23 Mayıs 2020; 15:40:15 >

• iyi bir sıvı sogutma ile 3900x kullanabilicegin belirtilmiş 3950x takamazsın
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    sıvı soğutmayı bir iki ay sonra taksam sorun yaratır mı?
  • adam john kullanıcısına yanıt
    anakartın stok sogutucusu ile dengesiz oalrak yüksek sıcaklıklarda çalısır üstüne yaz ayındayız daha sıcak çalısırsa kendisini kapatır

minimum iyi bir markanın 240mm lik sıvı sogutmasına bak
  • Sıvı soğutma ile o anakarta 3900x takarsan ilk defa anakartı patlayan ryzen kullanıcısı görebiliriz..

Yada ciddi vrm ısılarından throttle yaparak performans kaybı yaşarsınız.

Noctua nh-d15 alıp 3. Fanı ekleyip kasa havalandırmanız çok iyiyse denenebilir..

Giriş seviyesi vrm lere sahip anakartlarda üst düzey işlemciler sıvı soğutma ile kullanılmaz.

Çünkü hava akımı oluşmadığı için vrm bölgesinde sıvı soğutma kullanırken throttle yani hız düşürmeye maruz kalma olasılığınız çok yüksektir..

Daha iyisi şöyle yapın 3900x için en az minimum gigabyte x570-ud gene daha ideali asus x570-p tipi bir anakart alın.

Ozaman sıvı soğutucu yada hava soğutucu farketmez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Timeguard T kullanıcısına yanıt
    yeni bir anakart alamam malesef :/ 3700x aldığımda da aynı problemi yaşar mıyım peki?
    3700x de sıkıntı olmaz.

1.2875-1.3v ve 4.2ghz üstüne zorlamayın.

Stok sadece coreboost açık olarak kullanırsanız daha sağlıklı duruma göre pbo yuda açar kapatır denemeler yaparsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4+3 vrm yapısı 3700x-3800x gibi ürünlerde sorun yaşatmaz kasa içi havalandırmayı iyi tutun yeter fakat 3900x risk olacaktır olası sorunlar yaşamanız muhtemel zaten bütçeyi 3900x e ayıran üst seviye anakarta geçmekten çekinmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThE LoSt -- 23 Mayıs 2020; 18:49:1 >
  • VRM lerin ısınacagı kesin de patlar mı patlamaz mı orasını bilemem.
  • Sıvı soğutma yetersiz gelir. Arctic Freezer 34 Duo ya da paran varsa noctua'nın modellerine bak.
  • Öncelik evet sıvı soğutma kullanman işlemciyi serin tutar ama bunun o işlemciyi kaldırmasıyla hiçbir ilgisi yok.
    Aksine bazı arkadaşların belirttiği gibi kasa içi hava akışı yavaşlayacağından Vrm leriniz ısınır ve performans düşer.

Yorumların bazılarını okudum fakat şöyle bir öneriye denk gelmedim.
    Gigabyte B450 s2h ın vrmlerin üzerinde heatsink var, thermal padlerine nekadar güvenilir bilemem.
    Bu anakartı uzun vadede değiştirmeyi planlıyorsanız sadece bir kaç ay böyle kullanmam gerekiyor diyorsanız.
    Önerim nettir VRM bölgesine Fan takmanız sorunu çözecektir.
    Vrm leriniz daha serin çalışacağı için o işlemciyi çok daha iyi koşullarda kullanabilirsiniz.
    Amaç hava sirkülasyonu sağlamak olduğunda Fanın kalitesi çokta mühim değil.
  • xmenvirüs kullanıcısına yanıt
    kasada 3 emiş 3 egsoz fanı mevcut kasada. 3900x almıştım itopyada artık bunu yerine en mantıklısı ya yeni xt işlemcileri bekleyip 3700xt almak yada direk 3700x alıp yola bakmak. xt nin malum Türkiyeye girmesi ağustos u bulur. 3700x ile 3800x arasında ne farklar bulunuyor? sadece tdp ve bir kaç mhz frekans farkı ne kadar değişiklik sağlayabilir ki?
    3700x ile 3800x arasinda pek bi fark yok.

Ayrıca güzel başlık için teşekkürler. bu tip fantastik şeyleri ben de düşündüm s2h için acaba nasıl olur diye :D

upgrade için en mantıklı yol bekleyip 4600 almak gibi duruyor banq göre

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • xGlorfindel kullanıcısına yanıt
    başlıktaki şeyleri denemek için her imkan olsa keşke :D

4600 beklemek bana mantıklı gelmiyor çünkü eylül gibi tanıtılacağı söylendi bu daha 5-6 ay var çıkmasına. ve bir daha 5 serisi alma niyetim yok. fps konusunda bir isteğim yok. çoklu işlem istiyorum. yayın yapıyorum bunun tadında olmasını istiyorum. sonunda pek izlenmesem de yapacağım şeyde hevesim kırılıyor. 2600 cod yayını için berbat. işlemciden yayın yapayım derken cortluyor. ekran kartı zaten 1660ti çok iyi değil. neden ekran kartı alınmıyor derseniz de. yüksek lisans tezim var işlemci almam lazım :)

bu arada şunu buldum aslına denenmiş sanırım :D
    https://www.userbenchmark.com/page/captcha?dest=https%3A%2F%2Fwww.userbenchmark.com%2FSystem%2FGigabyte-GA-B450M-S2H%2F106674

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adam john -- 25 Mayıs 2020; 21:40:15 >

• Konudaki soğutucu tavsiyelerini falan alana kadar gidip yeni bir anakart alabilirsiniz o daha mantıklı geldi bana
  • VRM olarak iyi bir anakart değil. Ama kasanın soğutması iyi ise ve Ryzen 3900x'i stok hızlarda kullanacaksan (OC yok ise), fazla ısınma yaşamazsın diye düşünüyorum. OC yaparsan VRM çok ısınabilir. Ama bunlar kasanın soğutmasının ne kadar iyi olduğuna bağlı. Kasa soğutması iyi ise veya VRM, o zaman fazla ısı problemin olmaz.
  • sniper23 kullanıcısına yanıt
    kasamın soğutmasına güveniyorum fakat anakarta güvenmiyorum :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: adam john

kasamın soğutmasına güveniyorum fakat anakarta güvenmiyorum :D
    TDP 65 watt olarak ayarlanır o zaman.
  • herkes anakart demiş ama bu tip bir işlemciyi yüke sokmak için önce psu gerekir.yayın için 3700x de yeter aslında ama o anakart 3900x çalıştırmaz diye bir şey yok şu anlattığınız kullanımda ama ilerde tez için falan günlerce yükte açık kalacaksa o zaman bir anakart alırsınız şu anda gerek yok yayın oyun için.b320'ye taktılar psudan cortladı bir gün yükte kaldıktan sonra.cooler master 450w mıydı neydi psu kart da 2080 ya da 2080 ti idi yani fantezinin kralını yaptı adamlar.psu sağlamsa bak sağlam diyorum 850w 1000w demiyorum 80+ markalı bir şeyse tak kullan bu falan fantezi değil s2h'ye 3900x takmak.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.