Şimdi Ara

Gerçekte aynadaki gibi mi yoksa fotoğraftaki gibi mi görünüyoruz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
29
Cevap
1
Favori
9.497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar. Soru basit. Gerçekte hayatta kendimizi aynada gördüğümüz gibi mi görünüyoruz yoksa fotoğraftaki gibi mi. Aynadaki gibiysek sorun yok da fotoğraf sıkıntı. :)

• Fotoğrafı aynaya tutarsan gerçek halini görürsün

• Aynaya ışık tutup altında fotoğraf çekersen gerçek hâlini görürsün

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merak edilen ve tam olarak çözülemeyen sorudur. Video olabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ayna iyide fotoysa öhhhh

bu paradoksu cozebilene tarafımca premium uyelik verilecektir

• Fotojenik değilsin. Üzücü  

• foto bir kişinin gözünden görmeni sağlar

aynaya baktığında ise görmek istediğini görürsün

o yüzden aynada kendimizi daha iyi görürüz.

hatta bu ayna deneme kabini ise çok çok daha iyi hissederiz.

olay tamamen psikolojik

• hangisi daha kötüyse

• Ayna gerçeğe en yakındır

Kamerada ise o kadar çok faktör devreye girer ki görüntü bozulur

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • SM01_VXG kullanıcısına yanıt
    Umarım öyledir. İçime su serptin 😂
  • Telefonun arka kamerasi ile çekilmiş fotograf, bir kisinin seni gördüğü şekildir. Renk tonu, detaylardan falan bahsetmiyoruz. Ayna ile kamera arasında bir zıtlık var ya. Fotograf herkesin seni gördüğü şekil yani.
    Selfie kameralarinda ayna modu olur. Onu kapatirsan da arka kamera gibi gösterir yani milletin seni gördüğü gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi general4242 -- 14 Ocak 2021; 21:50:45 >
  • general4242 kullanıcısına yanıt
    Bu konuda kesin bir bilimsel çalışma falan var mı acaba? Şaka maka gerçekten merak ettiğim bir konu.
  • yokusasagi Y kullanıcısına yanıt
    Reis birine sor sen beni bu fotodaki gibi mi goruyon yoksa sundaki mi diye (selfie ayna modu)
    Bu kadar basit
  • Tabii ki ayna. Fotoğraf diyenler doğru ışık, açı ve poz ile anca fotoğraflarda yakışıklı çıkanlardır  Sağ beyin-sol beyin farkından kaynaklanıyor bu. Olay simetri ile alakalı -fotoğraftaki değişkenleri zaten hariç tutuyorum onlar zaten daha da farklılaştırıyor seni- İnsan kendini sürekli yansımalardan görür, gözü de o haline alışır. Fotoğrafta ise tam ters simetri vardır yani hep gördüğünüzden farklı görünürsünüz gözünüze. Bu yüzden fotoğraftaki halini beğenmezsin doğal olarak. Bizi dışardan gören insanlar da bize göre 'normal' olan yani aynadaki yansımamızı görürler. Yani aslında iki farklı siz yoksunuz. Evet tabii ki insanlar bizi aynadaki açıdan görmüyor, çünkü ayna görüntüyü ters çeviriyor (yazıların aynada ters gözükmesi buna bir örnek) ama bunun bir önemi yok. Demek istediğim göz aşinalığıyla alakalı. Sen kendini aynadayken nasıl değerlendiriyorsan dışardan bakanlar da öyle değerlendiriyor yani. Aynada kendimizi daha yakışıklı görmeye meyilli falan da değiliz böyle bir eğilimimiz olsa fotoğraftaki halimizi de beğeniriz. Yada dünyadaki herkes ayna karşısında kendini yakışıklı hissederdi biz de forumda tipsizim konularına maruz kalmazdık  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Young Sinatra -- 14 Ocak 2021; 23:1:56 >

• Daha vahim bir soru da ses
    Sesimiz kulağımıza geldiği gibi mi yoksa ses kaydedici den kayıt yapıp duyduğumuz gibi mi?
  • İkı aynayı 90 derece tut kesişen yere bak o sensin (;

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aynada bakıyorum gözlerim yeşil oluyor bide telefon kamerasından bakıyorum baya siyah gri tonlarında neden oldu çözemedim
  • Fizik dersi ile pek alakam yok diye hiçbir şey anlamadım hocam :-)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.