Şimdi Ara

Gereksiz Güç Tüketmeyin (Oyun Optimizasyonu)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
25
Favori
5.520
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
69 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, malumunuz yüksek performanslı sistem kullanan arkadaşlar yaklaşık oyun oynarken aktif olarak 300w-500w elektrik çekiyoruz. Fakat hepimizin sık sık yaptığı bir hata var (her ne kadar oyun firmalarının hatası olsa da biz elle müdahale edebiliriz).

Artık çoğu oyun menü/lobi tarzı ekranlarda arkada manzara, karakter vb görüntüler render alıyor. Fakat bu görüntüler genelde çok aşırı detaylı olmadığı için bu esnada 1000-2000fpslere varan renderlar alabiliyoruz. Oyun içinde bu ekranlarda sık sık afk (bilgisayardan uzakta) bırakıyoruz. Bu sırada ekran kartımız ve işlemcimiz bu arkadaki manzaralarla boğuşup bize 2000fps vermeye çalışıyor (rakamlar temsili arkadaşlar, her oyunda değişiyor elbet). Doğal olarak da ekran kartımız, işlemcimiz %90 civarı çalışıp bize bu önemsiz yüksek fpsleri üreterek deli gibi güç tüketiyor.

Şimdi gelelim "ne yapabiliriz?"

Arkadaşlar bir çok yöntem kendiniz de üretebilirsiniz elbette, ama size en basit 2 önerim olacak. Tabiki de oyunlarda fps limitleyici kullanacağız.
    Peki oyunun ayarlarında fps limiter yoksa ne yapıyoruz?

Nvidia ekran kartı kullanan arkadaşlar, nvidia denetim masasından program ayarı oluşturarak bu tip sorunlu oyunlarınız varsa Max Framerate seçeneğini kullanabilirsiniz.
    Mesela şağıdaki örnekte olduğu gibi Northgard adlı basit strateji oyununda 900fps almama gerek yok, bu yüzden 165'e limitledim. Bu sayede fps düştüğü için ekran kartım da işlemcim de ciddi anlamda güç tüketimini azaltacaktır.
    Gereksiz Güç Tüketmeyin (Oyun Optimizasyonu)

Arkadaşlar bu tip olayları basit görebilirsiniz fakat uzun vadede hem sisteminizdeki gereksiz yükü azaltmış hem de elektrik faturanızda minik de olsa düşüşler yaşayabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler

• örnekte verildiği gibi 2000 fps ile 200 fps arasındaki farkı zaten göremiyoruz. tekerlekler saatte 400km hızı desteklerken neden motoru ses hızını geçecekmiş gibi performansta kullanalım ki zaten aynı sonuç çıkacak.

ayrıca tabi ki kendi malınızı dilediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz, burada sadece bir tavsiye veriliyor.
    Lobide, menüde ve mağazada kısacası oyunun oynanmadığı ortamda fpsin arkadaşında dediği gibi 1000-2000 civarlarda gezdiği en bariz oyun örneği Rainbow 6 Siege dir.

Bizzat yaşıyorum ekran kartındaki coil whine sesi artıyor.

Bazı oyunlarda gözünü sevdiklerim gayet düşünmüşler lobi içi fps ve oyun içi fps olarak ayrı ayrı limiter var. Mesela pubgde lobi içi fps limitini 60 a aldım. Böylece oyun bulurken bile o saçma fps değerlerinde ekran kartını zorlamamış oluyorum

Konuya ulak asmanızı tavsiye ederim

NOT: EKRAN KARTINI OYUN DIŞINDA BİR BENCHMARKTA TEST ETMEK İSTEDİĞİNİZDE NVİDİADAKİ O BELİRLEDİĞİNİZ FPS LİMİTİNİ KALDIRIN MUTLAKA
    Arkadaşlar kimse size 60 a 144 e sabitleyin demiyor. Konuyu yanlış anlıyorsunuz. Gerçekten lobilerde 1000-2000 fps veren oyunlar var. Özellikle coil whine olanlar çok daha iyi bilirler.

Örnekte verdiğim oyunda (northgard) 900 fps aliyorum, ve bu bir strateji oyunu. Mesela başka örnek Hollow Knight, 700 fps alıyorum Daha da açıklamama gerek yok sanırım.

"Boş konu" diyerek çok dar görüşlü yorumlar yapıyorsunuz
  • Katılıyorum kesinlikle, yararlı bir başlık. Ben de pubg ' de oyun içi fps max 130 lobi fps 60 olarak kullanıyorum. 75 hz monitörde bir sıkıntı olmuyor. Böylece hem ekran kartım ve işlemcim boşuna fazladan yorulmuyor, hem de az da olsa enerji tasarrufu yapmış oluyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Soğuk oda da uygulayalımmı ?
  • fast sync kullanılıyorsa monitörün fps limitini monitörün 2katına ayarlanmasını tavsiye ediyorum mikro stuttering olayları yüksek fps değerlerinde daha az gerçekleşmekte...
  • Lobide, menüde ve mağazada kısacası oyunun oynanmadığı ortamda fpsin arkadaşında dediği gibi 1000-2000 civarlarda gezdiği en bariz oyun örneği Rainbow 6 Siege dir.

Bizzat yaşıyorum ekran kartındaki coil whine sesi artıyor.

Bazı oyunlarda gözünü sevdiklerim gayet düşünmüşler lobi içi fps ve oyun içi fps olarak ayrı ayrı limiter var. Mesela pubgde lobi içi fps limitini 60 a aldım. Böylece oyun bulurken bile o saçma fps değerlerinde ekran kartını zorlamamış oluyorum

Konuya ulak asmanızı tavsiye ederim

NOT: EKRAN KARTINI OYUN DIŞINDA BİR BENCHMARKTA TEST ETMEK İSTEDİĞİNİZDE NVİDİADAKİ O BELİRLEDİĞİNİZ FPS LİMİTİNİ KALDIRIN MUTLAKA

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Makul ölçüde undervolt uygulayabilirsiniz. FPS kaybına yol açmıyor.
  • Shadow Ryzen kullanıcısına yanıt
    Bazen kullanışlı olabiliyor
  • ahmettsezis kullanıcısına yanıt
    Aynen
  • Şu anlattığın kadar saçma bir şey daha ne gördüm ne duydum. Adam gidecek binlerce TL ekran kartına verecek yada sistem toplayacak sonra da gidip o sistemi kendi eli ile kısıtlayacak öyle mi? Ferrari almış adama enjektörler ile oynayalım araba 90ı geçmesin demek ile aynı şey bu :D

• örnekte verildiği gibi 2000 fps ile 200 fps arasındaki farkı zaten göremiyoruz. tekerlekler saatte 400km hızı desteklerken neden motoru ses hızını geçecekmiş gibi performansta kullanalım ki zaten aynı sonuç çıkacak.

ayrıca tabi ki kendi malınızı dilediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz, burada sadece bir tavsiye veriliyor.
  • Amd ayarları nasıl olmalı? Faturayı hafifleticekse 5-10 fpsden bişey olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dribblingmaster

Amd ayarları nasıl olmalı? Faturayı hafifleticekse 5-10 fpsden bişey olmaz.
    Genel olarak nvidia, amd programı üzerinden değil de RivaTurner gibi bir programla da bu kısıtlamayı 2 saniyede yapabilirsiniz. (MSI Afterburner ile beraber gelen program)
  • Menülerde 2000fps almak sizin için bir performans kriteri galiba
    Ya da üst seviye sistemelerle hiç az gereksinimli oyunlar oynamadınız.

Enteresan...

• Çok boş konu olmuş...

Öncelikle fps oyunlarında ne kadar çok fps o kadar iyi oyun deneyimi.

Yok monitörün 60 hz ise 60 fps yeter saçmalığını bir bırakın..
    Aynı monitör klavye fareyi takın 60 sabit fps veren makinaya. Sonra gidin takın 300 sabit fps veren makinaya bakın görün anlayın.
    Anlık tepkilerinizden tutun sensvitynize kadar hersey değişecek.

Oyun oynayan biri iseniz tüm parçalarınızı max çalıştırmaya çabalayın.
    Ha hikaye tarzı oyunlarda 60 fps fazlasıyla yeterli olur o ayrı konu..

İmkanı olanda 60 hz den 144 ve üzerine çıksın. Göz algılamıyor hehehehe diyenlerede aldırış etmeyin.

• Herhangi bir oyuna ilk girişimde hemen kontrol ediyorum, oyuna göre 60 veya 72 fps sabitlemeye çalışıyorum. Cebimize zarar olmasının yanı sıra elektriğin büyük çoğunluğu pek de çevre dostu olmayan şekilde üretiliyor. 30 saniyelik bir işlemden kimseye zarar gelmez. Faydalı konu, teşekkürler.

• acura07 kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar kimse size 60 a 144 e sabitleyin demiyor. Konuyu yanlış anlıyorsunuz. Gerçekten lobilerde 1000-2000 fps veren oyunlar var. Özellikle coil whine olanlar çok daha iyi bilirler.

Örnekte verdiğim oyunda (northgard) 900 fps aliyorum, ve bu bir strateji oyunu. Mesela başka örnek Hollow Knight, 700 fps alıyorum Daha da açıklamama gerek yok sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmettsezis -- 26 Şubat 2020; 14:32:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmettsezis

strateji ve hikaye oyunları ıcın altta zaten yazdım

konu ıcerıgı STRATEJİ yada HİKAYE olarak belırtılmedıgı ıcın ınsanlar fps oyunlarında da bunu yapacak

• Yıllardır böyle kullanıyorum ve ekran kartıda işlemcide gereksiz tam yüke girmiyor :)
  • fps yükseldikçe input lag azalır haberiniz olsun.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.