Şimdi Ara

Geziparkı Gösterileri (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.454
Cevap
4
Favori
32.577
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: nocen

quote:

Orijinalden alıntı: mehmet230023

Sırrı Süreyya ÖNDER den Kılıçdaroğlu'na: Yemezler gözüm! Sırrı Süreyya ÖNDER: Direnişi biz başlattık. CHP
    ambulans arkasında giden fırsatçı taksi gibi
    konmak istedi. Yemezler gözüm Gezi Parkı'nda başlayan protestoların başından beri
    Taksim'de olan ve bu uğurda yaralanan BDP
    İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in taburcu
    olduktan sonra ilk işi yeniden Taksim Meydanı'na
    gitmek oldu. Önder, polisin Taksim Meydanı'ndan
    çekilmesinden sonra alana giren ilk isimlerden oldu. Akşam saatlerinde katıldığı televizyon
    programında yaşananları değerlendiren Önder,
    olayların 5. gününde Taksim'e giden Kemal
    Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi. CHP lideri Kemal
    Kılıçdaroğlu'nun Taksim alanına gelmesini
    yorumlayan Önder, 'Direnişi biz başlattık. CHP ambulans arkasında giden fırsatçı taksi gibi
    konmak istedi. Yemezler gözüm...' diye konuştu.
    .
    .
    //T24

ss önder gibi bir hain ve kanı bozuklar olmasa
    Daha ilkeli bir gösteri olurdu
    Vatan satan hainler Türklere şirin görünmek istiyor
    Eksik olun ve ölün
    Polis aptalca hareket edip
    Sıradan halka gaz bombasını nişanlayarak atacağına
    ss öndere sıksaydı işte o zaman
    Saygım olurdu polise

SS Önder gibi hainler diyorsunda taksimde basın açıklaması yaptığında protesto yapanlar arkasında alkış tutuyordu.Iktidarı yıkmaya gelince tek yürek vatana gelince hain.Tabi köprüyü geçene kadar sizin mesele..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Senin kafan karışmış
    Neyin ne olduğunun farkında bile değilsin
    Gevezeliği bırak
    Köle düzeninden nasıl kurtulursun onu düşün
    Ortaçağı 21.yy da yaşıyoruz,yaşatıyorlar
    İktidarla oligarşinin kol kola el ele olduğunu gözüne değil ama
    Kafana nasıl sokarız bilmiyorum da ilgilenmiyorum da
  • quote:

Orijinalden alıntı: faaty

quote:

Orijinalden alıntı: ISIS

Bazı demokrasiler buna gerektiği gibi tepki verir
    yani halkın tepkisini kesinlikle dikkate alır; hükümetler
    ya istifa edelerler ya kanun değişir ya da kabine.

Ama bizdeki gibi demokrasi ile gelip (!) gitmesini bilmeyince
    böyle olaylar olur.

demokraside iktidar seçimle gelmez mi? toplumda hükümetin hala ciddi desteği var.
    bir kesim protesto etti ve olaylar meydana geldi diye hükümetin istifa etmesi gerekmez.

ama hükümet "ben yaptım oldu" demekten artık vazgeçmeli, protesto edenlerin dediklerine kulak asmalı. demokrasi budur.

En sinir olduğum şeylerden biri de, bütünlüğü bozan kısmi alıntılardır.
    Yazdıklarım bir bütündür : bir bölümünü alıp yorumun bütünlüğünü
    bozmanı kabul etmediğimi belirterek yanıt vereyim.

29 Ekim'de bu halka yapılanlar, Danimarka ya da ABD'de yapılsaydı ne olurdu biliyor musun?
    (Ne yönetim ne de halkın kültürel yapısı birbirine fazlaca benzemeyen iki örnek verdim.
    Ama ikisinin de ortak yönü, demokratik ve özgürlükçü olmaları.)
    O insanlar, sağ-sol demeden, kadın-erkek bakmadan,
    öyle bir eylem yaparlardı ki,
    hükümet yalnızca istifa etmekle değil;
    hakkında açılan onlarca kamu davasıyla uğraşmak zorunda kalır;
    dünyaya rezil olur, vekillerin geleceği çöpe giderdi.

Umarım ne demek istediğimi anladın.
    Seçimle gelen ama kafası karışan iktidarlar, tokatla gitmiştir.
    Bazıları da, Bulgaristan ve Romanya'da olduğu gibi, idam edilerek gitmiştir.
    Her iki ülke de bugün AB'ye üye -hatırlatmak istedim...
  • Bugün, polisin sert müdahalesini "haklı" bulan kesimin büyük kısmı yıllar önce Beyazıt camii çıkışında polisten cop yiyen kesimdi.
    O yıllarda ise polisin cami çıkışındaki yürüyüşçüleri coplamasını "haklı" bulan kesimin büyük bir kısmı ise bugün biber gazı yiyenlerdir.

Yani, herkes kendi özgürlüğünün peşindeyken bir başka kesimin taleplerine saygı duyulmuyor. Her grup "kendi" fikrince yaşamak istiyor.

Ve gelen her iktidar, illa ki belli bir kesmi baskı altına almak istiyor. Bence bu işler iktidarı devirmekle olmaz. Zihniyeti değiştirmemiz gerekiyor.
    Yok eğer değiştirmezsek biber gazı yiyen taraflar değişecektir sadece.

Hepsi bu..
  • Arkadaşlar olaylarda Japon SS subaylarının kışkırtmaları olduğu söyleniyor bu doğru mu?
    Sırf olimpiyatların bize verilmemesi için eğitilmiş özel bir birlikmiş ve AKP düşmanıylarmışmaydıvarttuuplaripari?
  • BDP çıkıp bizim Taksimdeki Faşistlerde işimiz olmaz, bizim tabanımız böyle ırkçı eylemlere katılmaz diyor. Kılıçdaroğlu bu eylem siyasileşmemeli, hiçbir siyasi parti bu eylemi üstlenmemeli, ben vatandaş kimliğim ile gittim, parti bayrağı bile götürmedim diyor. Bahçeli yapılan mudahale serttir. Biz parti olarak eylemlerin içinde değiliz diyor.

AKP çıkıp bu iş muhalefetin işidir diyor. Terör ile pazarlık yapıp karşılıklı çay içen başbakan, şimdi eylemcileri terörist PKKlı ilan ediyor. Esad'ı hakına zulm etmekle suçlayan Erdoğan, halkına zulüm uyguluyor.

Ve utanmadan hala çıkıp BEN ORAYI YIKACAĞIM GÜCÜ OLAN ENGELLESİN HODRİ MEYDAN deyip eylemcileri daha da provoke ediyor.

AKP sempatizanları sosyal medyada yanlış ve yalan paylaşımlar yapıp bunları gerçekmiş gibi gösteriyor sonra da bu yanlışlığı eylemcilerin üzerine atıyor.

Daha da kötüsü medyaya karartma uygulanıyor ve Bakan Çelik MEDYA ÇOK BÜYÜK BİR SINAVDAN GEÇİYOR. UMARIM SINAVI VERİRLER diye tehdit ediyor.

Polisin uyguladığı şiddet, zorbalık, sokaklara inen AKP gençlik kollarının eylemcileri öldürme çabalarından bahsetmiyorum bile.

Sonra da Başbakan çıkıp ''BEN HALKIMA HİZMET EDİYORUM. BANA NASIL DİKTATÖR DERLER'' diye gözyaşı döküyor.

Ve hala birileri bu yapılanları aklamaya çalışıyor. Utanmadan, sıkılmadan, karakterini ve insanlığını kaybetmişçesine.

Yazık ki ne yazık.
  • Başbakan açıklama yaptı. Kışlayı da yapacağız, taksime cami de yapacağız, AKM ni de yıkacağız diyor. Halkın eline koz vermek istemiyor. Şimdi istedikleri yaparsam herşey ister bunlar diye düşünüyor olmalı.

Ama "bırakın yürüsünler" diye lutfetmiş padişahım. Buna da şükür.
  • Bu hükümet dindar falan değil,cumhuriyet tarihinin en dünyevi partisidir.Akp rant partisidir.!
  • quote:

Orijinalden alıntı: vural_kral

Bugün, polisin sert müdahalesini "haklı" bulan kesimin büyük kısmı yıllar önce Beyazıt camii çıkışında polisten cop yiyen kesimdi.
    O yıllarda ise polisin cami çıkışındaki yürüyüşçüleri coplamasını "haklı" bulan kesimin büyük bir kısmı ise bugün biber gazı yiyenlerdir.

Yani, herkes kendi özgürlüğünün peşindeyken bir başka kesimin taleplerine saygı duyulmuyor. Her grup "kendi" fikrince yaşamak istiyor.

Ve gelen her iktidar, illa ki belli bir kesmi baskı altına almak istiyor. Bence bu işler iktidarı devirmekle olmaz. Zihniyeti değiştirmemiz gerekiyor.

Hepsi bu..

Katılmamak elde değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bultürk

CHP nin fırsatçılıktan başka birşey yapmıyor. aslanların avı yakalamasını bekleyen sırtlanlar gibiler, bdp de sırtlanlardan kendilerine sıra gelmesini bekleyen akbabalar gibi.
    Milletin iyi niyetinden şüphe etmeyeceği insanlara ihtiyacı var. Benim gördüğüm sahnede şuan öyle biri yok.

Taksimi ranta peşkeş çeken AKPnin hiç suçu yok yani?. Taksiminin içine edip Avm, Residance kurmaya kalkmasalar millet isyan etmeyecek. Yayalaştırma projesine kimse karşı çıkmıyor ama işin içine rantı sokunca millet isyan ediyor. A Senin zihniyetine göre iktidarın her yaptığını onaylamamamız gerekiyor. Kusura bakma ama daha o kadar kişiliksizleşmedik.
  • Bu diktatördeki kibir firavunlarda yoktu
    Katilleri destekleyen akbabalar ondan daha rezildir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vural_kral

Bugün, polisin sert müdahalesini "haklı" bulan kesimin büyük kısmı yıllar önce Beyazıt camii çıkışında polisten cop yiyen kesimdi.

Hepsi bu..

Su ana kadar yazilan en akli basinda yorum olmus.

Insanlari "siz-biz" diye siniflandirmaktan "birey" olmalarina firsat vermiyoruz. Feci halde koyunlasmis bir toplumuz. Bir insan goz gore gore polisin sivil bir vatandasa uyguladigi bu siddeti hakli buluyorsa ya saglam bir fasisttir ya da beynini kullanmayi reddeden, hukumet ne yaparsa yapsin basini sallayan bir koyundur. Baska bir ihtimal yok.

Ayni sekilde sosyal medyada yalan haberleri yayarak goz gore gore provakasyon yapan, hakli ve masum bir eylemin ideolojik bir catisma ortamina donusmesinden haz duyan ve "acaba bir darbe olur mu", "acaba bir ic savas cikar mi" diye heveslenenler ya demokrasiden nasibini almamis fasistlerdir, ya da yukaridaki koyunlarin bir baska versiyonudur.

Bu yazdiklarimdan "Eger bir suclu varsa o da toplumsal aliskanliklarimiz" falan gibi entel dantel bir sonuc da cikartmiyorum. Bu olayda hukumet bal gibi de hatalidir. Oncelikle kendi vatandasini uyuyor sanip, Gezi Parki'ni oldu bittiye getirmeye calistigi icin hatalidir. Kendi vatandasina siddet uygulayip bizi dunyaya rezil ettigi icin hatalidir. Provokasyonlarla da olsa buyuyen bu kriz ortamini yonetemedigi icin hatalidir. Kendine oy verenler dahil, kendi tabani da dahil neredeyse butun kesimleri hala ikna edemedigi icin hatalidir.

Eger basbakan "butun Turk toplumunun huzurunda yasattiklarimizdan dolayi ozur diliyorum ve halkin hakli tepkisini dikkate alarak geri adim atiyorum" deseydi belki bu 90 yillik toplum yonetim aliskanliklarimizda bir milat olacakti. Insanlari diyeceklerdi ki: "Yahu ben bu partiye oy verdim ama demek ki hata da yapiyorlar. Demek ki bundan sonra oy versek bile, dogruluguna inandigimiz en ufak bir kavram icin bile mucadele edebilecegiz.. Kisacasi koyun degil birey olacagiz.

Uzun oldu sanki ama anafikir birey olmak , ozgur ve rasyonel dusunebilmek.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: faaty

quote:

Bazı demokrasiler buna gerektiği gibi tepki verir
    yani halkın tepkisini kesinlikle dikkate alır; hükümetler
    ya istifa edelerler ya kanun değişir ya da kabine.

Ama bizdeki gibi demokrasi ile gelip (!) gitmesini bilmeyince
    böyle olaylar olur.

demokraside iktidar seçimle gelmez mi? toplumda hükümetin hala ciddi desteği var.
    bir kesim protesto etti ve olaylar meydana geldi diye hükümetin istifa etmesi gerekmez.

ama hükümet "ben yaptım oldu" demekten artık vazgeçmeli, protesto edenlerin dediklerine kulak asmalı. demokrasi budur.

En sinir olduğum şeylerden biri de, bütünlüğü bozan kısmi alıntılardır.
    Yazdıklarım bir bütündür : bir bölümünü alıp yorumun bütünlüğünü
    bozmanı kabul etmediğimi belirterek yanıt vereyim.

29 Ekim'de bu halka yapılanlar, Danimarka ya da ABD'de yapılsaydı ne olurdu biliyor musun?
    (Ne yönetim ne de halkın kültürel yapısı birbirine fazlaca benzemeyen iki örnek verdim.
    Ama ikisinin de ortak yönü, demokratik ve özgürlükçü olmaları.)
    O insanlar, sağ-sol demeden, kadın-erkek bakmadan,
    öyle bir eylem yaparlardı ki,
    hükümet yalnızca istifa etmekle değil;
    hakkında açılan onlarca kamu davasıyla uğraşmak zorunda kalır;
    dünyaya rezil olur, vekillerin geleceği çöpe giderdi.

Umarım ne demek istediğimi anladın.
    Seçimle gelen ama kafası karışan iktidarlar, tokatla gitmiştir.
    Bazıları da, Bulgaristan ve Romanya'da olduğu gibi, idam edilerek gitmiştir.
    Her iki ülke de bugün AB'ye üye -hatırlatmak istedim...

iyi de halkın tamamı göstericileri desteklemiyorki.
    tokat atmak gerekiyorsa tüm halk atmalı. halkın bir kesimi değil.
    zaten tokat atmak nedir ya
    seçimle gelen tokatla değil seçimle gider.
  • Başbakan yine kibirli ve öfkeli.
    Daha dün biber gazı aşırı kullanılmasın diyordu, 5 dakika sonra her yerde biber gazı atıldı.
    Bari 5dk değil 10dk sözünüzde dursaydınız.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar böyle sürüp gidecekmi bu nasıl tepkidir. Geri çekillip aklı balında hareket etmek lazım.

Lütfen zamanında Başörtülülere bunlar yapıldı demeyin. Zira Müslüman zulmetmez ve etmemelidir. Başörtüsü sorununu yaşayan bir aileden geldim ama bu olayları tasvip etmemekteyim. Lütfen arkadaşlar polis araçlarını devirerek. karşılık verilmez. Aynı zamanda Polisin İnsanları dövmesi ilede karşılık verilemez. Polis çekilmeye başlamışken neden tekrar tekrar epki gösteriliyor. Bu ülkenin başından atamazsınız istemediklerinzii insanlar bizzat uçlaşacak ve sandıkta daha güçlü şekilde çıkacaklar. Zaten Akp öyle gelmedimi iktidara.

Webbie abi lütfen sokaklara dükülmek insanlara zarar verecekse ve provokasyona gidecekse bu iş lütfen yapmayın. 4-5 gündür polisler sokaklarda yatıp kalkıyor. İnsanlar hastanelerde suçu olmayan insanlar,

Diktatoryaya haykırış ile sonuçlanan örnekler Ortadoğuda bunumakta bir tanesini gösterin iş çözüldü diye. Bahar havaları bombalarla geri döndü sürekli eylemler insanlar ölüyor. Bunamı gitsin.

Bırakın polisi orada sert gösteri yapan insanları uzaklaşınki ortaya çıksın marjinal gruplar bu işten kimse karlı çıkmaz ülke kaybeder biz kaybederiz...

Not: yüzde 50 başarı değildir eğer kalan yüzde 50 yi ezmeye çalışıyorsa. Ve Bir başbakan asla bu söylemlerde bulunmamalı arkadaşlar. Karşıdakiler Af edersiniz ama insanlar. hükümetler değiştiğinde karşılıkmı verilecek yapmayın lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdullahors84 -- 2 Haziran 2013; 19:42:02 >
  • Sakin ol şampiyon. Benim siyasetle işim olmaz. Benim değer kavramlarım akp, chp, bdp, dsp vs partilerle ilişkilendirilemez. Bu haklı davada benim hazmediğim 3 şey var. Birini alıntı yaptığım yazıda belirttim. Diğeri Erdoğan'ın kendini bu alemin kralı zannedip faşistçe tavır ve konuşmaları. Üçüncüsü ise Haklı bir dava savunulurken sinsice araya karışıp bu davayı amacından saptıran provakatif vandalistler. Başka bir yerde yazdığım düşüncemi buraya koyuyorum. Sana birşeyler ispatlamak için değil, bir daha yanlış anlaşlımaya mahal vermemek için. Bu düşüncem seni rahatsız ederse o zaman söyle. Bende senin rahatsızlığına rahatsızlık katayım.

Toplumlar kadınlar ve erkeklerden oluşur, türklerden/ Kürtlerden/ ermenilerden/rumlardan/çerkezlerden/ oluşur, müslümanlardan/ hristiyanlardan/yahudilerden/ataistlerden oluşur. Toplumu oluşturan bireyleri birbirinden farklı kılan sayısız etnik kavram, dini kavram vs sayabilirim size. Ancak bu demek değildir ki bu bireyler insan değildir. Hepsi insan !
    Hepimizin ortak yönleri vardır ; Sevgi, merhamet, aşk, fedakarlık, VİCDAN. Bizi bir araya getiren şeyler ayıranlardan çok daha kuvvetlidir. Bu gücü hiçbir makam yabana atamaz çünkü bu güç hükümetler devirir, devrimler başlatır, sınırları tekrar çizer. Bu güç uyuyan bir dev gibidir: ağır bir uykusu vardır yüzyıllarca uyuyabilir belki ama uyandığı zaman görevini yerine getirene kadar asla ama asla uykuya dalmaz.
  • http://www.itusozluk.com/image/ak-parti_506008.jpg

Olay binlerce ağacın kesilmesi, parkın yıkılması değil. Terör olayları, açılım, çözüm süreci,derken katliam gibi saldırı yapıldı. Saldırının ardından ulusal yas bile ilan edilmedi. Sonrası ziyaretler ve vurdumduymazlık bu işi bu noktaya getirdi. Vatandaşın artık içinde birikti. Bu bir şekilde açığa çıkacaktı. Dünyanın en farklı milletlerindeniz. Tarihimizde öyle eğer bu milletin gözünün içine baka baka yalan söyleyip, salak yerine koyarsanız olacağı budur. İşi başka noktaya çekmeye çalışanlarda var. Asıl sorun bu. Yoksa tepki olayı değil. Tepki olayını bile abartıyoruz ya gel ki.
  • quote:

Sakin ol şampiyon. Benim siyasetle işim olmaz. Benim değer kavramlarım akp, chp, bdp, dsp vs partilerle ilişkilendirilemez. Bu haklı davada benim hazmediğim 3 şey var. Birini alıntı yaptığım yazıda belirttim. Diğeri Erdoğan'ın kendini bu alemin kralı zannedip faşistçe tavır ve konuşmaları. Üçüncüsü ise Haklı bir dava savunulurken sinsice araya karışıp bu davayı amacından saptıran provakatif vandalistler. Başka bir yerde yazdığım düşüncemi buraya koyuyorum. Sana birşeyler ispatlamak için değil, bir daha yanlış anlaşlımaya mahal vermemek için. Bu düşüncem seni rahatsız ederse o zaman söyle. Bende senin rahatsızlığına rahatsızlık katayım.

Toplumlar kadınlar ve erkeklerden oluşur, türklerden/ Kürtlerden/ ermenilerden/rumlardan/çerkezlerden/ oluşur, müslümanlardan/ hristiyanlardan/yahudilerden/ataistlerden oluşur. Toplumu oluşturan bireyleri birbirinden farklı kılan sayısız etnik kavram, dini kavram vs sayabilirim size. Ancak bu demek değildir ki bu bireyler insan değildir. Hepsi insan !
    Hepimizin ortak yönleri vardır ; Sevgi, merhamet, aşk, fedakarlık, VİCDAN. Bizi bir araya getiren şeyler ayıranlardan çok daha kuvvetlidir. Bu gücü hiçbir makam yabana atamaz çünkü bu güç hükümetler devirir, devrimler başlatır, sınırları tekrar çizer. Bu güç uyuyan bir dev gibidir: ağır bir uykusu vardır yüzyıllarca uyuyabilir belki ama uyandığı zaman görevini yerine getirene kadar asla ama asla uykuya dalmaz.

Madem bu kadar hak hukuku savunuyorsun bunu kendine ilke edinmişsin, Gezi parkı olaylarında CHPyi nasıl sırtlanlıkla suçlayabiliyorsun, ayıp değil mi?. Provakatif eylem için orada olan küçük bir kesimin yaptıklarını CHP ye mal etmek senin tarafsızlığının neresine sığıyor.

Alıntı yaptığım mesajında Tüm bu olaylarda Akpnin hiç şuçu yokmuş oradaki herkesin kötü niyetli olduğunu idda edip sonrada benim siyasetle işim olmaz demen manidar değil mi?.

Ayrıca konunun seviyesini düşürme, rahatsızlık katmak filan ne demek. Merak ediyorum nasıl rahatsız edeceksin özelden yaz bakayım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shadow006

quote:

Sakin ol şampiyon. Benim siyasetle işim olmaz. Benim değer kavramlarım akp, chp, bdp, dsp vs partilerle ilişkilendirilemez. Bu haklı davada benim hazmediğim 3 şey var. Birini alıntı yaptığım yazıda belirttim. Diğeri Erdoğan'ın kendini bu alemin kralı zannedip faşistçe tavır ve konuşmaları. Üçüncüsü ise Haklı bir dava savunulurken sinsice araya karışıp bu davayı amacından saptıran provakatif vandalistler. Başka bir yerde yazdığım düşüncemi buraya koyuyorum. Sana birşeyler ispatlamak için değil, bir daha yanlış anlaşlımaya mahal vermemek için. Bu düşüncem seni rahatsız ederse o zaman söyle. Bende senin rahatsızlığına rahatsızlık katayım.

Madem bu kadar hak hukuku savunuyorsun bunu kendine ilke edinmişsin, Gezi parkı olaylarında CHPyi nasıl sırtlanlıkla suçlayabiliyorsun, ayıp değil mi?. Provakatif eylem için orada olan küçük bir kesimin yaptıklarını CHP ye mal etmek senin tarafsızlığının neresine sığıyor.

Alıntı yaptığım mesajında Tüm bu olaylarda Akpnin hiç şuçu yokmuş oradaki herkesin kötü niyetli olduğunu idda edip sonrada benim siyasetle işim olmaz demen manidar değil mi?.

Ayrıca konunun seviyesini düşürme, rahatsızlık katmak filan ne demek. Merak ediyorum nasıl rahatsız edeceksin özelden yaz bakayım.

Haklısın arkadaşım cidden söylüyorum haklısın sadece bir tarafa yıkmak kesinlikle tarafsızlık değildir. Ayrıca bu olayda iki tarafında imzası vardır. Bunu görmezden gelmek sadece siyasi tercihimizden dolayı körü körüne taraf olmaktır. Ancak tepki bence artık sınırını aşmıştır. Poliste yoruldu halkta ve ortamı germek isteyenlerde ortada sadece bunlar ortaya çıksın diye geri çekilmek en mantıklısı değilmidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdullahors84 -- 2 Haziran 2013; 20:31:30 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.